binnenlanc J eugdgevangenissen presteren slecht Killermug uit Azië rukt op Holleeder ontkent hier komen elke ioe van de maand dromen uit Ex-moslims vallen Jami af 4 I Dinsdag 11 september 2007 PZC Primera Burger Korte Delft 7 Hoek Damplein Middelburg Tel. 0118-63 35 74 Primera van 't Westende Vrijlandstraat 87-89 Middelburg Tel. 0118-61:36 80 Primera Oost-Souburg Kanaalstraat 4 Oost-Souburg Tel. 0118-46 12 70 Primera Vlissingen Walstraat 189 Vlissingen Tel. 0118-44 00 37 Doolaege Drogisterij Szydlowskipleinl 2 Axel Tel. 0115-56 51 86 Carpentier Petra Nellie Eenhoorn plantsoen 7 Oostburg Tel. 0117-45 28 30 Tabakswinkel De Pupekop Tabac Gifts Vu ik Appelmarkt 27 Havenstraat 38 Zierikzee Terneuzen Tel. 0111-41 50 63 Tel. 0115-61 65 70 Primera Arnemuiden Tabac en Gifts C.F. Diesch Langstraat 45 Markt 35 Arnemuiden Middelburg Tel. 0118-60 60 35 Tel. 0118-61 22 58 Tabakspeciaalzaak Ben Everse Sas van Gent Tel. 0115-45 17 06 Vooral falen op het vlak van (heropvoeding en behandeling. door Jan Salden den haag - De opvang in Neder landse jeugdgevangenissen is ver onder de maat. In zes van de veer tien justitiële jeugdinrichtingen be staat het 'ernstige risico' dat een onveilig leef-, behandel- en werk klimaat ontstaat voor zowel jonge ren als personeel. Geen enkele in stelling functioneert op alle onder delen naar behoren. Dat concluderen de Inspectie Jeugdzorg, Inspectie voor de Ge zondheidszorg, Inspectie van het Onderwijs en Inspectie voor de Sanctietoepassing in een onder zoek naar de veiligheid binnen jus titiële inrichtingen. Staatssecreta ris Nebahat Albayrak van Justitie noemt de conclusies 'ernstig' en kondigt maatregelen aan. De jeugdgevangenissen falen voor al op het vlak van (her)opvoeding en behandeling, zo stellen de in specties vast. De opvoeding van jongeren staat er niet centraal en behandeling van jongeren met een psychische stoornis of gedragspro blemen schiet tekort, aldus het rap port 'Veiligheid in justitiële jeugd inrichtingen: opdracht met risi co's'. Stoornissen worden vaak slechts met medicijnen verholpen en behandelingen waarvan het ef fect is aangetoond, worden niet toegepast. Psychische problemen worden niet altijd erkend, aldiis hoofdinspecteur Joke de Vries van de Inspectie Jeugdzorg. „Je zou ver wachten dat een kind bij binnen komst meteen wordt onderzocht, dat dossiers worden opgevraagd. Maar dat gebeurt vaak pas maan den later. Of de dossiers worden wel opgevraagd, maar na maanden opgestuurd. Tot die tijd gebeurt er niets." Veel inrichtingen kampen met een personeelstekort en de medewer kers die er werken hebben 'onvol doende specialistische kennis en Drie inspectiediensten kraken de opvang af in de veertien justitië le jeugdinrichtingen. Staatssecre taris Albayrak van Justitie noemt de conclusies 'ernstig'. professionaliteit' om een veilig kli maat te kunnen garanderen. Het beleid in de inrichtingen is onvol doende gericht op het voorkomen van agressie en geweld. Ook de kwaliteit van het onderwijs laat sterk te wensen over. Zo sluit het niveau vaak niet aan bij de capaci teiten van de jongere in kwestie. De inspecties noemen het risico op een onveilig leef-, behandel- en werkklimaat 'ernstig' bij instellin gen De Doggershoek (Den Hel der), De Hartelborgt (Spijkenisse), de Heuvelrug (Zeist), Den Engh (Den Dolder), Harreveld en Het Jongeren Opvang Centrum (Am sterdam). Zij zijn onder 'ver scherpt toezicht' van de inspecties geplaatst en worden intensief be zocht. Jeugdinrichtingen De Hun- nerberg (Nijmegen), O.G. Held ring (Zetten), Rentray (Lelystad) en Teylingereind (Sassenheim) kwamen 'het best' uit de bus. Staatssecretaris Albayrak wil de groepen verkleinen en meer groepsleiders