u/ERKen techhieK 1 'Techniek zet dingen in gang' Praktijk op Woensdrecht Waar ligt Maintenance Valley? Emmy Bakker spreekt met een aanstekelijk enthousias me. De directeur van het Mar- kiezaat College gelóóft in wat ze doet. Maar, benadrukt ze: 'We doen het samen.' Hoe on derwijs, bedrijfsleven en poli tiek zij-aan-zij werken om een nieuwe bedrijfstak op poten te zetten: maintenance. door Herbert Kats Onderhoud' klinkt saai. Wat doe je dan, als je het imago wilt updaten? Inderdaad, je gooit er een Engel se term tegenaan. Een belangrijk wapen om ook de jeugd warm te krijgen voor een baan in de tech niek. „Beroepsonderwijs op een nieuwe manier vormgeven. Dat is een leuke uitdaging." Maar met mooie woorden als 'maintenance' kom je er niet. 'Kwaliteit' is dan ook een term die regelmatig voorbij komt in een ge sprek met algemeen directeur Em my Bakker van het Markizaat Col lege in Bergen op Zoom. „Maar het is niet alleen een kwestie van kwaliteit; je moet je ambities ook kunnen vervullen." Daadkracht is geboden, maar de tijd is er rijp voor. „De aandacht voor maintenance leeft op. Het wordt niet meer ge zien als louter een kostenpost. Men ziet dat het ook kwaliteit kan opleveren, in de zin van innova tief denken en werken. Je ziet dat er netwerken ontstaan." Emmy Bakker spreekt van een kentering, een grotere betrokken heid om het imago van het wer ken in de techniek op te poetsen. Bijna letterlijk: „Want het is geen vuil werk meer; het wordt steeds netter en schoner." Die bood schap komt ook bij jongeren aan, constateert ze op basis van de cij fers. Het Markiezaat College, on derdeel van het ROC West-Bra bant, zag sinds 2004 de instroom van leerlingen toenemen van 2800 tot 3500-3600. Bovendien zit er ook een stijgende lijn in de bij scholingen. „Bedrijven kopen com plete opleidingen bij ons." Dat alles komt niet zo maar uit de lucht vallen. Samenwerking is de sleutel tot het succes, daarvan is Emmy Bakker overtuigd. „We bou wen geen scholen meer, maar zor gen voor opleidingsfaciliteiten." Een mooi voorbeeld is de voorma lige Fokker Bedrijfsschool op Woensdrecht, die op sterven na dood was. „Die hadden we over kunnen nemen, maar we hebben bewust voor samenwerking geko zen." Sindsdien is het leerlingen tal van 25 naar circa 90 gegroeid. Dergelijke vormen van samenwer king zijn het directe gevolg van de oprichting van het Platform Main tenance, waarin overheid, onder wijs en ondernemers samenwer ken. Daaruit is weer een consor tium gevormd dat de initiatieven in praktische zin handen en voe ten moet geven. Zo worden oplei dingen afgestemd op de behoefte van bedrijven als Essent, Gasunie, De Schelde, Wartsila en het Logis tiek Centrum Woensdrecht. „Die streven ernaar om van het predi kaat World Class Maintenance een soort eigen keurmerk te ma ken", verduidelijkt Bakker. Niet al leen voor bijvoorbeeld de lucht vaart, scheepsbouw en de proces industrie, maar dus ook voor ener giebedrijven. Alles wat industrial maintenance wordt genoemd. Sec toren die de scholing van hoogge kwalificeerd personeel cruciaal vinden. De directeur voorspelt dat de Scheldedelta de vruchten gaat plukken van de gunstige ligging. „We beginnen mee te spelen. En er is ook een hoop kennis. Kijk bij voorbeeld naar het Logistiek Cen trum Woensdrecht. Maar het schort nog wel aan innovatieve leermiddelen." Bedrijfsleven en opleidingsinstitu ten willen voorbereid zijn als De fensie definitief de [SF als vervan ger voor de F16 krijgt. Daarom toog de ROC-directeur naar Ame rika. „Ik heb rondgekeken bij Lock heed Martin. Daar hebben ze een 3D-simulator waardoor het lijkt alsof je echt in de 1SF zit en geen moment het gevoel hebt dat je naar een scherm zit te kijken." Em my Bakker denkt dat dit soort leer middelen het voor jongeren mak kelijker maakt om van games naar technische vakken over te stap pen. Ze gelooft niet dat de gedachte om Nederland te promoten als 'Maintenance Valley' staat of valt bij de aanschaf van nieuwe Ameri kaanse straaljagers. „Een pre van dit gebied is dat niet alles van de JSF afhangt. Dan denk ik aan de nabijheid van de havens van Zee land, Moerdijk en Rotterdam en de logistiek in dit gebied. De Delta ligt goed." Goeie technici hoeven de toekomst in elk geval niet som ber in te zien. „Alles draait tegen woordig om techniek. Het is een onderdeel van ons leven, al zijn we ons dat niet altijd bewust. Het is iets dat dingen in gang zet. Vaak wordt het weggestopt. Aan ons om te laten zien hoe het werkt." Leerlingen van het Markiezaat College doen op Woensdrecht hun praktijkvaardigheden op zie foto's). Directeur Emmy Bakker: „Wij leveren de theorie, de expertise komt uit het bedrijfsleven. Zo kom je tot maatwerk. Je kunt sneller inspelen op veranderingen, want het bedrijfsleven geeft bijvoorbeeld input via nieuwe machines." Vraag waar Maintenance Valley ligt en je krijgt verschillende antwoorden. Wie Zuid-West Nederland een warm hart toedraagt noemt spontaan de basis Woensdrecht, terwijl een ander misschien Twente, Eindhoven, Limburg of Schiphol aanwijst. 'Politiek correct' is dan het idee om heel Nederland als Maintenance Valley te zien. En dat ligt niet eens ver bezijden de waarheid, want ons land wil graag een voortrekkersrol spelen als het om kwalitatief hoogwaardig onderhoud gaat. 'Industrial maintenance', om het onderscheid met bijvoorbeeld het onderhoud aan cv-ketels zo duidelijk mogelijk te maken.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 75