Kinderen zingen heel graag jazz De formule blijft ijzersterk PZC Donderdag 13 september 2007 35 Bijzonder optreden koor Sunshine tijdens festival in Domburg. door Rolf Bosboom DOMBURG - Op het jazzfestival in hun eigen Enkhuizen zijn de kin deren van het koor Sunshine in middels een bekende verschijning. Zaterdag zijn ze voor het eerst ver buiten hun woonplaats te zien: in Domburg, tijdens de zeventiende editie van Jazz by the Sea. Het koor heeft - en dat is een mon diale zeldzaamheid - sinds vorig jaar een heuse jazz-cd op haar naam staan: Sunshine goes Orien tal, opgenomen met The Oriental Jazzband, ook uit Enkhuizen. „Of ficieel zijn we een kerkkoor", zegt dirigente Ria van Bijnen. „Eén keer in de maand zingen we in de kerk, maar daarnaast doen we een heleboel andere dingen om de kin deren enthousiast te houden. Een daarvan is jazz, oude stijl, omdat kinderen heel graag jazz blijken te zingen. Dat vinden ze geweldig. Een jaar of zes geleden stonden we met het koor voor het eerst op het Jazzfestival Enkhuizen. Ze zon gen voor een overvolle zaal." Het instuderen van de jazznum mers gaat bijna vanzelf, zegt Van Jazz by the Sea weigert van programmering mengelmoes te maken. door Rolf Bosboom DOMBURG - De heldere lijn in de programmering is ook de kracht van festival Jazz by the Sea. Bezoe kers weten ongezien wat ze kun nen verwachten: oude stijl jazz. Die duidelijkheid zorgt ervoor dat liefhebbers uit de wijde omgeving jaarlijks trouw naar Walcheren ko men. „De formule is ijzersterk", zegt Douwe Mulder, sinds jaar en dag verantwoordelijk voor de pro grammering. „We boren een speci fieke groep mensen aan die volle dig aan zijn trekken komt. De lief hebbers van de nieuwe stijl jazz weten ook dat ze bij ons niet aan hun trekken komen. Het is geen mengelmoes. En zolang ik het mu zikale gedeelte doe, blijft dat zo." Mulder moet dan ook lang naden ken over de vraag wat déze, zeven- 'We richten ons op een specifieke groep mensen die echt aan haar trekken komt' tiende editie kenmerkt. „Het is in de stijl van andere jaren. We beste den ditmaal wel ruim aandacht aan de jeugd, door middel van het kinderkoor Sunshine op zaterda gochtend. We betrekken daar ook de Domburgse jeugd bij. Ik kom re gelmatig in Enkhuizen en zag daar twee jaar geleden het kinderkoor optreden. Dat vond ik zo allemach tig leuk, dat ik meteen dacht: die wil ik ook een keer bij ons heb ben." Bijnen. „Het enige nadeel is dat bijna alle nummers in het Engels zijn. Ik vertel daarom eerst altijd het verhaal achter het liedje. Ook bijvoorbeeld bij Hello Dolly. Dan leg ik uit dat het gaat over een vrouw die in een kroeg bij man nen op schoot gaat zitten. Of ze het ook onthouden, durf ik niet te zeggen." Het idee om een cd op te nemen kwam van Jacintha Floris, voorzit ter van het koor. „We hebben The Oriental Jazzband benaderd en die was ook meteen enthousiast", zegt Van Bijnen. „Het is een nog jonge band. Mijn neef speelt er trombo ne en de pianiste heeft jarenlang bij mij gezongen. We zijn eerst nummers gaan uitzoeken. We bel- 'Voor de kinderen was het heel spannend om een keer in een studio op te nemen' den met het Jazzarchief en kregen een lijst met een ongelooflijke hoe veelheid nummers. De kinderen hebben uiteindelijk ook een paar nummers gekozen." Op de cd staan klassiekers zoals Li ly of the valleyAlexander's ragtime band en Minnie the Moocher. Een aantal nummers is in toonhoogte aangepast om aan te sluiten bij het bereik van de kinderkelen. De tot standkoming van de cd had nogal wat voeten in de aarde. „Het heeft een jaar geduurd voordat het hele maal rond was. Voor de kinderen was het