Samen met Sta Op Zorg staat open voor alle verslavingen 'Parkeren met de fiets is grotere ergernis dan parkeren met auto' 26 Donderdag 13 september 2007 pzc Centrum Isis houdt twee dagen open huis vlissingen - Het centrum voor persoonlijke ontwikkeling en crea tiviteit Isis in Vlissingen houdt open huis. Isis geeft onder meer cursussen kinderyoga, intuïtief te kenen en meditatie. Ook zijn er therapeuten die vertellen over na tuurgeneeskunde, reiki en edel steenremedies. De open dagen in het gebouw aan de Falckstraat 2 zijn morgen van 15 tot 20 uur en zondag van 13 tot 17 uur. Boetes bij Stationsbrug voor rijden door rood middelburg - De politie heeft gis teren zestien bekeuringen uitge deeld aan mensen die door rood licht reden op de Stationsbrug in Middelburg. De controle duurde van negen uur 's morgens tot drie uur 's middags. De politie voert de laatste tijd vaker controles uit rond de brug. De aanleiding daarvoor is het dodelijk ongeval dat daar vorig jaar plaatsvond. De controlerende agent vond het opvallend dat voor al ouderen door rood reden en dat scholieren dat nauwelijks deden. Oplossing voor overlast fietsen in Middelburg is nog niet gevonden. middelburg - Het lijkt wel of de fietsen zichzelf voortplanten in Middelburg. Op drukke dagen staan ze rijen dik in de winkelstra ten. De gemeente praat al tijden met ondernemers en de fietsers bond over een oplossing, maar die is nog niet gevonden. „De fietsen zijn in Middelburg zo langzamerhand een grotere erger nis dan de auto's", zegt H. Boers, voorzitter van de Vereniging On dernemers Middelburg (VOM).„Voor de ondernemers wordt het alsmaar onprettiger. Je moet steeds weer fietsen opzijzet ten." De ondernemers hebben wel een oplossing: maak de Lange Delft fietsvrij en ontruim het Wal- plein, het plein achter de Hema en richt dat in voor fietsers.„Dat zou een goede oplossing zijn", zegt Boers.„Maar iedere keer als we Mee Zeeland stelt nieuw kantoor open middelburg - Mee Zeeland, de or ganisatie die mensen met een be perking ondersteunt, zet de deu ren van het nieuwe kantoor in Middelburg zaterdag open voor cliënten, familie, kennissen en be langstellenden. De open dag duurt van ro.oo tot 13.00 uur. Het kan toor staat aan de Buitenruststraat 8. Zitskiër Kees-Jan van der Kloos ter uit Vlissingen geeft een demon stratie rolstoelvaardigheid. Derringmoerweg wordt stukje breder arnemuiden - De Derringmoer weg en een deel van de Van Cit- tersweg bij Arnemuiden worden breder. Dat is volgens waterschap Zeeuwse Eilanden nodig omdat het verkeer op die beide doorgaan de wegen toeneemt. Het water schap heeft gezorgd voor beweg wijzering naar omleidingsroutes. De werkzaamheden zijn op 12 ok tober afgerond. De beide wegen zijn nu 4,9 meter breed. Dat wordt zes meter. De verbreding kost 360.000 euro. daarover beginnen doet de ge meente een beetje wazig." De fiet- serbond Middelburg wil dat er een goede verwijzing komt naar de be staande bewaakte fietsenstalling op het Zusterplein.„Die bordjes zijn er nog steeds niet", zegt F. Nieuwenhuize van de bond. Het afsluiten van de Lange Delft voor fietsers vindt hij dan weer geen goed idee.,Je moet met je fiets ook een snelle boodschap kunnen doen. Als je voor langparkeerders een goede oplossing vindt, is het niet zo erg dat die paar fietsen in de Lange Delft staan." „Je kunt af studeren op een oplossing voor het fietsparkeren", reageert wet houder F. Streng (verkeer, WD). „We heb ben daar nog geen panklare oplos sing voor. Het is wel een pro pyl De gemeente Middelburg, onder- nemers en de fietsersbond pra ten al tijden over een oplossing voor het fietsparkeren in het cen trum. Die is nog niet gevonden. Kampioenloop vanaf camping Serooskerke serooskerke - Wandelsportvereni- ging De Vrolijke Tippelaars organi seert zondag 16 september de lan