land Bezwaren nieuwe wijk verworpen Met 'n ezel heb je altijd In Sluis wonen de meeste te dikke kinderen van dertien in heel Zeeland Filmvertoningen in de openlucht in Koewacht en Terneuzen Klankkast 22 I Woensdag 12 september 2007 PZC Bouwrijp maken van Roode Polder in Breskens kan beginnen. door René Hoonhorst BRESKENS - Woongoed Zeeuws- Vlaanderen hoopt eind dit jaar te beginnen met het bouwrijp ma ken van het plan Roode Polder in Breskens. De corporatie bouwt hier de komende jaren 31 wonin gen en verkoopt 28 vrije kavels aan particulieren. De gemeente Sluis kreeg drie be zwaren tegen de aanleg van de nieuwbouwwijk binnen, maar het college ziet in alle drie die zienswij zen 'geen aanleiding voor planaan passing'. B en W stellen dat nie mand in Nederland recht op vrij uitzicht kan doen gelden. Geluids overlast door toenemend verkeer zal daarnaast minimaal zijn, laat het dagelijks bestuur de bezitters van woningen aan de Oude Rijks weg weten. Er komt weliswaar meer verkeer door en langs de nieuwe wijk dan gedacht, maar invoering van een 30-kilometerregime en het aan brengen van een geluidsarme top laag moet veel geluidsoverlast voor komen. Voor een dozijn huizen De aanleg van wijk Roode Polder in Breskens kan beginnen nu Sluis drie zienswijzen heeft afge wezen. De bouw heeft al met al flinke vertraging opgelopen. langs de N58 moet een (iets) hoge re grenswaarde worden vastge steld. Corporatie Woongoed kende de af gelopen jaren nogal wat tegenslag bij de ontwikkeling van het nieuw- bouwwijkje aan de rand van het vissersdorp. Zo leverden de sloop van een bunker en de verwijde ring van enkele explosieven uit de bodem - naast financiële tegenval lers - vertraging op. Nu ook vervangende huisvesting voor vleermuizen is gevonden, kan de gemeenteraad het bestem mingsplan en het beeldkwaliteits plan Roode Polder vaststellen. Als de gemeenteraad dat doet en de Provinciale Commissie Omgevings beleid akkoord gaat, hoopt Woon goed van start te kunnen gaan met het bouwrijp maken van de grond en de verkoop van zeven vrijstaan de huizen en 24 twee-on der-één-kappers. Daarnaast heeft de woningstichting 28 bouwkavels voor particuliere bouw in de aan bieding in de zuidwestpunt van Breskens. Woongoed heeft Roode Polder in ontwikkeling genomen om met de verwachte winst het verlies op de bouw van zorgcentrum Hooge Platen elders in Breskens goed te maken. Die doelstelling wordt door de financiële tegenvallers niet gehaald. Woongoed-directeur Kees Reinhoudt is al blij als Roode Polder zo'n driekwart miljoen (de helft van het verlies) oplevert. Experiment met films in wijken en dorpen krijgt een vervolg. door Raymond de Frel TERNEUZEN - Het project Films in de wijk krijgt de komende weken een vervolg in Koewacht en Ter- neuzen. Vorig jaar werden voor het eerst rolprenten vertoond op verschil lende locaties. Dorps- en wijkra den konden de films aangrijpen om zich aan de bewoners te pre senteren. Het aantal bezoekers van de zes avonden was met honderd vijftig mensen vooral vanwege slechte weersomstandigheden wat ZEEUWSE Jeugdherbergen staan alweer een aantal jaren open voor alle leeftij den. Handig, als je niet al te veel geld wilt uitgeven voor een over nachting. En wat aanspraak in den vreemde kan geen kwaad. Dat dachten we ook, afgelopen zomer in een jeugdherberg in Keulen. Twee bedden bleven tot tien uur 's avonds zelfs leeg. Dat bood per- Bonte ezelstoet trekt voor de vierde keer door Terneuzen. door Raymond de Frel TERNEUZEN - Je kunt natuurlijk wel