i Onterecht gekeurd? Probeer eens een proces Het is verboden en toch gebeurt het duizenden keren per jaar: een aanstellingskeuring. door Dolf Rogmans illustratie Ruben L. Oppenheimer Wie een nieuwe baan accepteert mag alleen me disch worden gekeurd als dat voor de functie noodzakelijk is en dan ook nog eens onder strikte voorwaarden. Wie na een onte rechte keuring een baan misloopt, kan aanspraak maken op een, soms flinke, schadevergoeding. Al leen valt het niet mee dat geld ook te innen. De relatief onbekende Commissie Klachtenbehandeling Aanstellings keuringen (CKA) waakt er sinds 2001 over dat de regels uit de Wet op de medische keuringen goed worden toegepast. Die wet, uit 1998, beperkt de mogelijkheden voor werkgevers om te informeren naar de gezondheid van nieuwe werknemers, laat staan een keu ring te laten uitvoeren. De wet is bedoeld om te voorkomen dat werkgevers alleen maar de ogen schijnlijk gezonde werknemers in dienst nemen, een vorm van risico selectie dus die in ons land verbo den is. Vooral mensen die in de ogen van een werkgever of een keurend arts 'een vlekje' hebben, bijvoorbeeld dik zijn of aan suiker ziekte lijden, worden het slachtof fer van deze verboden keuringen. Zij krijgen de baan niet terwijl ze die zonder enig probleem zouden kunnen vervullen. De regels om keuringen te beper ken gaan best ver, blijkt uit de wet en uitspraken van de klachtencom missie CKA. Die zijn na te lezen op de website www.aanstellings- keuringen.nl. Zo bekeek de commissie een vra genlijst die sollicitanten moesten invullen. Het bedrijf wilde weten hoe gezond de sollicitant was om in te schatten of de toekomstige werkplek moest worden aangepast en of er wellicht loonkostensubsi die voor de werknemer kon wor den aangevraagd. Verboden, luid de het oordeel. Het doel van de vragenlijst klinkt misschien niet onsympathiek maar kan wel slecht uitpakken. De werkgever zou kun nen terugschrikken van de ant woorden en de sollicitant afwij zen. Overigens is er wel een uitzondering. De solli citant mag natuurlijk wel op eigen initiatief en vervolgens ook op eigen risico over zijn of haar gezondheid begin nen. „Of dat verstandig is mag in de meeste gevallen worden betwij feld", zegt Willems. Als de wet al een medische keu ring toestaat, dan moet die uiter aard worden uitgevoerd door een arts, meestal een bedrijfsarts. Die blijken net als de werkgever lang niet altijd op de hoogte van de re gels. „Ze keuren vaak ook mensen bij wie de wet dat verbiedt. Dat verbaast me. Ik vermoed dat daar voor geldt dat het voor de artsen en hun arbodiensten tegelijk ook omzet is", aldus Willems. Aanstellingskeuringen zijn dus bijna altijd verboden. Wie er toch mee te maken krijgt, kan via de Commissie Klachtenbehandeling Aanstellingskeuringen zijn gelijk proberen te halen. De procedure is gratis en de uitspraak komt snel, wat natuurlijk ook nodig is want anders is de baan al vergeven. Toch behandelde de commissie vo rig jaar maar negentien klachten en werden er 158 vragen gesteld, terwijl er veel vaker wat mis gaat. Willems: „Veel mensen schrikken ervoor terug een klacht in te die nen. Dat komt omdat de commis sie alleen een oordeel mag vellen PZC Woensdag 12 september 2007 1 7 Wat is medische keuring Onder medische keuring wor den alle vragen en onderzoe ken verstaan die zijn gericht op de lichamelijke gezondheid van een (toekomstige) werknemer. Daarbij gaat het niet alleen om medisch onderzoek door een arts. Ook mondelinge vragen tijdens een sollicitatiegesprek, vragenformulieren of een ge zondheidsverklaring worden als een medische keuring be schouwd. Medische keuringen kunnen voorkomen bij sollicitaties (aan stellingskeuringen), het