Molens herbergen ook 30 Dinsdag 11 september 2007 PZC Molens zijn net als kerkto rens opvallende elemen ten in het Zeeuwse land schap. Ze herbergen ook natuurwaarden, net als trouwens de directe omge ving van de molens. Voor Terra Maris, het museum voor natuur en landschap bij Domburg, zijn alle mo lens in beeld gebracht. Met de nadruk op hun plaats in het landschap. door Rinus Antonisse De molen was dé aanvoerplek van al le mogelijke (on)kruiden uit de wij de omgeving. Ze kwamen met het graan en de wagens mee. „De meel fabriek in Middelburg - dat was in feite een grote molen - was onder plantenliefhebbers bekend vanwege de bijzondere vondsten", weet Chiel Jacobusse, hoofd ecologie van stichting Het Zeeuwse Landschap, die voor Terra Maris de molens fotografeerde. „Het varieert van molenkruid ofwel grijs- kruid, tot muurplanten", vertelt hij. Bij de molens die niet meer gebruikt worden als aanvoerplaats voor graan (en dat zijn tegen woordig de meeste; de langste op beroeps matige basis draaiende molen is die van Big- gekerke, begonnen in 1712), zijn de kenmer kende molenkruiden verdwenen. Maar niet helemaal. „Er zit ook een rijke zaadbank in de grond om de molens. Dat zie je als er in de grond gewerkt wordt. Dan komen er meteen zeldzame onkruidjes bo ven." Het stilstaan van de molens heeft voor de natuur weer een andere kant. „Nu beteke nen ze veel voor muurplanten. Als molen liefhebber moet je daar misschien niet blij mee zijn, maar ze vormen geen bedreiging voor de muren", stelt Jacobusse gerust. „Ik ben er zeker blij mee. Je komt de muurva rens toch zeker op de helft van de molens te gen." In de trektijd in voor- en najaar zijn de mo lens een verzamelpunt voor trekvogels als spreeuwen en zwaluwen. „Die zoeken graag een hoger punt. Ook roofvogels zoals toren valk en buizerd zitten er graag en de toren valk broedt er geregeld. Mijn eerste kerkuil zag ik in het molentje van Nisse", herinnert Jacobusse zich. Hij is er gelukkig mee dat mensen zich om molens bekommeren, verenigd in onder meer De Zeeuwse Molen en het Vrijwillig Molenaarsgilde. Daardoor kunnen ze behou den blijven en houden ze hun opmerkelijke plaats in het landschap. „Het is vanouds een oriëntatiepunt. Ook op oude kaarten zie je de aanduiding KM, wat staat voor korenmo len, al staan. Ze zijn heel bepalend voor de horizon. En nogal wat molens in Zeeland staan bij het water. Dat is fijn omdat de wind een vrije aanloop heeft, maar ze die nen ook vanaf het water als herkennings punt." Voor Terra Maris heeft Jacobusse alleen com plete molens, dus met wieken, vastgelegd en daarbij vooral gelet op de situering in het landschap. Wat dat betreft is er reden tot zorg, meent hij. „In feite moet een molen zo kaal mogelijk in het landschap staan. De molen bij Nieuw- en Sint Joosland is daar een mooi voorbeeld van. Maar als er geen commerciële belangen meer aan de orde zijn, dan ze je al gauw bebouwing en bebos sing oprukken." Fout, vindt hij. „Een molen moet vrij staan in het landschap, mede het profiel van de horizon bepalen. Dat is ooit zo begonnen vanwege de vrije windvang, nu is het ook om de plaats in de omgeving. Je moet niet alleen naar de molen zelf kijken, maar bre der. Aan de omgeving wil nog wel eens het een en ander mankeren." Jacobusse wil graag een pleidooi houden voor het verwijderen van bomen en strui ken die het zicht op een molen verwijderen. f u- A.w Hi Jt^flC'SCHRtVEN ■Vïfcvj.r.M'VsS Sc«ët.V£NCNCvseRE.C-ï fel.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 50