maken Zeeland volwassen Kritiek Ombudsman op gemeenten Tot de laatste minuut wordt er hard gewerkt Bouwwoede Zeeschip lekt stookolie in Sloegebied pzc Woensdag 12 september 2007 3 Wat is of komt er in Zeeland? - Zeelandhallen (Goes), bioscoop in december gereed Drie evenementenhallen (ruim 15.000 vierkante meter) Bioscoop, vier zalen, 720 stoelen; tijdens de film kan drinken worden be steld. Exploitant, Merral. Wokrestaurant, bowling-, biljart- en fitnesscentrum (exploitant Fitland). Mikt in 2008 op 600.000 bezoekers. Middelburg, Zep vrijetijdspark Open met Pasen 2008, langs A58, bij Mortiere Evenementen- en muziekhal: 5000 vierkante meter, Miniatuur Walcheren, voetbalmuseum, fitnesscentrum met squash, winkels, (video)spelhal. ROC: verplaatst de opleidingen economie, horeca, voeding en toerisme Mikt jaarlijks op 900.000 bezoekers Vlissingen, Cinecity - Zeven filmzalen, 1211 stoelen - Een café-restaurant met 135 zitplaatsen en een conferentiezaal Heeft jaarlijks circa 400.000 bezoekers Snowdelta Terneuzen, open in december - Skihal: exploitant Fitland, lengte piste: 250 meter. Oefenbaan van 90 me ter Fitness en wellness, bouwmarkt Karwei Bioscoop (centrum Terneuzen) 4 zalen, 672 stoelen, exploitant: Merral; tijdens de film kan een drankje worden besteld. Grandcafé Indoor Event Vlissingen (plan), verwachte opening: eind 2009 - Drie skibanen: 100, 150 en 400 meter lang Kartbaan, klimwand, lasergun en paintball-centrum, bowling, sauna, fit ness, conferentiezalen, horeca, kinderdagverblijf en cruiseterminal. Verwachte aantal bezoekers: enkele honderdduizenden. Alleen de bioscoop is niet op tijd klaar voor de officiële opening. door Rob Paardekam Wie denkt dat ze bij de Zeelandhallen in alle rust hebben toegewerkt naar de grote opening van van daag, heeft het goed mis. Tiental len arbeiders waren er gisteren nog druk aan het werk om alles op orde te krijgen voor de grote opening van vandaag. Het was een gek gezicht. Terwijl in het midden van de nieuwe hal met uiterste precisie duizenden champagneglazen op elkaar wer den gestapeld, werden enkele me ters verderop de tapkasten binnen gedragen en de tapijttegels gelegd. Directeur Chris den Dekker stond er vol bewondering naar te kijken. „Het gaat ongelooflijk snel. Van ochtend zijn ze begonnen met die tegels, en moet je kijken hoe ver ze al zijn." Op enige nervositeit was Den Dekker niet te betrappen „Nee hoor, het is volstrekt nor maal dat er op zo'n laatste dag nog van alles moet gebeuren. Morgen zijn we er klaar voor." Een klein smetje is het vooralsnog ontbreken van een bioscoop in het nieuwe complex. Door grondwa terproblemen is de komst ver traagd tot in december. Bioscoop keten Merral baalt ervan. Vooral omdat enkele topfilms als Harry Potter, Die Hard 4 en Pirates of the Carribean worden gemist. Ver der is alles wat de nieuwe Zeeland hallen te bieden hebben wel klaar: een wokrestaurant, een bowling en biljartcentrum, een fitnesscen trum en natuurlijk de grote nieu we hal. „In totaal hebben we nu 15.000 meter voor beurzen en eve nementen", aldus Dekker. Veel gemeenten communiceren niet goed met inwoners. door Emile Calon Vlissingen - Nog steeds zoeken in woners hun heil bij de Zeeuwse Ombudsman omdat het gemeen ten niet lukt op een fatsoenlijke manier te communiceren met de inwoners. Ombudsman A. Sauer stelde gisteren, bij de presentatie van het jaarverslag over 2006, dat hij nog steeds schrijnende situa ties tegenkomt als het gaat om mis communicatie. „Echt Kafkaiaans", stelde hij. De Ombudsman ontving vorig jaar 108 klachten. Met name over de gemeenten en enkele interge meentelijke instellingen zoals de Sociale Dienst Walcheren. Drie jaar geleden waren het er 79 en in 2005 88. Sauer verwacht dat hij eind dit jaar minstens even veel of nog meer klachten binnen heeft dan de 108 van vorig jaar. Gezien de toestroom verwacht hij zelf weer en stijging. Een deel van de klachten wordt di rect afgehandeld door de ambtelijk secretaris. Het gaat om problemen die na een telefoontje opgelost zijn. De Ombudsman ontvangt ook heel wat klachten over instan ties waarover hij niets te zeggen heeft zoals Delta en de politie. De secretaris verwijst die klagers door naar de juiste instellingen. Hij- merkte wel op dat hij soms compli menten van mensen krijgt omdat hij 'de eerste is die bereid is te luis teren'. Dat is volgens de leden van de Zeeuwse Ombudscommissie zeer vreemd, omdat overheden toch horen te weten dat ze klach ten serieus moeten nemen. Volgens de ombudsman wordt er door een aantal gemeenten nog steeds moeilijk gedaan als het om klachten gaat. Andere doen er juist hun voordeel mee en passen, na het analyseren van de klachten, de organisatie of het beleid aan. COMMENTAAR Er lijkt sprake van een ernstige bouwwoede. Op diverse plaatsen in Zeeland verrijzen momenteel hallen en centra. En de mensen achter de initiatieven - of het nu gaat om een skihal of een vrijetijdspark - verwachten jaarlijks honderdduizenden bezoekers te mogen verwelkomen. Is hier sprake van misplaatst optimisme of juist van gezonde ondernemingszin? Om te beginnen past de voor de handliggende constatering dat er pas bezoekers komen, als de accommodatie er is. Het is aan de ondernemer om de kansen en de risico's te wegen. Omdat het heel verschillende initiatieven betreft, lijkt de kans op kannibalisatie niet zo groot. Uitzondering vormen wellicht de skibanen. Momenteel telt Zeeland geen enkele piste, in de nabije toekomst maar liefst twee (Terneuzen en Vlissingen). De moed van de ondernemers verdient in ieder geval ondersteuning van de overheid. Bovendien schreeuwen de initiatieven om een gezamenlijke campagne. De boodschap dat het goed confereren is in Zeeland moet krachtig uitgedragen worden. Dat je hier bovendien uitstekend terecht kunt voor grote evenementen, skihallen, kartbanen, een voetbalmuseum en talloze fitnesscentra mag evenmin onvermeld blijven. Het is aan provincie en ondernemers om die boodschap te verkondigen. Als dat lukt, vormt de feestelijke opening van de Zeelandhallen mogelijk een fijne opmaat voor zeer gewenste bedrijvigheid. vlissingen - Tijdens het overpom pen van stookolie naar een schip uit de Bahamas is gisteren vijfhon derd liter olie in de Bijleveldhaven gestroomd. De kapitein van het zeeschip heeft een boete gekregen van duizend euro. De olie stroom de weg toen de tank vol was en de andere tank niet op tijd geopend werd. De bemanningen van het zeeschip en van het bunkerschip hebben ervoor gezorgd dat de olie zich niet kon verspreiden. De stookolie wordt door Rijkswater staat op kosten van de scheepseige naar opgeruimd. De belettering wordt aangebracht op de Zeelandhallen. foto Mechteld Jansen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 3