Kamerleden, ons oenger om grond Wiersma: eerste getijdencentrale in Brouwersdam berco Wietteler wil lagere werkstraf en geen boete op"merk"elijke collectie Jarige (no) viert feest in eigen kring PZC Dinsdag 11 september 2007 27 Politici praten elke minuut van werkbezoek over ontpoldering. door Ernst Jan Rozendaal MIDDELBURG - De bus van Middel burg naar de Hedwigepolder lijkt wel een mobiel vergaderlokaal. De ene na de andere passagier komt naar voren om zijn zegje te doen in de microfoon. Onderwerp is de ontpoldering. Terwijl de woord voerders van onder meer het actie comité Red onze polders, de ZMF en de ZLTO elkaar in de haren vlie gen, luisteren Tweede Kamerleden aandachtig toe. Zo blijft geen enke le minuut van hun werkbezoek on benut. De dag is begonnen in de Middel burgse Statenzaal. Nadat commissa ris van de koningin Karla Peijs ne gen Tweede Kamerleden en sena tor Kees Slager bij de ontvangst heeft verteld dat de ontpolderings- kwestie 'in de Zeeuwse ziel snijdt', kunnen ze dat even later ervaren in de Statenzaal. Een uur lang mo gen voor- en tegenstanders van de in de Scheldeverdragen afgespro ken natuurmaatregelen hun zegje doen. Bizar dat boeren worden gedwon gen hun polders te verlaten en dat dijken worden doorgestoken, be toogt Ewald Baecke, boer in de Hedwigepolder. Jonge boeren zit ten te springen om landbouw grond, voegt Magda de Feijter van comité Red onze polders daaraan toe. „Ons oenger om grond." Als nu akkers worden prijsgegeven OH*- - - Kamerleden op de zeedijk bij de Hedwigepolder. aan natuur, is volgens landbouw- voorman Peter de Koeijer het hek van de dam. „Dan wordt een deur opengezet die we in Nederland niet meer dicht krijgen." Fred Wouters van Vogelbescher ming Nederland en Marten Hem- minga van Het Zeeuwse Land schap daarentegen, omschrijven de Westerschelde als een zieke pa tiënt waarvoor natuurherstel broodnodig is. De eerste betoogt dat Nederland zo'n bijzonder getij- dengebied 'voor kinderen en kinds kinderen moet behouden' en de tweede stelt dat een 'grensover schrijdend natuurgebied van allu re' ontstaat, met allerlei ontwikke foto Peter Nicolai lingsmogelijkheden voor de ge meente Hulst. Tijdens de lunch blijkt dat veel Ka merleden gevoelig zijn voor het pleidooi om als alternatief voor ontpoldering van de Hedwigepol der Saeftinghe af te graven, ook al heeft Hemminga betoogd dat dit niet duurzaam is en geen uitbrei een uitgebreide combinatiemode op kleur en op merk gepresenteerd FRANKENWALDER, SERRY WEBER, VERSE, TAIFUN, OLSEN, MAC, ZERRES en nog vele andere lange vorststraat - goes Oud-Aardenburger zegt hennep voor eigen gebruik te kweken. DEN HAAG - „Ik wil geen deel uit maken van het criminele circuit, ik ben hennep gaan telen omdat ik niet dat dure spul in koffieshops wil kopen, dat rotzooi is boven dien." Zo vroeg een voormalige Aardenburger gisteren in hoger be roep aan het Haagse gerechtshof om een lagere straf dan de 240 uur werkstraf die hij eerder van de Middelburgse politierechter kreeg opgelegd. „Ik ben een biologische hennepteler voor eigen gebruik, al leen wat ik over had, verkocht ik aan vrienden." Toen de man nog in Aardenburg woonde, richtte hij in april 2005 zijn huurwoning deels in als een kleine, maar professioneel uitge voerde hennepkwekerij met 138 planten. Hij zou zo'n vijfmaal heb ben geoogst voor hij april vorig jaar tegen de lamp liep door een meteropnemer die een wietlucht rook en een gigantisch stroomver bruik constateerde. De oud-Aar denburger zegt dat zijn vriendin - met wie hij nu in België woont - aan astma lijdt en dat zij gebaat is bij cannabisgebruik. De man ver zette zich ook tegen de pluk-ze-boete van een kleine der tienduizend euro die hem door de politierechter was opgelegd. „Ik heb er veel minder aan verdiend, ik verkocht alleen voor vrienden prijzen aan vrienden." De hofaanklager handhaafde de pluk-ze-boete in zijn eis en vroeg daarnaast om een werkstraf van 150 uur en twee maanden voor waardelijke celstraf. Uitspraak op 24 september Hoge ambities in nota klimaat- en energiebeleid. door Ben Jansen MIDDELBURG - De Louise de Colog- nyzaal in het provinciehuis in Mid delburg - de vaste vergaderkamer van de Statencommissies - telt 531 lichtpunten. Een