Buitenland Sharif is een geduldige netwerker i S§É§=L iÉSP Autobomaanslag in noorden Spanje mislukt Explosie in Mexico eist levens Generaal Petraeus bepleit beperkte terugtrekking uit Irak ril»»--1"*"*' Cr'Sn*"* met r PZC Dinsdag 11 september 2007 7 Ex-premier heeft zekere populariteit, wat in Pakistan opvallend is. door Stephen Graham LAHORE - De terugkeer van Nawaz Sharif naar Pakistan en zijn onmid dellijk daaropvolgende uitzetting hebben gisteren de bittere per soonlijke strijd met president gene raal Pervez Musharraf doen op laaien. Daarmee is de kans op een spectaculaire politieke terugkeer van Sharif bedorven, maar zijn imago als voorvechter van demo cratische idealen is gesterkt. De uitzetting is de jongste ontwik keling in de onstuimige politieke carrière van Sharif. De ex-premier vloog gisteren naar Islamabad te gen de wil van Musharraf, die Sha rif in 1999 na een geslaagde coup poging in ballingschap naar Sau- di-Arabië stuurde. De uitzetting maakt duidelijk dat het Musharraf ernst is met zijn vastbeslotenheid te verhinderen dat Sharif zijn strijd tegen de dictatuur vanaf Pa kistaanse bodem kan voeren. Onder wijlen de militaire dictator generaal Zia-ul Haq schopte Sharif het tot premier van de belangrijk- ke provincie Punjab. In de jaren negentig werd hij twee keer tot premier van het land gekozen, maar hij lag voortdurend over hoop met presidenten en legerbe- 'President Musharraf heeft de dreiging van terreur nodig voor zijn overleving' velhebbers. Uiteindelijk leidde een poging om Musharraf als legercom mandant af te zetten in 1999 tot zijn val. Analisten omschrijven Sharif als een geduldige netwerker die on danks zijn langdurige ballingschap zijn machtsbasis in Punjab wist te behouden. Sharif geldt niet als een visionair politicus, maar hij heeft een zeker charisma en een zekere populari teit, een zeldzame eigenschap in de huidige generatie Pakistaanse politieke leiders. Critici herinne ren zich zijn rancune tegenover po litieke tegenstanders en de corrup tiebeschuldigingen aan zijn adres. Sharif bewees na zijn herverkie zing in 1997 de democratie een gro te dienst door de presidentiële be voegdheid om de regering naar huis te sturen af te schaffen, een recht waarvan in de jaren negentig drie keer gebruik was gemaakt. Te gelijkertijd dwong Sharif als pre mier zowel een president als een opperrechter van het hoogge rechtshof tot aftreden. Sharif nam in ballingschap wraak op Musharraf door zich te verbin den met een coalitie van zes mos limpartijen die fel gekant is tegen de samenwerking tussen Islama bad en Washington en de Na- vo-oorlog in Afghanistan. Hij pro- Nawaz Sharif beerde tegelijkertijd twijfels in het Westen over zijn houding tegen over de Taliban en Al Qaida te ver minderen: „Het is niet mogelijk de terreur te bestrijden zoals Mushar raf dat doet", aldus Sharif „Hij heeft de dreiging van terreur no dig voor zijn overleving." LOGRONO - Een autobomaanslag in de Noord-Spaanse stad Logro- no, vermoedelijk beraamd door de Baskische afscheidingsbeweging ETA, is mislukt doordat de ontste king niet werkte. Deskundigen van de politie, die van tevoren was gewaarschuwd en de omgeving had afgezet, wisten de bom on schadelijk te maken. De met ongeveer tachtig kilogram explosieven geladen auto stond ge parkeerd bij het hek van een ge bouw van het ministerie van De fensie. De ontsteking van de bom ging zondagavond om half twaalf af maar bracht de explosieven niet tot ontbranding. De deskundigen hadden vervol gens acht uur nodig om de bom te ontmantelen, aldus het ministerie van Binnenlandse Zaken. De voorzitter van het regionale be stuur van La Rioja, waar Logrono de hoofdstad van is, stelde de ETA verantwoordelijk en zei dat de bom, als hij was ontploft, een ramp zou hebben veroorzaakt. Eerder op de dag liet de ETA via weten dat