Zeeland Janssen of toch Omwonenden handhaven verzet tegen bouwplannen Roggeveen Gemeente Veere moet het weer zonder jongerenwerker stellen In een rolstoel doe je dingen die op twee benen niet kunnen 22 Dinsdag 11 september 2007 PZC Ook studenten Roosevelt Academy zijn tegen appartementen. door Nadia Berkelder middelburg - Omwonenden blij ven ontevreden over de bouwplan nen rond het voormalige Rogge veenhuis in Middelburg. Ook de nieuwe bewoners van de flat - stu denten van de Roosevelt Academy - zijn tegen de nieuwbouw. Rond het Roggeveenhuis komen woon blokken, variërend in hoogte van twee bouwlagen tot ruim vijf Omwonenden hebben meegepraat over het plan, bezwaar gemaakt, een alternatief bedacht en gepro testeerd, zei één van hen gistera vond in de commissie ruimte. „Maar er was vanaf het begin af aan geen ruimte voor echte veran deringen." De omwonenden vin den dat het plan - losse, soms ho ge blokken - niet past bij de rest van de omgeving. Aan de Noord singel en de Noordweg staan lage huizen. „Het is te hoog, te veel en in het geheel niet aangepast aan de bestaande bebouwing", zei ze. Een student van de Roosevelt Aca demy voorspelde dat de nieuwe be woners overlast van de studenten krijgen als de nieuwe gebouwen zo dicht op het Roggeveenhuis ko men te staan. Maar ook het woon genot van de studenten wordt aan getast, zei hij. Ze krijgen inkijk van uit de nieuwe woningen en de groene ruimte rond het studenten huis verdwijnt. „We hoeven geen parasols en zonneschermen aan te schaffen omdat er geen zon meer is." De commissieleden reageerden wat lacherig op het betoog van de student tegen de nieuwbouw. Of de studenten niet wilden integre ren?, vroeg J. Aalberts (CDA) bij voorbeeld. „Het lijkt wel alsof we in Middelburg twee soorten inwo ners hebben", zei A. van 't West einde. „Ouderen en studenten. Over studenten kun je blijkbaar al lerlei grappen maken." Overleg over het bouwplan rond het voormalige Roggeveenhuis heeft omwonenden en de ge meente Middelburg niet dichter totj elkaar gebracht. Straatwerk en alcohol en drugspreventie liggen al maanden stil. door Selma Osman OOSTK APELLE - Veere mist een jon gerenwerker. longeren die nu met hun ziel onder hun arm lopen, worden niet bereikt. Dat is jam mer, vindt waarnemend directeur J. Kuijpers van de Stichting Wel zijn Veere die graag een inhaalslag zou willen maken met het straat hoekwerk. Sinds gisteren zit Veere opnieuw zonder jongerenwerker. „We zijn met stomheid geslagen", zegt Kuij pers. 1\vee personen werden deze zomer kort na elkaar aangesteld. „We hebben gewoon pech. Eentje meldde een dag voordat ze zou be ginnen dat ze niet zou komen. De ander vertelde na drie dagen dat hij ergens anders nog een sollicita tie had lopen en is na drie weken vertrokken." Veere kampt al een tijd met een groot verloop. De jongerenwerkers wisselden van baan omdat ze nog jong waren. Kuijpers besloot daar op het met veertigplussers te pro beren. Hij is verbaasd dat ook die groep het laat afweten. Haast is geboden, daarom voert de stichting morgen alweer een sollici tatiegesprek met een kandidaat. „De speerpunten zoals straathoek werk en alcohol- en drugspreven tie liggen helaas stil", schetst Kuij pers. Maar het meidenwerk, het sportstimuleringsproject WhoZ- next en de Veilige Honken waar jongeren onderweg van of naar school kunnen aanbellen, gaan door. Een externe kracht is inge huurd voor de oprichting van de Veerse jongerenraad. Die moet op i januari een feit zijn. De jongeren- bus wordt draaiende gehouden door een stel vrijwilligers, maar komt nog maar in zes van de der tien kernen. Over de website veere- jeugd.nl kan Kuijpers kort zijn. „Dat is momenteel een ramp." De gemeente heeft het jongeren werk uitbesteed en houdt de stich ting verantwoordelijk, laat de Veer se wethouder J. Melse (welzijn, jeugdzaken) weten. „De afgespro ken doelen voor dit jaar moeten worden gehaald." Melse deelt Kuijpers' zorg dat de Veerse jongeren op dit moment niet worden opgezocht. Ambtena ren van de afdeling jeugd en wel zijn komen tegenwoordig recht streeks in actie bij zaken die an ders doorgesluisd zouden worden naar de jongerenwerker, zegt de wethouder. Het gaat daarbij zowel om meldingen van overlast als briefjes met verzoeken van de jeugd. „We laten de jongeren niet aan hun lot over." Met omwonenden is na een hefti ge discussie in de gemeenteraad ruim een half jaar geleden nog overlegd, vertelde architect L. Brink. „Dat ging over materiaalge bruik, de gevelindeling en de dak- opbouw." Verdergaand overleg over het bouwplan met omwonen den was eigenlijk niet mogelijk, zei wethouder A. de Vries (PvdA). „Dan gaat het erom of er wel of niet gebouwd moet worden en die discussie hebben we al eerder afge kaart." Aan de Noordsingel komen appar tementen in een aantal prijsklas sen. Die appartementen zijn ver deeld over drie blokken met zicht op de vest. Langs de Noordweg worden zes starterswoningen ge bouwd. Dat zijn huizen die min der dan 185.000 euro kosten. Aan de Wiardi Beckmanlaanlaan ko men patiowoningen, huizen met