Zeeland Janssen of toch Maaskant Shipyards na bijna zestig jaar weg uit Bruinisse Jeugd blijft in de ether met Dynamic Radio In een rolstoel doe je dingen die op twee benen niet kunnen 22Dinsdag 11 september 2007 PZC Werk, werknemers en apparatuur over naar Stellendam. door Piet Kleemans BRUINISSE - Visserijwerf Maaskant Shipyards verdwijnt na bijna zes tig jaar uit Bruinisse. Werk, werk nemers en machines verhuizen naar de hoofdvestiging van Maas kant in Stellendam. De sluiting van de Bruse vestiging heeft geen gevolgen voor de werkgelegen heid. Het sluiten van de Bruse vestiging is ingegeven door de verslechteren de vooruitzichten voor de mossel visserij, zegt woordvoerder J. Dek ker van moederbedrijf Damen Shi pyard Group. De vraag naar nieu we mosselkotters - de specialiteit van Maaskant Bruinisse - is als ge volg daarvan ingezakt. Met alleen reparatiewerkzaamheden aan sche pen is de Bruse vestiging van Maas kant niet overeind te houden, ter wijl de orderportefeuille van de hoofdvestiging in Stellendam goed is gevuld. Dekker: „Daarom is be sloten alles over te hevelen naar de hoofdvestiging van Maaskant in Stellendam." Het overgrote deel van de 25 man personeel in de Bru se vestiging gaat over naar Stellen dam. Anderen hebben elders bin nen moederbedrijf Damen shi pyards werk gevonden. De werkne mers van Maaskant Bruinisse zijn vorige week op de hoogte gesteld van het nieuws. Dekker: „Ze zijn er niet blij mee, maar het komt ook niet als een verrassing." Voor voorzitter van de dorpsraad Bruinisse, M. Meeuwsen, was het nieuws wél een - onaangename - verrassing. Hij zegt de sluiting van de Bruse vestiging te betreuren. „Het is jammer. Elk vertrek is een versobering voor Bruinisse." Voorzitter van visserijvereniging Algemeen Vissersbelang, W. van den Berge, kan zich helemaal vin den in de woorden van Meeuw sen. „Het is echt heel jammer dat Maaskant vertrekt uit Bruinisse. Damen Shipyards heeft besloten de activiteiten van scheepswerf Maaskant Bruinisse over te heve len naar de vestiging in Stellen dam Het personeel gaat mee. Jongerenprogramma Pimp'd Radio sterft wel een vroege dood. door Esme Soesman ZIERIKZEE - Het bestaan van Pimp'd Radio was van korte duur, maar daarmee is de Schou- wen-Duivelandse jeugd niet 'uit de ether' verdwenen. Ingmar Hinz, Mark Kik en Tim Eefting maken sinds een maand of twee Dynamic Radio, op vrijdagavond te beluisteren via Radio Schou- wen-Duiveland. Twee uur lang, van 19.00 tot 21.00 uur, brengen de jonge radiomakers een programma dat, zowel inhou delijk als qua vorm, voor jongeren bedoeld is. Op een 'soms vrij joli ge' manier praat het drietal over (ook serieuze) onderwerpen die jongeren aanspreken. Dat wordt onderbroken door muziek die door Eefting wordt getypeerd als 'een mix van het alternatieve van 3FM, de pop en dance van Radio 538 en de jaren 80 van Veronica.' Het met veel tromgeroffel geïntro duceerde Pimp'd Radio was geen lang leven beschoren. Januari van dit jaar was de eerste uitzending te beluisteren. Het programma heeft de zomers top niet overleefd. Veel van de ma kers van dit programma hebben het werk onderschat, denkt Eef ting. „]e maakt geen radio tussen zeven en acht, maar je maakt het de hele week. Ie moet je oren en ogen voortdurend open houden." Die inzet vindt de 6-VWO-leer- ling terug bij zijn radiomaatjes Hinz en Kik. Het drietal is vastbesloten van Dy namic Radio iets blijvenders te ma ken. Met z'n drieën is arbeidsinten sief) bevestigt Eefting. „Maar het is wel makkelijker communiceren Het is een bedrijf dat ons als visse rijvereniging na aan het hart ligt. Zonde dat zo'n oer Bru's bedrijf weg gaat uit het dorp. We