prima plek dus om de provinciale inspanningen op het gebied van energiebespa ring te bespreken. Die staan in de kadernota klimaat- en energiebeleid, een rapport dat gisteren aan de orde kwam in de Statencommissie economie 8t mo biliteit. In de nota geeft het dage lijks provinciebestuur aan dat het de energievoorziening duurzamer wil maken en meteen de econo mie wil versterken. Daarbij legt de provincie veel am bitie aan de dag. „Waarom?" vroeg Carla de Paepe (WD). „We hoe ven toch niet voor te lopen op de rest van Nederland?" Gedeputeer de Marten Wiersma (GroenLinks, energie- en klimaatbeleid) vond van wel. „Zeeland telt bedrijven met een zeer hoog energiever bruik en met onze ligging zijn we kwetsbaar voor klimaatverande ring. Alle reden dus om een meer dan gemiddelde verantwoordelijk heid te nemen." Zo zei hij strijdlus tig dat de eerste getijdencentrale in Nederland in de Brouwersdam moet komen. Wies Saman (CDA) raadde het da gelijks provinciebestuur aan niet al te veel pijlen op de boog te ne men, maar liever voor een aantal speerpunten te kiezen. Hij noem de energiebesparing in samenwer king met Delta en de industriële energieslurpers en hij deed de sug gestie met de Hogeschool Zeeland te kijken naar het gebruik van wa terstof als energiebron. Leen Harpe (GroenLinks) stelde vast dat duurzaam bouwen maar moeizaam van de grond komt. An- nebeth Evertz zei meer te hebben verwacht van een klimaat- en ener gienota van een GroenLinks-gede- puteerde, maar ze bleef het ant woord schuldig op de vraag wat ze miste. Wiersma verzekerde dat de provin cie ook het goede voorbeeld zal ge ven, bijvoorbeeld door te besparen op straatverlichting. Maar aan de overdadige verlichting in de Loui se de Colognyzaal dacht niemand. Statencommissie is tevreden over speerpunten van dagelijks provinciebestuur voor besparing en duurzame vormen van ener gieopwekking. ding van het getijdengebied ople vert, wat juist de bedoeling was. De Kamerleden zijn duidelijk ook geïnteresseerd in de clausule in de Scheldeverdragen die het mogelijk zou maken alsnog wijzigingen aan te brengen. De Koeijer: „Daarmee kan de minister op een elegante manier onder ontpoldering uitko men." In 'het verre Oost-Zeeuws-Vlaande- ren' wacht 's middags Gery De Cloedt, de Belgische eigenaar van de Hedwigepolder, met een borrel. Het grieft hem dat minister Ver burg (CDA, Landbouw) heeft ge suggereerd dat hij erop uit zou zijn de prijs van zijn grond op te drij ven. „Ik ben de vierde generatie De Cloedt aan wie deze polder is toe vertrouwd. Ik kan niet toestaan dat deze unieke polder teloorgaat." Na afloop lijken vooral de tegen standers van ontpoldering in hun standpunt gesterkt. Zoals Paul de Krom van de WD, de partij die 'ik kan niet toestaan dat deze unieke polder teloorgaat' het werkbezoek heeft aange vraagd. „Ik zal er alles aan doen dit te blokkeren." Als hij uitstapt bij het busstation in Terneuzen, wenst actievoerder Machiel Vinke de Kamerleden veel wijsheid toe. „Ik hoop vooral op duidelijkheid. Er moet nu echt een einde komen aan de onzekerheid." Middelburgse is oudste inwoner van Nederland. MIDDELBURG - De oudste inwoner van Nederland, de Middelburgse Grietje Jansen-Anker, viert van daag haar 110e verjaardag. Ze wil daar zelf zo beperkt mogelijk aan dacht aan besteden. Voor bezoek van burgemeester Schouwenaar en commissaris van de koningin Karla Peijs heeft ze bedankt. Grietje Anker werd op 12 septem ber 1897 geboren in Vlissingen. Ze kreeg drie kinderen en heeft nu meerdere kleinkinderen en achter kleinkinderen. Tot haar 102e le vensjaar woonde lansen-Anker zelfstandig, sindsdien verblijft ze in zorgcentrum Roggeveen in Mid delburg. Haar hoge leeftijd noemt ze geen verdienste. Ze wenst daar om ook geen aandacht of publici teit. Het gaat naar omstandigheden goed met de hoogbejaarde dame, aldus een woordvoerster van het zorgcentrum. Het feestje viert ze in besloten kring met haar kinde ren en directe naasten. BIJ NADER In het verhaal over de vliegscholen (PZC, 10 sept.) wordt Jacqueline Hermkens opgevoerd als woord voerster van de Aeroclub Zeeland. Dat is niet correct. Zij is zegs vrouw van Vliegschool-Zeeland

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 29