Onrust over toedienen rustgevende medicijnen Inspectie doet grootschalig onderzoek naar rustig houden ouderen Meldpunt voor medische fout pzc Dinsdag 11 september 2007 5 Drie kwart ouderen in verpleeghuizen slikt dwangmedicatie. door Jacqueline Steenwijk utrecht - Het toedienen van kal meringstabletten of antipsychotica om te voorkomen dat dementeren den ronddwalen op de afdeling of de rust verstoren door voortdu rend te roepen, is al jaren gemeen goed in Nederlandse verpleeghui zen. Volgens klinisch geriater en farmacoloog Rob van Marum van de Universiteit van Utrecht krijgen bijna drie op de vier ouderen der gelijke middelen toegediend. „Hoe wel er goede redenen kunnen zijn om deze middelen korte tijd voor te schrijven, is er nauwelijks be wijs dat ze effectief zijn bij onrus tig gedrag. Je dempt het alleen, je lost het niet op." Ruim één op de drie ouderen krijgt langdurig een antipsychoti- cum. „Een schrikbarend hoog aan tal. Iets waar ik me grote zorgen 'Toch kiest iedere arts er soms voor. Je staat met de rug tegen de muur' om maak. Want met name an tipsychotica hebben ernstige bij werkingen." Zo veroorzaakt het meest gebruikte middel, Haldol, verschijnselen die op de ziekte van Parkinson lijken. De spieren wor den stijver waardoor de kans op vallen toeneemt. Ook gaan patiën ten erdoor kwijlen en kunnen blij vende bijwerkingen ontstaan, zo als constant smakkende bewegin gen maken met de mond. Ook tas ten antipsychotica het verstande lijk vermogen aan. Emoties vlak ken af en het brein versuft. „Dit zijn bijwerkingen die je niet wilt", zegt Van Marum als ver pleeghuisarts heeft gewerkt. „De kwaliteit van leven voor die oude ren gaat achteruit. Toch kiest iede re arts er soms voor. Je staat met de rug tegen de muur. Want wan neer een oudere zes uur per dag blijft roepen, dan lijdt een hele af deling daar onder." Wiens belang gaat voor, die van de dementeren de oudere of die van de andere aanwezigen op een afdeling? Vol gens Van Marum wordt die vraag vaak beantwoord in het nadeel van de onrustige dementerende. Inzet 'sufmakers' in verpleeghuizen zou gemeengoed zijn. den haag - De Inspectie voor de Gezondheidszorg (IGZ) zal deze maanden controleren op het ge bruik van dwangmedicatie bij ver pleeghuizen. Ouderen met versto rend gedrag kalmerende medicatie geven mag alleen onder strikte voorwaarden. Grote Zeeuwse instelling voor ver- pleegzorg SVRZ onderzoekt of Hetzelfde geldt voor bedhekken en heupbanden die ouderen wor den opgelegd, vaak om valpartijen of rusteloos rondlopen te voorko men. Volgens Jan Hamer, hoogle raar Verpleging en Verzorging van zonder fixatie van vaak verwarde, aggressieve en broze patiënten ge werkt kan worden in hun centra. Medicatie is soms nodig, maar zo kort en licht mogelijk, stelt direc teur R. Heijboer. Uit diverse onderzoeken blijkt ech ter dat in de brede sector kalme rende middelen en vastzetten ge meengoed zijn om de rust op afde lingen te bewaren. Tot nu heeft IGZ weinig zicht op het toepassen van vrijheidsbeperking in verpleeg huizen. De dienst denkt dat dwang veel vaker wordt toegepast ouderen, wordt één op de twee ouderen om die reden in zijn be weging beperkt. „Maar in slechts 2 tot 5 procent van de gevallen leidt een valpartij daadwerkelijk tot let sel." Volgens hem zijn er alternatie- dan gemeld. IGZ kreeg vorig jaar slechts 177 meldingen van dwang medicatie binnen. Dit jaar werden vooralsnog 94 meldingen gedaan. Bijna drie op de vier ouderen in verpleeghuizen krijgen 'sufma kers', constateerde hoogleraar Ver- pleeghuiskunde Raymond Koop- mans van het Universitair Me disch Centrum begin dit jaar. Vakorganisatie Verpleegkundigen en Verzorgenden Nederland (WNV) maakte in maart dit jaar openbaar dat ruim 80 procent van het personeel in de verpleeghuis ven voor het drogeren of vastbin den van ouderen. Zo worden zij ook rustig als je naast hen gaat zit ten en aandacht aan hen besteedt. In de praktijk schort het echter aan kennis én mogelijkheden. sector wekelijks ouderen in hun vrijheid beperkt. Heijboer: „We zijn terughoudend met medicatie, zeker met langdu rig gebruik. Het slaat harder aan bij oude mensen. Er is soms wel wat nodig, maar iemand een half uur laten rusten kan ook helpen. Wij merken dat door