Ik wil begraven worden Sint Philipsland huilt om de Zeventigjarige vrouw uit Bergen op Zoom verdrinkt in vijver T 0118-617475 IEDERE DONDERDAG IS HET BIJ INDOOR KARTING MIDDELBURG KARTEN EN ETEN: QQ 50 KEUZEMENU: S PAR E-R IBS/SATÉ/ HALVE KIP 30 Woensdag 12 september 2007 pzc VIJF VRAGEN AAN Ad Slabbe De Zeeuwse fruittelers zijn met de hulp van ongeveer zesduizend seizoenarbeiders druk bezig hun appels en peren binnen te halen. Het belooft een mooie oogst te worden. Naam: Ad Slabbekoorn Leeftijd: 51 jaar Woonplaats: Kapelle Beroep: fruitteler en voorzitter van de Neder landse Fruittelers Organisatie in Zeeland door Ben Jansen Hoe verloopt de fruitoogst 2007 Heel voorspoedig. We hebben mooi, rustig weer. Weinig regen en niet te koud, zodat het aangenaam werken is. En niet te warm, zodat het fruit niet te snel afrijpt. Dat zijn ideale omstandigheden om het fruit bin nen te halen. Dat hebben we wel eens anders meegemaakt. Hoe is de kwaliteit? Prima. Stukken beter dan vorig jaar. Zeker wat de peren betreft. Toen hadden we een zomer met grote temperatuurverschillen. Nu was er sprake van veel meer gelijkmatigheid, je ziet het vooral aan de peren. Die zijn mooi en groot. En we hebben de laatste weken een paar koude nachten gehad, waardoor de appels mooi aan het kleuren zijn gegaan. De enige tegenvaller is de hagelschade dit jaar. Ik schat dat zeker een kwart van de collega's daar in min of meerdere mate mee te maken heeft gehad. Voldoende arbeidskrachten? Geen probleem. Ruim de helft komt uit Polen. Je ziet dat veel fruittelers er alles aan doen om toch ook zoveel mogelijk Nederlanders bij de oogst in te schakelen. Ia, net als vroeger: huisvrouwen en scholieren. Alleen al vanwege de taalproblemen die je onvermijdelijk met Poolse werkne mers hebt, proberen veel telers een vaste ploeg Nederlandse plukkers te houden. Wat wordt de prijs van appels en peren voor de consument? Ook in de ons omringende landen de de fruitoogst goed. Heel West-Eu ropa hangt vol. Ik verwacht niet dat we in het fruit dezelfde prijsontwik kelingen zullen zien die zich bij andere landbouwproducten voordoen. Hooguit een lichte stijging. En dat mag ook, want de kosten van de fruit teler en het inkomen van de consument zijn ook gestegen. En hoe zit het met het inkomen van de fruitteler? De vooruitzichten daarvoor zijn gelukkig veel beter dan vorig jaar. Toen waren er grote verschillen: van slecht tot redelijk. Nu zullen de uiteinde lijk inkomensresultaten wat hoger zijn en dichter bij elkaar liggen. Plezie rig is ook dat de collega's die met verhageld fruit zitten, toch nog een redelijke prijs van de fruitverwerkende industrie krijgen. Dat heeft te maken met de zware nachtvorsten waarmee fruittelers in Oost-Europa te kampen hebben gehad. Daar is de oogst heel klein. door Ad Goddrie BERGEN OP ZOOM - Een 70-jarige vrouw uit Bergen op Zoom is maandagmiddag verdronken in een vijver op camping Zoomland in haar woonplaats. De vriend van de vrouw ontdekte volgens de politie even voor 17.30 uur dat ze in het water van de vij ver lag en dat ze niet meer adem de. Op het moment dat de medewer kers van de ambulancedienst, poli tie en de gewaarschuwde trauma helikopter op de camping aan de Westerstraat in Bergen op Zoom arriveerden, waren buurtbewoners al met reanimeren begonnen. Maar alle hulp bleek tevergeefs. Volgens politiewoordvoerder Inge Rijgersberg is onduidelijk hoe de vrouw in het water is beland. De Bergse zou mogelijk bezig zijn ge weest met het voeren van vissen. „Uit onderzoek van de technische recherche blijkt dat er geen sprake is geweest van een misdrijf" Het slachtoffer was slecht ter been en is mogelijk gestruikeld. „Ook kan ze voorover zijn gevallen door hartfalen", aldus de politiewoord voerder. Zaterdag werd hij unaniem verkozen tot voorzitter van BNN en vanaf