Zeeland Janssen of toch Bibliotheek in Tholen-stad krijgt ruimere collectie en openingstijden Hondenpoep blijft probleem in Kapelle Verkeerslicht op Goese kruising werkt weer om snelheid te temperen Raad praat over 'glasbakbeleid' 22 Dinsdag 11 september 2007 PZC Mensen moeten hun boeken voortaan lenen via zelfbediening. door Rob Paardekam THOLEN - De bibliotheek in Tho- len-stad gaat in de toekomst waar schijnlijk vaker open. Teamleider Wim Otterman vindt de huidige 21 uur een beetje karig voor een hoofdvestiging. Ook de collectie wordt flink uitgebreid. Gisteren was de nieuwe biblio theek van Tholen voor het eerst open. De voorziening is van de Da- lemsestraat verhuisd naar een stek in het gebouw van het Wester poort College. Daar zit ze veel rui mer in haar jas, wat resulteert in onder meer een jongeren- en een peuterhoek en een grote leestafel met comfortabele stoelen. Het was gisteren nog even span nend, want een kwartier voor de opening deed het nieuwe zelfbe dieningssysteem het nog niet. Net op tijd kwam alles op zijn pootjes terecht. Veel mensen moesten nog wel wennen aan het nieuwe sys teem, waarmee ze zelf hun boeken kunnen lenen en inleveren. De medewerksters hadden het druk om alles uit te leggen. Toch moe ten leners het systeem straks echt zelf gaan gebruiken. „Het is niet de bedoeling dat mensen nog naar on ze medewerkers lopen met hun boeken", vertelt Otterman, teamlei der van alle Thoolse bibliotheken. „De baliefunctie verdwijnt, maar natuurlijk worden mensen die pro blemen met het systeem hebben altijd geholpen." Het is de bedoe ling dat er op termijn zelfs een be taalautomaat komt, zodat leners zelf hun boete kunnen betalen. „Dat alles is geen ordinaire bezuini gingsoperatie", zegt Otterman. „Er moeten geen mensen weg. We wil len juist met dezelfde mensen lan ger open zijn." Otterman vindt dat de vestiging in Tholen-stad voor een hoofdvesti ging nu te weinig open is. Het gaat om vier middagen, twee avonden De nieuwe bibliotheek in Tholen was gisteren voor het eerst open. De collectie en de ope ningstijden worden in de toe komst waarschijnlijk verruimd. Speciale afvalbakken worden nog maar mondjesmaat gebruikt. door Luc Oggel kapelle - De speciale afvalbakken voor hondenpoep in de gemeente Kapelle worden maar mondjes maat gebruikt. Dat meldt burge meester S. Kramer in zijn rubriek 'Bericht aan de samenleving'. 'Nog steeds laten mensen met hon den zich weinig gelegen aan bord jes bij groenvoorzieningen waaruit overduidelijk blijkt dat we niet graag hebben dat daar honden worden uitgelaten', schrijft Kra mer. Hij roept hondenbezitters op om buiten parken en kinderspeel terreinen te blijven. Kapelle probeert al jaren iets te doen aan overlast door honden poep, maar het probleem blijft hardnekkig. In 2001 deelde de ge meente poepschepjes uit, tever geefs. En in 2005 werd de politie ingeschakeld om mensen die hun hond zijn behoefte op de stoep lie ten doen te bekeuren. De CDA-fractie pleitte in datzelfde jaar zelfs voor het aanstellen van een hondenpoepambtenaar. Hondenpoep staat in de Kapelse parade van 'kleine ergernissen' nog steeds met stip op één, maar ook zaken als zwerfafval en ver keerd geparkeerde auto's scoren volgens Kramer hoog. Bij de ge meente komen regelmatig meldin gen binnen van voertuigen die soms langdurig op het trottoir staan of op groenstroken. Niet de bedoeling, aldus de burgemeester, die er nog eens op wijst dat 'onze infrastructuur, met name in de be bouwde kom en oudere dorpsker nen, nu eenmaal niet is berekend op meerdere auto's per huishou den'. en de zaterdagochtend. „Dat is 21 uur. Wat mij betreft worden dat er op termijn dertig." In de nieuwe Thoolse bibliotheek staan