Zeeland Tegen blauwtong is niet op te werken N664 zijn zinloos' Oplossing voor Goese schippers Peijs wil voorbeeld geven met N-Beveland LEEGVERK00P PZC Donderdag 13 september 2007 27 Schapenhouder Goense heeft al bijna vijftig dieren verloren. door Harmen van der Werf RILLAND - Half drie dinsdagmid dag. Het is tijd om te gaan. Het warmste moment van de dag is voorbij. Jan Goense uit Rilland, ak kerbouwer en schapenhouder op de grens van Zeeland en Brabant, stapt in zijn jeep. Twee a tweeën half uur later verwacht hij weer thuis te zijn. Afhankelijk van wat hij onderweg allemaal aantreft bij zijn ruim duizend schapen. „Met die ellendige blauwtong weet je het nooit", zegt Goense, „en er kunnen altijd rugliggers zijn. Scha pen die jeuk hebben, gaan rollen en niet meer overeind kunnen ko men. Ben je er dan niet op tijd bij, dan gaan ze onherroepelijk dood. Na het warmste moment van de dag wordt de jeuk minder, van daar dat we dan altijd gaan rij den." De tocht van al met al 28 kilome ter leidt eerst naar Bath. Goense heeft schapen lopen rond de Spui- kom en op de Westerscheldedijk. Zijn auto hobbelt lekker door het veld. Goense rijdt langzaam. „Zie je die daar?", wijst hij naar een schaap met een groene streep op z'n kop. „Die heb ik behandeld met pijnstillers en antibiotica, om dat die blauwtong had. Zo te zien is ze nog ziek. Ze loopt nog een beetje kreupel." Goense nam eerst zieke schapen mee naar huis, maar is daarmee ge stopt. Er was geen beginnen meer aan. Het blauwtongvirus dat vorig jaar voor het eerst opdook in Ne derland, sloeg dit jaar bij Goense en veel van zijn collega's eerder toe - al half augustus - en heftiger. Goense telt inmiddels enkele tien tallen dode dieren. Schapen houden is een nevenacti viteit voor de Rillanden Hij is er in 1979 mee begonnen, toen hij bij zijn vader in het akkerbouwbedrijf kwam. „Voor twee man was dat te klein. Ik moest iets verzinnen, het zijn schapen geworden." Niet dat het veel opbrengt, zeker niet als je bedenkt dat Goense zeven dagen per week langs zijn schapen moet. „Maar wat je hebt opgebouwd, geef je niet zomaar op." Bij de Bathse spuisluis loopt een schaap dat Goense niet vertrouwt. Hij rent erachteraan en weet het dier met een vangstok te pakken te krijgen. Het gehemelte is aange tast, de poten zijn warm. Goense geeft het schaap spuitjes. „Of het helpt, weet ik niet. Maar ze heb ben minder pijn en ze blijven dan hopelijk wat eten." Op z'n ronde dinsdag hoeft Goen se niet meer de spuit te hanteren. Hij heeft het idee dat het virus - veroorzaakt door de knut, een kruising van een vlieg en mug - op z'n retour is. Dat is slechts schijn. De ziekte velt later in de week nog vijf van zijn dieren. Een entstof is in de maak. Goense kan er nauwelijks op wachten. Hij lijdt niet alleen verlies door sterfte, verzwakte schapen leveren ook minder lammeren. „Er is niet te gen blauwtong op te werken. Vo rig jaar hadden we er nog geen last van. Nu zitten we op bijna vijftig dode en vierhonderd zieke dieren. Als er niks tegen gebeurt, doe ik dit geen twee jaar meer." Grote Kade 40/42 GOES Segeersstraat 66/68 MIDDELBURG Wethouder wil bij het Goese Sas vier of vijf ligplaatsen scheppen. door Lilian Dominicus GOES - De Goese binnenvaartschip pers verliezen toch niet hun lig plaatsen. Wethouder M. Dieleman (CDA, ruimtelijke ordening) heeft Koninklijke Schuttevaer toegezegd in de plannen voor de nieuwe wijk Waterstad zo'n vier of vijf plekken vrij te maken. De ligplaatsen komen iets meer buiten de