delijke ANWB-Kampioenloop voor de provincie Zeeland. Vanaf camping Olmenveld aan de Gapingseweg in Serooskerke op Walcheren zijn wandelroutes uit gezet van 5, 10 en 15 kilometer. Deelname is gratis. Er kan vertrok ken worden tussen 09.30 en 13.00 uur. Rondleiding door de tuin van Terra Maris oostkapelle - Terra maris in Oost- kapelle geeft zondag 16 september een gratis rondleiding door de heemtuin van het museum. De rondleiding wordt aangeboden in het kader van de Groene Maand. Het thema van de maand is land schap en cultuur. Tijdens de rond leiding wordt speciaal gelet op Zeeuwse landschapselementen zo als de dijktuin, de moernerings- tuin en de vliedberg. Deelnemers moeten zich vooraf aanmelden via 0118-582620. bleem, de gemeenteraad heeft dat pas ook weer aangegeven. Mensen zetten hun fietsen nu tegen boom- roosters en tegen voorgevels van winkels." Het probleem is dat men sen blijkbaar geen geld willen uit geven voor het stallen van hun fiets, zegt Streng.„We willen dol graag dat mensen op de fiets ko men, en dat doen ze ook massaal en dat is natuurlijk super. Maar de vraag is hoe je het voor elkaar krijgt dat mensen hun fiets goed stallen." Beter verwijzen mis schien? „Dat moet natuurlijk gebeu ren", erkent de wethouder. Over het Walplein kan nog geen beslissing genomen worden, zegt Streng. De gemeente studeert nog op de toekomst van de pleinen in de stad. Bovendien staat in de parkeervisie die gisteravond aan bewoners is ge presenteerd dat het Walplein kan worden ingericht als vervangende parkeerplaats voor vergunninghou ders als er plaatsen op het Koor kerkhof verdwijnen. Hoe een vrijwilliger in één dagdeel per week zoveel kan betekenen. door Wendy van den Hurk oost-souburg - Je zou bijna den ken dat Olga oma is van Elohim, zo lief als ze met elkaar omgaan. Maar in feite is Olga Home Start- vrijwilliger bij Humanitas. Eens in de week gaat ze langs bij Elohim en haar moeder Solange Mulanga, in hun huisje in Souburg. Elohim (2) is een klein Congolees meisje. Haar naam betekent kracht van God, ze kan heel mooi dansen, het allerliefst op K3, en ze wil een pakje sinaasappelsap. Solange (22), die net haar zin was begonnen en steeds wordt onder broken door de telefoon, pakt haar heup vast en staat excuserend op. „Zal ik het anders even pakken?", biedt Olga aan en loopt de keuken al in. Solange vervolgt. In 2001 vluchtte zij vanuit Congo naar Nederland. Wat ze heeft mee gemaakt laat zich raden, erover pra ten doet ze liever niet. Ze beland de in het asielzoekerscentrum van Deventer, daarna in Soesterdijk en sinds een paar jaar woont ze hier. Ze ontmoette een jongen in Mid delburg en raakte zwanger. Hij is nog steeds in beeld: als vader van Elohim en ook als partner. Alleen wil Solange niet samenwonen. Ze is dus een alleenstaande moeder. En dat valt niet mee. Zeker niet als immigrant en al helemaal niet als invalide: Solange heeft een stalen heup en kan niet alles doen. „Het was moeilijk toen ik hier net was. Ik kende niemand. Met mijn medische probleem moest ik vaak naar het ziekenhuis en dat is lastig in je eentje, zonder eigen vervoer. En dan had ik Elohim nog. En dan al die formulieren voor alle instan ties. Een meisje dat ik in Vlissin gen ontmoette, zei dat ik naar maatschappelijk werk moest gaan. Daar hebben ze me het telefoon nummer van Home Start gegeven. Ik heb gelijk gebeld." In die periode had Olga haar Ho me Start-cursus net afgerond. In vijf dagen werd haar alles over het project uitgelegd. „]e leert er welke situaties je allemaal kunt tegenko men. Hoe je dan moet handelen, wat je wel moet doen en wat voor al niet. Het is bijvoorbeeld niet de bedoeling dat je als vrijwilliger een huis gaat schoonmaken, of dat je zelfhulp gaat verlenen. Nee, jij zit op je handen. Het gezin vertelt wat ze nodig heeft, lij