Ramadan brengt geestelijke rust Wegwijzer koffieshop is 'krankjorum' idee berco Vier maanden voor directeur van Artemis Portier wil weer aan het werk op"merk"elijke collectie PZC Donderdag 13 september 2007 31 Gebedsruimte moskee puilt uit tijdens vastenmaand. door Selma Osman middelburg - Moslims beginnen vandaag aan de 'gulle' maand. Vol gens geestelijk leider Hasan Tatli van de Middelburgse Yilderim Beyazit Moskee tellen goede da den tijdens de Ramadan zeven honderd keer zwaarder mee. Eten wordt gedeeld en de banden met familie en buren aangehaald. De moslims vasten tot en met li oktober. De Middelburgse moskee verwacht net als andere jaren gro te drukte tijdens het avondgebed. „Dan komen er in plaats van ze ven tot tien wel tweehonderd per sonen." Bestuurslid Turan Dogan heeft het uitgerekend. „Tussen de tijd om te eten (na zonsonder gang, red) en het laatste gebed zit ten één uur en twintig minuten. Normaal blijf je thuis lekker op de bank hangen, maar tijdens de Ra madan komt iedereen hierheen. Meer mensen bij elkaar geeft kracht." De islamitische kalender in de moskee geeft exact aan hoe laat er weer gegeten mag worden. Van daag is dat om 20.14 uur. Middel burger Mehmet Yamanoglu staat rond die tijd nog achter het for nuis van zijn Turkse eethuis Na- zar. De klandizie bepaalt wanneer hij gaat eten en bidden. Is de zon onder, maar staat de zaak vol dan neemt hij een glaasje water. „Pas als de drukte over is gaan we rus tig zitten om te eten. Niet overdre ven met vijf of zes soorten eten op tafel, maar lekker normaal." Mensen moeten niet denken dat hij watertandend spiesjes staat te grillen. „Honger is juist goed. Ie moet geduld hebben. Pas dan kun je begrijpen wat arme mensen voe len." Het is hem wel eens overko men dat hij tijdens de vasten maand gedachteloos wat frietjes in zijn mond stak. „Ik heb ze ge lijk weer uitgespuugd." De restau ranthouder is ervan overtuigd dat Allah het hem vergeeft: „Als je iets per ongeluk doet, is het geen probleem." Negentig procent van zijn klanten zijn Nederlanders. Yamanoglu heeft er tijdens het vasten geen en kele moeite mee om hen eten 'Je voelt je net zo blij als wanneer je een geldlening hebt afgelost' mee te geven. Zelfs tegen vrien den zou hij er niets van zeggen als ze niet aan de Ramadan deden. „Iedereen moet zelf weten wat hij doet. Ik hou mij aan deze regel van God. Wie gelooft, kan zelf zijn toekomst regelen. De hemel is voor goede mensen." Als tien- of elfjarig jochie is hij met het jaarlijkse vasten begon nen. „Een spannende maand, waarin je eraan kunt werken dat Allah je vergeeft voor foute din gen. Bidden geeft lichamelijk en geestelijk rust. Ie kunt een schuld inlossen. Je voelt je net zo blij als wanneer je bijvoorbeeld een geld lening hebt afgelost." De Ramadan is veel meer dan een maand beperkt eten, drinken, ro ken en seks, legt ook imam Hasan Tatli uit. „Het is een periode om een beter mens te worden door je zelf af te vragen of je gedrag nog de goedkeuring kan wegdragen van Allah. Wie bijvoorbeeld met een volle maag naar bed gaat ter wijl de buurman niets te eten heeft, verzaakt zijn plicht. Dat past niet bij een goede moslim." Turan Dogan spoedt zich deze maand elke avond naar de moskee voor het speciale gebed, de Teravih Namaz. „Tijdens de Ramadan duurt het laatste gebed in plaats van een kwartiertje bijna een uur. Dat extra bidden doen we om Al lah te eren. Het moet niet, maar wie het doet zal beloond wor den." Zijn huis is versierd met bal lonnen en slingers. „Daarmee wil ik mijn kinderen laten weten dat dit een speciale maand is." Op 12 oktober sluiten de moslims het vasten af met het Suikerfeest. Vaders, moeders, oom, tantes, bu ren en verre vrienden worden be zocht. Wie niet in Turkije is, hóórt die dag even te bellen. „Na zo'n