Champagnetoren bereikt record Een andere baan, hoe werkt dat? 1 4 Donderdag 13 september 2007 PZC Glazen piramide blijft overeind bij opening van de Zeelandhallen. door Frank Balkenende goes - Natuurlijk is er een trits sprekers en een reeks loftuitingen op Libéma en de gemeente, die sa men dik twintig miljoen in uitbrei ding van de Zeelandhallen in Goes pompten. Toch zijn woensdag bij de opening van het evenementen complex alle ogen gericht op de champagnepiramide. Cateraar Luuk Broos uit Kaatsheuvel weet met zijn team 41.664 champagne glazen te stapelen. En daarmee breekt hij zijn wereldrecord van vo rig jaar toen hij in Oberhausen en toren van 39.711 glazen schiep. Dinsdag leek het erop dat de re cordpoging zou sneuvelen. De bouw werd (tijdelijk) gestaakt, om dat de driehoekige toren instabiel was. „Een deel van de glazen on derin heeft net een iets ander for maat. Zeker bij een driehoekige to ren, die wel mooier, maar ook kwetsbaarder is dan een vierhoeki ge, heeft dat direct gevolgen voor de stabiliteit. Die kwam in het ge ding omdat er vrachtwagens en heftrucks af en aan reden voor het concert donderdag in de Zeeland hallen. Daarom besloten we vlak voor de openingshandeling de laat ste duizend glazen te plaatsen", legt Broos uit. Woensdagmiddag om half vier loopt hij gespannen heen en weer, niet in de laatste plaats omdat de televisiecamera's van landelijke zenders in de aanslag staan. Hoe hoger de toren groeit, des te groter de druk op de hoeken. „Een paar sterke trillingen en de boel stort in elkaar. Je wilt niet weten wat er dan gebeurt. De glassplinters vlie gen in het rond. Voor je het weet, heb je oogletsel. We praten tenslot te over achtduizend kilo glas." Daarom draagt hij een helm en een veiligheidsbril, net als zijn teamleden, onder wie enkele leer lingen van ROC Zeeland. Broos heeft Rinus van Lienden van een akoestisch adviesbureau uit Zoutelande ingehuurd om de vinger aan de pols te houden. Op zijn laptop houdt die voortdurend in de gaten hoeveel trillingen de vloer doorgeeft. Ook de druk van geluidsgolven (muziek, geroeze moes) meet hij continu. „We heb ben gevraagd de muziek in de hal zacht te zetten. Een minimale tril ling kan al fataal zijn." Schatte Broos dinsdag de slagings- kans in op 30 procent, vandaag zijn er nog maar vijfhonderd gla zen te gaan. „Nou, dat moet toch lukken", praat hij zich moed in. Commissaris van de koningin Kar- la Peijs mag straks het laatste glas op de top zetten en vervolgens een magnum champagne over de pyramide gieten. „Ik ga iets vrese lijks griezeligs doen." Stel dat de to ren door een nerveuze hand van de commissaris instort. Nou, daar ziet ze - wetend dat de tv-camera's snorren - wel een promotievoor deeltje in. „Het is verleidelijk. De Zeelandhallen halen meteen het NOS-journaal." Later blijkt dat zij dat de Zeeland hallen niet wil en kan aandoen. Zij is tevreden met de ontwikke ling van het evenementencomplex en zeker ook het bijbehorende leisurecentrum met zijn fitnesscen trum, wokrestaurant, bowling- en biljartcentrum en bioscoop. „Ik ben blij dat de Zeelandhallen sa menwerken met het toeristische bedrijfsleven en het onderwijs. In deze provincie heb je elkaar nodig. Bovendien zie ik enorme kansen voor de leisuremarkt in Zeeland." Nadat Renske Endel, vicewereld- kampioen turnen in 2001, aan han gende stofbanen een Cirque du So- leil-achtige openingsact heeft uitge voerd - zij onthult ook het nieuwe logo van de Zeelandhallen - doet Karla Peijs alles goed. Zij parkeert het laatste glas perfect op de pira- midetop. Recordpoging voor het Guinness Book of Records gelukt! De glazen worden verkocht voor het goede doel: gehandicapten sport. Moet minstens 50.000 euro opleveren. Broos wil volgend jaar april in New York zijn verse record 'glazen stapelen' opnieuw breken. Luuk Broos uit Kaatsheuvel heeft tijdens de opening van de Zee landhallen zijn eigen record gla zen stapelen gebroken. Het staat nu op 41.664 champagnecoupes. Ombudsman pleit voor aangiftediskette fiscus den haag - De Belastingdienst schaft de aangiftediskettes voor burgers veel te abrupt af Honderd duizenden mensen worden de du pe van het plan met ingang van volgend jaar geen diskettes meer te gebruiken. Dat concludeert de Nationale ombudsman Alex Bren- ninkmeijer in een onderzoek dat hij gisteren heeft gepubliceerd. Hij voorziet dat veel burgers in de pro blemen raken, omdat zij geen toe gang hebben tot internet en de pa pieren aangiftebiljetten te ingewik keld vinden. Franchisenemers van Bakker Bart ongerust amsterdam - De ondernemers die een winkel van bakkerijketen Bak ker Bart exploiteren, maken zich zorgen over het beleid van ketenei