UOK U/ERK ouer hun ua« De joviale Vlissinger Ri- cardo Dijkstra (22) is geen onbekende bij zijn werkgever, constructiebe drijf Van Belzen in Vlissingen. Hij heeft er in het verleden al vaker een baantje gehad en nu is hij er als uitzendkracht al weer dik een halfjaar aan de slag met slijptollen en als lasser. Dat deze handige jongen terug blijft komen bij Van Belzen ligt volgens Dijkstra aan het feit dat hij zich er thuis voelt en dat komt weer door die leuke colle ga's. Niet onbelangrijk is dat het constructiebedrijf hem de kans gunt een toekomst op te bouwen door zich verder te spe cialiseren en een echte vakman te worden. Die hebben ze bij Van Belzen nodig, want ze snijden, walsen, knippen en lassen daar platen en profielen in (roestvrij)staal Lichamelijk enorm zwaar werk, eentonig, iedere avond weer opnieuw vies en vuil thuisko men en dat ook nog eens tegen een niet al te hoog salaris... Echt niet! Overboord met die vooroordelen. Zonder techniek geen vooruitgang! Vakmensen leggen uit waarom zij kozen voor een uitdagende baan in een inspirerende omgeving. en aluminium voor zeer kriti sche klanten. In september start Dijkstra met de interne op leiding constructiebank werker/lasser zodat Van Belzen hem precies datgene kan leren wat nodig is om mee te draaien in een allround bedrijf Een soortgelijke opleiding is Dijkstra niet vreemd. „Een paar jaar geleden ben ik al aan zoiets begonnen, maar heb ik de oplei ding niet afgemaakt omdat ik jammer genoeg gezakt was voor één van de onderdelen van het examen." Daarom gaat Dijkstra het nu opnieuw probe ren. „Eerder kon eigenlijk niet omdat ik toen niet het geld had om de opleiding te betalen. Nu is dat allemaal anders. Ik zeg niet dat ik met dit werk lekker binnenloop, maar volgens mij klaagt iedereen wel over zijn sa laris." Sommige hardwerkende mensen zeggen dat in hun baan geen dag hetzelfde is. Voor Bennie Kint (54) is geen üür hetzelfde. De Heikantenaar werkt bij afvalverwerker Heros in Sluiskil en is daar onderhouds monteur. Wat er ook kapot gaat, Kint of zijn collega's worden erbij gehaald om de boel te repareren. En dat kan om werkelijk alles gaan; van transportbanden tot tandwielkasten. In de eerste plaats is het de taak van Kint om voor te zorgen dat niks kapot kan gaan, daarom is hij ook verantwoordelijk voor het onderhoud van de apparaten. Kint heeft eerder bij een groente- verwerkend bedrijf in België als onderhoudsmonteur gewerkt en heeft zodoende een hele rits aan diploma's op zak. Die maken dat er niet veel machines zijn die ge heimen voor hem hebben. Zo kan hij de diploma's koeltech niek, meet- en regeltechniek en klimaattechniek boven zijn bed hangen. Daarnaast kan hij aardig overweg met computers en heeft een cursus ervoor gezorgd dat de veiligheid tijdens onderhouds- en reparatiewerkzaamheden nooit uit het oog wordt verloren. „Toch sta ik af en toe ook wel eens een beetje dom te kijken als iets stuk gaat, maar meestal krijg ik alles wel weer aan de praat zo dat iedereen snel weer veilig kan werken." Kint noemt zichzelf 'slechts een radertje in het ge heel', maar hoopt toch een beetje onmisbaar te zijn voor Heros. „Momenteel werk ik bij hier via een arbeidsbureau en het werk bij Heros bevalt me zo goed dat ik hoop dat ze me een vast con tract zullen aanbieden." Met een schroevendraaier in de ene en een boor machine in de andere hand is Zofia Kooien (26) pas echt gelukkig. Geen 'meisjes- werk' zoals een secretaressebaan voor deze Serooskerkse, maar een job waarbij op technisch vlak veel van haar gevergd wordt. Daarom zit ze met hulp van Randstad ook op haar plaats bij Varian in Middelburg, waar ze zijn gespecialiseerd in het ver vaardigen van instrumenten voor laboratoria, ziekenhuizen en de petrochemische industrie. Momenteel houdt Kooien zich bezig met het in elkaar zetten van aluminium basiskasten; werkstations die geheel naar de wensen van de klant samenge steld worden. Daarnaast volgt ze een interne opleiding mechanica en elektrotechniek. Een gerouti neerde collega brengt haar de kneepjes van het vak bij. Zeer binnenkort hoopt ze al klaar te zijn met deze opleiding. Omdat ze al ruime ervaring heeft op technisch gebied (zo werkte ze onder meer bij Fokker) gaat ze er in zevenmijlslaarzen door heen. „Ik kan immers al heel veel." Haar doel is ooit zover te komen dat ze een baan krijgt waarin ze verantwoordelijk is voor het oplossen van allerlei technische problemen. „Een ap paraat dat het niet doet en dat ik dan weer aan de praat moet zien te krijgen. Heel spannend. Geluk kig ben ik stressbestendig." Dat ze een echt mannenberoep uit voert, daar is Kooien het niet mee eens. „Juist niet. Vrouwen zijn veel geschikter voor dit werk, want wij hebben door gaans kleine handen en kunnen dus overal veel beter bij! Wij zijn letterlijk handiger."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 77