afslui ten van pensioenverzekeringen en particuliere levens- en ar beidsongeschiktheidsverzeke ringen. Bron: Ministerie van Sociale Zaken en Werkgelegenheid en het bedrijf geen sanctie kan op leggen. Daarvoor moet je nog eens naar de kantonrechter. Dat vinden mensen vaak te veel moeite en de uitkomst wordt daardoor ook on zeker." Willems is dat nog met ze eens ook. „Het is jammer dat de wetgever ons niet meer bevoegdhe den heeft toegekend." Desondanks kan een gang naar de commissie lonen. Willems: „Onder druk van de dreiging van een procedure of na een uitspraak gaan werkgevers regelmatig overstag. Ze nemen mensen dan alsnog in dienst of be talen een schadevergoeding we gens gemiste inkomsten en gemis te kansen." De hoogte van de scha devergoeding krijgt de commissie niet te horen, maar het kan om tienduizenden euro's gaan, weet Willems. Daarbij komt dat het na zo'n procedure alsnog kiezen voor een dienstverband lang niet altijd de beste optie is. Willems: „In de proeftijd kun je als werkgever zon der opgaaf van redenen opzeggen en tijdelijke contracten hoeven niet verlengd te worden. Daarmee kunnen werkgevers toch relatief eenvoudig om de hete brei heen draaien." ALLEMENSEN Lyndsey Pfaff bevalt van dochter Fay Lyndsey Pfaff is bevallen van een meisje. Fay is het tweede kind van Lyndsey, dochter van de voormalige Belgische doel man Jean-Marie Pfaff De familie Pfaff is bekend van hun tv-serie. „Eerst een jongen, nu een meis je. Het is een koningswens hè", zei Lyndsey gisteren in krant Het Laatste Nieuws. Moeder en dochter maken het zeer goed. De PfafF-telg liet haar bevalling maandag opwekken. Ze was al ver over tijd en wilde voorko men dat het kindje zou komen op 11 september, de dag van de al-Qaeda aanslagen in de VS. Kirsten Dunst klaar met stinkende vriend Actrice Kirsten Dunst heeft haar vriendje lohnny Borrell ge dumpt vanwege zijn smerige le vensstijl. Dat beweren verschil lende buitenlandse media. „Ze kon niet tegen de geur van oude peuken, bier en kebab in haar mooie huiskamer", zou de lead zanger van de band Razorlight hebben gezegd in een interview. Naar verluidt was het beroemde koppel eerder dit jaar gaan sa menwonen in een appartement in de Londense wijk Camden. „We hadden een afwijkende le vensstijl", zou de 27-jarige muzi kant hebben gezegd. „Ze gelooft in gelijkheid en dat een jongen ook moet meehelpen in het huis houden. Dat begrijp ik best, maar ik ben gewoon een slodder vos." Victoria Beckham wil man als nanny Spice Girl Victoria Beckham wil een Britse mannelijke nanny om voor haar drie kinderen te zor gen. Dan wordt de familie 'niet te Amerikaans', hoopt ze. De zangeres verhuisde deze zomer naar Los Angeles met haar voet ballende echtgenoot David. „Ik wil niet dat mijn jongens hun ac cent verliezen", zegt ze. „Ik vind het geweldig hier in de VS maar we zijn geen Amerikanen en ik wil dat mijn jongens hun Britse accent en afkomst in ere hou den." Beckham zegt ook dat ze graag een mannelijke nanny wil, nu ze de film The Pacifier heeft gezien, waarin Vin Diesel een stoere kinder juf speelt. Top Gear-presentator crasht nog een keer Top Gear-presentator Richard Hammond heeft afgelopen week end weer een auto-ongeluk ge had. Hij bleef ongedeerd. De pre sentator overleed vorig jaar bijna aan een zware crash tijdens op names voor het autoprogramma. De 37-jarige Hammond slipte za terdag tijdens een race van de weg, zo meldde de internetpagi na van de BBC gisteren. Hij raak te niet gewond en vervolgde de race nadat zijn auto was ge maakt. Richard Harmond. foto CPD 1-1 •fSf- HMM...DAT HEB IK WEER: GEEN AANSTELLINGSKEURING r#'ïirrriB^

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 17