De pornografie van macht J I Verbijsterend debuut Elena Forbes De donkerste hoekjes van de geest ra ra ra ra PZC Donderdag 13 september 2007 19 Zijn publieke doorbraak kwam met Schaduwkind, een aangrijpend literair kleinood over de plotselinge dood van zijn dochtertje, zes weken na haar geboorte. De nieuwe roman van P.F. Thomése Vladiwostok! is volstrekt anders. door Nico de Boer foto David van Dam Vladiwostok!, de kersverse roman van P.F. Thomése is een boek over manne tjesmakerij, de hitsige leegheid en on verschilligheid van de politiek. Maar door het stilistische vuurwerk is het toch een echte Thomése. „Het is het smerigste boek dat ik ooit geschreven heb." Vladiwostok! is niet zo zeer een politieke roman als wel een boek over de 'nieuwe politiek'. P.F. Thomése noemt het zelf een post-Pim-roman. „Het gaat over ambi tie, over gevestigde macht", zegt Pieter Frans Thomése (1958, Doetinchem). „De meeste mensen achter de macht zijn vrij saai. De mis lukkelingen, de halfwastalenten, de vallende engelen, de mensen die het net niet halen, die zijn het interessantst omdat daar iets wringt, iets niet klopt." Zijn roman gaat niet alleen over politieke macht, ook over die van de me dia, over de macht van mannen over vrouwen en die van vrouwen over mannen. In Vladiwostok! wil ene Fons Nieuwenhuijs, po litiek strateeg en communicatieadviseur, zijn vriend Hans Portielje in de Haagse politiek 'neerzetten'. De flamboyante Portielje bedriegt zijn vrouw. De morsige mannetjesmaker Nieu wenhuijs is niet zo'n rokkenjager, maar heeft in dezen ook een verleden. Hij aanbidt zijn vrouw Pam, een voormalig tv-presentatrice. Bo vendien heeft: hij zijn handen vol aan zijn twee heimelijke gezinnetjes, waarvan zijn vrouw geen weet heeft. Thomése laat aan de hand van zijn narcistische personages zien hoe (politiek) bedrog in de praktijk werkt. „Elk bedrog is zelf bedrog." Het is een lege wereld die Thomése oproept en waarin hij ongeremd de onderbuik van zijn hoofdpersonen laat spreken. Bij de presentatie van zijn boek merkte hij op dat 'het schrijven over politiek allengs een behoorlijk schunnige toestand werd, waarbij schuttingwoorden en kazernetaal helaas niet altijd te vermijden ble ken'. Met de geseksualiseerde gedachten van de hoofdpersonen wil Thomése 'de pornografie P.F. Thomése: „Vladiwostok! is het smerigste boek dat ik ooit geschreven heb." foto David van Dam van onze maatschappij' laten zien. „Ik ben een liefhebber van de negentiende-eeuwse etser Fé- licien Rops. In zijn tijd was pornografie het meest exclusieve wat je kon bezitten, omdat het verboden was en geen bestaansrecht had. Wij leven nu in een openbare pornografie. Zij is zichtbaar op tv, in de TXveede Kamer, overal. Dat kunstmatige, dat gelikte, zie je overal. De gekunsteldheid van popsterren. Je vraagt je af of ze nog van vlees en bloed zijn, maar het is een bewuste facade. Net als het bloot op straat. Dat is of getatoeëerd, gepiercet of anderszins be werkt, het is nooit meer echt bloot. Het gekke is dat hoe meer ze to nen, hoe minder je ziet." Met hoeveel merk baar plezier Thomése zijn roman ook moet hebben geschreven, onderhuids schrijnt een wrokkige woede. „Een boek schrijven is een daad van zorgvul digheid, toewijding en liefde. Maar de bron is woede en ver- ongelijktheid die gesti leerd worden. Toch BOEKEN KORT Amos Oz volgt zijn grote, autobiografische meester werk Een verhaal van liefde en duisternis op met een weergalo ze novelle, getiteld Verzen van het leven en de dood. Oz grijpt de simpele verhaallijn, schrijver geeft lezing, aan om alle zijwe gen te onderzoeken die de schrij ver en zijn eigen verhaal in zou den kunnen slaan. Bij een ser veerster fantaseert hij een hele levensloop bij elkaar, waar hij zelf in gaat geloven. Gaat hij wel of niet mee met de vrouw die zijn teksten voordraagt en wat zou er dan allemaal kunnen ge beuren? Een sublieme korte ro man vol schrijfplezier; een feest van de verbeelding. Amos Oz: Verzen van het leven en de dood. De Bezige Bij. 16,90 euro. (geb.) zou ik het prettig vinden als bepaalde mensen zich aangesproken voelen. Die ga ik niet bij na me noemen, omdat het dan onschuldig wordt. Ik wil niet dat andere mensen denken, het gaat over hem, dus niet over mij." Vladiwostok! heeft ook zijn zachte kanten. „De zekere kwetsbaarheid in Vladiwostok! heeft te maken met de rol van de kinderen erin. Als je zelf met opvoeden bezig bent of een kind ver liest, valt pas op hoe grof en onverschillig men sen met hun kinderen omgaan, de achteloos heid waarmee ouders met hun kinderen com municeren, zonder ze aan te kijken. Ik had de rol van de kinderen nodig om een zekere diep te en spanning in mijn boek te brengen, want met alleen maar kerels en hun obsceniteiten krijg je een