PZC 33 Willeboordse lekker in haar vel Federer met buitenaardse versnelling langs Djokovic in finale van US Open 37 35 Tennisser Clausing naar Australian Open voor amateurs Dinsdag 11 september 2007 Handjeklap tussen Mentsjov en Piepoli in Ronde van Spanje Tip? sport@pzc.nl Middelburgse judoka staat voor het tweede WK in haar carrière. door Antal Crielaard RIO DE JANEIRO - De meest succes volle Nederlandse judoka van de afgelopen maanden is zonder twij fel Elisabeth Willeboordse. De Middelburgse won dit jaar toer nooien in Moskou, Lissabon en Vejen. Toch hebben die successen niet gezorgd voor een euforische stemming, zo vlak voor de wereld kampioenschappen in Rio de Janeiro. „Ik moet gewoon het bes te uit mezelf halen", aldus Wille boordse. Eigenlijk gelooft ze helemaal niet dat ze een van 's werelds beste ju doka's is in de klasse tot 63 kilo. Natuurlijk, ze won die drie toer nooien op eigen kracht. Dat wel. „Maar hoe ik dat heb gedaan, weet ik nog steeds niet", laat ze zich ont vallen. Lachend: „Het feit dat ik op mijn 29e pas mijn tweede WK ga judoën zegt in dat opzicht mis schien wel voldoende. Ik stond dit jaar echt versteld van mezelf." Inmiddels is Willeboordse door haar prima presteren de onbetwis te nummer één op de Europese ranglijst. Dus hoort ze op het WK, waarop ze vrijdag in actie komt, tot de kanshebsters op eremetaal. Die druk wil ze zichzelf echter niet opleggen. Willeboordse wil haar best doen, het beste uit zich zelf halen. „Maar eerlijk is eerlijk, als ik vijfde word, heb ik waar schijnlijk niet het beste uit mezelf gehaald." Door haar plaats op de Europese UJ Elisabeth Willeboordse treedt vrijdag op haar 29e verjaardag in Rio de Janeiro aan voor haar tweede WK judo. De Middelburg se komt uit in de klasse -63. Elisabeth Willeboordse werd al vroeg uitgeschakeld op het EK in april, maar is wel één van de favorieten op het WK van deze week. foto Robin Utrecht/ANP ranglijst hoeft Willeboordse zich tijdens de WK geen zorgen te ma ken over kwalificatie voor de Olympische Spelen van volgend seizoen. Haar plaats in de ploeg voor Peking is - als ze vormbe houd toont - eigenlijk wel zeker. „Daardoor is mijn WK ook echt een WK. Ik heb niet die extra druk van de kwalificatie voor de Spelen. Ik kan me volledig op het toernooi richten." Na haar drie zeges in het wereldbe kercircuit ging het even wat min der met de Zeeuwse. Ze kreeg last van een schouderblessure en raak te haar goede vorm kwijt. Achteraf kijkt ze enigszins voldaan terug op die periode. „Mijn coaches begon nen zich al af te vragen hoe lang ik zo goed in vorm zou blijven", glim lacht ze. „Nu komt het langzaam weer terug. Dat voel ik aan alles. Mijn technieken lopen vlotter, de timing is goed en qua conditie en explosiviteit zit het eigenlijk ook wel goed. Ik zit lekker in mijn vel." Toch durft Willeboordse - geheel in lijn met haar persoonlijkheid - geen voorspelling te doen voor het WK. Laat staan dat ze zich laat van gen in een verwachtingspatroon. „Ik heb me na het EK, dat niet zo goed ging, voorgenomen om geen verwachtingen meer te hebben. Dit wordt mijn tweede WK. Ik hoop dat ik de ervaringen van het vorige kan gebruiken in Rio. Ik ga mijn uiterste best doen. Als dat lukt, is er veel mogelijk." Roger Federer boekte zijn twaalfde Grand Slamzege. Novak Djokovic (links) maakte het hem in de finale wél moeilijk. foto Jason Szenes/EPA Zwitser verslaat Serviër in drie sets en incasseert 2,4 miljoen. door Jeroen Mascini NEW YORK - Record na record voegt Roger Federer toe aan zijn imposante erelijst. In de nacht van zondag op maandag won de beste tennisser ter wereld voor de vierde keer op rij de US Open, waarmee hij grote meneren als John McEn roe en Ivan Lendl verbeterde. No- vak Djokovic kreeg kansen genoeg om de Zwitser pijn te doen, maar liep stuk op diens buitenaardse ver snelling: 7-6 (4) 7-6 (2) 6-4. Het beeld na de vijfde servicegame in de derde set was veelzeggend. Djokovic vroeg tegen beter weten in zijn laatste challenge aan en was net als Federer al gaan zitten. Ter wijl de Hawkeye de Zwitserse kam pioen in het gelijk stelde, toonde de twintigjarige Serviër de grimas van de sporter die niet meer weet hoe hij de wedstrijd kan kantelen. Zijn zes jaar oudere tegenstander nam, stoïcijns als altijd, nog maar een slok van zijn sportdrankje. Op dat moment voelde Djokovic zich moedeloos, machteloos en ra deloos. Hoe goed moest hij spelen om Federer op de knieën te krij gen? Om een set te pakken tegen de tennisser die de moeilijkste slag Federer: 'Novak verdiende vandaag meer dan een verlies in straight sets' eruit laat zien als doodeenvoudig. Maar zeker ook spookten de gemis te kansen uit de eerste twee sets door het hoofd van de debutant in een Grand Slamfinale. Want Djo kovic had in de openingsset liefst vijf setpunten laten liggen en had in set twee een 4-1-voorsprong en nog eens twee setpunten ver prutst. Hoewel, verprutst? Zo kun je dat bijna niet noemen tegen een spe ler die zo goed is als Federer, die in New York alweer zijn twaalfde Grand Slamtitel (en een bonus van 2,4 miljoen dollar!) binnen haalde. Tegen de man die al sinds februari 2004 de wereldranglijst aanvoert een breek- of setpunt be nutten, is moeilijker dan tegen wie ook. Op de momenten dat het er echt op aankomt, stapt Federer naar een niveau dat alleen hij be heerst Bescheiden glimlachend onder ging Federer na het laatste punt de vele loftuitingen en incasseerde hij alweer een mooie trofee en een vette cheque. „Novak verdiende vandaag meer dan een verlies in straight sets", zei de winnaar.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 53