een hele mooie route uitstippelen, maar het blijft altijd maar de vraag of alle deelnemers ook daadwerke lijk op de plaats van bestemming aankomen. Want als een ezel een maal iets in zijn kop heeft, dan heeft-ie het niet in zijn kont. Als de koppige viervoeter rechtdoor wil waar rechtsaf jouw bedoeling is, moet je van bijzonder goede huize komen om bij de anderen in de pas te blijven. Toch gaan zo'n twintig ezels het volgende week zaterdag vanaf de kinderboerderij in Terneuzen weer proberen. En eerlijk is eer lijk: het typische ezelgedrag is ei genlijk juist dé reden waarom le den van Stichting De Ezelvriend el kaar regelmatig opzoeken voor een wandeltocht. Een tochtje met een ezel staat immers bijna gelijk aan een rit vol hilariteit. Laat staan als er tientallen nukkige snuiten ach ter elkaar aan sjokken. Een ezelbaasje moet in zekere zin een beetje gek zijn, een ezelbaasje moet er geen fluit om geven zich telkens weer aan dezelfde steen te stoten. Ezels houden van je voor het leven, zijn heel trouw, maar gaan op een bepaalde manier toch altijd nog weer hun eigen weg, zei ezelbezitter Kees Tromp uit Aals meer al eens tijdens een vorige edi tie. Het is overigens nog niet zeker of Tromp er volgende week weer bij is met zijn twee volbloed Grand Noir de Berry's, met een hoogte van 1.25 meter grote aan dachttrekkers. Andrea Bakker van de kinderboer derij wacht nog op een aantal be vestigingen, maar denkt met zeker twintig ezels uit Nederland en Bel gië de gebruikelijke tocht door de wijk Othene en Margarethapolder 'Maar als een ezel wél bereid is iets te doen, is hij je allerbeste vriend' naar café De Griete (en terug) te wandelen. In de middaguren wor den op de kinderboerderij spelle tjes gedaan, zoals een ezelstoelen dans. Ook mogen bezoekers de ezels uitdossen met kleding en prullaria. „Er zijn ongetwijfeld mensen die zeggen dat een ezel daarvoor niet is bedoeld. Ach, die mensen moet dan maar niet ko men. Trouwens, het is toch alge meen bekend dat als een ezel iets niet wil... Dat is hét grote verschil laag, maar de gemeente Terneuzen geeft het project dit jaar een nieu we kans. Morgen wordt op het Theaterplein in Terneuzen de aftrap gegeven met de film Failure to Launch. Bij De Vlaschaard in Koewacht wordt vrijdag Zwartboek vertoond. Vol gende week donderdag draait daar Keeping Mum. Op vrijdag 21 sep tember wordt Zwartboek vertoond bij buurthuis De Hoeve aan de Ed- vard Grieghof in Terneuzen. Daar wordt donderdag 27 september een verrassingsfilm gedraaid. Zwartboek is op vrijdag 28 septem ber ook nog te zien op het Theater plein in Terneuzen. Alle films (gra tis toegang) starten om 20.30 uur. Andrea Bakker van de kinderboerderij in Terneuzen: „Als een ezel iets moet, dan doet-ie het niet." foto Peter Nicolai met paarden. Een paard doet wat jij wil, een ezel doet wat hij zelf wil. Als iets moet, dan doet hij het niet. Daardoor hebben ezelbezit- ters altijd een soort haat-liefde-ver houding met hun dier. Maar als een ezel wél bereid is iets te doen, is hij je allerbeste vriend. Dat is de charme van dit dier", zegt Bakker. Toen zij in 2000 als beheerster van de dieren en begeleidster van ver standelijk gehandicapte mensen op de kinderboerderij aan de slag ging, constateerde ze dat er met de ezels nagenoeg niets werd onder nomen. Bakker: „In eerste instan tie dacht ik dat varkentje wel eens eventjes te wassen. Niet dus. De toenmalige boer Jaap den Dekker kwam niet meer bij van het la chen toen hij zag hoe ik de mist in ging. Ik benaderde