12 september 2007 Technische storing Het jaar 2007 is uitgeroepen tot het jaar van de Techniek. Dat is wellicht nieuws, want op internet doet de organisatie (diver se technische branche- en belangenorgani saties) opvallend weinig aan promotie. Wie een kijkje neemt op jaarvandetechniek.nl is snel klaar. Er staat alleen een zwarte tekst in een wit vlak: Binnenkort meer info be schikbaar. Technische storing wellicht? C .laai vin dr In hnli* - houw Wi«dn*« lo'e.rwl {«pfertr Creatief? Het bedenken van oplossingen is per definitie een creatief pro ces. Toch wor den techniek en creativiteit vaak gezien als tegen polen. Techniek hoort bij ratio, creativiteit bij emotie. Onzin na tuurlijk! Neem nou deze defnitie: 'techniek is een verzameling creatieve uitingen van de mens waardoor hij zich van middelen weet te voor zien waarmee hij zijn bestaan kan veraangena men en zich kan weren tegen at hetgeen dit be staan bedreigt'. Er bestaan schoonheidsprijzen voor technische uitvindingen, en naar werken Van Van Gogh wordt ook heel technisch geke ken. Kortom: Een technicus is een kunstenaar. En een kunstenaar is een technicus. -F&' Metaalmoe /af Metaal is een scheikundig element dat «v. 1 voorkomt in bijvoorbeeld ijzer, alumini- um, koper, maar ook goud en zilver. Het symb°l'seert kracht en degelijkheid. - Maar hoe het in hardrock is terechtgeko- men? Een van de hardere stromingen heet metal, hoewel de band Metallica ook zijn gevoelige kanten laat zien. Maar ze maken doorgaans behoorlijk harde muziek, net zo hard als metaal. Techniek krijgt in deze zin ook een stoere betekenis. Dampende machi nes, mannen van staal, dat idee. Evenzogoed wordt zelfs metaal wel eens moe. Dan is het buigen of barsten. De term metaalmoeheid wordt ook gebruikt in de psychologie, namelijk voor mensen die lijden aan af sluiting, onthechting en desinteresse. Zo kent metaal inderdaad een ge voelige kant. Fluwelen techniek Toen de Argentijnse voetballer Messi een schitterend doelpunt maakte door maar liefst zes tegenstanders te omzeilen, sprak iedereen over zijn fluwelen techniek. Gek eigenlijk, want bij het woord techniek denk je eerder aan fabrieksgebouwen en blauwe overalls. Of desnoods aan een loodgieter of elektricien. Kennelijk hebben zij iets gemeen met die voetballer. Techniek stamt van het Griekse woord techne en had in eerste instantie de betekenis van 'een doelgerichte methode'. Pas in tweede instantie werd het begrip uit gebreid tot de middelen die je daarbij gebruikt. Die tweeslachtigheid zit er tot op de dag van vandaag in. Wanneer we het hebben over een fluwelen traptech- niek, bedoelen we de virtuoze manier waarop de han deling wordt uitgevoerd. Bij de loodgieter hebben we het eigenlijk over hetzelfde, al vinden we zijn werk doorgaans niet virtuoos. Van Dale houdt het simpel: 'Techniek is het beheersen en manipuleren van met name de niet-levende natuur door de mens'. Van techniek hebben we heel wat vormen. En er komt lang niet altijd metaal aan te pas. door Michiel van den Broek Help! Desk De techniek staat voor niks. Het is positief bedoeld, maar je kunt het ook anders interpreteren: techniek staat nergens voor, ze heeft geen ziel. Is dat erg? Techniek kan zich daardoor tegen ons keren. Neem nou een recent krantenbericht: De toe name van elektronica in auto's bezorgt garages en pechhulp- diensten kopzorgen. Wegenwachten van de ANWB zullen dit jaar naar schatting 80.000 keer specialistische hulp moeten in schakelen voor complexe pechgevallen. In 1999 hoefden ze 'slechts' 5000 keer een beroep te doen op de technische help desk. We worden dus afhankelijk van techniek. En dat heeft zo z'n nadelen. Gouwe handjes Wie technisch goed onderlegd is, wordt vaak handig genoemd. Een klusjesman met 'gouwe handjes' bij voorbeeld. Hij weet technisch goed om te gaan met techniek. Het is in fei te al heel wat dat mensen (en mens apen) gereedschap kunnen gebrui ken. je moet het maar bedenken, dat is één, en je moet het kunnen gebrui ken. Daarvoor beschik ken we gelukkig over handen met duimen. Technisch goed be dacht trouwens.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 81