stad, aan het Goese Sas te liggen. „Voor de wintermaan den kunnen we denken aan de cruiseterminal, om daar wat voor- zieninkjes te treffen", aldus Diele man. Even leek het erop dat de Goese binnenvaartschippers hun thuisha ven zouden verliezen door de om vorming van het havengebied tot woonwijk. Schippersvereninging Schuttevaer begon daarom een kleine lobby. Het gaat om een stuk of tien schip pers, die af en toe aanmeren in Goes, voor vakantie, familie- of zie kenhuisbezoeken. Dieleman: „Een van de vrouwen van de schippers was zwanger. Dan komen ze twee weken voordat ze is uitgerekend naar Goes." Vice-voorzitter M. van der Jagt van Koninklijke Schuttevaer regio Midden-Zeeland laat weten 'tevre den' te zijn met het voorstel van de wethouder. Jan Goense geeft krachtvoer aan schapen die vlakbij de Kreekraksluizen bij Rilland in een weiland staan. foto Mechteld Jansen ten bevorderen. Werkt niet, zegt Diepen. „Er is nog steeds sluipver- keer." Diepen heeft in juni al een vijf pagina's tellend epistel naar ge deputeerde Toine Poppelaars ge stuurd, waarin hij de eindevaluatie van de proef met de zogeheten 'vrije rechtsaffer' uiterst kritisch onder de loep neemt en de provin cie beticht van een 'tunnelvisie'. Ook andere te nemen maatrege len, zoals snelheidsremmende voorzieningen tussen de Sloeweg en 's-Heer Arendskerke, roodlicht- snelheidcamera's op de kruispun ten bij 's-Heer Hendrikskinderen en 's-Heer Arendskerke en dubbe le asstrepen op de weg hebben vol gens hem geen zin. „Het leidt al leen maar tot ergernis bij mensen die gebruik móeten maken van de weg, de inwoners van Heinkens- zand, 's-Heer Arendskerke en 's-Heer Hendrikskinderen." Als het aan Diepen ligt, is er maar één manier om vrachtverkeer te weren van de N664. „Het kan vrachtwagens met borden worden verboden om van die route ge bruik te maken." Hij zegt nooit een reactie van Pop pelaars te hebben gekregen op de in juni verstuurde e-mail. De gede puteerde spreekt dat tegen. Hij laat weten dat een verbod pas over een paar jaar aan de orde is als andere maatregelen niet blijken te helpen. „Het is de laatste stap. Bovendien komt er nogal wat bij kijken, zoals ontheffingen en handhaving. Waar wij mee willen eindigen, wil meneer Diepen beginnen." Gemeenteraad benoemt vertrouwenscommissie voor burgemeester. WISSENKERKE - „Laten we ons nou heel precies aan de regels van ver trouwelijkheid houden. We weten allemaal hoezeer het uit de school klappen mensen in hun loopbaan of in de persoonlijke sfeer kan schaden. Ik zou graag met Noord-Beveland een voorbeeld willen geven van hoe het wél moet." Commissaris van de konin gin Karla Peijs zou graag zien dat de eerste burgemeestersbenoe ming die ze in Zeeland op haar naam schrijft, vlekkeloos verloopt. Bij het instellen van de vertrou wenscommissie die een nieuwe burgemeester voor Noord-Beve land moet uitzoeken, hamerde ze erop dat alle informatie binnenska mers moet blijven. De profiel schets, die de raad gemaakt had, vond ze wat vaag. „Allemaal eigen schappen die een burgemeester so wieso moet hebben." Bij de profiel schets heeft de raad echter een ge detailleerd beeld van de gemeente gevoegd. Volgens Peijs kan de nieu we burgemeester eind januari of begin februari worden ingehul digd. Overigens werd er zes jaar ge leden, bij de benoeming van C. van Liere, geen informatie uit de commissie 'gelekt'. WONEN SLAPEN jacob£worienenslapen.fi!/totets®l« u~-f.fi Roosenoaa!-Ootrt, te). G'

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 35