Eten en drinken én met geweten kruidenvrouwtje Winiefred PZC Donderdag 13 september 2007 21 voor- en hoofdgerechten, maar een serie kleine, exclusieve gerech ten, waarbij je als gast zelf de volg orde bepaalt. Prijzen tussen 5,50 euro voor appetizers en 16,50 voor vis- en vleesgerechten. Maar er is ook een drie-, vier- of vijfgangen menu (34,50,42,50, 47,50). De wijnkaart staat nog ouderwets op papier. Kiest makkelijker. Wat opvalt, is het ruime aanbod (veelal biologische) wijnen die je per glas kunt bestellen. Er is zelfs een wijn waarmee je een goed doel steunt. Per fles gaat 1 euro naar een tehuis voor weesmeisjes in Saigon. Door een fles water te bestellen, betaal je mee aan drinkwaterprojecten van Simavi. De juiste wijn kiezen bij een ver rassingsmenu is onmogelijk, maar de bediening helpt door te verklap pen dat het veel vis wordt. Het wordt Sauvignon Blanc. Lekker fris, maar vol genoeg om naast alle gerechten stand te houden. De amuse is soep van Hollandse krop sla met schuim van wasabi. Mooie combinatie van frisgroen en pittig. Het brood ernaast, zelfgebakken foccacio met rozemarijn, verleidt tot dooreten. Mooie biologische olijfolie erbij, versgemalen peper en zeezout. Dan komt de huisge- rookte wilde zalm van Franks Smokehouse uit Amsterdam; don ker oranje, mooi mollig van struc tuur, subtiel bedruppeld met se- samdressing. Erop een mosseltje in tempura (goed idee) en een zoet wafeltje van sesam. Het volgende gerecht, een tartaar van Wekerom Kalfsvlees (diervriende lijk gefokt) met een gefri tuurd kwarteleitje en een mayo van gegrilde puntpaprika, verdient vervolgens de aandacht. De tartaar is mooi grof gesneden, het eerlijke kalfsvlees zorgt zelf voor binding en een subtiele smaak. De flinter dunne toast van brioche is top. Het 'hoofdgerecht: knapperig ge bakken dorade (verantwoord ge vangen vis) met rode paprika, spi nazie en huisgemaakte ravioli ge vuld met smaakvolle Taggiasche olijfjes. Die ravioli! Zijdezacht, doorschijnend en met intens harti ge olijvenpuree. Een culinair hoog tepunt! Chefkok Otto Nout weet wat verfijnd koken is, maar gunt de mooie, zorgvuldig geselecteer de duurzame ingrediënten de glansrol die ze verdienen. Het dessert begint met een verfris sende gratiné van ananas, gevolgd door snoeperijen; mini tarte-tatin met vanilleijs, kruidige crumble van ananas en een simpele, maar crimineel lekker gepocheerde per zik. De biologische amandellikeur bij de (uiteraard fair trade) koffie is zacht en zuiver van smaak, min der alcohol dan Amaretto, en daar door nergens bijtend. De rekening is circa 10 procent hoger dan we ge wend zijn, maar Umoja geeft waar voor je geld. Ook als je niet zo geïn teresseerd bent in ideële keuzes en de daarbij behorende hogere kos ten, maakt de kwaliteit van het eten veel goed. Restaurant Umoja, Amstelveense- weg 152, Amsterdam. Lunch (niet in het weekeinde) en diner. Maan dag gesloten. Umoja is rookvrij. www.umojarestaurant.nl ten, weten we wel. Minder bekend is volgens Winiefred dat ze dank zij de erin verwerkte suikers de spieren versterken en voor een 'frisse tint' zorgen. Haar handige en prettig leesbare boek werkt als een frisse wind, die korte metten maakt met de weerzin van velen om zelf in de keuken aan de slag te gaan met bessen, kruiden, sui kerpotten en potjes. Je kunt toch net zo makkelijk en veel sneller de lekkerste jam of marmelade halen? Helder legt ze uit wat het verschil is tussen confituur, marmelade, ge lei en chutney, na eerst de stan daardgereedschappen van de thuis- confiturist uit de doeken te doen. Veel geld kost dat allemaal niet. Dat er wel eens iets mis kan gaan bij het bereiden van jam beseft ze ook. Vandaar de tips tegen schim melende, gistende, versuikerende of niet dikkende confitures. Daar na de recepten, die elk steeds vijf a zes potjes 'gezond en lekkers' ople veren. Het aantal confituurpotjes bij elk recept geeft de moeilijk heidsgraad ervan aan. Tussen de recepten door geeft Winiefred ook nog adviesjes om het leven zorgelo- zer te maken. Zoals: 'munt maakt vriendelijk en blij' en 'engelwortel houdt vrouwen eeuwig jong'. Maar al die vrouwen met hun mond vol engelwortel hebben vaak bezwaar tegen gebruik van veel suiker en willen wel eens een fast-jam. Met de magnetron gaat het maken van confituur een stuk Klimaatneutraal Het dagelijks leven in de wes terse wereld heeft grote in vloed