Zeeland Geen selderij geven als je peterselie vraagt Schippersinternaten voeren actie voor ruimer budget The dance of life ÈTiAj De krant 5 weken voor 15 euro! 2 Dinsdag 11 september 2007 PZC itsmarleen blommaert Conflicten in ons huis verlopen soms via rare lijnen. Soms lijkt het huis een grote flipperkast. Iemand gooit er een kwartje in en het balletje vertrekt. Wat volgt is een kettingreactie van botsen en bellen. Het begint vaak met een ergernis van deze of gene, meestal om niks. Wat volgt is een uitbarsting van gene of deze. Wat er daarna gebeurt begrijp ik allerminst, maar de bal knalt mijn hoek in. Zo ook vanochtend, nietsvermoedend las ik de krant en zat te mijmeren over de relatie tussen moraal en godsdienst. Mam was in hogere sferen. Maar na twee minuten conflict tussen mijn man en mijn dochter sla ik op tilt. Kind dreigt mij met weglopen, manlief verwijt moeder gebrek aan huishoudelijk heid. Er zit in zo'n geval maar één ding op. Weglopen en gaan opruimen. Een discussie met een puber is eindeloos en oprui men schept de illusie dat je iets op orde hebt in een volstrekt on begrijpelijke wereld. Ik begin aan de berg oude papieren en foto's op een verloren kamertje in mijn huis. Een klein fotolijstje toont het gezicht van mijn moeder tegen de achtergrond van haar keuken. Ze speelt mondharmonica, haar ogen glanzen terwijl ze kijkt naar mijn oudste dochter die dan één jaar is. TVvee Leeuwen kijken elkaar aan, vol wederzijdse bewondering. Tien jaar zijn voorbijgegleden. De oudste Leeuw is al weer ja ren geleden gestorven en de jongste Leeuw kijkt mij boos aan. Ze lijken op elkaar. lammer, dat ze niet op de fiets naar oma kan om haar gram te spuien over haar moeder. Oma had het allemaal beaamd, want oma's deugen en moeders zijn lastig. Het is overigens waar, ik kan niet opruimen. Kon ik maar mondharmonica spelen, maar zelfs dat kan ik niet. Oma's deugen en moeders zijn lastig COLOFON Directeur/uitgever Ad Verrest Hoofdredactie Peter Jansen pjansen@pzc.nl Arie Leen Kroon (adjunct) alkroon@pzc.nl Redactie Stationspark 28, 4462 DZ Goes Postbus 314460 AA Goes Tel. 0113-315600 E-mail: redactie@pzc.nl Redactie Walcheren Buitenruststraat 18, Middelburg Postbus 8070, 4330 EB Middelburg Tel: 0118-493000 Redactie Beveland-Tholen Stationspark 28, 4462 DZ Goes Postbus 31, 4460 AA Goes Tel. 0113-315670 Redactie Zeeuws-Vlaanderen Willem Alexanderlaan 45, Terneuzen Tel: 0115-645769 Postbus 145, 4530 AC Terneuzen, Steenstraat 37, Hulst Tel: 0114-371379 Redactie Schouwen-Duiveland Grachtweg 23a, Zierikzee postbus 80, 4300 AB Zierikzee Tel: 0111-454651 Advertenties Verkoopteam Zeeland Tel: 0113-315520, fax: 0113-315529 E-mail: teamzeeland@pzc.nl Business-to-business/de Ondernemer. Zore Onderwijs. Educatie. Onroerend goed Tel: 076-5312277, fax: 076-5312274 E-mail: segmentteam@pzc.nl Personeelsadvertenties 0900-5628 722 Kleintjes 0900-6743 836 Familieberichten 0800-8060 Straat Postcode Woonplaats Telefoonnummer Emailadres Ik machtig de PZC om het abonnementsgeld van mijn rekening af te schrijven. Rekeningnummer Handtekening De PZC gaat, zorgvuldig om r net persoonsgegevens. In het colofon trelt u nadere informatie Krant niet ontvangen? Wijziging van uw adresgegevens? Gebruik maken van de vakantieservice? Bel PZC Lezersservice 0800 - 0231 231 (gratis) Toets 1automatisch bezorgklachten doorgeven (vanaf 07.00 uur) Toets 2: een medewerker spreken Toets 