Biertje Grolsch duurder ECB haalt 60 miljard uit markt Voortaan vlees met ballen in schappen van Coop supermarkt Sterke vraag houdt groei er in bij Nederlandse chemiebedrijven O AutoTrack.nl PZC Woensdag 12 september 2007 1 3 De nieuwe groene fles in de brouwerij van Koninklijke Grolsch in Enschede. foto anp Stijging prijs van grondstoffen speelt brouwer parten. enschede - Consumenten moeten volgend jaar waarschijnlijk meer betalen voor een biertje van Grolsch. Net als andere bedrijven in de drank- en voedingsmiddelen sector heeft Grolsch last van de sterke stijging van de grondstofprij- zen. Dat zei bestuursvoorzitter Ab Pasman van de bierbrouwer giste ren in een toelichting op de half jaarcijfers. Vooral de prijs van mout, de be langrijkste grondstof van bier, steeg sterk. Pasman schat dat zijn bedrijf hierdoor volgend jaar 5 tot ro miljoen euro extra kosten moet maken. „Voor dit jaar hebben we ons inge dekt", aldus Pasman. „De prijsstij ging zal volgend jaar worden door berekend. Biertjes van de tap en in de fles zullen dan duurder wor den." Hoeveel meer de consument moet betalen, is volgens Pasman af hankelijk van onderhandelingen die nog moeten worden gevoerd met winkels en horeca. De bierverkopen van Grolsch heb ben in ieder geval geen last gehad van de introductie van het nieuwe groene flesje. De introductie leid de in Nederland de afgelopen maanden tot een hogere afzet en een toename van marktaandeel, en dat terwijl de biermarkt zelf licht kromp als gevolg van het slechte weer, zei Pasman. Het oude, bruine 'pijpje' heeft plaatsge maakt voor een groene variant. Grolsch boekte in de eerste zes maanden van dit jaar een netto winst van 7,6 miljoen euro, een stijging van 17 procent ten opzich te van dezelfde periode vorig jaar. Pasman verwacht een winstgroei voor heel 2007 van ongeveer 10 procent. Op de beurs in Amster dam steeg het aandeel dinsdagmid dag 1 procent. De omzet van Grolsch bedroeg in de eerste jaarhelft 164 miljoen eu ro, tegen 152,2 miljoen euro in de vergelijkbare periode vorig jaar. In Groot-Brittannië, een belangrijke markt voor Grolsch die sterk on der druk staat, was er sprake van een nagenoeg stabiel volume. Door de distributiedeal die Grolsch vorig jaar sloot met de Amerikaanse bierbrouwer Anheu ser-Busch groeide de afzet van bier in de Verenigde Staten met meer dan 50 procent. Naar verwachting zal de groei van de Amerikaanse markt voor het gehele jaar boven de 40 procent liggen, aldus de bier brouwer uit Enschede. Gisteren werd ook bekend dat Grolsch de boete van 31,6 miljoen die de Europese Commissie de bierbrouwer eerder dit jaar opleg de, voorlopig betaalt met geleend geld. Grolsch betwist de boete die is uitgedeeld wegens verboden prijsafspraken. Desondanks moest het bedrag per 1 juli worden afge dragen. Grolsch heeft een verweer schrift ingediend bij het Hof van Eerste Aanleg in Luxemburg. De procedure kan nog wel enige jaren in beslag nemen. Sluitstuk van reeks injecties tegen liquiditeitscrisis. frankfurt - De Europese Centra le Bank (ECB) heeft gisteren 60 miljard euro uit de geldmarkt ge haald. De stap volgde op een reeks van geldinjecties om een mogelijke li quiditeitscrisis te voorkomen. De ECB kwam de afgelopen weken met een aantal ongebruikelijke ka pitaalinjecties. Die waren nodig omdat er op de kredietmarkt krapte was ontstaan. Banken werden een stuk voorzich- ter bij het verstrekken van lenin gen aan elkaar. De geldinjecties van de ECB zorgden er voor dat het financiële systeem draaiende bleef en daarmee in feite ook de economie. Dat de ECB nu geld uit de markt haalt, komt onder meer doordat er sprake blijkt te zijn van een overschot aan liquiditeit. Dat betekent dat er te veel geld in de markt is, wat tot uiting komt in de hoogte van de daggeldrente. Maan dag bewoog het tarief zich rond de 3,5 procent. Nadat de ECB gisteren 60 miljard euro aan de markt had onttrokken stond het tarief op ongeveer 4 pro cent. Supermarktketen wil niet langer vlees van gecastreerde varkens. den haag - Supermarktketen Coop schakelt over op vlees en vleeswaren van varkens die niet zijn gecastreerd. De toeleverende varkensboeren zijn in augustus ge stopt met het snijden van de big gen, in het voorjaar ligt dat vlees in de winkels. De winkelprijs blijft gelijk, aldus Coop's vleesmanager Rob de Bruin, terwijl de boeren meer geld aan het varken overhou den. Met de castratiestop gaat Coop ver der dan de andere supermarkten. Die hebben afgesproken om na 2008 alleen nog biggencastratie on der verdoving te accepteren. Het castreren ligt onder vuur, omdat het pijnlijk is en stress oplevert. Nu wordt onderzocht of de big minder stress heeft als de castratie gebeurt na een verdovingsspuit. Biggen worden gecastreerd om te voorkomen dat het vlees stinkt als het wordt gebakken. Een klein deel van de beesten heeft deze zo genoemde berengeur. Aan de slachtlijn worden die 'stinkerds' er straks uitgevist. Dat gebeurt via een oeroude methode, de bak- en braadproef „Van alle beren leggen we een stukje nekvlees op de bak plaat. Onze medewerkers ruiken dan meteen of het mis is", aldus di recteur Jaap de Wit van Inkoop Oudewater. De boeren boeren ove rigens goed bij de maatregel, want varkens met ballen groeien beter en dus is de vleesopbrengst groter. 1^ Het onverdoofd castreren van biggen ligt onder vuur. Daarom heeft Coop als eerste super markt besloten een 'castratie stop' in te stellen. den haag - De Nederlandse che- miesector blijft groeien door een sterke vraag naar chemische pro ducten. De omzet in de sector, waarin één op de tien werknemers in de Ne derlandse industrie werkzaam is, neemt dit jaar met 8 procent toe ten opzichte van vorig jaar. Dat ver wacht de Vereniging van de Neder landse chemiesector (VNCI). De branchevereniging ging eerder uit van een omzetgroei van 5 procent. In de eerste helft van dit jaar nam de omzet in de chemiesector toe met acht procent. De productie lag twee procent ho ger, terwijl de afzetprijzen in de chemie met drie procent stegen, al dus de VNCI. Premium W**1*, Je kunt nu alle nieuwe auto's bekijken en vergelijken op AutoTrack.nl. Zet ze naast elkaar, check de extra's en zie welk model jouw voorkeur verdient. Keihard nieuwe auto's vergelijken doe je op.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 13