op het klimaat. Vrijwel al les wat we doen, kost energie en daarbij komt veel C02 vrij. C02is de grootste veroorzaker van het broeikaseffect. Het verzamelt zich in de atmosfeer, waardoor de aarde haar warm te niet kwijt kan en opwarmt. Als gevolg daarvan stijgt de zee spiegel. Nederland krijgt moge lijk meer last van het water, ter wijl elders juist grote droogte kan ontstaan. Ook zullen be paalde diersoorten zich moge lijk niet snel genoeg kunnen aanpassen en uitsterven. Bossen helpen het broeikasef fect tegen te gaan. Bomen ne men namelijk C02op uit de lucht en gebruiken het om te groeien. Maar door de wereld wijde ontbossing komt veel van de opgenomen C02 weer terug in de atmosfeer. Daarom plant KlimaatNeutraal Groep nieuwe bomen aan en worden bestaande bossen be schermd. Zo wordt extra C02 opgenomen en de opgenomen C02 vastgehouden. Daarnaast investeert KlimaatNeutraal Groep ook inJgra_ projecten. Het doel is het C02-evenwicht in de atmosfeer te herstellen treffen (reductie C02"UitStOOt, VerdUUrZa- men resterend energiever bruik, investeren in duurzame energie- en bosprojecten), mo gen zich klimaatneutrale onder nemingen noemen. Millenniumdoelen 2015 1Extreme armoede en hon ger gehalveerd. 2. Alle jongens en meisjes naar school. 3. Mannen en vrouwen dezelf de rechten. 4. Kindersterfte sterk afgeno men. 5. Minder moeders sterven door zwangerschap. 6. Verspreiding van ziektes als aids en malaria gestopt. 7. Meer mensen leven in een duurzaam milieu. 8. Meer eerlijke handel, schuld verlichting en hulp. rapper, maar hij blijft dan niet zo lang goed en je kunt met de micro golven minder confituur maken. Agar-agar, dat wordt gewonnen uit rode zeealgen, is een bruikbaar al ternatief voor suiker, evenals can- derelle en marmello. Maar geheel suikerloos is een jam, gelei, marme lade en chutney nooit. Zo'n 10 pro cent van het gewicht van de vruch ten die je gebruikt, bestaat uit sui ker, rekent Winiefred voor. Veel? Ach, je krijgt er stevige spieren en een frisse tint van. Gratis van moe der Natuur. Domweg gelukkig met een potje zelfgemaakte confituur. rFl Winiefred van Killegem. Confituur van Winiefred, buitengewoon lekker. Uitg. Davidsfonds/Leuven, 19,95. ETALAGE In De Smaak van Whisky laat schrijver Hans Offringa zien hoe je whisky kunt combineren met eten. Vier^ topkoks uit vier landen komen elk met een tiengangenmenu, geïnspireerd op de smaak van whisky. De Nederlandse whis- ky-spijscombinatie is van Jon- nie en Thérèse Boer. Offringa geldt als groot whiskykenner, hij schreef en vertaalde er boe ken over en geeft met zijn vrouw presentaties, onder de naam The Whisky Couple. Het boek kost 49,95 euro en is een uitgave van d'Jonge Hond. foto GPD naam is een ver baste ring van de Duit se plaats Einbeck, waar in de 17e eeuw populair bier werd geprodu ceerd. Het wok ken van mosselen is in. Scheutje zonnebloemolie in de wokpan, flink verhitten, een pond mosse len, 175 gram mosselgroente en een eetlepel mosselkruiden er bij en al wokkend is de maaltijd in twee minuten klaar. Zegt al thans kruidenproducent Verste gen, die met deze trend en de re ceptuur de aandacht wil vesti gen op de eigen mosselkruiden. Volgens Verstegen is er amper iets gezonder dan mosselen, om dat ze veel eiwitten en amper vet bevatten. De strooibus met kruiden kost 3,79 euro. Om jongeren meer te betrekken bij het drinken van koffie brachten Douwe Egberts en Campina de afgelopen jaren koude koffies op de markt. Inmiddels blijkt die drank een trend onder jongeren die veel onderweg zijn, omdat het makkelijk mee te nemen is. Koude koffie scoort vooral hoog bij de groep 19 tot en met 24 jaar. Ook de 25-plussers kiezen - vaker voor koffie dan voorheen. In Umoja drinken gasten water voor het goede doel. Specialiteit Umoja: Tartaar van We kerom kalfsvlees met gefrituurd kwarteleitje en toast van brioche. 1 ■"•"S Itfü Om bockbier wordt een hele cultus gebouwd. De Nederlandse brouwerijen ko men met het 'nieuws' dat het bockbier-seizoen wel erg vroeg start: 17 september. Normaal ge beurt dat enkele dagen na het in treden van de herfst. Acht mer ken presenteren dan hun eigen bockbier, onder het motto 'Am bassadeur van de Herfst'. Vol gens het Centraal Brouwerij Kantoor, waarin de brouwers sa menwerken, is er geen land met zo veel bock bieren als Neder- land. De

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 21