Koelschap in supermarkt moet van gemeente dicht Zorgpersoneel wil keihard actievoeren Defensie was op 11/9 in hogere staat paraatheid Straten voor Prinsjesdag Door toilet gespoelde medicijnen vervuilen drinkwater steeds meer Dode door schietpartij in Roosendaal 4 Donderdag 13 september 2007 PZC Melding kaping van tankwagen met benzine bleek loos alarm. den haag - Defensie verkeerde dinsdag, de dag van de herden king van de aanslagen op 11 sep tember 2001 in New York en Was hington, enkele uren in een hoge re staat van paraatheid dan nor maal. Naar verluidt was er een melding binnengekomen over een kaping van een tankwagen met een la ding benzine, waarmee een aan slag op een kazerne zou worden gepleegd. Het was loos alarm, want van de melding bleek niets te kloppen. Een woordvoerder van het minis terie heeft gisteren bevestigd dat Defensie dinsdag in de loop van de middag enkele uren de staat van alertheid had verhoogd door een melding. Volgens de woord voerder zijn vervolgens standaard procedures gevolgd en zijn bijvoor beeld op kazernes steekproefsge wijs controles uitgevoerd. Maar na enkele uren bleek al dat er geen sprake was van een kaping of een andere dreiging. den HAAG - Stratenmakers zijn druk bezig met het herbestraten van het Binnenhof in Den Haag om de koetsen en de paarden op Prinsjesdag, vol gende week dinsdag, een veilige tocht over de hobbelige steentjes te garanderen. Waar de koet sen rijden zijn de bankjes verwijderd en de afval bakken uit veiligheidsoverwegingen weggehaald. De afvalbakken zouden gebruikt kunnen worden om bommen te leggen. foto Cees Zorn/GPD den haag - Het personeel in de ouderenzorg voert binnenkort 'kei hard en confronterend actie' voor meer salaris en betere werkomstan digheden. Na negen vruchteloze pogingen om afspraken te maken over een nieuwe cao voor de 360.000 werknemers in de ver pleeg- en verzorgingshuizen en de thuiszorg, liep het overleg tussen werkgevers en werknemers on langs opnieuw spaak. Voor de bon den is de maat nu vol. „Als ik het voor het zeggen heb, gaan we een dag plat", briest CNV-bestuurder Leon Vincken. De bonden eisen een loonsverho ging van 3 procent. PETER door Karen Zandbergen den haag - In kraanwater komen steeds meer verschillende medicij nen voor. Het Rijksinstituut voor Volksgezondheid en Milieu (RI VM) vond vijftien geneesmidde len in gezuiverd water, blijkt uit een onderzoek van het instituut. „Het gaat om zulke lage concentra ties dat ze nauwelijks of niet scha delijk zijn voor mensen", zegt on derzoeker Ans Versteegh „maar we weten niet wat de effecten van langdurige blootstelling aan kleine hoeveelheden medicijnen zijn." We krijgen vooral vaak aspirine en middelen tegen epilepsie binnen zonder het te weten. Het gaat om nanogrammen, honderden keren minder dan wat gevaarlijk is voor mensen. „Er zijn veel kwalen waar van we de oorzaak niet kennen. Die zouden het gevolg kunnen zijn van dit soort vervuiling", zegt Versteegh. Vijf jaar geleden vond het RIVM al sporen van vier verschillende ge neesmiddelen in drinkwater. Daar volgde toen weinig actie op. Twee jaar geleden werd er alarm gesla gen. De regering liet het RIVM het onderzoek verrichten waar van daag de resultaten van zijn gepubli ceerd. De overheid voert binnen kort campagne om mensen duide lijk te maken waarom ze hun me dicijnen niet door het toilet moe ten spoelen. Roosendaal - Door een schietpar tij in Roosendaal is gisterochtend vroeg een man om het leven geko men. Het incident had plaats aan de Stationsstraat. Dat heeft de poli tie bekendgemaakt. De man over leed in een woning boven een ca fé. Verdere informatie ontbrak gis teren vooralsnog. Zaterdagavond werd Roosendaal al opgeschrikt door de willekeurige moord op de 22-jarige student Thijs Geers. Een 41-jarige Ameri kaan sloeg met een bijl het hoofd van Geers in op het treinstation. De Amerikaan werd aangehouden en heeft de moord bekend. IETÏ LIGHTS-, HEBBER jullie PAT Winkeliers verplicht energiebesparende maatregelen te nemen. door Jan Trommelen den haag - Supermarkten komen er niet meer onderuit om hun koel- en vriesmeubels af te dekken als de gemeente dat wil. Dat is het gevolg van een uitspraak van de Raad van State. De Amsterdamse stadsdeelbesturen, de Milieudienst IJmond en de gemeente Zand- voort hadden 92 winkels de op dracht gegeven om hun koelingen dicht te maken, om zo energie te sparen. Zo'n 60 procent van het energieverbruik in een super markt zit in de koelingen. Albert Heijn, Aldi, Dekamarkt, Deen en Vomar hebben zich ver zet bij de Raad van State. Super markten zijn erop tegen, omdat het omzet kost. De klant is moeilij ker te verleiden als de spullen ach ter een deur liggen en het is lasti ger winkelen. Brancheorganisatie CBL heeft becijferd dat hierdoor de koelversomzet met 1 procent daalt, dat is landelijk 100 miljoen euro per jaar. Maar de gemeenten kregen gelijk. Zij zijn bevoegd om de supers te dwingen tot actie. In de milieuwet staat dat winkeliers energiebespa rende maatregelen moeten ne men, als deze binnen vijfjaar kun nen worden terugverdiend. Vol gens de Raad van State geldt dat De Raad van State geeft een aan- tal gemeenten het recht om te ei sen van supermarkten dat zij hun koel- en vriesmeubels afdek ken om energie te besparen. voor de afdekking van koelingen. Tegen de uitspraak is geen beroep mogelijk. In de betreffende regio's dienen de supers voor 2010 hun koelingen af te dekken Andere gemeenten en provincies staan nu sterker als zij de super markten in hun gebied ook tot het gebruik van dichte koelingen wil len dwingen. Maar het ministerie van Milieu zal de gemeenten niet actief aansporen om dit ook te doen. Toch denken zij bij het mi nisterie van Economische Zaken dat andere gemeenten het Noord-Hollandse voorbeeld zul len volgen. „Ik verwacht een olie vlekwerking over het land", aldus een woordvoerder. Tweede Kamerlid Diederik Samson (PvdA) rekent er wel op dat minister Cramer van Milieu de gemeenten achter de broek zit.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 4