konden er altijd terecht voor reparaties en daar zullen we nu voor naar Stel lendam moeten." Ook wethouder A. Verseput (eco nomie, tevens kernbestuurder voor Bruinisse) zegt het vertrek van de Bruse scheepswerf te be treuren. „Voor mij als wethouder is het heel belangrijk dat de werk gelegenheid behouden blijft maar het blijft heel erg jammer dat Maaskant verdwijnt uit Bru. Maar het is iets waar je als gemeente geen vat op hebt." De sluiting van de Bruse scheepswerf komt voor Verseput niet als een volslagen ver rassing. „Vorig jaar werd nog maar één schip nieuw gebouwd bij Maaskant. Dan kun je op je vin gers natellen dat je het dan niet lang meer volhoudt." Het is de bedoeling dat de Bruse werf nog voor het einde van dit jaar ontmanteld wordt. Wat er met de leegkomende bedrijfsruim ten gaat gebeuren, is nog niet be kend. Tim Eefting (18) uit Zierikzee. foto Dirk-Jan Cjeltema dan met z'n veertienen, zoals bij Pimp'd Radio. Nu ben je ook écht betrokken. Dit is ons eigen pro gramma." Margo Lemsom, die als coördina tor en trainer bij Pimp'd Radio be trokken was, betreurt haar inzet voor de jeugd niet. „Het was een hartstikke leuke tijd én er zijn drie hele goede radiomakers uit voort gekomen." Middelburg is sinds 1608 de bakermat van de telescopie. door Frank Balkenende BAARLAND - Galileo gebruikte in 1609 als eerste de telescoop voor as tronomische waarnemingen. Met zijn ontdekkingen ontstond een to taal ander begrip van aarde en heelal, al dwong de katholieke kerk de Italiaanse astronoom af stand te nemen van zijn opvattin gen. Geen wonder dat 2009, vier honderd jaar na Galileo's door braak, het 'jaar van astronomie' wordt. Interstellar Studios uit Cali- fornië werkt al aan een documen taire. Een filmploeg streek daarom gisteren neer in Zeeland, want dat is de bakermat van de telescoop. Op het kasteeltje in Baarland is het een zoete inval. Echtpaar Mart en Elly Steketee smeert broodjes voor de filmploeg. Ze hebben hun feeërieke bezit een dagje 'uitge leend' aan Interstellar Studios. „Aanvankelijk waren die opnamen in 2008 gepland, maar vorige week kregen we een telefoontje dat ze vandaag op de stoep zouden staan. Hebben ze geluk, want we hadden met vakantie kunnen zijn." Een romantische buitentuin, een ommuurd kasteeltje met een heu se poort en een brede gracht, ver trekken die geheel in stijl zijn ge restaureerd en gemeubileerd. Deze plek is een perfect 17e eeuws de cor, knikt producer Kris Koenig goedkeurend. „We wilden eigen lijk in het huis van Christiaan Huy- gens (sterrenkundige en topadvi seur, 1629-1695, red.) in Den Haag filmen, maar daar komt de trein langs. Het is te lawaaiig." Volkssterrenwacht Philippus Lans bergen kwam met het Baarlandse alternatief op de proppen. Dat de Middelburgse volkssterrenwacht een bijzondere plek in de wereld der astronomen inneemt, is niet vreemd. De telescoop werd in 1608 uitgevonden in Middelburg. Documentaire over astronomie Daarom is er in 2008 een herden kingsjaar met tal van activiteiten. Maar wie vond hem uit? Zacharias lanssen of Johannes Lipperhey? Toevallig - of niet? - zijn in Baar land twee kenners present. Profes sor Albert van Helden, een autori teit als het gaat om de geschiede nis van de telescoop. En daar is ook Peter Louwman uit Wasse naar, eigenaar van 's wereld groot ste collectie ('ik ben de tel kwijt') telescopen. Voor de documentaire stelt hij er een aantal beschikbaar. Wat denken zij? Van Helden: „Daar komen we niet uit. Het is wel zo dat Lipperhey, althans dat leiden we af uit stukken, bij de Sta- ten-Generaal octrooi heeft aange vraagd." Louwman: „Het kan zijn dat lanssen de eerste was die de be nodigde kwaliteitslenzen wist te vervaardigen." 