Buitenland Politie pakt Dewinter op Pint blijft gewoon een pint Politie voorkomt grote bomaanslag in Ankara Bloed Maddy 6 Woensdag 12 september 2007 PZC Oezbeken claimen terreurplan Duitsland berlijn - De terreurorganisatie Isla mitische Jihad Unie uit Oez bekistan zegt het brein te zijn achter de bomaanslagen die vorige week in Duitsland werden verij deld. Twee Duitsers en een Turk wer den gearresteerd. Gisteren was er terreuralarm rond de Amerikaanse militaire basis in Spangdahlem in Rijnland Palts. De basis was maandag anoniem met een aanslag bedreigd. Het was loos alarm. Seksschandaal nekt bisschop in Zimbabwe harare - Het Vaticaan heeft giste ren Pius Ncube ontslag verleend als aartsbisschop van Bulawayo in Zimbabwe. Ncube, een fel tegen stander van de omstreden presi dent Robert Mugabe, werd in de staatsmedia beschuldigd van een seksuele relatie met een getrouw de vrouw. De 6o-jarige Ncube liet weten dat hij de paus om ontslag had ge vraagd om de Rooms-Katholieke Kerk te beschermen. Hij verzet zich tegen de beschuldigingen. Moskou: woensdag is bevruchtingsdag moskou - De gouverneur van de provincie Moskou wil geen moge lijkheid onbenut laten om de dramatische afname van de Russi sche bevolking een halt toe te roepen. Sergei Morosov heeft nu woensdag uitgeroepen tot 'Dag van de Bevruchting'. De gouverneur spoort werkgevers aan om het personeel een dag vrij te geven. Eerder loofde hij forse prijzen uit als lokker voor het ver wekken van veel nageslacht. Hillary retourneert donaties zakenman washincton - De Amerikaanse, Democratische presidentskandi daat Hillary Clinton retourneert 850.000 dollar (ruim 600.000 eu ro) aan campagnedonaties, die af komstig zijn van de zakenman Norman Hsu. Dit heeft de Was hington Post gemeld. De zaken man, die verdacht wordt van frau de, probeerde te vluchten terwijl er een arrestatiebevel tegen hem was uitgevaardigd. Vorige week werd hij alsnog gearresteerd. Lage opkomst in Brussel bij verboden betoging tegen de islam. door onze correspondent Max Steenberghe brussel - Bij een verboden beto ging tegen de islam heeft de Brus selse politie gistermiddag 154 men sen opgepakt. Onder hen Vlaams Belang-kopstukken Filip Dewinter en Frank Vanhecke. Vrijwel ieder een is later op de dag vrijgelaten. Tegen de politici is proces-verbaal opgemaakt, omdat zij de chauffeur van een politiebus aanvielen. De twee politici zeggen op hun beurt dat de politie - volgens hen niet toevallig uit het Waalse Luik - hen heeft geschopt en geslagen. „En dat voor het oog van vele ca mera's in de hoofdstad van Euro pa." Zij dienen een klacht in, net als de ultrarechtse senator Hugo Coveliers, die vindt dat de politie te grof optrad. De betoging was opgezet door de Duitse organisatie SIOE (Stop de islamisering van Europa). Brussels burgemeester F. Thielemans had de samenkomst verboden, omdat steeds meer extreemrechtse par tijen zich aansloten. Toen het ge recht hem gelijk gaf, blies organisa tor Udo Ulfkotte de zaak af maar hij werd door zijn bestuur aan de kant gezet. Dewinter werd op het eindpunt gearresteerd, toen hij uitriep 'te gen de islamisering van Europa' te zijn. Geboeid probeerde hij de sleu tels van de buschauffeur af te pak ken, hetgeen door Thielemans la ter 'agressief gedrag' werd ge noemd. De politie zou iedereen eerst hebben gewaarschuwd. 1^ Bij een verboden betoging tegen de islam is gisteren in Brussel Vlaams Belang-kopstuk Filip De winter opgepakt. Hij werd korte tijd later weer vrijgelaten. portimao - Het is niet zeker dat de bloedsporen die in een auto in Portugal zijn gevonden die van het begin mei verdwenen Britse meisje Madeleine McCann zijn. Dit heeft de Portugese recherche gisteren gezegd. De ouders van Ma deleine gebruikten deze auto, na dat Madeleine was verdwenen. door onze correspondent Jessica Maas ankara - De Turkse politie heeft gisterochtend, precies zes jaar na de aanslagen in de VS, een grote bomaanslag in het centrum van de hoofdstad