Zeeland De Nieuwe Kerk Eerste paal van Waterlelie nieuwe stap in bouw van Waterwijk Schouws gemeentearchief zoekt interieurfoto's voor expositie Informatieborden vertellen geschiedenis NaturaSana 22 I Woensdag 12 september 2007 PZC Ook woningen in Noorderpolder 2 gaan straks in de verkoop. door Martijn de Koning ZIERIKZEE - Zeeuwland begint van daag met de bouw van apparte mentencomplex Waterlelie. Dat is het tweede van drie projecten van de woningcorporatie in de nieuwe wijk Poortambacht 11 in Zierikzee. Dit laatste deel van het omvangrij ke Poortambacht kreeg eerder de naam Waterwijk. Waterlelie omvat 46 appartemen ten met twee, drie of vier kamers. Die op de benedenverdieping heb ben een tuin aan een binnenplaats je, de andere een balkon. Onder het gebouw komt een parkeergara ge- Het complex is één van de drie projecten in de wijk waar huurwo ningen deel van uitmaken. Aan de Lagune, een gebouw met elf luxe appartementen, werd in juni be gonnen. Verder bouwt Zeeuwland in een later stadium vijftien hof woningen, royale huizen aan een grote, gezamenlijke tuin. Naast de 72 huurwoningen gaat Waterwijk bestaan uit 263 koop huizen in allerlei soorten (ontwer pen van acht verschillende archi- tectenbureau's) en prijsklassen (tussen 210.000 euro en 425.000 euro). De eerste dertig daarvan gin gen afgelopen december in de ver koop. De bouw daarvan is inmid dels gestart. De bewoners moeten in het voorjaar van 2008 hun huis kunnen betrekken. De zogenoemde kadewoningen worden momenteel aan de man gebracht, de derde groep volgt bin nen een paar weken. Al met al moet er eind dit jaar aan 84 wonin gen gebouwd worden. De overige staan voor volgend jaar en 2009 op de rol. Van de meeste huizen is nu wel be kend hoe ze eruit komen te zien. Dat geldt nog niet voor een aantal appartementen, woningen aan het water en de 'woonboten' (drijven- Vandaag begint de bouw van ap- partementencomplex Waterlelie in de Zierikzeese Waterwijk. Het gaat bestaan uit 46 huurwonin gen. de huizen). Aan het precieze ont werp daarvan werken architecten nog. Van het andere grote bouwproject in Zierikzee, Noorderpolder 2, gaan de eerste woningen eind sep tember in de verkoop. Die komen in het gedeelte De Velden. De ge meente hoopt begin volgend jaar met de bouw ervan te kunnen be ginnen. Dat is ook afhankelijk van de belangstelling. Er wordt niet be gonnen voordat zeventig procent van de woningen is verkocht. Voor de meeste van de in totaal 703 nieuwe huizen is het nog lang niet zover. Architecten zijn druk bezig met het ontwerp ervan. Pas in 2014 moeten ze er allemaal staan. Ook het aanbod in Noorderpolder 2 is straks erg gevarieerd. Er ko men een kleine honderd huurwo ningen, met name appartementen. De koophuizen bestaan uit twee-onder-één-kapwoningen (zo'n 200), appartementen (dik 100), vrijstaande huizen (150) en verder onder meer patiowonin gen, rijtjeshuizen èn zeventien ka vels voor villa's. Veel afbeeldingen van gebouwen, maar weinig van kamers. door Piet Kleemans ZIERIKZEE - Het gemeentearchief Schouwen-Duiveland is op zoek naar historische interieurfoto's en roept daarbij de hulp in van de be volking van het eiland. Doel is het inrichten van een expositie met beelden van interieurs uit vroeger tijden. Van het exterieur van gebouwen heeft het gemeentearchief meer dan voldoende foto's, maar waar het aan ontbreekt is foto's van ka mers. lammer, vindt het gemeen tearchief. „Want juist deze beelden geven goed weer hoe de verande ringen in het leven en wonen op Schouwen-Duiveland zich hebben voltrokken. Of er al dan niet personen op de gewenste interieurfoto's staan