aanstellen. Het oplei dingsniveau van het personeel in de inrichtingen wordt verhoogd van mbo naar hbo. amsterdam - Een groep ex-mos- lims heeft gisteren afstand geno men van het comité van ex-mos lims van Ehsan Jami. Zij vinden dat Jami met zijn provocerende uit spraken een dekmantel is gewor den voor een hetze tegen de islam. Ook zijn zij boos over de presenta tie van Jami's comité op 11 septem ber, de dag waarop New York en Washington zes jaar geleden wer den getroffen door aanslagen van extremistische moslims. Daarmee stelt het comité moslims schaamte loos op één lijn met terroristen, zei ex-moslim Peyman Jafari. amsterdam - Willem Holleeder heeft gisteren voor de rechtbank omstandig ontkend dat hij betrok ken is geweest bij de afpersing van de Amsterdamse zakenman Rolf Friedlander. De veronderstelde topcrimineel heeft juist de bedoe ling gehad Friedlander en vooral diens zoon Pel voor groot onheil te behoeden. Holleeder verkeerde destijds, in 1998, veelvuldig met de criminelen Sam Klepper en John Mieremet (geliquideerd in respectievelijk 2000 en 2005). De toenmalige vriendin van Miere met was de ex-vriendin van Pel Friedlander. Deze zou de vrouw na het beëindigen van de relatie nog hebben lastiggevallen, tot woe de van Mieremet. Mieremet, volgens Holleeder 'een psychopaat', zou Pel hebben wil len (laten) vermoorden, tenzij diens vader grof zou betalen. Hol leeder vernam van deze plannen uit de eerste hand en waarschuw de naar eigen zeggen Friedlander. Volgens justitie heeft Holleeder vervolgens samengewerkt met Mie remet en Klepper om Friedlander circa zes ton in guldens afhandig te maken. Holleeder zelf bestrijdt dat. DdJ bEMT CJEEJM OU SMt. -JE ZOOM DrtT is- EEN OUWE ~lfr 1st Insect is drager van het voor mens gevaarlijke Chikungunyavirus. door Annemieke Kooper DEN HAAG - Het voor de mens ge vaarlijke Chikungunyavirus heeft voet gezet op Europese bodem. Toeristen brachten het virus over van Mauritius en Madagascar, ei landen in de Indische Oceaan. In twee maanden tijd zijn er Italië bijna tweehonderd gevallen ge meld van mogelijke infectie. Min stens elf mensen zijn opgenomen in het ziekenhuis, één overleed. „De killermug die in Italië in de ban houdt, kan voor nog grotere problemen zorgen als die niet wordt uitgeroeid", zegt Willem Takken, hoofddocent insectenkun- de aan de Wageningen Universi teit. Het Chikungunyavirus, dat wordt overgedragen door de Aziati sche tijgermug, vormt vooral een gevaar voor ouderen en kinderen. „Zij kunnen eraan overlijden, maar ieder ander kan er goed ziek van worden", benadrukt Takken. Besmetting met het virus kan lei den tot griepverschijnselen, spier en gewrichtspijn, bindweefselont steking en bloedingen. Als Italië niet snel maatregelen neemt, is de kans groot dat het vi rus zich over andere landen ver spreidt, stelt Takken die de mug een 'plaaginsect van de eerste or de' noemt. Vooral Zuid-Europa vormt volgens de insectendeskun- dige een risicogebied, omdat de 'Killermug kan voor grotere problemen zorgen als die niet wordt uitgeroeid' leefomstandigheden daar gunstig zijn voor de tijgermug. „De opti male temperatuur voor het insect is 20 tot 25 graden en dat is het in Italië regelmatig." Omdat de eitjes de winter kunnen overleven, acht Takken het noodzakelijk de mug nog vóór de lente te bestrijden. Daarbij is het vooral van belang het contact tussen mug en zieke mensen te verbreken door besmet te mensen te isoleren van de bui tenwereld. „Zo voorkom je dat meer muggen drager worden van het virus en het verder versprei den." De Italiaanse autoriteiten menen het virus inmiddels onder controle te hebben.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 4