ir 'Poen maakt veel uit voor wat de mensen van de overheid vinden.' Ewald Engelen, politiek filosoof PZC Donderdag 13 september 2007 1 3 S f f -r' v - - i <v dieptepunt gehad". Engelen vindt het wel knap dat het kabinet de in druk wekt zelf aan de wieg van de ze voorspoed te staan. „De over heid kan de economie nauwelijks beïnvloeden maar doet alsof ze dat wel kan. Wij hebben de touwtjes in handen, is de boodschap." Jos van der Lans, auteur van een boek over het ongenoegen van de burgerij ('Koning Burger', 2005) vindt het niet opmerkelijk dat 67 procent van de bevolking nu te vreden is over de regering. „Die la ge score in 2004 was juist uitzon derlijk. Het vertrouwen ligt histo risch gezien hoger." De 'puinhopen van paars', die For- tuyn hekelde, zijn bovendien voor een deel opgeruimd, benadrukt Van der Lans. „De problemen in de gezondheidszorg en wachtlijs ten komen minder dramatisch in het nieuws. Er heerst nu een wind stille periode in de politiek." Maar de oude tijden zijn niet te ruggekeerd, benadrukken Engelen, Van der Lans en Bijl. Bijl: „Het ver trouwen kan net zo snel weer ver dwijnen als het is teruggekomen. De samenleving is veel emotione ler geworden." Van der Lans: „Na een windstille periode weet je nooit waar de vol gende windvlaag vandaan komt." Engelen: „We zijn nu de storm aan het zaaien voor straks. De rege ring creëert overspannen verwach tingen. Als die niet uitkomen, re sulteert dat in teleurstelling. Over anderhalfjaar kan best een volgen de burgeropstand ontstaan." In IJsselmonde zien de 52-jarige postbode Kees Lodder en zijn vrouw Hetty (47) de zaken voorals nog zonniger in dan een paar jaar terug. „Je ziet meer politie, meer camera's op straat. De criminali teit lijkt me minder geworden", zegt Hetty, die op Wilders heeft gestemd. Kees (PvdA-stemmer): „Ie hoort er in ieder geval minder over. Het lijkt de overheid einde lijk te gaan lukken. Vergeleken met vroeger voel ik me in ieder ge val gelukkiger." Minder onveilig Nederlanders voelen zich vanaf 2003 steeds minder onveilig. Begin 2007 voelde ruim eenvijfde van de bevolking van 15 jaar en ouder zich wel eens onveilig. Vooral jongeren tussen 18 en 25 jaar voelen zich wel onveilig. Een kwart van de Nederlanders was in 2006 het slachtoffer van criminaliteit. Criminaliteit kost het bedrijfsleven 570 miljoen euro per jaar. De politie registreert meer geweldsmisdrijven. Bij het meldpunt Etnisch Politiewerk komen per jaar ongeveer 600 meldingen van eerwraak binnen. De helft van de Nederlanders is actief als vrijwilliger. Dat is een kleine daling ten opzichte van 2000. In 1997 had 82 procent van de Nederlanders wekelijks contact met familie. In 2006 is dat percentage gestegen tot 87. 30 procent van de bevolking is lid van een sportvereniging, 15 procent van de mensen is lid van een muziekvereniging. In 1971 behoorde driekwart van de bevolking tot een kerkgenootschap. In 1993 was dat 58 procent. De ontkerkelijking is daarna niet verder ge gaan, maar het kerkbezoek is wel afgenomen. In 1997 ging nog bijna een kwart van de mensen minstens een keer per maand naar kerk of moskee. In 2006 was dat nog maar 19 procent. Meer dan een kwart van de eerste generatie niet-westerse allochtonen moet rondkomen van een uitkering. Bij autochtonen en de nog jonge tweede generatie niet-westerse allochtonen is dat één op de tien. Sinds 2000 wonen er ruim een half miljoen mensen meer in stedelijke gebieden. Percentage veel te zware mensen lager dan in buurlanden. Tussen 1960 en 2003 is de levensverwachting met 7 procent toegenomen tot 78,6 jaar. De levensverwachting in 2050 stijgt voor mannen naar 81,5 en voor vrouwen naar 84,2 jaar. Zwaar drinken onder jongens van 12 tot 17 jaar stijgt weer na jaren van daling. De sterfte aan longkanker is relatief hoog. Nederland heeft de hoogste borstkankersterfte van alle rijke westerse landen. In 2005 bedroeg het gemiddelde besteedbaar inkomen bijna 21.000 euro per jaar. De helft van de bevolking heeft een jaarinkomen dat ligt tussen de 14.000 en 24.000 euro. De armste 5 procent heeft hoogstens 9.000 euro te besteden, de rijkste 5 procent 39.000 euro of meer. Enquête 'De staat van Nederland' Meer Nederlanders tevreden met regering I 9RP$Hk:; tevreden Bass. 48% 2004 m 2006 ...en ook meer tevreden met de samenleving als geheel Meer werkende 55-plussers de laatste jaren af. Dat komt door een effectievere aanpak van veelplegers, preventiemaatregelen door de burgers en de leeftijdsopbouw van de bevolking. Het laatste heeft te maken met het gegeven dat een groot deel van de daders be staat uit jongeren van rs tot 24 jaar. Hoe minder jongeren, hoe minder criminaliteit. De omvang van de criminaliteit ontwikkelt zich dus gunstig volgens het CBS. Toch ligt de criminaliteit in Nederland ruim boven het gemiddelde van de Europese Unie. Dat komt niet alleen door de vele fietsdiefstallen, ook bedreigin gen en mishandelingen komen relatief vaak voor in ons land. Een ander smetje op paradijselijk Nederland is het milieu dat nog steeds onder druk staat. Toch heeft het CBS ook hier goed nieuws. De uitstoot van broeikasgassen is terug op het niveau van 2990. We rijden met z'n allen steeds meer kilometers, maar de uitstoot van fijnstof en stikstofoxi de is sinds 2990 met ruim 40 procent afgenomen. Meer jonge vrouwen zijn hoog opgeleid dan jonge mannen (percentage hoog opgeleiden in 2005, geboren tussen 1975 en 1979) Cf Minder mensen vinden dat er te veel buitenlanders in Nederland wonen 'Vol is vol' 51% 2000 2006

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 13