zij geweld tegen de Spaanse staat zal blijven gebruiken om haar doel te bereiken. Met explosieven geladen vrachtwagen botst tegen auto. MEXico-STAD - Zeker 37 mensen zijn gedood door een explosie in een vrachtwagen in de deelstaat Coahuila in het noorden van Mexi co. Tussen de honderd en hon derdvijftig mensen raakten ge wond in de nacht van zondag op maandag. Dat meldde de Mexi caanse krant El Universal gisteren. De met explosieven geladen vrachtwagen ontplofte door een botsing met een ander voertuig. Het incident deed zich voor op de weg tussen de plaatsen San Pedro en Monclova. Na de ontploffing ontstond een brand waardoor ze ker achttien voertuigen werden verwoest. Zestig andere wagens werden beschadigd. In Mexico zijn gisteren ook op zes plaatsen oliepijpleidingen van het staatsenergiebedrijfPetroleos Mexi- canos (Pemex) opgeblazen. Vol gens de politie was er sprake van sabotage. Er zouden geen gewon den zijn gevallen, maar vanwege de explosies zijn wel twaalfdui zend mensen geëvacueerd. Er bra ken vier branden uit. Een kleine linkse guerrillabewe ging is mogelijk verantwoordelijk. Verklaringen tegenover het Congres passen in straatje president Bush. door onze correspondent Frank Hendrickx WASHINGTON - Amerika moet een grote troepenmacht van ruim 130.000 militairen in Irak houden. Voor juni 2008 kunnen alleen de dertigduizend troepen, die eerder dit jaar extra naar Irak werden ge stuurd, terugkeren. Dat heeft generaal David Petraeus, de Amerikaanse commandant in Irak, gisteren verklaard tegen het Congres. „Een drastischer terug trekking zal desastreuze gevolgen hebben", meent Petraeus. „Het zal alle geboekte vooruitgang onge daan maken." Ook de Amerikaanse ambassadeur in Bagdad, Ryan Crocker, pleitte voor het Congres voor een 'langdu rige inspanning' in Irak. „We kun nen onze doelen verwezenlijken, maar het zal tijd vergen en vastbe radenheid. Ik garandeer geen suc ces, maar een stabiel Irak is moge lijk." De langverwachte rapportage van generaal Petraeus en ambassa deur Crocker zorgde voor protes ten op de publieke tribune. De monstranten eisten het onmiddel lijke einde van de oorlog. Democratische Congresleden toon den zich eveneens kritisch. Zij plei ten al langer voor een scherpe af bouw van het aantal troepen. Het rapport van Petraeus zou beteke nen dat ruim 130.000 Amerikaan se militairen voor onbepaalde tijd in Irak moeten blijven. Petraeus wil .niet dat er deadlines worden gesteld. „Het is te vroeg om voorspellingen te doen", aldus de generaal. Hij toonde zich voor het Congres positief over de resul taten van de nieuwe strategie die de Amerikaanse president Bush af gelopen januari aankondigde. De uitbreiding van het aantal troepen heeft de veiligheidssituatie verbe terd, meent de generaal. Ook neemt het Iraakse leger nu meer verantwoordelijkheid en is Al Qai da in het defensief gedrongen. „Over het algemeen zijn onze doel stellingen bereikt", aldus Petraeus. Ambassadeur Crocker vroeg om begrip voor de beperkte vooruit gang die de Iraakse regering tot dusver heeft geboekt op politiek vlak. Over cruciale onderwerpen, zoals de verdeling van de olierijk dom, is nog steeds geen overeen stemming. Volgens Crocker zijn de verhoudingen tussen de bevol kingsgroepen zo complex dat er ge duld nodig is. De verklaringen van generaal Pe traeus en ambassadeur Crocker passen in het straatje van presi dent Bush. De Amerikaanse leider heeft zich tot dusver met succes verzet tegen een terugtrekking uit Irak. De rapportage van generaal Pe- traeus en ambassadeur Crocker over de Amerikaanse aanwezig heid in Irak sluit aan op het be leid van president Bush. ,ee *',Hen 1 N net tijd voor een lik eiêenvdis een spa"" Nede, lands va(1 dé tlit- DELTA\ I 111 the multi-utility company 51,3" ¥W otredenei»»-

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 7