Ankara voorkomen. De explosieven - in totaal driehon derd kilogram - zaten in een mini bus, die in een parkeergarage in een drukke wijk geparkeerd stond. „Er is een grote ramp voorko men", aldus gouverneur Kemal Onal van Ankara. Turkije had de veiligheidsmaatregelen in de hoofdstad vanwege '11 september' al aangescherpt. De explosieven werden door speurhonden ontdekt. De minibus had met een vals nummerbord rondgereden. Kantoren, winkels en huizen in de wijk werden uit voorzorg geëvacueerd. Om te voor komen dat de bom van een af stand tot ontploffing wordt ge bracht werd het mobiele telefoon verkeer in de omgeving verstoord. Bomexperts van de politie hadden drie uur nodig om de bom onscha delijk te maken. De verijdelde aanslag is nog niet opgeëist. Het vermoeden bestaat dat de Amerikaanse ambassade het doelwit was. Turkije, bondge noot van Amerika, is al vaker het doelwit van aanslagen geweest. Vlaams Belang-kopstuk Filip Dewinter wordt in Brussel door de politie aangehouden en afgevoerd met een politie bus. foto Dirk Waem/EPA De Britten mogen toch hun bijzondere maten houden van Brussel. door onze correspondent Hans de Bruijn brussel - Wie in een Britse pub een pint bestelt, krijgt ook in de toekomst een pul waar precies 0,568261 liter schuimloos bier in gaat. De toerist die in Dover van de boot stapt, zal nog steeds een rekenmachine nodig hebben om uit te rekenen dat de 77 mijl naar hartje Londen 124 kilometers zijn. In heel het Britse rijk werd giste ren opgelucht gereageerd toen de Europese Comissie bekendmaakte dat de Britten hun eeuwenoude maten mogen blijven voeren. Dus geen Europese nieuwlichterij met liters, meters en kilogrammen, maar 'gewoon' pints, mijlen (1609,344 meter) en troy ounces (31,1034768 gram). Op grond van een EU-richtlijn uit 1979 hadden alle 'imperial standards' in 2010 moeten verdwijnen, maar Brussel strijkt voor de traditieminnende Britten met de hand over het hart. De versoepeling geldt echter al léén voor melk in herbruikbare flessen, voor bier en cider van de tap, voor afstanden en snelheden in het verkeer en voor het wegen van goud. Géén verkeersborden met kilometers erop dus. In alle an dere gevallen zal vanaf 2010 wel de gelijk het metrieke stelsel gelden. Het besluit van Brussel volgt op een wereldwijde raadpleging. Ma ten en gewichten zijn immers be langrijke economische factoren. Lidstaten moeten geen goederen kunnen weigeren, omdat zij ande re maten of gewichten hanteren dan in hun land gebruikelijk is. Een Nederlander die in Engeland een bad kraan bestelt, moet zeker weten dat die past op zijn in Ne derland gekochte buizen. De Britten hadden begrip voor het Europese standpunt, maar zij von den niet dat Brussel ingeburgerde 'Alleen Amerika, Liberia en Myanmar gebruiken nog steeds geen metriek stelsel' termen als pint, mile en ounce zo maar kon afschaffen. Met dit com promis is de Europese Commissie hen tegemoetgekomen. De Ieren hadden minder moeite met de af schaffing van het Britse matenstel- Duizend Romeinse stappen De Engelse mijl of mile is ge lijk aan 1700 yard, oftewel 1609,344 meter. Het woord 'mijl' is afkomstig van het Latijnse 'mille', dat duizend betekent. Duizend complete stappen (linker- en rechtervoet) van een Romeinse militair zou overeenkomen met 1470 tot 1490 meter. 'De mijl' is een afstand in atle tiek, de laatst overgebleven of ficiële afstand met een Engelse maat. Onofficieel wordt soms de dubbele mijl, de tien mijl en zelfs de honderd mijl (snelwan delen) gelopen. sel: zij ruilden de mijl en yard al ja ren geleden in voor kilometers en meters. Behalve de Verenigde Staten zijn er nog maar twee landen in de we reld die het metrieke stelsel niet ge bruiken: Liberia en Myanmar (Bir ma). De VS weigeren het metrieke stelsel officieel in te voeren. Dat le vert voor de export geen proble men op, omdat die verpakkingen keurig volgens de metrisch schaal worden vervaardigd.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 6