bent gast." Een jaar geleden stond Olga voor het eerst bij Solange aan de deur. „Dat was heel spannend", weet So lange nog. Volgens Olga gingen de eerste gesprekken over gewone din gen. „Solange vroeg bijvoorbeeld of ik ook kinderen heb. Er kwam een gesprek op gang. Later ook de ondersteuning. Spreek ik het wel goed uit, vroeg Solange over haar taal. We gingen met Elohim naar de Speel-o-theek of samen wande len. Het gaat om sociale omgang. Zelfvertrouwen geven, laten zien dat ze er niet alleen voor staat." „Solange zat toen in een eenka- merflatje, met een baby die veel huilde. Daar word je onzeker van. Ze dacht ook dat ze nooit zou le ren fietsen. Dus zijn we een drie wieler gaan regelen. Ik hielp haar bellen met de verzekering en sa men gingen we naar Jeremiasse 'Jij zit op je handen. Het gezin vertelt wat ze nodig heeft, jij bent de gast' om de fiets af te stellen. En als So lange naar het ziekenhuis moest, bleef ik bij Elohim. Nee, dat is niet oppassen. Zo voelt dat niet. Het is geen hulpverlening, het is elkaar helpen. En bij ons is iets bijzon ders gebeurd: we hebben een vriendschap opgebouwd." Het Home Start-jaar is bijna om. „Ik zal het voortaan alleen moeten doen", zegt Solange. „Dat gaat nu een stuk makkelijker voor mij." Feiten over Home Start Het project van Humanitas be staat bijna tien jaar. In Zeeland zit het alleen op Walcheren. De hulpgezinnen zijn voor de helft van buitenlandse afkomst. De laatste jaren is er een toena me van tienermoeders. Op dit moment zijn er meer gezinnen dan vrijwilligers. Om de wachtlijst weg te wer ken, zoekt coördinator Hilda de Deckere nieuwe vrijwilli gers. Die kunnen bellen met 0118-639311, mailen naar homestart@zeelandnet.nl of langsgaan op het kantoor aan Kinderdijk 72 in Middelburg. Consultatiebureau voor verslaafden geopend in centrum van Vlissingen. door Wendy van den Hurk vlissingen - Het Huis van Herstel luidt de optimistische titel van het nieuwe consultatiebureau in Vlis singen. Sta Op Zorg wil er mensen van hun verslaving afkeren en ze niet békeren, benadrukt ze. Al is er wel pastoraal werk aanwezig in het pand aan de Badhuistraat. Voor wie gelooft is alles mogelijk, Markus 9:23 staat op de voordeur. De droom van Ricardo en Natasja Verhagen is in vervulling gegaan. Het stel uit Souburg, geestelijk va der en moeder van de Stichting Meisje Sta Op, heeft gisteren einde lijk zijn eigen polikliniek voor ver slaafden in Vlissingen geopend. Maanden is er gewerkt in het pand ('zelfs de ketel liep achttien jaar achter') en vanaf maandag is de receptie open voor mensen met een verslaving: of dat nou alco hol is, drugs, een eetprobleem of iets helemaal anders. „Ze moeten eerst bellen", zegt Ri cardo. „Dat zeg ik heel stellig om dat we een soort van motivatie wil len zien. Daarna kunnen ze langs komen voor een intake-gesprek. Daarin bekijken we of de verslaaf den worden opgenomen in een kli niek van De Hoop (evangelische zorginstelling waar Sta Op Zorg bij aangesloten is, red.) in Dordrecht of bijvoorbeeld de Antillen. Als de verslaafden afgekickt terugkomen, hebben wij nazorg voor ze. En re socialisatie. Dat is iets waar we aan willen werken. Want we zijn nog niet helemaal compleet. Aanvanke lijk werken we met acht vrijwilli gers, later komen de professionals. We mogen een beroep doen op de mensen van De Hoop. Zelf vor- 'Als de verslaafden afgekickt terugkomen, hebben we nazorg voor ze' men we nog een outreach-team dat de straat op gaat om mensen per soonlijk aan te spreken." Het pand zit aan de Badhuisstraat 101. Het is elke doordeweekse dag open van 10.00 tot 15.00 uur. Ricardo Verhagen, oprichter van de Stichting Meisje Sta Op, spreekt tijdens de opening, die burgemeester Van Dok eerder verrichtte, foto Ruben Oreel

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 28