zware maand is het goed om de banden weer aan te halen", be sluit de imam. Moslims vasten Het vasten valt in de maand waarin de profeet Mohammed in het jaar 610 zijn openbarin gen kreeg. Uit deze verzen is de Koran ontstaan. Omdat de maankalender wordt aangehouden, valt de Ramadan elk jaar tien dagen eerder. Van zonsopgang tot zonson dergang onthouden moslims zich van eten, drinken (ook geen water), roken en seks. Zieken en menstruerende en zwangere vrouwen zijn vrijge steld. Ze kunnen het vasten op een later tijdstip 'inhalen'. Wel worden ze geacht aalmoezen te geven. PW wil dat kabinet stokje steekt voor plan gemeente Terneuzen. door Ernst Jan Rozendaal DEN HAAG - De Kamerfractie van de Partij voor de Vrijheid (PW) vindt het 'krankjorum' dat de ge meente Terneuzen met wegwij zers drugstoeristen op het spoor wil zetten van de koffieshops in de stad. Kamerlid De Roon wil van minister Eurlings (CDA, Ver keer en Waterstaat) weten wat hij gaat doen om uitvoering van die plannen te voorkomen. Het is vol gens hem strijdig met het zogehe ten afficheringsverbod voor koffieshops. Met borden die vanaf de Guido Ge- zellestraat en de toegangsweg via de sluizen aangeven waar de kof fieshops in het centrum zich be vinden, wil Terneuzen de verkeers overlast van zoekende Belgische en Franse drugstoeristen vermin deren. Voor drukbezochte winkels is zo'n bewegwijzering gewoon. De Roon ziet helemaal niets in het plan. „De gemeente Terneuzen houdt iedereen voor de gek als ze beweert dat daar de overlast uit be staat. Vijfennegentig procent van de klanten weet de koffieshops met de ogen dicht te vinden. De werkelijke overlast komt van za ken als illegaal parkeren en wild- plassen." Dat maakt De Roon op uit e-mails die zijn partij krijgt van inwoners van Terneuzen. De PW is tegenstander van het Nederlandse gedoogbeleid. Van daar dat De Roon het kabinet vraagt of het weren van koffieshops uit de bebouwde kom, of een geheel verbod, niet een veel betere manier is om overlast voor burgers tegen te gaan. middelburg - De Middelburgse rechtbank veroordeelde gisteren de ex-directeur (55) van het reïnte- gratiebedrijf Artemis tot een cel straf van zes maanden waarvan twee voorwaardelijk. Het Open baar Ministerie eiste twee weken geleden nog acht maanden celstraf tegen haar wegens fraude. Volgens de rechtbank staat niet vast dat haar ex-partner betrokken was bij die fraude. Deze Middel burgse (57) werd alleen veroor deeld omdat ze als wao'ster ge werkt had, en dat niet had opgege ven, tot een werkstraf van 100 uur. Het OM had 240 uur werkstraf en vier maanden voorwaardelijk te gen haar geëist. De directeur woont momenteel in Ecuador. Volgens de rechtbank heeft ze als leidinggevende van Ar temis doelbewust valse facturen verstuurd en daarmee ten onrech te publiek geld gekregen. DEN HAAG - Een Arnemuidse bevei ligingsman vroeg de Raad van Sta te in Den Haag gisteren, zijn bevei ligingsvergunning terug te geven. De Arnemuidenaar raakte begin december 2005 tijdens een alcohol controle aan de praat met twee po litieagenten. Op de vraag wat hij zou doen als het op oudjaarsavond in het café waar hij werkte uit de hand zou lopen, zou hij hebben ge zegd dat hij rustig op zijn kruk zou blijven zitten. De politie gaf dat door aan een beveiligingscon troleur, die de vergunning van de portier introk. Diens raadsvrouw zei dat de op merking vooral uit irritatie was ge maakt en vroeg de Raad van State, de intrekking van de vergunning ongedaan te maken. Uitspraak over enkele weken. Voor Mehmet Yamanoglu is de Ramadan een maand waarin 'je eraan kunt werken dat Allah je vergeeft voor foute dingen' foto Lex de Meester FRANKENWALDER, GERRY WEBER, VERSE, TAIFUN, OLSEN, MAC, ZERRES en nog vele andere

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 51