genaar Bart's Retail. „Onder meer de gedwongen afname van te dure producten, de kleine winstmarges, de hoge franchisebijdrages en het stellen van onjuiste omzetprogno- ses zijn een bron van zorg onder de franchisenemers", meldt W. Löbker namens de 160 Bakker Bart-ondernemers. De franchisene mers moeten 60 procent van hun omzet afdragen aan Bart's Retail. Eastman spaart milieu met nieuwe boiler middelburg - Eastman Chemical bouwt een nieuwe boiler op zijn vestiging in Middelburg. De installatie komt naast de ver brander te staan en is bedoeld om met overtollige hitte stoom te pro duceren. Dat leidt tot vijftien procent min der aardgasgebruik en een vermin dering van de uitstoot van kooldi- oxyde met tien procent. Eastman verwacht de nieuwe boi ler eind dit jaar in gebruik te ne men. Arbeidsadviseurs wijzen mensen de weg op de arbeidsmarkt. door Jeffrey Kutterink goes - Doe Maar zong er al eens over. Na jaren dezelfde baan den ken velen: is dit alles? Maar een an dere baan zoeken is soms makkelij ker gezegd dan gedaan. Of je hebt een uitkering en wilt aan de slag, maar weet niet waar te beginnen. Dan is het tijd om langs te gaan bij een onafhankelijk arbeidsadviseur. 'Wegwijzer in het woud van de ar beidsmarkt', noemt Peter van der Meide zichzelf. Hij is één van de drie onafhankelijk arbeidsadvi seurs in Zeeland. „Iedereen die vra gen heeft op het gebied van werk kan bij ons terecht. Kosteloos." Onafhankelijk betekent dat zij niet in de computers van de verschil lende instanties kunnen kijken. Geen directe betrokkenheid dus. „We willen in alle vertrouwen met mensen kunnen spreken", vertelt Van der Meide die zelf te vinden is in de hal van het stadskantoor in Goes. „We zijn dus niet belast met eventuele dossiers die er van men sen bij instanties zijn." Niet dat Van der Meide en zijn col lega's zich gratis voor een karretje laten spannen. „Wij geven advies, wijzen mensen hoe ze verder kun nen en bij wie ze moeten zijn. Maar ze moeten het wel zelf doen. We geven alleen handvatten." Iedereen met vragen kan bij een onafhankelijk arbeidsadviseur te recht. Maar de praktijk in de afgelo pen jaren laat zien dat zich vooral mensen melden die van baan wil len veranderen en niet weten hoe dat aan te pakken. Ook komen er bijvoorbeeld mensen die op straat zijn gezet, een uitkering hebben 'Wij geven advies en vertellen mensen waar ze moeten zijn' en niet aan de slag kunnen ko men. „Zo was er laatst een me vrouw die op staande voet was ontslagen. Ze vroeg zich af of dat zomaar kon. Ook meldde zich een man die al tien jaar vrachtwa genchauffeur is. Hij wil niet op de ze manier zijn pensioen halen. Maar wat voor werk hij dan wil en kan doen en hoe hij dat aan moet pakken weet hij niet." Van der Meide probeert mensen in zijn gesprekken vooral aan het nadenken te zetten. „Door met ze te praten en vragen te stellen, zet ten we op een rij wat iemand wil en kan. Pas als dat duidelijk is, kun je verder. Mijn missie is om men sen zelfredzaam te maken." Uiteindelijk rolt uit de gesprekken een profielschets. „Aan de hand daarvan kunnen ze vacatures be oordelen en op zoek gaan naar een passende baan. Ook kunnen ze ermee naar een reïntegratiebu- reau dat op basis van de schets ge richt aan de slag kan." Soms merkt Van der Meide dat mensen een verkeerd zelfbeeld of onjuiste verwachtingen hebben. „Zo komen er wel eens die zeggen dat ze bij de Betho willen werken. Dan leg ik uit dat je aan bepaalde criteria moet voldoen en dat ze dat kunnen vergeten." Of zijn inspanningen altijd zin Arbeidsadviseurs Zeeland Goes, Zierikzee en Tholen Peter van der Meide CWI stadskantoor Goes 0113 - 75 10 30 Peter.vander.meide@cwinet.nl Middelburg (Walcheren) Raymond Mohr CWI, Middelburg 0118-75 11 35 raymond.mohr@cwinet.nl Aanwezig: ma t/m do. Terneuzen Koen van Geesbergen CWI, Terneuzen 0115 - 75 10 86 Koen.van.geesbergen@cwinet.nl hebben, weet Van der Meide niet. „Ik hou geen dossiers bij." Een op de tien neemt de moeite om later nog iets van zich te laten horen. „Soms bedanken mensen dat je ze op het juiste spoor hebt gezet. Dan hoor je dat ze een andere baan hebben of zelfs een eigen be drijf hebben opgezet. Helaas ge beurt dat te weinig. Maar ik merk wel dat mensen na een of meer ge sprekken weten welke kant ze op moeten. Dat geeft al heel veel vol doening." - - ■i.K.m «rit 'iltia X u\vsi •IRK ""rMMnjaii U. Uï&iü s MtfftisiktlMiriirii» Wror - Commissaris van de koningin Karla Peijs en cateraar Luuk Broos gieten na een geslaagde recordpoging 'glazen stapelen' in de Goese Zeelandhallen champagne uit over de glastoren. foto Ronald den Dekker

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 14