de rust in kleinschalige woningen minder medicatie en dwang nodig is dan op afdelingen. Zes dementerenden storen elkaar minder dan vijftien." De Inspectie voor de Gezondheids zorg bericht eind dit jaar. hilversum - Stichting De Ombuds man begint een onderzoek naar de afhandeling van schadeclaims en klachten na een vermijdbare medische fout. Slachtoffers van medische missers kunnen meewer ken aan het onderzoek door op de website www.deombudsman.nl een enquête in te vullen. Volgens Stichting De Ombudsman laat de letselschaderegeling na me dische fouten nog veel te wensen over. Vaak is het indienen van een klacht of schadeclaim het begin van een slopende en kostbare strijd over de schuldvraag. Het komt zelfs voor dat de patiënt over lijdt voordat zijn schadeclaim is af gehandeld, aldus de stichting. Met het onderzoek wil De Om budsman alle knelpunten in kaart brengen. In 2003 bracht De Ombudsman al een kritisch onderzoeksrapport naar buiten over de letselschadere geling bij verkeersongevallen en ongelukken op het werk. Regime biauwtong vereenvoudigd den haag - Minister Verburg van Landbouw vereenvoudigt het regi me tegen de dierenziekte biauw tong. Boeren hoeven minder haast te maken met het melden van een verdenking van de ziekte. Het is voortaan genoeg als de eigen die renarts de ziekte vaststelt. Daarbij is geen laboratoriumonderzoek vereist. De ziekte, die vooral voor schapen gevaarlijk is, is op 1619 lo caties in Nederland vastgesteld. Politie pakt gevluchte veroordeelde loverboy utrecht - De politie heeft in de nacht van zondag op maandag een bij verstek veroordeelde loverboy aangehouden in een woning in Hengelo. Dat meldde het Open baar Ministerie. De man kreeg in juli twaalf jaar celstraf opgelegd door de rechtbank in Utrecht voor mensenhandel, verkrachting en pogingen tot doodslag. Hij mocht zijn veroordeling thuis afwachten, maar hij ging er vandoor. Van den Ende wil 'zorgboulevards' amsterdam - Theaterproducent Joop van den Ende wil 'zorgboule vards' bouwen. Het vastgoedbe drijf van Van den Ende, Living Ci ty Property Performance, voert ex clusieve gesprekken met twee zie kenhuizen in het midden van het land over de plannen. De nadruk komt te liggen op zorg- hotels, speciaal voor mensen die uit het ziekenhuis komen maar nog medisch hulp nodig hebben. Achmea wil via rechter meer geld thuiszorg utrecht - Achmea wil via de rech ter meer geld afdwingen voor de thuiszorg. Dat meldde de zorgver zekeraar gisteren na een gesprek met de Nederlandse Zorgautori teit. Achmea Zorgkantoor wil de dreiging van patiëntenstops van veel zorgaanbieders afwenden en meer geld krijgen dat voor de uit voering van de AWBZ nodig is, al dus Melanie Schultz van Haegen, directeur Zorginkoop. Tanja Nijmeijer staat als icoon op T-shirt rotterdam - Een afbeelding van Tanja Nijmeijer prijkt nu ook op een T-shirt. De grafisch ontwerper Vos Broekema zag een icoon in de beeltenis van de Nederlandse, die actief is binnen de Colombiaanse guerrillabeweging Fare. Op het groene T-shirt is een foto van de Nederlandse in camouflage- kleuren afgedrukt. De 29-jarige Rotterdammer heeft het T-shirt niet ontworpen als ode aan Tanja. Verdachte Melissant legt verklaringen af rotterdam - De 29-jarige man uit Melissant die zijn vrouw en doch tertje om het leven zou hebben ge bracht, heeft gisteren verklaringen afgelegd. Over het mogelijke mo tief wil justitie nog niets zeggen. Het OM verdenkt hem van moord dan wel doodslag. Vrijdagavond meldde hij zich op het politiebu reau in Hellevoetsluis met het ver haal dat hij zijn 31-jarige vrouw en 3-jarig kindje had gedood. Fractievoorzitter van SP in Zwolle stapt op zwolle - De SP in Zwolle zit van af volgende week zonder fractie voorzitter. Margriet Twisterling stapt op omdat het landelijke par tijbestuur in de kwestie-Yildirim 'ondemocratisch, onsportief en manipulatief gedrag' vertoont. Het SP-lidmaatschap van haar man Düzgün Yildirim is hem vrijdag door het bestuur ontnomen, om dat hij weigert zijn zetel in de Se naat ter beschikking te stellen. De Inspectie voor de Gezondheidszorg begint een onderzoek naar het onrechtmatig gebruik van sufmakende medicatie. foto Harmen de Jong/CPD

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 5