plat verhaal." Vladiwostok! leest gemakkelijk en snel. De ro man is op de maat van deze tijd gesneden. „Ik wil met dit messcherpe boek wraak nemen op de wereld. Ik word óók gepiepeld aan elk loket waaraan ik me vervoeg. Want dat is toch wel een van de heimelijke genoegens van de schrij ver, om thuis, als niemand het ziet, het alle maal goed op te schrijven. Ik vind het heerlijk om me ook eens machtig te voelen." Een jonge studente, ge naamd Bibi van Amstel, raakt verzeild in een alles of niets-rela- tie met de oudere, vermogende hasjhandelaar De Walrus. Ze plukken de dag in dure restau rants en hun decadente levens stijl doet hen de realiteit van al ledag vergeten. Tot De Walrus ten onder gaat. Wanneer Bibi een Cubaan ontmoet, komt het verleden in alle hevigheid terug. Ziehier de verhaallijn van De Walrus, het debuut van Bregje Bleeker. De roman heeft ze ook opgedragen aan De Walrus. Bregje Bleeker: De Walrus. Meulen- hoff, 16,90 euro. i De Ameri kaanse auteur Arthur Phillips heeft iets met Europa. De titel van zijn eerste roman was Praag. Angelica, zijn derde ro man, is zijn derde boek dat in Europa speelt. Angelica is een spookverhaal. De thriller speelt in Victoriaans Engeland. De moord die plaatsheeft, wordt door vier mensen beschreven. Wie van de vier heeft de waar heid in pacht? Er is geen detecti ve in het boek te vinden die de lezer terzijde zou kunnen staan. P.F.Thomése: Vladiwostok! Uitgeverij Contact, 295 blz, 19,90 euro, gebonden 22,90 euro. Arthur Phillips: Angelica. De Geus, 22,50 euro. (geb.) door Fred Monsma P|H Elena Forbes - Sterf met mij, Cargo, e voelt je alleen op de we reld en niemand begrijpt je. Je wilt zelfmoord pie len, maar het lef daarvoor ontbreekt. Dan blijkt dat ie mand je snapt, precies de juis te dingen zegt, als enige op de hele wereld. Als dank ben je bereid samen met hem zelf moord te plegen. Want ook hij zegt het niet meer te zien zitten. Maar het loopt hele maal anders. Uit de hand. Om dit intrigerend gegeven draait het in de opwindende debuutthriller Sterf met mij van Elena Forbes. Aan het be gin van haar verhaal vindt de politie het ontzielde lichaam van de 14-jarige Gemma in een kerk in de Britse hoofd stad. Het heeft alles weg van een ongeluk. Bij nader onder zoek blijkt echter dat haar lichaam een hoge dosering van de partydrug ghb bevat. En iemand heeft een lok van Gemma's haar afgeknipt. Geen ongeluk dus. Geen zelf moord, maar..... moord. Een team van de Londense politie wordt op de zaak ge zet. Op fraaie wijze zet Elena Forbes haar personages neer. Zoals de leider van de politie- speurneuzen die net door een motorongeluk is uitge schakeld, de beoogde nieuwe chef inspecteur, een hoofd agente en de resterende, veel al anonieme teamleden. Meeslepend verweeft Elena Forbes het verslag van het on derzoek naar de geheimzinni ge dader, door de kranten reeds 'de bruidegom' ge doopt. Via e-mails heeft hij reeds meerdere jonge vrou wen de dood ingejaagd. Even denk je, nee niet nog een se riemoordenaar, maar Forbes' eersteling is origineel uitge werkt, de ontknoping verbijs terend. door Mieske van Eek Scarlett Thomas - verdwijning van De Thomas Lumas Vertaling Susan de Ridder. Q, 19,95 euro s het waan of werkelijk heid, de wondere wereld waarin Scarlett Thomas haar lezers meesleurt? Haar roman De verdwijning van Thomas Lumas is een opmer kelijk en fascinerend boek, dat de grenzen verkent van de wetenschap en de donker ste hoekjes van de menselijke geest opzoekt. Thomas roept een wereld op waarin alles met alles samenhangt, niets is wat het lijkt en tijd en ruimte inwisselbaar zijn. Hoofdper soon Ariel Manto heeft een passie voor de zonderlinge ne gentiende-eeuwse filosoof Thomas Lumas. In een anti quariaat stuit Manto op een nagenoeg onvindbare roman van Lumas, The End of Mr. Y. Ze geeft haar laatste geld uit aan het boek, hoewel ze weet dat er een vloek op rust. De schrijver stierf meteen bij het verschijnen van de roman. Daarna lieten ook de uitge ver, de redacteur en de zetter van de roman het leven. Lumas beschrijft in zijn boek gedachte-experimenten, die hem in staat stelden door te dringen in de geest van ande ren. Manto slaagt erin het ex periment na te volgen. Zij blijkt zelfs over verbazingwek kende vermogens te beschik ken. Ze raakt verzeild in de vierde dimensie. Maar haar geestelijke uitstapjes blijken niet zonder gevaar. In die an dere wereld moet zij het op nemen tegen nietsontziende tegenstanders, maar vooral te gen haar eigen zwakten en spookbeelden. Het maakt De verdwijning van Thomas Lu mas tot een bijzonder span nende roman waarin de schrijfster heel het bestaan op losse schroeven zet. Een boek om pas weg te leggen als je het uit hebt.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 19