Zeeland Dementerende Fietsersbond pleit voor betere windbescherming op fietspaden Strandbieb had last van het weer Goede doelen samen in Nieuwe Kerk Sm\ 'Wegwijzers koffieshops heroverwegen' 26 I Donderdag 13 september 2007 PZC ENFB wil daden zien in plaats van woorden en beleidsnota's. door Piet Kleemans burch-haamstede - Eigenlijk is het heel simpel: als je mensen uit de auto en op de fiets wilt krijgen, moet je ze veilige en comfortabele fietspaden bieden. Voortbordu rend op die gedachte pleit Jan Mi- davaine van Fietsersbond ENFB voor veiliger én beter beschutte fietspaden. Midavaine ervaart het als fervent fietser vaak genoeg aan den lijve. „Altijd moet je opboksen tegen de wind. Er kan best meer beschut ting komen, zonder dat het land schap aangetast wordt." Zo moei lijk is het allemaal niet, vindt Mida vaine, die bovendien mogelijkhe den ziet meerdere vliegen in één klap te slaan. „Maak van het fiets pad langs de N59 (Zierikzee-Haam- stede) een parallelweg, maak daar naast een vrijliggend fietspad en schut dat af met groen. Iedereen blij. Geen trekkers meer op de rij weg en een aantrekkelijk fietspad. Vervang de schijnveilige fietssug- gestiestroken op de Rampweg door veel veiliger vrijliggende fiets- pi\ Volgens ENFB-voorman Jan Midavaine is de fietser voor de overheid nog steeds een stiefkindje. foto Dirk-Jan Cjeltema. paden en plant wilgen aan als windschut", is zijn gedachte. „Tuurlijk kost dat veel geld, maar moet je eens kijken hoeveel geld in mobiliteit geïnvesteerd wordt. Dan moet dit ook kunnen." In de visie van fietsersbond ENFB ontbreekt het op het Schou- wen-Duivelandse platteland aan veilige vrijliggende en comforta bele fietspaden. Bovendien, vervolgt hij zijn vurig betoog, zijn goede en veilige fiets paden heel belangrijk voor de re creatie. „Ik denk dat het wat dat be treft een enorme stap voorwaarts zou zijn als echt werk wordt ge maakt van veilige, beschutte fiets paden. De fiets komt vaak voor in beleidsstukken, maar er gebeurt naar ons idee gewoon te weinig. Het wordt tijd dat woorden omge zet worden in daden." Activiteiten van vestiging Brouwersdam wél goed bezocht. door Martijn de Koning ouddorp - De strandbibliotheek op de Brouwersdam bij Ouddorp heeft een wisselend seizoen achter de rug. Het aantal uitleningen bleef door het matige weer flink achter bij vorig jaar. De activitei ten werden echter goed bezocht. De afgelopen maanden gingen er ruim duizend boeken over de uit leenbalie, vertelt Gerdie Schellevis van de strandbibliotheek. „Vorig jaar waren dat er nog bijna acht tienhonderd. We hebben dus dui delijk last gehad van het weer." De formule van de strandbieb, waar mensen gratis een boek mogen le nen en van hen verwacht wordt dat ze dat weer netjes terugbren gen, werkt nog altijd prima. „We zijn er maar vijf kwijtgeraakt", ver telt Schellevis. „Dus dat is te over zien." Naast het uitlenen van boeken en tijdschriften organiseert de strand bibliotheek meerdere keren per week activiteiten, vooral voor kin deren. Schellevis: „Dat liep gigan tisch goed. Tijdens de natuurles sen, waarbij we keken wat er alle maal in zee zwemt, hadden we re gelmatig twintig aanmeldingen. Vliegers maken werd ook druk be zocht. Het waaide immers toch bijna constant..." Dit jaar waren er veertien strand- biebs langs de Nederlandse Noord- zee- en Waddenkust. Die leenden samen zo'n 14.000 boeken uit. Dat was duizend meer dan vorig jaar, maar toen waren er zeven vestigin gen minder. De provincie Zuid-Holland, waar onder de Brouwersdam valt, be gon drie jaar geleden met uitleen centra op het strand. Noord-Hol land en Friesland volgden. De test periode van drie jaar is in Zuid-Holland voorbij. De provin cie evalueert nu of ze ermee ver der gaat. Daarover neemt ze in ok tober een beslissing. Verpleeghuis begint contactgroep voor mantelzorg dementie. door Marijke Vael zierikzee - „Het is als de draad van zo'n oud telefoontoestel, waarin een knik komt. Er komen kraken in de informatie die op je afkomt, waardoor je niet meer kunt selecte ren wat belangrijk is en wat niet." Dement worden. Arenda van de Pas, maatschappelijk werkster in het Zierikzeese verpleeghuis Cor nelia Allévo, weet er veel van. Zij is één van de drijvende krachten ach ter de contactgroep mantelzorgers dementerenden. Van de Pas gaat in het verpleeg huis bijna dagelijks om met demen terenden en hun partners of kinde ren. Mensen die 'vanzelf in de rol van mantelzorger gleden omdat ze hun partner, vader of moeder niet 'weg willen doen'. Een respectabe le keuze, die veel geduld vraagt. Ge duld, om de dementerende er niet op aan te spreken dat hij tig keer hetzelfde vertelt of niet meer weet hoe zij zich moet aankleden. Ge duld, om niet boos te worden wan neer men voor liefdevolle zorg geen waardering krijgt, maar ver wijten over kwijtgeraakte voorwer pen die de dementerende zelf ver stopte. Het is ook een keuze die veel ver driet met zich meebrengt. „Men mist dag en nacht de gezonde part ner waarmee men trouwde en lief en leed deelde," weet Van de Pas. „Er zijn nog altijd mensen die daar mee lange tijd in hun eentje tob ben. Dat komt onder andere door dat dement worden heel geleide lijk gaat. De