Provincie in de Buurt n Brabant krijgt er een natuurgebied bij M 7 AT I Nog tot 1 december subsidie mogelijk voor energiebesparing Agenda 700ste school werkt aan verkeersveiligheid Provincie Noord-Brabant www.brabant.nl Advertentie Informatiepagina van de Provincie Noord-Brabant Jaargang 7, september 2007, nr. 15 Onder volledige verantwoordelijkheid van de Provincie Noord-Brabant Sinds afgelopen zondag zijn we met een Brabantse delegatie in de Chinese provin cie Jiangsu. Met Jiangsu heeft Brabant al ruim tien jaar vriendschapsbanden. Als commissaris van de koningin leid ik deze grote Brabantse bestuurlijke- en handels missie, waarin 22 Brabantse bedrijven zijn vertegenwoordigd. Ook de burgemees ters van de vijf grote Brabantse steden zijn mee om de contacten met hun zustersteden in Jiangsu aan te halen. De missie staat in het teken van design. Brabant speelt in de designwereld een toonaangevende rol. In Nanjing, de hoofdstad van de provincie Jiangsu, loopt een designtentoonstelling met de titel 'Made in Eindhoven'. Ik ben er trots op dat China kennis kan maken met het talent van ontwerpers uit Brabant. Tijdens deze missie komen de bedrijven die meegaan in contact met Chinese bedrijven en investeerders om te bekijken of zij kunnen samenwerken of zich wel licht in China kunnen vestigen. Maar er zijn ook workshops voor Chinese bedrij ven om hen te informeren over investeren in Brabant. Brabant is bij Chinese bedrij ven steeds meer in trek. Ze zijn hier van harte welkom, zeker met het oog op kennisuitwisseling en werkgelegenheid. Afgelopen maandagavond heeft een volle zaal in Nanjing genoten van een concert van het Brabants Orkest. Het orkest maakt op uitnodiging van de provincie Jiangsu een concerttour door die provincie. Het enthousiasme van het publiek was groot. Niet alleen omdat het orkest speelde onder leiding van een beroemde Chinese dirigent, maar ook omdat het orkest een formidabel optreden gaf. Brabant geeft dezer dagen in China een mooi visitekaartje af. Een stuk Brabant van zes bij acht kilometer tussen Tilburg en Eindhoven gaat de komende jaren ingrijpend op de schop. Het resultaat is een nieuw land schap inclusief een moeras, dat over tien jaar helemaal klaar is. De kosten zijn 36 miljoen euro. Het ingrijpende plan, dat wordt uitgevoerd door de Provincie Noord-Brabant, heeft de instem ming van boeren, bewoners én bestuurders. Het gaat om het gebied langs de beek de Kleine Beerze tussen Vessem en Middelbeers, ten zui den van de snelweg A-58 tussen Tilburg en Eindhoven. Het gebied bestaat nu vooral uit grote, rechte akkers waar de Kleine Beerze als een kanaal doorheen snijdt. Maar omdat het water te snel wordt afge voerd verdroogt het aangrenzende gebied en verschraalt de natuur. En dus werd een prijsvraag uit geschreven om het gebied te reconstrueren. Er kwamen der tien inzendingen. Het winnende plan was uiteindelijk dat van de Grontmij. Het plan werd enthou siast omarmd door de Provincie Noord-Brabant en een aantal betrokken partijen. Zij hebben inmiddels allemaal hun handteke ning gezet onder het voornemen om het plan ook daadwerkelijk te gaan uitvoeren. De Brabantse gedeputeerde Paul Rüpp heeft het plan ook al opge nomen in het programma 'Mooi Brabant' uit het nieuwe bestuurs akkoord. Volgens Rüpp (CDA) zal De Provincie Noord-Brabant doet er alles aan om Brabant schoner te maken en te houden. Dat gebeurt op veel manieren. Eén zo'n manier: Brabant Bespaart. Bij Brabant Bespaart krijgt u concreet advies als u thuis aan energiebesparing doet. En bovendien maakt u grote kans op 500 euro subsidie als u thuis minimaal twee energiebesparende maatregelen uitvoert. Maar let op: uw subsidieaanvraag moet voor 1 december van dit jaar binnen zijn, dus er is haast bij. De subsidieregeling bestaat sinds begin dit jaar en tot nu toe hebben ruim 200 Brabanders er al gebruik van gemaakt. Zij hebben allemaal 500 euro ondersteuning gekregen. Om in aanmerking te komen voor de subsidie moet u in een eigen huis in Brabant wonen van vóór 1995. En u moet minimaal twee energiebesparende maatregelen uitvoeren. Zoals dubbel glas laten plaatsen (nummer 1) of een Hoog Rendement ketel kopen (nummer 2 in