heel spannend om een keer in een studio op te nemen." Het album ontlokte positieve reac ties, met onder meer als gevolg de uitnodiging om komend weekein de in Domburg te zingen. „Dat is zeischappen van het land. Het con cert moet een van de hoogtepun ten worden van het festival. De programmeur heeft er meer in pet to. „Zaterdagavond hebben we bij- heel erg spannend. Een probleem was wel dat veel kinderen van toen inmiddels van het koor af zijn. We hebben nu allemaal nieu we solisten. Voor de jazzband was het ook al weer een tijd geleden, dus dan moet je toch even uitzoe ken van: hoe zat dat ook alweer? Maar we hebben hard gestudeerd en zijn heel goed voorbereid. We zijn wel heel benieuwd hoe het pu bliek in Domburg zal reageren." Of Sunshine verder gaat op het jazzpad, laat Van Bijnen nog even in het midden. Dat hangt ook af van de toekomst van het Jazzfesti val Enkhuizen, waar een nieuw be stuur is aangetreden. „Als we weer worden gevraagd voor het festival, gaan we nieuw repertoire instude ren." The Oriental Jazzband Sc Kinderkoor Sunshine, zaterdag voor het Badho tel in Domburg, 10.30-12.00 uur. Jazz by the Sea Jazz by the Sea wordt dit jaar voor de zeventiende keer ge houden. Concerten dinsdag, gisteren en vandaag in Zoutelande vormen de aanloop; morgen barst het festival in zijn volle omvang los en duurt tot en met zondag, met Domburg als centrum. Het festival trekt jaarlijks onge veer 30.000 bezoekers, onder wie veel trouwe gasten. Het volledige programma is te vinden in de Weekagenda van de PZC (zie pagina 38 en 39) én op de website van het festi val: www.jazzbythesea.nl. voorbeeld een schitterend optre den van Bosco, die een op Ameri kaanse leest geschoeide show brengen. Dan moet je een beetje denken aan de stijl van Frank Sina tra. Zoiets hebben we nog niet eer der gehad." „Eigenlijk", zegt Mulder, „hebben we alleen maar goede orkesten. Vrijdagavond tijdens de Kroegen tocht speelt bijvoorbeeld Mr. Boo gie Woogie. Zaterdag hebben we Friends of New Orleans, het beste New Orleans-orkest van Neder land. En verder natuurlijk zondag om 12.00 uur de jazzkerkdienst in de Sint Jacobskerk in Vlissingen. Deze keer met Aces of Syncopa tion, een héél goed orkest, en een geweldige zangeres: Machteld Cam bridge. Daar verwachten we ook zo'n duizend mensen, want er is veel vraag naar." Onder de in totaal pakweg zeven tig optredens zijn ook diverse Zeeuwse bijdragen. De organisatie verwacht onder meer veel van de Schouwse cajun-, zydeco- en tex-mexband Catfish, die zaterdag aan het eind van de middag aan treedt op het De Koninckplein in Domburg. Het samenstellen van het program ma kost Mulder elk jaar hoofdbre kens. „Het is passen en meten, maar het moet ook met de centen uitkomen." De budgetten stijgen niet, maar de kosten wel. „We heb ben weer een klein beetje moeten bezuinigen. De komende tijd gaan we daarom de sponsoring op nieuw op poten zetten. We ver wachten toch wel wat nieuwe bronnen te kunnen aanboren, zo dat we weer een sprongetje voor uit kunnen maken en kunnen op gaan voor de 25 jaar." The Oriental Jazzband en Kinderkoor Sunshine tijdens een optreden bij het Jazzfestival Enkhuizen. De Zeeuwse band Catfish treedt dit jaar op tijdens Jazz by the Sea. foto Marijke Folkertsma Na wat inleidende schermutselin- festival op het 'De Koninckplein' gen dezer dagen in Zoutelande en voor het Badhotel in Domburg. Vrouwenpolder en morgenmiddag De eer is dit jaar aan The Four in Domburg is morgenavond het Stream New Orleans Jazzband, officiële openingsconcert van het een van de betere New Orleans-ge-

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 55