Economie Minder groei in eurozone Bod op Wegener niet hoger Staalreus ArcelorMittal wil afzet komende jaren fors opschroeven Mahan Air niet welkom in EU W PZC Woensdag 12 september 2007 1 5 Europese Commissie stelt verwachtingen neerwaarts bij. BRUSSEL - De Europese Commissie heeft haar prognose over de econo mische groei in de eurozone giste ren naar beneden bijgesteld. De re cente kredietproblemen, veroor zaakt door de hypotheekcrisis in de Verenigde Staten, 'hebben de ri sicobalans negatief doen uitslaan', zei de commissie. In de dertien landen die de euro gebruiken wordt nu over 2007 een groei van 2,5 in plaats van 2,6 pro cent verwacht en voor de hele Overnamekandidaat wordt gehinderd door Britse investeerder. LONDEN - Mecom heeft geen plan nen om het bod op Wegener, die onder meer de PZC uitgeeft, te ver beteren. Dat zei topman David Montgomery van de Britse investe ringsmaatschappij gisteren tegen persbureau Reuters. „Ons bestuur en dat van Wegener vinden dat het een eerlijk bod is", zei Montgomery. „Over een verho ging van het bod hebben we niet nagedacht." Mecom, in Nederland al eigenaar van Dagblad De Lim burger en het Limburgs Dagblad, heeft iets minder dan 35 procent van de aandelen in handen. Het bedrijf wordt bij de overname te gengewerkt door de Britse inves teerder Governance for Owners (GO). GO wil zijn belang van 13,3 procent niet aanbieden tegen de huidige prijs. Eind augustus bracht Mecom een bod uit van 17,70 euro in contanten per aandeel. Aandeel houders kunnen ook kiezen voor een bod in aandelen van 14,29 aan delen Mecom per aandeel Wegener. Mecom verwacht de overname van Wegener op zijn vroegst half oktober te kunnen af ronden. BRUSSEL - Mahan Air uit Iran en een Oekraïense maatschappij heb ben per direct een vliegverbod ge kregen in de Europese Unie. Toe stellen van de maatschappijen zijn onveilig, aldus de Europese Com missie gisteren. Mahan Air vloog tot dusver dage lijks vanaf het Duitse vliegveld Düsseldorf naar Teheran. Het be drijf probeert Nederlanders te lók ken met een Nederlandstalige web site en via een reisbureau in Drach ten. De Europese Commissie han teert sinds maart 2006 een zwarte lijst voor onveilige luchtvaartmaat schappijen. Daarop staan veel Afri kaanse en alle Indonesische maat schappijen. Bedrijven op deze lijst mogen niet in de EU landen of op stijgen. unie wordt het groeicijfer verlaagd van 2,9 naar 2,8. De inflatie in de eurozone zou 0,1 punt stijgen tot 2 procent, net boven het punt waar op de Europese Centrale Bank kan besluiten de rentetarieven te ver hogen. De Commissie stelt dat Europa en de wereldeconomie er goed voor stonden voordat de banken in au gustus huiverig werden om lenin gen te verstrekken vanwege de pe rikelen in de VS. De prognose voor 2007 bevat veel onzekerheid, met name voor het laatste kwar taal, zegt de Commissie. Als de kre dietcrisis aanhoudt kan die het ver trouwen en de groei zodanig nega tief beïnvloeden dat er het jaar daarop een nog duidelijker vertra ging optreedt. Of de crisis op de lange termijn zal doorwerken hangt volgens de Commissie af van de tijd die de banken nodig hebben om weer normaal te gaan functioneren, van de mate waarin de risico's worden doorberekend en na de turbulentie strengere re gels voor leningen blijven gelden en van de vraag of het vertrouwen Brussel komt met een lagere prognose voor de groei in de eu rozone. Oorzaak zijn recente kre dietproblemen door de hypo theekcrisis in de VS. van de consument en de belegger door de hele situatie nadelig wordt beïnvloed. Nederland blijft ondanks de perikelen op groei met een prognose van 2,5 procent. Frankrijk zakt het diepst, van een eerder voorspelde 2,4 naar 1,9 pro cent, terwijl dat land in 2006 een reële groei liet zien van 2 procent. Duitsland daalt licht naar 2,4 pro cent. Spanje en Italië blijven gelijk, met een groeiprognose van respec tievelijk 3,7 en 1,9 procent. De lan den buiten de eurozone hebben minder last van de negatieve spi raal. Groot-Brittannië stevent af op 2,9 procent groei en Polen gaat aan kop met 6,5 procent. Dit aanbod geldt bij aankoop van een montuur v.a. 99 - met gratis PENTAX standaard enkelvoudige of met PENTAX standaard varifocale glazen v.a. 79.