partner past zich aan tot het water hem of haar tot de lippen staat." Daarom hoopt zor gaanbieder Allévo met deze man telzorgers in contact te komen (ver) voor het zover is. Op Schouwen-Duiveland hoeven mensen die thuis een dementeren de verzorgen er niet alleen voor te staan. Er zijn tal van voorzienin gen, waaronder een geheugenpoli, dagbehandeling voor dementeren den, hulp die de taak thuis even overneemt. Er is een team, bestaan de uit een arts, psycholoog, fysio therapeut, ergotherapeut, diëtiste, logopediste en maatschappelijk werkster, die ieder vanuit hun vak gebied kunnen helpen. Ze werken samen bij het opstellen van een persoonlijk behandelplan voor de dementerende. De wens van de mantelzorger staat daarbij altijd centraal. „Als die de dementerende zo lang mogelijk thuis wil houden, wordt het behandelplan daarop gericht. Als hij of zij het niet meer trekt wordt de zorg overgenomen, bij voorbeeld door de dementerende op te nemen in het verpleeghuis." Deze praktische kanten van de ver zorging van een dementerende ko men aan de orde in de 'Contact groep mantelzorgers dementeren de' die dinsdag begint in Zierikzee. In acht wekelijkse bijeenkomsten 'De partner past zich aan tot het water hem of haar tot de lippen staat' geven Van de Pas en wijkverpleeg kundige Christa Henstra informa tie over het verloop van dementie en kunnen de deelnemers praten met mensen in dezelfde situatie. „We besteden veel aandacht aan de wijze waarop een dementeren de het beste benaderd kan worden als hij boos of verdrietig is, of denkt dat zijn ouders nog leven. Hierover praten met elkaar geeft herkenning en erkenning, waar door mantelzorgers zich gedragen voelen." Aanmelden kan tot en met maan dag via a.vdpas@allevo.nl of een te lefoontje naar 0111-439980. Dementie en Alzheimer - Dementie wordt in 60 tot 70 procent veroorzaakt door de ziekte van Alzheimer. - De oorzaak van Alzheimer is nog niet bekend. - Van de 250.000 Nederlanders met dementie zijn er naar schatting 12.000 jonger dan 65. Stichting wil vooral kleine initiatieven zichtbaar maken. door Martijn de Koning zierikzee - Goede doelen zijn er erg veel, maar een groot deel er van is zo goed als onzichtbaar. Stichting Vrienden van de Nieuwe Kerk wil ze daarom op 29 en 30 no vember en 1 december bij elkaar brengen op een grote advents- markt in Zierikzee. Ze kunnen daar laten zien waar ze voor staan en spulletjes verkopen ten bate van hun goede doel. De stichting haalt er een oud initia tief mee uit de kast. In een ver ver leden, organisator Mar van der Veer weet niet precies wanneer, is zo'n evenement vaker gehouden. Naast de grotere, bekende instellin gen roept de organisatie juist ook de kleine intitiatieven van particu lieren op zich te melden om mee te doen. Volgens Van der Veer be staan er daar best veel van. „Het idee is ontstaan toen ik een boerderij bezocht waarvan de be woners zich bleken in te zetten voor een Derde Wereldland. Ze verkochten er allerlei spulletjes voor. Maar ja, dat was midden in de polder. Daar komt bijna nie mand, en maar weinig mensen we ten ervan", vertelt Van der Veer. Het plan voorziet in een markt die twee avonden (koopdonderdag en -vrijdag) en één dag (zaterdag) duurt. Over het tijdstip is nage dacht. Het evenement vindt net voor Sinterklaas en Kerstmis plaats. In die tijd van kopen, eten en drinken is het goed ook eens te denken aan mensen die onze hulp nodig hebben, benadrukt de orga nisatie. Over de concrete invulling kan Van der Veer nog niet alles vertel Mar van der Veer voor de Nieuwe Kerk in Zierikzee. Zijn stichting wil er een markt houden waar goede doelen samenkomen, foto Marijke Folkertsma len. „We willen de deelnemers daar zoveel mogelijk bij betrek ken." De mensen die zich opge ven, worden binnenkort bij elkaar geroepen voor overleg daarover. Duidelijk is wel dat deelnemers geen huur hoeven betalen. Wel wordt van ze verwacht dat ze mee helpen met de organisatie en de in richting van de kerk. Om de boel op te fleuren, hoopt de organisatie veel muziekoptre- dens te kunnen presenteren. Als af sluiting van de markt denkt Van der Veer aan een aflevering van Zierikzingt, een evenement dat meerdere keren per jaar wordt ge houden en waarin muziek en zang centraal staan. Belangstellenden kunnen zich wenden tot Kees Dane, secretaris van de stichting, via om 416208. terneuzen - Burgemeester en wet houders van Terneuzen moeten hun plan om de route naar de kof fieshops in het centrum te beweg- wijzeren heroverwegen. Daarvoor pleit raadslid Pim Broekhuysen (ei gen lijst). Dat het college de verkeersoverlast wil indammen vindt Broekhuysen een goed zaak. Bewegwijzering naar de parkeerplaatsen strookt met het beleid van de gemeente raad. „Bewegwijzering vanaf de in valswegen is echter volstrekt over bodig, tenzij in geval van wegop- brekingen." Volgens Broekhuysen kennen de Belgen en Fransen de weg naar de koffieshops beter dan de gemiddelde Terneuzenaar. Hij betwijfelt 'ten zeerste' dat beweg wijzering voor een 'winkel' geen reclame zou zijn. Verder vraagt het raadslid zich af wie de bewegwijze ring gaat betalen. pagina 31: 'krankjorum idee'

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 42