vooralsnog wel minder boe ken dan in de Dalemsestraat. Dat heeft te maken met het feit dat al le boeken voor het zelfbedienings systeem een chip kregen. De lei ding vond het echter zonde om dat nog te doen met boeken die op korte termijn afgeschreven zou den worden. Die zijn nu ver vroegd van de hand gedaan. Toch hoeft de Thoolse boekenver- slinder niets te vrezen. Op termijn wordt de collectie weer uitgebreid van ongeveer 23.000 tot 30.000 boeken, dvd's, cd's en wat al niet meer. „Dat moet ook", vindt Otter man. „In Sint-Maartensdijk, waar we vorig jaar naar een nieuw on derkomen in Maartenshof zijn ver huisd, hebben we in de collectie moeten snoeien. Daar gingen we van veertienduizend naar achtdui zend. In Sint-Annaland zullen we na de aanstaande verhuizing ook moeten minderen. Dan moet je in de hoofdvestiging natuurlijk wel een breed aanbod hebben." THOLEN - Zelden zal het plaatsen van een glasbak zoveel voeten in de aarde hebben gehad als in Tho len. De komst van een exemplaar aan de Molenvlietsestraat in Tho len-stad wordt nu zelfs besproken door de gemeenteraad. De PvdA-fractie kaartte het onder werp gisteren - na eerder al schrif telijke vragen te hebben gesteld - nog eens aan in de vergadering van de commissie ruimte. De par tij is tegen de ondergrondse glas bak aan de Molenvlietsestraat, om dat de verkeersveiligheid in het ge ding zou komen en de bak de mooie omgeving zou verpesten. Raadslid H. Nieuwenhuis zei het onderwerp inhoudelijk te willen bespreken in de volgende commis sievergadering. De andere partijen gaan daar mee akkoord, maar al leen als het dan over het totale 'glasbakbeleid' gaat. Ze willen het niet hebben over één individuele bak. De PvdA gaf aan daarmee te kunnen leven. Middelburg is sinds 1608 bakermat van de telescopie. door Frank Balkenende BAARLAND - Galileo gebruikte in 1609 als eerste de telescoop voor as tronomische waarnemingen. Met zijn ontdekkingen ontstond een to taal ander begrip van aarde en heelal, al dwong de katholieke kerk de Italiaanse astronoom af stand te nemen van zijn opvattin gen. Geen wonder dat 2009, vier honderd jaar na Galileo's door braak, het 'jaar van astronomie' wordt. Interstellar Studios uit Cali- fornië werkt al aan een documen taire. Een filmploeg streek daarom gisteren neer in Zeeland, want dat is de bakermat van de telescoop. Op het kasteeltje in Baarland is het een zoete inval. Het echtpaar Mart en Elly Steketee smeert broodjes voor de filmploeg. Ze hebben hun feeërieke bezit een dagje 'uitgeleend' aan Interstellar Studios. „Eerst waren de opnamen in 2008 gepland, maar vorige week kregen we een telefoontje dat ze vandaag op de stoep zouden staan. Hebben ze geluk, want we hadden met vakantie kunnen zijn." Een romantische buitentuin, een ommuurd kasteeltje met een heu se poort en een brede gracht, ver trekken die geheel in stijl zijn ge restaureerd en gemeubileerd. Deze plek is een perfect 17e eeuws de cor, knikt producer Kris Koenig goedkeurend. „We wilden eigen lijk in het huis van Christiaan Huy- gens (sterrenkundige en topadvi seur, 1629-1695, red.) in Den Haag filmen, maar daar komt de trein langs. Het is te lawaaiig." Volkssterrenwacht Philippus Lans bergen kwam met het Baarlandse alternatief op de proppen. Dat de Middelburgse volkssterrenwacht een bijzondere plek in de wereld der astronomen inneemt, is niet vreemd. De telescoop werd in 1608 uitgevonden in Middelburg. Documentaire Daarom is er in 2008 een herden kingsjaar met tal van activiteiten. Maar wie vond hem uit? Zacharias Janssen of Johannes Lipperhey. Toevallig - of niet? - zijn in Baar land twee kenners present. Profes sor Albert van Helden, een autori teit als het gaat om de geschiede nis van de telescoop. En daar is ook Peter Louwman uit Wasse naar, eigenaar van 's wereld groot ste collectie ('ik ben de tel kwijt') telescopen. Voor de documentaire stelt hij er een aantal beschikbaar. Wat denken zij? Van Helden: „Daar komen we niet uit. Het is wel zo dat Lipperhey, althans dat leiden we af uit stukken, bij de Sta- ten-Generaal octrooi heeft aange vraagd." Louwman: „Het kan zijn dat Janssen de eerste was die de be nodigde kwaliteitslenzen wist te vervaardigen." 