maandag presenteert Zeeuw Patrick Lodiers (35) de eerste aflevering van een dagelijkse satirisch actualiteitenshow. door Joeri Wisse Het is niet dat Patrick Lodiers de afgelopen tijd niets heeft uitge voerd. „Het was een heel hectisch jaar. In korte tijd wonnen we de Televi- zierring voor De Lama's en werd Couscous en cola verkocht aan Al la- zeera." Bovendien kreeg zijn pro gramma Over mijn lijk het presti gieuze Gouden Beeld. Dat hij als tv-maker nog eens zo succesvol zou zijn, had Lodiers zich niet voor kunnen stellen toen hij als brugklasser op het Sint Wil- librordcollege in Goes zat. „Ik wil de naar de Zeevaartschool in Vlis- singen. Mijn vader werkte op de grote vaart en ik wilde dat ook." Die toekomst wijzigde echter in zijn middelbare schooltijd. „Op het Sint Willibrord werden we ge stimuleerd om creatief te denken en te doen. We filmden en ik zat bij het schooltoneel. Ik wilde iets met mijn creativiteit doen." Dat kon uiteindelijk op de filmaca demie in Brussel. Na een afwijzing bij de academie in Amsterdam, dreigde het mis te gaan. „Dan maar geen creativiteit kwijt, dacht ik." Hij schreef zich in voor een studie economie in Den Haag. Tot een vriend hem op Brussel wees. Daar werd hij wel aangenomen. Patrick Lodiers verhuisde naar Ant werpen en later naar de Belgische hoofdstad. „Dat was een belangrij ke periode in mijn leven. Vlamin gen houden van genieten: veel uit gaan, lekker eten. Ik ben daar ook vaak naar het theater geweest." Zijn Zeeuwse roots kwamen nog van pas in Brussel. „West-Vlaamse studenten kon ik uitstekend ver staan. Dat dialect lijkt onwaar schijnlijk veel op het Zeeuws." In België kon hij aan de slag bij abonneezender Canal plus. Via via werd hij opgemerkt bij BNN, dat toen net zelfstandig van start was gegaan. „BNN had toen een uur zendtijd per week. Ik mocht een item, De dwangbuis, maken. Daar na vroegen ze al heel snel of ik geen zin had om naar de Filippij nen te gaan. Dat had ik wel." Het was de tijd dat BNN-oprichter Bart de Graaff ernstig ziek was: een jaar nadat Lodiers kwam over leed hij. „Afgelopen mei was dat vijfjaar geleden. Met remakes van zijn programma's, het plaatsen van ons gebouw in Madurodam en natuurlijk De grote donorshow hebben we Bart herdacht." In dat programma speelde Lodiers een belangrijke rol. Hij presenteer de show waarin een terminaal zie ke vrouw een nierpatiënt uitzocht die haar nieren mocht hebben. Tij dens de show zelf bleek het om een actrice te gaan. Aan Lodiers de eer om vóór de start van de show verontwaardigd reagerende politici en de internationale media te woord te staan. „Ik ben best ge schrokken van alle aandacht die we kregen, maar het belangrijkste is dat we het onderwerp onder de aandacht hebben gebracht. Per- Uitdagingen zijn er nog wel voor de kersverse voorzitter. Zoals het verder vormgeven van Neder land 3, de thuiszender van BNN. „Nederland 3 mist scherpte en is nog zeker niet af" De nieuwste show, een co-productie met de NPS, kan daar verandering in brengen. „Het moet vooral geen Nova of Netwerk worden. Daar hebben we al genoeg, of zelfs mis schien te veel van op tv. Wij gaan niet-objectief nieuws brengen, want wij vinden wat." Er staat wat op het spel, want maar weinig pro gramma's van BNN floppen en dit is de eerste keer dat de jongste om roep een bijna-dagelijks program ma gaat maken. „We zijn er al van af juni vorig jaar mee bezig, maar ik lig er 's avond soms nog wakker van." In vijfjaar veranderde hij van een onbekende programmamaker tot BN'er. Echter, de glamour trekt hem niet, op de rode loper van een première of op societyfeestjes zal de nuchtere Zeeuw zich niet la ten zien. „Ik doe wat ik leuk vind: 'De wisselwerking tussen Amsterdam en Zeeland werkt ontzettend goed. Zeeland is als een tuin voor me.' soonlijk ben ik voor het Belgisch