is niet zo belangrijk, vindt het ge meentearchief., Als het interieur van een kamer, of een deel ervan maar te zien is." Foto's die interes sant genoeg worden bevonden, ko men ook in aanmerking om opge nomen te worden in de beeldbank van het gemeentearchief De beeldbank is te raadplegen via de website www.schouwen-Duive- land.nl. Medewerkers en vrijwilligers van het archief zijn sinds 2005 bezig met het digitaliseren van het ar chief Er staan inmiddels 12.000 fo to's mét beschrijving op de beeld bank van de gemeente. In totaal omvat deze ongeveer 35.000 afbeel dingen, foto's, tekeningen en pren ten. Van een deel is de herkomst nog niet bekend. Het gemeentearchief hoopt veel fo to's binnen te krijgen en wil deze gebruiken om speciaal voor de open archievendag op zaterdag 13 oktober een expositie in te rich ten. De open archievendag staat in het teken van wonen en daar wil het gemeentearchief met de exposi tie op inspelen. Wie een of meerdere foto's be schikbaar wil stellen, kan deze tot en met vrijdag 5 oktober sturen naar het gemeentearchief, Postbus 555, 4300 JA Zierikzee. Afgeven kan bij het gementearchief aan de achterzijde van het gemeentehuis. Digitaal aanleveren kan ook, via gemeentearchief@schouwen-duive- land.nl. Aangeleverde foto's wor den na gebruik geretourneerd. De open archievendag betekent de start van de week van de geschie denis. Het Schouwen-Duivelandse gementearchief zet zaterdag 13 ok tober de deuren wijd open. Van 10.00 tot 16.00 uur wordt belang stellenden een blik gegund achter de schermen. Na elke hoek wacht de toeschouwer weer een nieuw perspectief. door Ali Pankow ZIERIKZEE - Wie aan het einde van het Vrijpoortje in Zierikzee de hoek omslaat, staat ineens op de Postdammer Platz in Berlijn. Ook de afstand tussen restaurant Hans en Grietje aan de Amsterdamse Spiegelstraat en een zonnig terras in Italië blijkt met één stap te over bruggen. Dit kan allemaal in De Nieuwe Kerk in Zierikzee, tijdens een expositie waarin straten en perspectief de hoofdrol spelen. De tentoonstelling omvat negentig weergaven van straten binnen de regio Schouwen-Duiveland of ver daarbuiten. De schilderijen zijn al lemaal van dezelfde grootte: 40 x 80 centimeter. Ze zijn gemaakt door cursisten van Sociaal Cultu reel Werk (SCW) De Lichtboei en van Het Atelier voor Tekenen en Schilderen in Noordgouwe. Beide clubs staan onder leiding van An neke Leijdekker en Corrie Tiele- man. Deze twee docenten zetten om de twee a drie jaar een ten toonstelling op touw om de leerlin gen te stimuleren met hun werk naar buiten te treden. „Bij elkaar zijn het ruim honderd cursisten. De jongste is circa 25, de oudste 87. Wie eenmaal is begon nen, blijft jarenlang bezig met de ze hobby. Het is zelfs zo druk, dat mensen soms drie of vier jaar op de wachtlijst moeten staan", zegt Leijdekker. Zij begon in 1984 met lessen tekenen en schilderen bin nen het clubhuiswerk van het Le ger des Heils. In de loop der jaren is dat verder uitgegroeid. Met uit zondering van de woensdag, geeft zij of Tieleman elke ochtend les voor de groepen van De Lichtboei en 's avond in het eigen atelier in Noordgouwe. Het werken met gemêleerde groe pen vergt een individuele benade ring. Iedereen krijgt de ruimte zich op zijn of haar eigen niveau en tempo te ontwikkelen. In de loop der jaren maken de deelne mers kennis met allerlei technie ken en bepaalt ieder zijn eigen voorkeur. Leijdekker koos bewust voor het thema 'Straten' omdat het zo'n dankbaar onderwerp is voor het oefenen in perspectief Een tech niek waar de cursisten juist mee werden geconfronteerd, het afgelo pen jaar. „Het