natuurwaarden Bui' Prijsvraag herkennen molens Dat klinkt misschien vreemd voor een groe ne man in hart en nieren. „Het zal ook best wel een beetje pijn doen, maar een molen in het groen - dat wil je toch niet zien. Het is ook historisch onjuist." Hij is al fotograferende steeds enthousiaster geraakt. „Als je over de N61 rijdt en je ziet die prachtige witte molen van IJzendijke, daar kan ik zó van genieten." Ook de mo lens van Ellemeet, Scherpenisse, Veere en Stavenisse scoren hoog. Nadenkend over een topvijf, houdt hij er snel mee op. Dat is niet doenlijk; elke molen heeft zijn eigen charme, plaats en waarden. Voor de cultuur historie, de natuur en het landschap. PZC Dinsdag 11 september 2007 j 31 Museum voor Natuur en Landschap Terra Maris en de PZC-redactie willen ter gelegenheid van het laar van de Molen extra aandacht vragen voor deze historische blikvangers in de provincie. Daarom een prijsvraag molens herkennen. Acht molens verspreid over de provincie zijn afgebeeld en van een nummer voorzien. Aan de lezers de vraag om welke molens het gaat. Het noemen van een plaatsnaam volstaat, maar bijzonderheden over de molens - hun gebruikers, gevelstenen, opmerkelijke voorvallen - zijn uiteraard welkom. Oplossingen kunnen tot en met uiterlijk zaterdag 29 september worden gezonden naar: Redactie PZC Buitengebied, postbus 31, 4460 AA Goes; fax 0113-315669; e-mail redactie@pzc.nl. De oplossing en de berichten van de lezers worden op een van de Buitengebied pagina's van 9 oktober bekend gemaakt. Onder degenen die alle acht molens weten thuis te brengen, worden prijzen verdeeld, zonodig bij loting. Een jaarkaart voor Terra Maris, het museum waarin de geschiedenis van landschap en natuur - zeg maar het ontstaan van Zeeland - uit de doeken gedaan wordt. Een VIP-ontvangst voor het gezin in Terra Maris. Een lidmaatschap voor één jaar van de vereniging De Zeeuwse Molen, die zich sterk maakt voor behoud en onderhoud. Als troostprijzen zijn er negen exclusieve PZC-radio's beschikbaar. NAMEN Acht is meer dan duizend Tussen 's-Heerenhoek en Borssele loopt de weg over dij ken. Bij de draai naar Borssele ligt café het 'Klompenkot'. Aan de andere kant van de dijk ligt een beetje uit het zicht de boerderij 'Acht is meer dan duizend'. De naam is dit keer niet af te lezen aan de hekpalen, maar staat op de makelaars die hoog op het dak van de schuur staan. Bo venaan de makelaars staat VIII, en onderaan een M (La tijn voor 8 en mille dui zend). Je kan VIII en M lezen als volgt: de letter M(mille) kan je opdelen in een I een v en nog een I en dat is zeven bij elkaar(VII in het Latijn). En 8 (VIII) is meer dan ze ven, letterlijk dus. Maar dit 'acht' moet je vol gens de meest gebruikelijke uitleg lezen als 'achting', en bij duizend moet je aan geld denken. Het is Bijbels. Ach ting genieten in het leven heeft meer waarde dan een pot met duiten. Een syno niem voor: een goede naam is beter dan olie, ook een Bij belspreuk. Olie, in de zin van essence, parfum, was ontzag lijk kostbaar en duur in oude tijden. Toch is een goede naam in je eigen omgeving en de samenleving belangrij ker. Die religieuze volkswijs heden zitten diep verankerd in de Zeeuwse rurale samenle ving. Want 8 >1000 tref je aan tot in de Noord Oostpolder bij uitgeweken Zeeuwen. Nog een mooie Walcherse variatie op dit thema is: 'Trouw (of eer) vóór goud'. Ooit in de i6e/i7e eeuw was dat het fa miliedevies van de welgestel de heer Goltz.(van het land huis Goltzstein) Nog steeds siert diezelfde spreuk een Walcherse boerenhoeve in de omgeving waar ooit Goltz (dat betekent goud) zijn land huis en misschien wel meer dere boerderijen bezat. Gerard Smallegange

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 51