Proef met dijkversterking Zeeland 'Sloegebied is het lelijkste landschap' Omslag in beheer natuur gaat traag Terneuzen pleit voor gelijke vakanties Inpassing installaties mosselzaad Nieuwe toets dijken kan van start Elastische deklaag met open structuur weerstaat golfslag. door Piet Kleemans OUWERKERK - In Ouwerkerk wordt aan de Zuidbout een proef gedaan met een nieuwe manier van dijk versterking. De firma Elastogran - dochter van chemiegigant BASF - legt er 500 vierkante meter test strook aan met elastocoast'. Deze elastische deklaag zou beter dan de bestaande dijkbedekking met breuksteen de golfslag kunnen weerstaan. Breuksteen gebruikt op de oude manier - los of in asfalt gelegd - is kwetsbaar. Door inwerking van Laagste waardering in onderzoek van Milieu en Natuur Planbureau. door Ernst Jan Rozendaal DEN HAAG - Het Sloegebied bij Vlis- singen is het lelijkste landschap van Nederland. Dat blijkt uit een enquête die het Milieu en Natuur Planbureau heeft gehouden onder de Nederlandse bevolking. Gemid deld scoort het landschap in Ne derland daarin een 7,3. Het mooist is Schiermonnikoog met een 9,2, het minst gewaardeerd is het Sloe gebied met een 5,4. door Rinus Antonisse middelburg - Het dagelijks provin ciebestuur stelt 10.000 euro be schikbaar voor onderzoek naar de landschappelijke inpassing van vanginstallaties voor mosselzaad. Het gaat onder meer om Ooster- wind en water en in geval van grondverzakkingen kan er schade ontstaan. BASF verbindt de breuk stenen onderling met elkaar door middel van een transparante elasti sche laag kunststof Dat gebeurt op een zodanige manier dat tus sen de stenen een open structuur ontstaat. De open structuur breekt de kracht van de golven en de elas tische kunststof - opgebouwd uit twee componenten - houdt de breuksteen bij elkaar. In Duitsland is het systeem toege past en getest. In 2005 werd Elasto coast aangebracht op het noorde lijk deel van het Duitse eiland Sylt en in 2006 werd 5000 vierkante meter Elastocoast opgebracht op het eiland Halig Gröde. De eerste In feite delen de Zeeuwen zelf die onvoldoende uit, omdat mensen gevraagd is een oordeel te geven over een gebied dat ze kennen. Gedeputeerde Toine Poppelaars, voorzitter van het havenbedrijf Zeeland Seaports, vindt de uit komst niet verrassend. „Daar zijn alle havengerelateerde activiteiten geconcentreerd. Dus ligt er minder nadruk op natuur dan in de rest van Zeeland, hoewel we zeker oog hebben voor de landschappelijke inrichting. Zeeland Seaports be taalt mee aan het Sloebos en aan natuurcompensatie." Dat het Sloe gebied nog minder wordt gewaar- schelde en Voordelta. Aan de ene kant moeten de drijvende con structies zo onzichtbaar mogelijk zijn, aan de andere kant uit veilig heidsoverwegingen juist zichtbaar. Gelet op het belang van de mossel sector werkt de provincie mee. testresultaten zijn volgens mana ger Market Development van BASF J. Rasing zeer bemoedigend. Hij spreekt van een 'veelbelovend product' dat niet alleen sterk en duurzaam is maar door de open structuur goede mogelijkheden biedt voor flora en fauna. In Ne derland wordt het systeem uitge test in Petten en Ouwerkerk. Voor Ouwerkerk is gekozen vanwege de middelgrote golven. In Petten wordt getest hoe het systeem zich houdt bij hogere golven. De Duit- BASF-dochter Elastogran experi menteert bij Ouwerkerk met een nieuwe methode van dijkverster king. Daarbij wordt elastische kunststof gebruikt. deerd dan Europoort, komt vol gens hem omdat het contrast tus sen industrie en het landschap in Zeeland veel groter is. „Links zie je industrie en rechts natuur. Dat er varen mensen negatiever." Dat vermoedt ook de Middelburg se landschapsarchitect Jan Willem Bosch. „Een haven binnen een groenblauwe oase is een vreemde eend in de bijt. Objectief gezien is het Sloegebied niet zo vreselijk veel lelijker dan Europoort." Bosch vindt de uitkomst van de enquête niet schokkend. „Het is appels en peren vergelijken. Als je iemand een foto laat zien van Schiermon- den haag - De derde toetsing van de primaire waterkeringen kan be ginnen. Elke vijf jaar worden alle dijken op veiligheid getoetst. De volgende rapportage verschijnt in het najaar van 2011. Staatssecreta ris Huizinga (CU, Verkeer en Wa- se testresultaten kunnen volgens woord D. Langevoort van BASF Nederland BV niet één op één overgenomen worden in Neder land. „In Nederland zijn de dijken anders van opbouw dan die in Duitsland." BASF wil de proeven in Ouwerkerk en Petten in het voorjaar van 2008 evalueren. BASF kan bij de tests rekenen op de medewerking van het Project bureau Zeeweringen, een samen werkingsverband van Rijkswater staat en twee Zeeuwse waterschap pen. Y. Provoost van het projectbu reau: „Wij vinden het een goede zaak dat het bedrijfsleven mee denkt in de ontwikkeling van in novatieve werkmethoden en pro ducten." nikoog of het Sloegebied, dan weet ik wel wat hij kiest. Schier is natuurlijk een beetje een open luchtmuseum." Uit de Belevings waardemonitor van het Milieu en Natuur Planbureau blijkt verder dat de waardering van de kust net iets hoger is dan gemiddeld, ter wijl die van het zeekleigebied zuid west (zeg maar de rest van Zee land) net iets lager is. Bosch vindt dat verbazingwekkend, omdat de delta volgens hem toegevoegde waarde heeft. Poppelaars ziet er een bewijs in dat Zeeuwen kri tisch zijn op hun eigen omgeving. „Vanwege hun betrokkenheid." terstaat) heeft gisteren bepaald dat de aandacht nu vooral uitgaat naar keringen die vorig jaar het predi kaat 'geen oordeel' kregen. In Zee land betrof dat de dijken rondom de Grevelingen en het Veerse Meer en ruim dertig kunstwerken. PZC Woensdag 12 september 2007 27 Achterstand lijkt wel te worden ingelopen. door Ernst jan Rozendaal DEN haag - Het vlot niet met het particulier natuurbeheer in Zeeland. Dat concludeert het Milieu en Natuur Planbureau (MNP) in een evaluatie van de 'omslag' in het natuurbeleid, van de overheid als beheerder naar agrariërs en andere eigenaren als beheerder. In Zeeland is nog maar 4 procent gerealiseerd van de bijna der tienhonderd hectare particulier natuurbeheer waarnaar wordt gestreefd in 2018. Alleen in Groningen en Zuid-Holland gaat het nog langzamer. Een verklaring is mogelijk dat Zeeland verworven gronden niet eerst aanbiedt aan particulieren. Daarbij komt dat particulieren lange procedures en onzekerheid over het verkrijgen van de benodigde vergunningen als knel punten ervaren. Toch lijkt er geen reden tot zorg. Uit dezelfde evaluatie van het MNP blijkt dat de bereidheid onder boeren om natuurgebied te beheren in Zeeland iets groter is dan nodig om de doelstelling in 2018 te halen. Een steekproef onder eigenaren van landbouwgrond in de Ecologi sche Hoofdstructuur - een strook van aan elkaar geschakelde na tuurgebieden - geeft aan dat de bereidheid tot deelname in Zeeland, Friesland en Groningen 'op dit moment zodanig is dat de taakstellingen in 2018 binnen bereik komen'. Bij ongewijzigd be leid zal het landelijke doel van de omslag echter niet worden ge haald. TERNEUZEN - Burgemeester en wet houders van Terneuzen gaan de problematiek van ongelijke vakanties in het basis- en voort gezet onderwijs bespreken in het overleg met de schoolbestu ren. Het college antwoordt dat opvragen van raadslid Giel van Boom (Top/Gemeentebelan- gen). Het komt vaak voor dat de vakan ties in het basis- en voortgezet on derwijs niet gelijk lopen. Daar door is het voor gezinnen soms onmogelijk om een vakantie te boeken. Er is een werkgroep 'uniforme va kantieregeling Zeeuws-Vlaande- ren'. Daarin zitten vertegenwoordi gers van verschillende schoolbestu ren. De werkgroep adviseert schoolbesturen over de vast te stel len vakanties. In het laatste portefeuillehouders- overleg onderwijs hebben de drie Zeeuws-Vlaamse gemeenten afge sproken om aan te dringen op een goede afstemming. Bij De Zuidbout bij Ouwerkerk wordt een nieuwe methode van dijkversterking uitgeprobeerd. foto Dirk-Jan Gjeltema.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 47