Cultuur Concerthal voor filmfestival Stem is instrument dat iedereen kan bespelen PZC Woensdag 12 september 2007 29 Première documentaire in filmhuis Middelburg MIDDELBURG - De documentaire Ongeletterd van regisseur Chris Westendorp gaat vandaag onder meer in het Middelburgse film theater Schuttershof in première. De gratis voorstelling begint om 14.00 uur. De première is onderdeel van de Week van de Alfabetisering. De do cumentaire gaat over het leven van Anneke, een jonge laaggeletter- de vrouw. De eigenlijke première is in Amsterdam, in aanwezigheid van prinses Laurentien, maar On geletterd wordt tegelijkertijd ver toond diverse bioscopen en film huizen verspreid over het land. Expositie in oude veiling Krabbendijke KRABBENDIJKE - Dick Bakker expo seert op vrijdag 14 en zaterdag 15 september zijn olieverfschilderijen in het vroegere veilinggebouw aan de Noordweg in Krabbendijke. De kunstenaar, die in Krabbendijke woont, is tijdens deze tweedaagse tentoonstelling zelf ook aanwezig. De expositie omvat grote schilde rijen van landschappen in de om geving en kleine schilderijen van vogels, gemaakt op gejut hout uit de Oosterschelde. De openingstij den zijn: vrijdag van 11.00 tot 19.00 uur en zaterdag van 11.00 tot 17.00 uur. Beachboom-nummer haalt Mega Top 100 SCHARENDIJKE - Dj/producer Alex van Alff uit Zoetermeer heeft de Mega Top 100 bereikt met Dance du soleil. Het is het nummer dat hij maakte als 'anthem' voor de jongste editie van het dancefeest Beachboom, dat in juli voor de der tiende keer aan de Brouwersdam werd gehouden. Eerder scoorde Van Alff er al hoog mee in de di verse dancelijsten. Vorige week kwam Dance du soleil binnen in de Mega Top 100 op nummer 96. In middels is het nummer gestegen naar 49. Nog volop kaarten beschikbaar voor theaterconcert Blof. door Rolf Bosboom VLISSINGEN - Tegenover de Vlissing- se bioscoop Cine City, op het par keerterrein naast de voormalige Edah, verrijst sinds gisteren een enorme tent. Vanaf vrijdag doet deze dienst tijdens het festival Film by the Sea. Deze 'Delta Con- certhal', zoals de officiële naam luidt, biedt plaats aan 1500 men sen. De grote concerten, zoals die van Blof, worden daar gegeven. De negende editie van Film by the Sea begint vrijdag met de premiè re van de Blof-documentaire Een manier om thuis te komen en duurt tot en met zondag 23 september. De optredens van Blof op zaterdag en van Cristina Branco op maan dag zijn zo goed als uitverkocht. De kaartverkoop voor het tweede optreden van de Zeeuwse band, op donderdag 20 september, ver- Film by the Sea beschikt dit jaar onder meer over een grote tent tegenover bioscoop Cine City. Deze wordt vooral gebruikt voor de grootschalige concerten. loopt opvallend genoeg moei zaam. Festivaldirecteur Leo Hanne- wijk vermoedt dat veel mensen denken dat het concert al is uitver kocht. Et zijn echter nog zo'n 700 kaarten beschikbaar. Bijzonder is dat het gaat om een theateroptre den waarin Blof ook nieuw materi aal van het toekomstige album zal spelen. Film by the Sea heeft recent een Zeeuwse film aan zijn programma kunnen toevoegen. Het is de docu mentaire Vergezicht in een eikenhou ten lijstje van Rens Oomens. Deze schetst een beeld van Retranche- ment. In de film vertellen de laat ste oorspronkelijke bewoners hoe ze de traditionele plattelandscul tuur zien verdwijnen. De documentaire wordt zaterdag 22 september om 12.35 uur ver toond. Voorafgaand, om 12.00 uur, is een compilatie te zien van twin tig minuten van In Europa, de ver filming van de gelijknamige best seller van Geert Mak. De schrijver komt zelf ook naar Vlissingen, evenals regisseur Roel van