ze als paarden. Duwen, trekken, niets hielp. Echt, je moet eerst een relatie opbou wen met een ezel voordat hij mee werkt. Maar als je eenmaal zover bent, is het prachtig. Ze hebben zo'n rustig en lief karakter en zijn heel knuffelbaar." De ezels van de kinderboerderij voldoen alledrie aan die omschrij ving. Moeder Ramechan en haar dochters Lynn en Frelleke zijn dol op dansen en verkleedpartijtjes. En al helemaal op de ezellunch, die ze rond half twee op de boer derij krijgen voorgeschoteld. Ezeltjesdag in Terneuzen De vierde editie van de Ezel tjesdag op de Terneuzense kin derboerderij is op zaterdag 22 september vanaf 10.00 uur. - De dag is een initiatief van de kinderboerderij en de landelij ke stichting De Ezelvriend. De Ezelvriend is een vereniging voor mensen die als hobby één of meerdere ezels houden. De stichting heeft zich tot taak gesteld te streven naar een ver betering van het ezelbestand in Nederland. - Meer informatie over De Ezel vriend is te vinden op www.de-ezelvriend.nl. Informatie over deelname aan de Ezeltjes dag via 0115-617462. Tip? redactie@pzc.nl spectief, tot er hoorbaar een sleutel in het sleutelgat werd gestoken. Een naar zweet ruikende, dikke Duitser stapte binnen. De vriende lijkheid zelve, dat viel mee. Tot hij ging slapen. Hij snurkte en zijn lijf werkte als een klankkast, 's Och tends vroeg zijn we stilletjes wegge slopen. De reus mocht eens wakker worden. Terneuzen en Hulst scoren beter in gegevens van GGD. door Harold de Puysseleijr SLUIS - Het percentage dertienjari gen met (ernstig) overgewicht is in de gemeente Sluis het hoogst van alle Zeeuwse gemeenten. Dat blijkt uit cijfermateriaal van de Gemeenschappelijke Gezond heids Dienst (GGD) Zeeland. De GGD baseert de cijfers op de pre ventieve gezondheidsonderzoeken die zij jaarlijks uitvoert bij kinde ren van vijf en van dertien jaar oud. Het Zeeuwse gemiddelde percenta ge van dertienjarige kinderen met (ernstig) overgewicht bedraagt 16 procent. In Sluis ligt het percenta ge op 22 procent. De gemeente Borsele komt met 12 procent het best uit de bus. De onderzoekers van de GGD teke nen bij de gegevens wel aan dat de cijfers voorzichtig moeten worden geïnterpreteerd, vanwege de kleine absolute aantallen. In de gemeenten Hulst en Terneu zen ligt het percentage dertienjari gen met overgewicht met 14 pro cent net onder het Zeeuwse gemid delde. 'Jongeren op het vmbo hebben vaker overgewicht dan havo- of vwo-leerlingen' Van de vijfjarige Zeeuwse kinde ren heeft 10 procent overgewicht en 3 procent ernstig overgewicht. De meeste dikke kinderen (16 pro cent) van die leeftijd wonen in de gemeente Noord-Beveland, op Schouwen-Duiveland (8 procent) en in Hulst is het percentage het laagst. Ook hier scoort de gemeen te Sluis met 13 procent weer vrij hoog. Ook Terneuzen (12 procent) kent nogal wat vijfjarigen die te dik zijn. Wereldwijd neemt het aantal men sen die te dik zijn snel toe. Ook in ons land is er sprake van een groeiend probleem. Kinderen met overgewicht hebben meer kans op diabetes, hart- en vaatziekten, ge wrichtsproblemen en gewichtspro blemen op latere leeftijd, aldus de GGD. Overgewicht wordt meestal veroor zaakt door een combinatie van te veel of verkeerde voeding en te weinig beweging. Kinderen die veel televisie kijken of veel computeren hebben vaker last van overgewicht dan kinderen die sporten of bewegen. Ook is er een verband tussen het gewichtsprobleem en het niet elke dag ontbijten.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 36