3: informatie over abonneevoordeel Maandag t/m vrijdag 08.00 - 17.00 uur Zaterdag 08.00 - 12.00 uur e-mail: lezersservice@pzc.nl postadres: PZC Lezersservice Postbus 3229, 4800 MB Breda U kunt uw abonnement beëindigen tot uiterlijk één maand voor het einde van de betaalperiode. U ontvangt een schriftelijke bevestiging. Abonnementsprijzen Maand 22,50 (acceptgiro n.v.t.) Kwartaal 64,00 (acceptgiro €67,00) Jaar €245,50 (acceptgiro €248,50) Auteursrechten Alle auteursrechten voorbehouden Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant, onderdeel van Koninklijke Wegener NV. Publicatierecht beeldende kunst via Beeldrecht. Gegevensbescherming PZC is een uitgave van Wegener NV. Wegener legt van abonnees gegevens vast voor cJe uitvoering van de abonnementsovereenkomst. Deze gegevens kunnen gebruikt worden om u op de hoogte te houden van interessante producten en diensten van andere onderdelen van Wegener en zorgvuldig geselecteerde partners. Indien u geen prijs stelt op informatie van de PZC of indien u uw toestemming voor het gebruiken van uw e-mail adres wilt intrek ken, kunt u dit schriftelijk kenbaar maken bij PZC Lezersservice. Zie ook het privacy statement op www.pzc.nl Ja, ik neem de PZC en ontvang de eerste 2 weken gratis en neem aansluitend: een vast abonnement met automatische betaling van 64,- per kwartaal een vast abonnement met betaling per accept van 67,- per kwartaal ik neem een proefabonnement van 5 weken voor 15,-. Na deze periode stopt de bezorging vanzelf, (ik heb de laatste 3 maanden geen proef gehad) Stuur de bon naar: PZC Lezersservice, Antwoordnummer 713,4460 WB GOES. Bellen kan ook: 0800 - 0231 231 (gratis) De horeca is een belangrijke sector in de Zeeuwse economie, maar het personeelstekort is nijpend. De middelbare hotelschool wil dat veranderen, samen met het bedrijfsleven. door Joeri Wisse Menig horecaonder nemer zat het afge lopen seizoen met de handen in het haar. Waar vind je nog goed gemotiveerde koks en be dienend personeel dat zijn vak ver staat? Zoekend naar de oorzaak van het tekort aan goedgeschoolde krach ten in de horeca werd de zwarte piet al snel toegespeeld naar de Middelburgse hotelschool, één van de belangrijkste 'leveranciers' van nieuw horecapersoneel in de pro vincie. Leerlingen zouden te wei nig kunnen. Een landelijk opere- Vacatures in de Zeeuwse horeca rend horeca-uitzendbureau opper de dat er maar Polen in dienst moesten worden genomen om de tekorten achter fornuis en bar op te lossen. Reden voor Arold Versluys, team leider Horeca bij het ROC Zee land, om met het werkveld om ta fel te gaan zitten, om misverstan den uit te praten én oplossingen te bedenken.. Samen hebben ze be sloten dat er meer praktijklessen op school moeten worden gege ven. Versluys: „Volgend jaar star ten we een pilot voor de leerlin gen die aan een leerwerk-traject beginnen. Die krijgen eerst drie maanden praktijkles op school voordat ze naar de bedrijven gaan. Een goed idee, volgens ]aco Du- vekot, eigenaar van restaurant Westkaap in Westkapelle en tien jaar leerbedrijf „Nu merk je dat nieuwe leerlingen vaak basisken nis missen. Zo komen ze bijvoor beeld met selderij aan als je om de peterselie vraagt." Bovendien is het tijdstip waarop leerlingen instromen erg ongeluk kig. „Begin september is het voor ons nog hoogseizoen en bij andere Het aantal openstaande banen in de Zeeuwse horeca laat al jaren een stijging zien. De verwachting is dat deze stijging afzwakt en uiteindelijk stagneert. 