heeft wel even moeite gekost om iedereen over de dam te krij gen voor dit thema. Maar toen de eerste schilderijen gereed waren, werden steeds meer cursisten en thousiast", aldus de docente. Het resultaat mag gezien worden, j De gedachte aan een bepaalde straat blijkt bij velen inspiratie te 1 hebben opgewekt. Zo ging Renske 1 'Het heeft wel een moeite gekost iedereen over de j dam te krijgen'. Andeweg uit Noordgouwe terug j in de tijd met Schiedamse Dijk vooi J mei 1940. Zij brengt ermee een ode aan haar grootvader, die daar voor het bombardement van Rotter 1 dam schoenenverkoper was. Som- j mige cursisten putten hun inspira tie uit mooie plekjes die ze in de vakantie zijn tegengekomen. Zo vormt het zonnige straatje in Por tugal van Nel de Ronde een mooi tweeluik met het even zonnige steegje op Santorini van Frans Wobben. De opstelling in zogeheten cen trumperspectief, waarbij dus alle lijnen in één punt samenkomen, nodigt uit tot bezichtiging. Wie de eerste schreden op de route zet, wil meteen alle 'zijstraatjes' die daar onderdeel van zijn, nadrukke lijk bekijken. Het levert een mengeling aan tech nieken en een boeiende variëteit aan stijlen op. Expositie cursisten teken- en schildercursussen De tentoonstelling in de Nieuwe Kerk omvat negentig schilderijtjes met dezelfde afmetingen: 40 x 80 centimeter. De expositie is tot en met zaterdag 22 september te zien in deze kerk. De Nieuwe Kerk is dagelijks, behalve op zondag, van 10.30 tot 16.30 uur geopend. De cursisten van Sociaal Cultureel Werk De Lichtboei en van het Atelier in Noordgouwe variëren in leeftijd van 25 tot 87 jaar. Praktijk voor complementaire gezondheidszorg Div. behandelmethodes, o.a. Hoge darmspoeling (colon hydrotherapie) Gezonde darmen zijn de basis voor een goede gezondheid Reinigingskuren Voedingsadvies Kijk op www.naturasana.nl of voor meer informatie neem contact op met Miranda Stobbelaar, tel. 0118-681300, Kerkstraat 6, Koudekerke. door Susan Docters colijnsplaat - „Als je veel mooie dingen hebt, is het moeilijk om te bedenken hoe je die voor het voet licht brengt", opent wethouder Piet de Putter zijn speech. „Dan mag je je gelukkig prijzen als ge meente dat er iemand is die het verhaal met schitterende plaatjes vertelt." Naast hem, in de haven van Co lijnsplaat, pronkt het net onthulde bord met landschappelijke infor matie. „Dit is een plaats met ont zettend veel historie," vervolgt De Putter, „vandaar dat hier nu een bord staat." Op Noord-Beveland zijn het afge lopen voorjaar 54 informatiebor den geplaatst. Dat werd gisteren ge vierd. Met de panelen wil de ge meente samen met verenigingen en stichtingen Noord-Beveland promoten. Stichting Verhalen in het Land is bezig met de organisatie van vijf nieuwe fietsroutes. Die moeten in het voorjaar van 2008 van start gaan. Onder begeleiding van een gids voeren de routes langs de in formatieborden. Op dit moment is er één route uit gestippeld en zijn er twee gidsen werkzaam. „Dit hebben we als pi- lot gebruikt. Nu gaan we uitbrei den", zegt voorzitter Kees Schip pers. De stichting is nog op zoek naar gidsen en fietsbegeleiders. In Colijnsplaat is gisteren het 54e informatiebord dat sinds het voorjaar op Noord-Beveland is geplaatst, onthuld. foto Mechteld Jansen „De gidsen gaan we deze winter vooralsnog enige fietsroute gere- werven via een oproep in de me- den op woensdag tussen 13.30 uur dia, andere organisaties en per- en 16.30 uur. Wie wil meerijden, soonlijke benadering." kan zich opgeven bij het VW-bu- Tot eind deze maand wordt de reau in Kamperland.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 30