de top 5). Ook kan het gaan om een zonneboiler of dakisolatie. Om er achter te komen wat u het beste kunt doen om thuis energie te besparen is de zogeheten Quick Scan ontwikkeld; een methode op internet om in enkele minuten duidelijk te krijgen hoe energiezui nig uw huis eigenlijk is en hoe u makkelijk energie kunt besparen. Daarna kunt u ook advies krijgen wat te kopen en hoe dat te laten aanleg gen of plaatsen. De Brabantse subsi dieregeling is uniek voor Nederland. Want in bijvoorbeeld de provincies Noord-Holland en Zuid-Holland is wel een adviesloket, maar geen sub sidie voor energiebesparing. Meer informatie: www.brabantbespaart.nl De Kleine Beerze vanuit de lucht, situatie 2007 het plan "nog heel ingewikkeld worden, ook al is het belangrijk dat de Grontmij bij het opstellen alle belanghebbenden heeft betrokken'.' De eerste schop zal later dit jaar de grond in gaan. In het project wordt veel landbouw grond omgezet in natuurgebied. Vijf boerderijen maken plaats voor natuur. De gebieden rondom de Kleine Beerze staan straks niet lan ger in verbinding met de beek. In het gebied Molenbroek komt een veenmoeras, waar straks mossoor ten, weide- en moerasvogels en de bever zullen terugkeren.Ten zuiden van dat stuk moeras wordt de Kleine Beerze gedeeltelijk gedempt. Vanaf komende maandag 17 sep tember 17.00 uur zijn de dertien ontwerpen (inclusief het winnen de ontwerp van de Grontmij) te zien in een tentoonstelling. Deze wordt opgesteld in het Streekhuis Beerze Reusel aan het Vrijthof 11 in Hilvarenbeek, maandag tot en met donderdag open van 09.00 tot 17.00 uur. Meer informatie: www.brabant.nl/vertrouweninbrabant Provinciale Staten Vrijdag 5 oktober, 09.30 uur Statencommissies Commissie Bestuur en middelen, vrijdag 14 september, 09.30 uur Commissie Ruimte en milieu, vrijdag 14 september, 09.30 uur Commissie Economie, mobiliteit en grotestedenbeleid, vrijdag 14 september, 13.30 uur Commissie Zorg, welzijn en cultuur, vrijdag 14 september, 13.30 uur De basisschool van het Asielzoekerscentrum (AZC) in Oisterwijk is de 700ste school in Brabant die het Brabants Verkeersveiligheids Label (BVL) heeft aangevraagd. Gedeputeerde Cora Steffens (VVD) van verkeer heeft afgelopen vrijdag de school daarom in de bloemen gezet. Het Brabants Verkeersveiligheids Label is een kwaliteitskeurmerk voor scholen die structureel wer ken aan verkeersveiligheid. Het belangrijkste doel is om het aantal jonge slachtoffers in het verkeer te verminderen. De Provincie Noord-Brabant was in 1997 de eerste provincie die met het label begon. Spoedig daarna namen ook andere provincies dit idee over. Zo'n 64 Brabantse gemeenten ondersteunen de scholen. Om in aanmerking te komen voor een verkeersveiligheidslabel moe ten scholen voldoen aan een aantal criteria, verdeeld over zes thema's: verkeersveiligheid in het school beleid, verkeerslessen, verkeers- projecten, praktische oefeningen, verkeersveilige schoolomgeving en -routes en betrokkenheid van (verkeers)ouders/verzorgers bij Gedeputeerde Cora Steffens bij inschrijving van de 700ste school verkeerseducatie. Voor elk thema moeten punten worden gescoord. Bij een voldoende totaalscore krijgt een school het label. Voor kleuters zijn er oversteek- diploma's. Oudere leerlingen krijgen verkeerslessen, doen praktische oefeningen, en letten op hun (brom-) fietsverlichting en (brom-) fietskeuring. Voorts moet de school er voor zorgen dat er een verkeersveilige schoolomgeving is, dat er verkeersbrigadiers zijn en dat er verkeersveilige routes zijn van en naar huis. De ouders moeten worden betrokken bij de verkeerslessen. Verder krijgt het 'haal- en brenggedrag' van ouders aandacht. Het Brabants Verkeersveiligheids Label is een langlopend project voor kinderen en scholieren van 4 tot 16 jaar. Op dit moment neemt ruim tweederde van de Brabantse scholen deel aan het project, dat gedeeltelijk wordt betaald door de Provincie Noord-Brabant. Tot nu toe hebben 372 scholen het label ook echt gehaald. Meer informatie: www.bvlbrabant.nl Provinciehuis (073) 681 28 12 info@brabant.nl Redactie Provincie in de Buurt (073) 681 28 51 redactie@brabant.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 60