'Mooi shot. Man, i'll make you famous around the world!' „Het is Janssen!", roept Han Beek- man van de volkssterrenwacht. Voor enkele beelden kruipt hij van daag onbezoldigd in de huid van Zacharias Janssen. Een historisch kostuum had hij al. Gewichtig tuurt hij uit het raam van een to rentje. De producer glundert. „Mooi shot. Man, i'll make you fa mous around the world!" In de tuin staat een enorme tele scoop die voorzitter Rijk-Jan Kop- pejan van Phillippus Lansbergen heeft nagebouwd. Twee acteurs - de Nederlandse zwager en schoon zus van producer Koenig - wach ten op actie. Maar film vraagt ge duld. Het is wachten op een 17e eeuwse pruik, op een droog mo ment als een wolk snottert, op Co pernicus die rond kwart over twaalf op station Goes zou moe ten arriveren. „Wie gaat hem afha len? Het is een oude man met een groengeruite pet op." Interstellar Studios is gespecialiseerd in documentaires over astronomie. De documentaire gaat over de geschiedenis van de telescoop, ontwikke ling van de astronomie en de invloed daarvan op religie en samenleving. De televisiefilm verschijnt in 2009 in acht talen, voor planetaria komt er een speciale (gratis) versie. Daarbij is gebruikt van een statief met acht ca mera's voor een 360 graden-beeld. Behalve in Baarland wordt ook gefilmd in Frankrijk, Spanje, Italië en Chili. Principe van 'vrij rechtsaf vanaf snelweg blijft gehandhaafd. door Luc Oggel GOES - Verwarrend is het wel een beetje. Een tijdlang mochten auto mobilisten die vanaf de snelweg komen bij het kruispunt Deltaweg/'s-Heer Hendrikskinde- rendijk vrij rechts afslaan richting Goes, maar nu staat er opeens weer een werkend verkeerslicht. Hoe zit dat? Een telefoontje naar verkeersgedeputeerde A. Poppel- aars brengt licht in de duisternis. De 'vrije rechtsaffer' is één van de maatregelen die de provincie heeft genomen om de N664 (de voorma lige N254) tussen Goes en 's-Heer Arendskerke te ontlasten. Doordat niet hoeft te worden gewacht voor een verkeerslicht, hoopte de pro vincie te bereiken dat met name vrachtwagens er vaker voor zou den kiezen om via de snelweg van Heinkenszand naar Goes te rijden. De maatregel heeft inderdaad een gunstig effect op de doorstroming, zegt Poppelaars. „Maar we hebben ook geconstateerd dat er door het Het verkeerslicht voor verkeer dat Goes in wil vanaf de snelweg is sinds kort weer in werking ge steld, maar de 'vrije rechtsaffer' blijft toch gewaarborgd. ontbreken van een verkeerslicht nu behoorlijk hard wordt gereden, automobilsiten remmen nog am per af als ze door die bocht gaan. Daarom hebben we het verkeers licht weer in werking gesteld. Het staat in principe altijd op rood, maar springt op groen zodra er ver keer aankomt. Het principe van vrij rechts afslaan blijft dus ge handhaafd, maar op die manier haal je de snelheid er een beetje uit." Overigens is het idee van vrij rechtsaf voor sommige automobi listen nog niet helemaal duidelijk. Regelmatig wordt er getwijfeld, vooral wanneer ook verkeer vanaf de Deltaweg 'groen' heeft. Verkeer dat vanaf de snelweg rechtsaf Goes in wil, treft sinds kort weer een werkend verkeerslicht. foto Mechteld Jansen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 38