in de Zeeuwse klei dood van Renate Fiscus blijft milieuprijs Bibliotheek zet meer bestanden online als kansspel zien PZC Woensdag 12 september 2007 31 tuurlijk nooit echt overheen. En dan te bedenken dat de vrouw van hun zoon zwanger is en op al le dag loopt. Die mensen worden heen en weer geslingerd tussen vreugde en verdriet." Een oude man vraagt zich hardop af waarom Renate en Elisa moes ten sterven. „Dat is wat je ieder een hoort vragen. Het was zo'n lie ve meid. Ik heb er echt een paar nachten niet van kunnen slapen." De man denkt nog even terug aan de moord op de weduwe Serné, die het dorp vijf jaar geleden op schrikte. Het nieuws dat de buur jongen het had gedaan, werd in Sint Philipsland met verbijstering ontvangen. „Dat soort dingen komen hard aan in een kleine gemeenschap als die van hier. En nu is er weer dit verschrikkelijke nieuws. Ik hoop dat dit soort ellende ons nu voor lange tijd blijft bespaard." Op enkele condoleance-sites op in ternet stromen de reacties sinds zaterdag ook binnen. Daarin wordt vooral onbegrip geuit. „Pas geleden kwamen we jullie nog te gen op een terrasje", schrijft Liset- te. „Jullie waren met het gezin een dagje uit en vertelden over de nieuwe pup die jullie zouden krij gen. Alles leek zo gelukkig." De gemeente Dirksland heeft een condoleanceregister geopend dat iedereen nog tot en met vrijdag kan tekenen. Tussen 19.00 en 22.00 uur is verenigingsgebouw Melishof aan de Binnenweg 61 in Melissant geopend. door Ben Jansen MIDDELBURG - Het dagelijks provin ciebestuur legt zich er morrend bij neer dat de fiscus belasting heft over de Zeeuwse Milieuprijs. De Belastingdienst houdt vol dat de prijs als een kansspel moet wor den gezien, omdat in principe ie dereen ernaar kan meedingen. De provincie was verbijsterd toen een blauwe envelop binnenkwam met een naheffing over de Milieu prijs, die in ingevoerd om creatie ve ideeën op het gebied van het milieu te stimuleren. De prijs moet naar het oordeel van het da gelijks provinciebestuur dan ook vooral als subsidiëring van prij zenswaardige initiatieven worden gezien. Deze opvatting werd ge deeld door het GroenLinks-Kamer- lid Duyvendak die de minister van Financiën en de staatsecretaris van Milieu vragen stelde over het han delen van de Belastingdienst. In zijn antwoord reageerde staats secretaris De Jager van Financiën dat hij van mening is dat de Zeeuwse Milieuprijs niet onder de kansspelbelasting hoort te vallen. Hij wil er de wet voor wijzigen. Niettemin houdt de Belasting dienst voorshands voet bij stuk en heeft het bezwaarschrift van de provincie tegen de naheffing onge grond verklaard. Flauw, vindt het dagelijks provinciebestuur, gezien de aangekondigde wetswijziging. Grote hoeveelheid digitale bestanden nu thuis te raadplegen. door Emile Calon middelburg - De Zeeuwse Biblio theek breidt zijn digitale diensten pakket uit. Alle leden van een bibliotheek in de provincie heb ben vanaf nu thuis toegang tot een enorme hoeveelheid digitale be standen, zoals tijdschriften, ency clopedieën, e-books en andere na slagwerken. Dat is mogelijk door onder meer de eigen naslagwer ken gratis digitaal beschikbaar te stellen. Maar ook is de Zeeuwse Biblio theek een samenwerkingsverband aangegaan met de Koninklijke Bi bliotheek in Den Haag. Daardoor krijgen de leden nu ook toegang tot de bestanden van die instel ling. Het gaat onder meer om 1250 digitale tijdschriften en 160 digita le bestanden, zoals de archieven van tal van kranten. Om toegang te krijgen tot de bestanden van de Koninklijke Bibliotheek moeten belangstellenden wel lid worden van de Koninklijke Bibliotheek. Dat kan voor 7,50 euro per jaar. Wie dat bedrag heeft overgemaakt kan bijvoorbeeld via Poësi Fran cais vijfduizend Franse gedichten lezen. Via Country Studies is gedetailleer de informatie over 101 landen be schikbaar en via Dare de weten schappelijke onderzoeksresultaten van de Nederlandse universiteiten. De 1250 tijdschriften omvatten tal van internationale wetenschappe lijke bladen en vakbladen. Leden van een Zeeuwse Biblio theek kunnen in het hoofdge bouw in Middelburg nu ook per dag twee uur gratis gebruik maken van internet. Niet-leden een half uur. Wie in het bezit is van een laptop kan echter de gehele dag vanuit het gebouw aan de Kou- steensedijk kosteloos internetten. De Zeeuwse Bibliotheek heeft na melijk een zogenoemde wifi hot spot, een plek waar draadloze in ternettoegang wordt aangeboden. Met die service worden volgens E. Mijnsbergen van de Zeeuwse Bibli otheek vooral de studenten van de Hogeschool Zeeland en Roosevelt Academy bediend. Die hebben vaak een laptop en combineren het studeren uit boeken met het opzoeken van zaken op internet. De nieuwe diensten zijn een vol gende stap in de snelle digitale ont wikkelingen die de bibliotheek doormaakt. Vorig jaar werden er voor het eerst meer bezoekjes aan de internetsite van de Zeeuwse Bi bliotheek gebracht dan dat er men sen via de voordeur naar binnen kwamen. Meer dan een kwart van alle aan vragen komt inmiddels via de com puter binnen. www.zebi.nl pjl Leden van de Zeeuwse Biblio- theek hebben via een computer toegang tot een grote collectie digitale tijdschriften en archie ven. Oud-Souburger Patrick Lodiers wordt met zijn 35 jaar de jongste voorzitter van een omroep ooit. „Ik denk dat Bart de Graaff het fantastisch vindt dat iemand uit het vak voorzitter van BNN is geworden, en niet één of andere bobo." foto Rogier Veldman/BNN

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 51