systeem: iedereen is een donor ten zij hij aangeeft dat niet te willen." Patrick Lodiers heeft, vijf jaar na het overlijden van De Graaff, nog steeds bewondering voor hem. „Hij had zo'n ontzettende drive, zo'n doorzettingsvermogen. Die zelfde wilskracht proefde ik ook bij de kandidaten van Over mijn lijk. Die waren ook doodziek, maar vochten voor hun leven op een manier die mij heel erg trof" Aan Lodiers de taak om de jonge renomroep in de geest van De Graaff de komende jaren te leiden. „Ik denk dat Bart zich nu te plet ter amuseert met BNN. Ik vind dat we op het moment zeer goed bezig zijn. Dat wil ik zo houden." Paspoort Patrick Lodiers tv maken. Daar wil ik graag op be oordeeld worden. Dat ik herkend word op straat of in de kroeg vind ik alleen maar leuk, maar al dat an dere hoeft niet voor mij." Patrick Lodiers woont al jaren niet meer in de provincie, maar voelt zich nog wel een Zeeuw. „Het is een beetje mijn achtertuin. Ik kom regelmatig bij mijn ouders, die nu in Vrouwenpolder wonen. De wis selwerking is perfect. In Amster dam doe ik veel culturele dingen, als ik in Zeeland kom, voel ik me weer thuis."Of Lodiers zich ooit zal verhuizen naar Zeeland, weet hij nog niet. Maar één ding staat voor hem vast: „Ooit ga ik terug naar Zeeland. Ik wil begraven wor den in de Zeeuwse klei." Patrick Emanuel Martinus Lodiers werd op 25 oktober 1971 geboren in Vlissingen. Hij is opgegroeid in Oost-Souburg A- Hij is katholiek opgevoed en bezocht het St. Willibrordcollege in Goes. In Brussel studeerde hij af aan filmacademie Sint Lucas. Na een korte carrière bij het Vlaamse Canal plus vertrok hij naar BNN. Daar presenteerde hij onder meer De Lama's, Je zal het maar hebben, BNN at work en De grote donorshow. Ook was hij hoofdredacteur TV. Per 1 december wordt hij de jongste omroepvoorzitter ooit. Niemand snapt waarom ex-dorpsgenote en haar dochter zijn vermoord. door Rob Paardekam sint philipsland - Niet alleen Me lissant treurt om de dood van de 31-jarige Renate en haar dochter tje Elisa van drie. Ook Sint Philips land, het dorp waar de vrouw op groeide, is in diepe rouw. „Het was zo'n lieve meid." Renate, die vrijdag samen met Eli sa werd gedood door haar echtge noot, verliet het dorp enkele jaren geleden om elders een nieuw le ven op te bouwen. Haar plotselinge dood, en vooral de manier waarop, is in Sint Philipsland ingeslagen als een bom. „Dat kun je wel zeggen", al dus een dorpsbewoonster van middelbare leeftijd. „Haast iedereen praat erover. |e voelt het verdriet. Er met elkaar over spreken is dan ook een soort van verwerking, denk ik." De Fliplandse - ze wil niet met naam genoemd worden - kende het stel wel. „Niet van heel dicht bij, maar toch genoeg om te den ken dat ze heel gelukkig waren. En eigenlijk denk ik dat nog steeds. Waarom zoiets dan ineens gebeurt, is voor iedereen een raad sel." Een andere vrouw zegt het ook niet te kunnen begrijpen, maar ze wil geen kwaad spreken over de dader. „Natuurlijk is het verschrikkelijk wat hij heeft gedaan, en je bent dan ook geneigd om zo iemand di rect naar de hel te verwensen, maar je weet niet wat er in het hoofd van zo'n jongen is omge gaan. Ik heb op internet nog even op de persoonlijke hyves-pagina van Renate gekeken en daar schreef ze vol lof over hem. 'Mijn grote liefde' stond er. Hij zal dus wel goed voor haar en de kleine zijn geweest. Aan de andere kant denk ik: hoe ziek moet je zijn", verwoordt de oud-dorpsgenote haar gevoelens. Ook Lia heeft de afgelopen dagen aan niet veel anders dan het dra ma gedacht. Ze leeft vooral mee met de ouders van Renate. „Ik weet dat het hele dorp dat doet, maar ondanks dat kom je hier na- V [ELK MENU WORDT GESERVEERD INCLUSIEF FRITES EN SALADE] 2X12 MINUTEN KARTEN "w fc-Wj (reserveren gewenst)

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 50