'Mooi shot. Man, i'll make you famous around the world!' „Het is Janssen!", roept Han Beek- man van de volkssterrenwacht. Voor enkele beelden kruipt hij van daag onbezoldigd in de huid van Zacharias Janssen. Een historisch kostuum had hij al. Gewichtig tuurt hij uit het raam van een to rentje. De producer glundert. „Mooi shot. Man, i'll make you fa mous around the world!" In de tuin staat een enorme tele scoop die voorzitter Rijk-Jan Kop- pejan van Phillippus Lansbergen heeft nagebouwd. Twee acteurs - de Nederlandse zwager en schoon zus van producer Koenig - wach ten op actie. Maar film vraagt ge duld. Het is wachten op een 17e eeuwse pruik, op een droog mo ment als een wolk snottert, op Co pernicus die rond kwart over twaalf op station Goes zou moe ten arriveren. „Wie gaat hem afha len? Het is een oude man met een groengeruite pet op." Interstellar Studios is gespecialiseerd in documentaires over astronomie. De documentaire gaat over de geschiedenis van de telescoop, ontwikke ling van de astronomie en de invloed daarvan op religie en samenleving. De televisiefilm verschijnt in 2009 in acht talen, voor planetaria komt er een speciale (gratis) versie. Daarbij is gebruikt van een statief met acht ca mera's voor een 360 graden-beeld. Behalve in Baarland wordt ook gefilmd in Frankrijk, Spanje, Italië en Chili. Kees-Jan van der Klooster met leerlingen van cbs Onder de Wieken. foto Dirk-Jan Gjeltema door Martijn de Koning BURGH-HAAMSTEDE - Niet alle kin deren van groep 7 en 8 van basis school Onder de Wieken in Burgh-Haamstede hadden door dat ze een echte topsporter op be zoek hadden. Dat deed er ook niet toe. Want Kees-Jan van der Kloos ter was gisteren niet op visite om de held uit te hangen. Toch heeft de sportbeleving van Van der Klooster, die in een rol stoel zit, alles te maken met het verhaal dat hij kwam vertellen. De 29-jarige Vlissinger won begin dit jaar een bronzen medaille op de X Games, een soort Olympische Spe len voor extreme sporten. Hij deed daar mee aan het zitskiën. En dat is géén onderdeel voor ge handicapten, maar gewoon voor ie dereen. Het past in de boodschap die Van der Klooster dit en volgend jaar op tientallen Zeeuwse basisscholen vertelt. Onder de noemer 'Klas op wielen' geeft hij voorlichting over wat er met je gebeurt als je in een rolstoel terecht komt. Met het idee: sommige dingen kun je niet meer, maar veel meer zaken nog wél. Zoals naar de disco gaan en daar op de dansvloer de blits ma ken met een supersnelle pirouette. Doe dat maar eens na terwijl je op twee benen staat. Je bent met je rolstoel trouwens al tijd wat sneller dan iemand die ge woon wandelt, vertelde hij. Dat was ook te merken in de gymzaal in Haamstede, waar Van der Kloos ter geen enkele moeite had de groep van 26 kinderen in de hand te houden. Hij reed enthousiast rond en hielp de leerlingen terwijl die in meegebrachte rolstoelen zelf oefenden met het oprijden van randjes, het omzeilen van obsta kels en het achterover vallen op een mat. Sporten moet leuk zijn, straalde de Vlissinger uit. En dat sloeg over op de kinderen, die het serieuzere gedeelte toen al achter de rug had den. Met behulp van een dvd ver telde Van der Klooster eerder in de klas over het leven in een rol stoel. Waarbij de interesse van de kinderen zowel in de klas als later in de gymzaal groot was. „Heeft u ook een elektrisch bed?", vroeg de één. „Waarom zit er vering in je rolstoel?" wilde de ander weten. Van der Klooster gaf geduldig ant woord. Tot de sporter in hem weer naar boven kwam. „Genoeg gepraat. We gaan basketballen."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 44