Broek hoven. Zij worden na de vertoning van de compilatie kort geïnter viewd. De VPRO zendt In Europa vanaf november in 35 delen uit, verspreid over twee jaar. Tegenover bioscoop Cine City (links) wordt hard gewerkt aan de bouw van een enorme tent. foto Lex de Meester Martha Roelofs en Erik van Houten, met eigen werk. foto Peter Nicolai Kunstenaarsechtpaar strijkt neer in Zeeuws-Vlaanderen. door Anita Tournois CADZAND - Musicus Martha Roe lofs dirigeerde tot voor kort diver se koren in Utrecht en omgeving en schilder/beeldend kunstenaar Erik van Houten werkte in een oude school in Loenen aan de Vecht. Dit kunstenaarsechtpaar is recent in Cadzand neergestreken, huurt daar voor vijf jaar een boer derij en zal in die tijd op zoek gaan naar een vaste stek om zich hier te vestigen. Niet Cadzand, maar Groede zal de komende weekeinden met de artis tieke kwaliteiten van dit tweetal kennis kunnen maken. Aanstaan de zaterdag verzorgt een van Roe lofs' vroegere koren, Rhythm and Friends uit Vleuten-De Meern, on der haar leiding enkele optredens. Het repertoire varieert van smart lap tot licht klassiek en van shanty tot Afrikaans. Voor Roelofs bete kent het optreden een definitief af scheid van dit 45-koppig koor met instrumentaal ensemble. „Ik zal het zeker gaan missen, want we waren zo'n fijne, hechte groep. Bo vendien hadden we al vele mooie optredens door heel Nederland. Mijn liefste wens is daarom ook hier een koor op te richten. De ei gen stem is namelijk een instru ment dat iedereen kan bespelen. Ook ga ik mezelf nog verder be kwamen als concertdirigente, in Lier in België. Het zelf opzetten van een koor behoort tot de op drachten." Zondag 23 september geven Roe- 'ledereen kan muziek maken. Ritme en toon zijn oerbehoeften' lofs en haar zus Maaike samen met Adrie Oosterling een benefiet concertje in De Twee Duiven ten bate van de restauratie van de Ne derlands Hervormde kerk. Ze brengen luisterliederen en chan sons, van onder anderen Brei, Dietrich en Knef. Martha Roelofs volgde het Utrechts Conservato rium, studeerde er schoolmuziek, piano en contrabas en geeft al twintig jaar muziekles, onder an dere aan de Hogeschool in Nijme gen. Onder de naam Bis's verzorgt ze muziektrainingen en work shops, waarbij vooral wordt uitge gaan van gevoel en emotie. „Ieder een kan muziek maken. Ritme en toon zijn oerbehoeften en vergro ten de creativiteit." Erik van Houten exposeert zondag 23 september schilderijen en beel den in de hervormde kerk. Deze 'Spaanse zondag' staan er diverse initiatieven en optredens in Groe de op het programma, zoals een optreden van een flamencodanser, ten bate van de restauratie van de kerk aan het Marktplein. Van Houten maakt veel portret ten, zowel vrij als in opdracht, ook van bekende Nederlanders als Paul van Vliet en Harry Mulisch. Op ge raffineerde wijze haalt de kunste naar het karakter van de personen naar voren met als resultaat een schilderachtige gelijkenis. Dieren, zoals koeien en hanen, vormen een ander gewild thema. Momen teel blijkt de Christusfiguur een in spiratiebron van importantie voor zowel zijn schilderijen als beelden. Deze recente werken zullen in de kerk te bezichtigen zijn. Openluchtconcert Rhythm and Friends op 15 sepL bij de kerk om 14.30 uur en in het Slijkstraatje om 15.30 uur in Groede. (Bij regen con certeert het koor in de kerk). Concert Martha en Maaike Roelofs en Adrie Oosterling op 23 sept, in De Twee Duiven in Groede, 14.50- 15.35 uur en 15.55-16.55 uur. R1 Expositie met werken Erik van Hou- ten op zo. 23 sept, in N.H. Kerk in Groede, 14.00-17.00 uur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 49