Gelukkig en tevreden, met hier en daar een sme 1 2 Donderdag 13 september 2007 PZC Nederland heeft weer vertrouwen in de politiek, blijkt uit de jongste cijfers van het Sociaal en Cultureel Planbureau. Toch is de Fortuyn-revolte niet definitief bezworen. „De stemming kan zo weer omslaan." door Rens Ulijn en Annemieke Kooper Mevrouw Van Beek (70) drinkt een kop koffie bij eetcafé Zeezicht in Rotter- dam-IJsselmonde. Een wijk van nette rijtjeshuizen en galerijflats. Het aantal Fortuyn- en Leefbaar-stemmers is hier sinds 2002 elke verkiezing het hoogst. „En nog kan ik niet zeggen dat het beter is geworden", verzucht Van Beek. „Er is veel criminaliteit. We kunnen 's avonds nergens meer naar toe, omdat zij in óns land maar mogen doen wat ze willen. De regering haalt iedereen maar naar hier, geeft ze maar geld. Als ik naar Marokko ga, krijg ik toch ook geen uitkering? En van mijn AOW kom ik maar net rond. Moet je nog blij zijn als ze je vijf euro extra per jaar geven. Kan ik net twee kopjes koffie van kopen. Die euro, nog zo iets. Pim Fortuyn had beter kunnen blijven leven." Wie zijn oor in IJsselmonde te luis teren legt, hoort dezelfde geluiden als in 2002. Het wantrouwen in de politiek is er onverminderd groot. Toch zijn de pessimisten niet meer in de meerderheid. Was twee jaar geleden nog meer dan de helft van de Nederlanders onte vreden over de regering, inmiddels is een ruime meerderheid wél te vreden. Die snelle omslag verbaast ook Rob Bijl. De adjunct-directeur van het Sociaal en Cultureel Plan bureau is verantwoordelijk voor de tweejaarlijkse barometer van de sociale staat waarin Nederland verkeert. Belangrijkste conclusie: het gaat weer goed met Neder land. Bijl: „Het teruggekeerde ver trouwen is goed nieuws. Als een meerderheid van de bevolking zich afkeert van de politiek, ont wricht dat de hele maatschappij. Maar dat het vertrouwen snel te rugkeert, betekent ook dat het weer snel kan verdwijnen. Nederlanders reageren steeds emo tioneler op maatschappelijke ge beurtenissen. Als het slecht gaat, zoals in 2002, zitten we diep in de put, gaat het beter dan vergroten we dat ook uit. De calvinistische gelijkmatigheid die Nederland al tijd kenmerkte, is verdwenen. We zijn qua emoties een Zuid-Euro pees land geworden." Dat de onvrede bij de For- tuyn-stemmers van 2002 nu ge sust zou zijn, is volgens Bijl een verkeerde interpretatie van de cij fers. „Het vertrouwen is vooral te rug bij de middengroepen. Die voelen zich door het positieve eco nomische tij veiliger. Er blijft ech ter een grote, harde kern van onte vreden mensen bestaan. Die groep keerde zich vroeger af van de poli tiek. Nu worden ze bediend door de PW en de Socialistische Partij. Hun onvrede is gekanaliseerd, maar zeker niet verdwenen." Ewald Engelen, politiek en sociaal filosoof aan de Uni versiteit van Amsterdam, schrijft de herwaardering voor de regering vooral toe aan de economische opleving. „Poen maakt veel uit voor wat de men sen van de overheid vinden. En in 2004 hadden we het economisch door Joost Sijtsma We leven in een paradijsje aan de Noordzee. Die conclusie kan worden getrokken uit het rapport De Nederlandse Samenleving 2007 dat het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) gisteren heeft gepubliceerd. In het rapport geeft het bureau voor het eerst een globaal beeld van de samenleving, bekeken vanuit verschillende in valshoeken. En dat beeld is positief De groei van de bevolking is in een eeuw niet zo laag geweest, de Nederlanders leven steeds lan ger en de economie trekt stevig aan. Door de gunstige eco nomische ontwikkeling is een recordaantal Nederlanders aan het werk en is vorig jaar het reëel beschikbaar inkomen van huishoudens fors gestegen. Die hadden bijna 4 procent meer te besteden dan in 2005. Dit kwam niet door een loonstijging, maar vooral door de toename van het aantal banen. Daarbij stijgt de inkomensongelijkheid licht, maar binnen Europa is het verschil nog altijd klein. Het aantal WW-uitkeringen is fors gedaald en in het alge meen geldt dat minder Nederlanders afhankelijk zijn gewor den van een uitkering. En er is nog meer goed nieuws. Nederland is geen kille sa menleving aan het worden, want volgens het CBS groeit de deelname aan het maatschappelijk verkeer. Nederlanders hebben meer contacten met familie, vrienden en kennis sen. Daarbij is ér amper verschil tussen stad en platteland, wat betekent dat stedelingen niet meer op zichzelf zijn ge richt dan mensen die niet in steden wonen. Die ontwikkeling is ook onder allochtonen merkbaar, want de tweede generatie onder hen heeft meer sociale contac ten dan de eerste. Die tweede generatie lijkt de weg op de arbeidsmarkt beter te vinden dan hun ouders. Toch hebben niet-westerse al lochtonen een achterstand. Van de autochtonen heeft na melijk driekwart een baan van tenminste twaalf uur, onder de niet-westerse allochtonen is dat de helft. Die achterstand van niet-westerse allochtonen wordt verklaard door hun ge middeld lagere opleiding. Turken en Marokkanen zijn ge middeld het laagst opgeleid. Negen van de tien autochtone Nederlanders vinden zich zelf gelukkig tot zeer gelukkig. Allochtonen voelen zich iets minder gelukkig, dit geldt vooral voor de eerste generatie niet-westerse allochtonen. Driekwart van die eerste genera tie voelt zich gelukkig. Ook binnen die groep van niet-wes terse allochtonen is er verschil. Het minst gelukkig en tevre den zijn de Marokkanen, het meest de Surinamers. Nederlanders zijn zich de laatste jaren ook veiliger gaan voelen. Minder dan voorheen geven zij aan dat zij be paalde plekken mijden of dat zij 's avonds de deur niet open doen bij onverwacht bezoek. Het aantal door de politie geregistreerde misdrijven neemt Weer leven

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 12