1995 2004 2005 2006 2007 2008 2009 2010 2011 2012 PZC Donja Odijk bron CWI foto Dirk-Jan Cjeltema ondernemers begint dan het za- kenseizoen. Dan is er minder tijd om iemand goed te begeleiden." De werkgroep van de hotelschool en de horeca-ondernemers wil ver der inzetten op herintreders in de horeca. „Vooral vrouwen met jon ge kinderen die weer aan de slag willen, zijn ideale werknemers in de horeca", zegt Duvekot van Westkaap. „In ons restaurant lo pen een aantal van die dames rond. Ze zijn stressbestendig, rus tig en bovendien heel gemotiveerd om te werken." Versluys van het ROC wil daarop inspelen door opnieuw startende werknemers in de horeca cursus sen aan te bieden. „Meestal is een hele deeltijdopleiding niet nodig. Een cursus gastvrijheidkunde kan al voldoende zijn." Tot slot moet het imago van de op leiding en het vak worden aange pakt. Duvekot denkt aan aanspre kende praktijklessen op het vmbo en op het ROC. Versluys: „Ieder een moet weten dat het mooi, am bachtelijk werk is. Als je een diplo ma en een goede instelling hebt, is een goede baan gegarandeerd." Werken in de Horeca Het wordt steeds drukker in de horeca; dit jaar is de omzet ge stegen met acht procent Landelijk kwamen er dit jaar 78.000 banen bij in de sector. Nederland telt ruim 40.000 ho recagelegenheden. Het minimumuurloon voor vol wassenen ligt volgens de CAO horeca op acht euro per uur. Volgens het CWI is er in Zee land vooral veel vraag naar be dienend personeel (nu: 151 vacatures), gevolgd door keu kenassistenten (44 niet vervul de functiesen zelfstandig werkende koks (25 open ba nen). Meer geld nodig om goede zorg te kunnen blij'ven bieden. door Eugène Verstraeten TERNEUZEN - De schippersinterna ten in Nederland hebben per jaar zeven miljoen euro extra subsidie nodig om de kinderen de zorg te bieden die ze nodig hebben en het personeel meer salaris te betalen. Dat blijkt uit onderzoek dat de schippersinternaten en de vakbon den gisteren in den Haag hebben gepresenteerd. Zij deden een drin gend beroep op de politiek om hen te helpen. Nederland telt nog achttien schippersinternaten. Het enige schippersintemaat in Zee land is Juliana in Terneuzen. Dat worstelt al jaren met begrotingspro blemen door noodgedwongen be zuinigingen. „Wij ervaren precies dezelfde problemen als de andere schippersinternaten in Neder land", zegt Philip Becht van Julia na. Pedagogische werkers in de inter naten verdienen nu 400 euro bru to per maand minder dan hun col lega's in de sector zorg en welzijn. De schippersinternaten krijgen per kind 17.500 euro per jaar. Daar zou 7.000 euro per kind bij moeten. Daarom voeren de schippersinter naten en de vakbonden dit najaar elke maand actie om meer geld van de overheid los te peuteren. Het schippersintemaat in Terneu zen, waar nog 42 kinderen wonen, is een aantal jaren geleden al be gonnen met kinderopvang Juultje om extra inkomsten te krijgen. Ook al omdat het aantal kinderen in het internaat terug liep. „Met dat geld kunnen we bepaalde facili teiten in stand houden", zegt Becht. „Maar dat is zeker geen vet pot. Die extra bijdrage van de over heid hebben we hard nodig." De schippersinternaten in Neder- land hebben jaarlijks 7 miljoen euro extra subsidie nodig. Ook het internaat in Terneuzen heeft geldzorgen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 2