-. Voor extra glasopties gelden vaste toeslagen. Dit aanbod geldt voor één persoon. Niet geldig in combinatie met andere aanbiedir.gen Bedrijf goed voor tien procent wereldwijde productie van staal. AMSTERDAM - ArcelorMittal wil de afzet van staal de komende jaren flink opschroeven. Doel is in 2012 jaarlijks 131 miljoen ton staal te ver schepen, een toename van een vijf de ten opzichte van het niveau in 2006. Dat heeft 's werelds grootste staalconcern bekendgemaakt. Het fusiebedrijf, ontstaan door de over name van het Europese Arcelor door het Indiase Mittal, is nu goed voor ongeveer tien procent van de wereldwijde staalproductie. Arce lorMittal is drie keer groter dan zijn directe rivaal Nippon Steel. Volgens grootaandeelhouder en topman Lakshmi Mittal kunnen al leen grotere staalbedrijven op den duur overleven. Alleen zij hebben de financiële slagkracht om zelf de ontginning van mijnen ter hand te nemen, die de toevoer van ijzer erts garandeert. Ook dwingen vol gens hem de samenklontering en globalisering van grote klanten, waaronder autofabrikanten en bouwbedrijven, de staalbedrijven tot schaalvergroting. Fornix wil af van zijn handelsdivisie LELYSTAD - Het biofarmaceutische bedrijf Fornix Biosciences voert ge sprekken over de verkoop van zijn handelsdivisie aan de farmaceu tische groothandel Mosadex. Dat heeft Fornix gisteren bekendge maakt. De handelsdivisie bestaat uit één bedrijf, Dr. Fisher Farma. Dit was in de eerste helft van dit jaar goed voor 60 procent van de omzet van Fornix. Zorgen in China om stijgende voedselprijs PEKING - De consumentenprijzen in China zijn vorige maand op jaar basis 6,5 procent gestegen. De stijging is een gevolg van de ho gere voedselprijzen. De regerende Communistische Partij is bezorgd over de oplopende voedselprijzen. Volgens een vooraanstaand onder zoeker van de partij is het lastig om de inflatie onder controle te houden als die boven de 5 procent komt. 'Misdaad verdient per jaar 2 triljoen dollar' NEW YORK - De georganiseerde misdaad heeft vorig jaar mogelijk meer dan twee triljoen dollar ver diend, oftewel twee keer zoveel als alle militaire uitgaven wereldwijd. Dat staat in een VN-rapport. De samenstellers noemen de ge organiseerde misdaad een van de dringendste kwesties van de ko mende tien jaar, samen met het broeikaseffect, terrorisme, corrup tie en werkloosheid. DSM sluit in China vitaminefabriek HEERLEN - Het chemieconcern DSM sluit een vitaminefabriek in Shanghai. De tweehonderd werk nemers die werkzaam zijn in de fa briek worden herplaatst. Tegelijk wordt een andere fabriek van DSM in de Chinese stad uitge breid tot de grootste productieloca tie van het Limburgse concern in China. Hotelletje pakken in Zeeland 't goedkoopst HILVERSUM - Een hotelovernach ting is het goedkoopst op de Velu- we en in Zeeland. De gemiddelde prijs voor een kamer was in 2006 in beide gebieden 69 euro, meldt adviesbureau Horwath HTL. Hotels in Amsterdam zijn duurder dan ooit. Een kamer kost er 234 eu ro, een stijging van 15 procent ten opzichte van 2005. Na Amsterdam heeft Den Haag de duurste hotels (gemiddeld 102 euro). Zaaiuien 30% grof direct leveren af land 7-8 eu ro; zaaiuien 60% grof direct leveren af land 8-9 euro; tarwe maal 235,- per ton; tarwe voer 230,- per ton; brouwgerst 260,- per ton; voer- gerst 220,- per ton; blauw maanzaad 2200,- per ton; karwij 750,- per ton; kapucijners 525,- per ton; bruine bonen 600-700,- per ton. FOURAGE Veldbeemd uit de schuur 65-75 per ton; rood- zwenk uit de schuur 70-80 per ton; Engels raaigras goede kwaliteit uit de schuur 65-80 per ton; tarwestro grote pakken uit de schuur 80-100 per ton; tarwestro kleine pakken uit de schuur 100-120 per ton; gerstestro grote pakken uit de schuur 65-85 per ton; gerstestro kleine pakken uit de schuur 85-100 per ton. Noteringen worden ook gepubliceerd op de websi te van de ZLTO www.ZLTO.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 15