een slaapkamer op de begane grond. Aan de andere kant van het Roggeveenhuis worden huizen ge bouwd voor mensen die zorg no dig hebben. Omwonenden heb ben daar geen fundamenteel be zwaar tegen. Middelburg is sinds 1608 bakermat van de telescopie. door Frank Balkenende baarland - Galileo gebruikte in 1609 als eerste de telescoop voor as tronomische waarnemingen. Met zijn ontdekkingen ontstond een to taal ander begrip van aarde en heelal, al dwong de katholieke kerk de Italiaanse astronoom af stand te nemen van zijn opvattin gen. Geen wonder dat 2009, vier honderd jaar na Galileo's door braak, het 'jaar van astronomie' wordt. Interstellar Studios uit Cali- fornië werkt al aan een documen taire. Een filmploeg streek daarom gisteren neer in Zeeland, want dat is de bakermat van de telescoop. Op het kasteeltje in Baarland is het een zoete inval. Het echtpaar Mart en Elly Steketee smeert broodjes voor de filmploeg. Ze hebben hun feeërieke bezit een dagje 'uitgeleend' aan Interstellar Studios. „Eerst waren de opnamen in 2008 gepland, maar vorige week kregen we een telefoontje dat ze vandaag op de stoep zouden staan. Hebben ze geluk, want we hadden met vakantie kunnen zijn." Een romantische buitentuin, een ommuurd kasteeltje met een heu se poort en een brede gracht, ver trekken die geheel in stijl zijn ge restaureerd en gemeubileerd. Deze plek is een perfect 17e eeuws de cor, knikt producer Kris Koenig goedkeurend. „We wilden eigen lijk in het huis van Christiaan Huy- gens (sterrenkundige en topadvi seur, 1629-1695, red.) in Den Haag filmen, maar daar komt de trein langs. Het is te lawaaiig." Volkssterrenwacht Philippus Lans bergen kwam met het Baarlandse alternatief op de proppen. Dat de Middelburgse sterrenwacht een bij zondere plek inneemt in de we reld der astronomen, is niet vreemd. De telescoop werd in 1608 uitgevonden in Middelburg. Documentaire Daarom is er in 2008 een herden kingsjaar met tal van activiteiten. Maar wie vond hem uit? Zacharias Janssen of Johannes Lipperhey? Toevallig - of niet? - zijn in Baar land twee kenners present. Profes sor Albert van Helden, een autori teit als het gaat om de geschiede nis van de telescoop. En daar is ook Peter Louwman uit Wasse naar, eigenaar van 's wereld groot ste collectie ('ik ben de tel kwijt') telescopen. Voor de documentaire stelt hij er een aantal beschikbaar. Wat denken zij? Van Helden: „Daar komen we niet uit. Het is wel zo dat Lipperhey, althans dat leiden we af uit stukken, bij de Sta- ten-Generaal octrooi heeft aange vraagd." Louwman: „Het kan zijn dat Janssen de eerste was die de be nodigde kwaliteitslenzen wist te vervaardigen." 'Mooi shot. Man, I will make you famous around the world!' „Het is Janssen!", roept Han Beek man van de volkssterrenwacht. Voor enkele beelden kruipt hij van daag onbezoldigd in de huid van Zacharias Janssen. Een historisch kostuum had hij al. Gewichtig tuurt hij uit het raam van een to rentje. De producer glundert. „Mooi shot. Man, I will make you famous around the world!" In de tuin staat een enorme tele scoop die voorzitter Rijk-Jan Kop- pejan van Phillippus Lansbergen heeft nagebouwd. Twee acteurs - de Nederlandse zwager en schoon zus van producer Koenig - wach ten op actie. Maar film vraagt ge duld. Het is wachten op een 17e eeuwse pruik, op een droog mo ment als een wolk snottert, op Co pernicus die rond kwart over twaalf op station Goes zou moe ten arriveren. „Wie gaat hem afha len? Het is een oude man met een groengeruite pet op." Interstellar Studios is gespecialiseerd in documentaires over astronomie. De documentaire gaat over de historie van de telescoop, de ontwikke ling van de astronomie en de invloed daarvan op religie en samenleving. De televisiefilm verschijnt in 2009 in acht talen, voor planetaria komt er een speciale (gratis) versie. Daarbij is gebruikgemaakt van een statief met acht camera's voor een 360 graden-beeid. Behalve in Baarland wordt ook gefilmd in Frankrijk, Spanje, Italië en Chili. door Martijn de Koning BURCH-HAAMSTEDE - Niet alle kin deren van groep 7 en 8 van basis school Onder de Wieken in Burgh-Haamstede hadden door dat ze een echte topsporter op be zoek hadden. Dat deed er ook niet toe. Want Kees-Jan van der Kloos ter was gisteren niet op visite om de held uit te hangen. Toch heeft de sportbeleving van Van der Klooster, die in een rol stoel zit, alles te maken met het verhaal dat hij kwam vertellen. De 29-jarige Vlissinger won begin dit jaar een bronzen medaille op de X Games, een soort Olympische Spe len voor extreme sporten. Hij deed daar mee aan het zitskiën. En dat is géén onderdeel voor ge handicapten, maar gewoon voor ie dereen. Het past in de boodschap die Van der Klooster dit en volgend jaar op tientallen Zeeuwse basisscholen vertelt. Onder de noemer 'Klas op wielen' geeft hij voorlichting over wat er met je gebeurt als je in een rolstoel terechtkomt. Met het idee: sommige dingen kun je niet meer, maar veel meer zaken nog wél. Zo als naar de disco gaan en daar op de dansvloer de blits maken met een supersnelle pirouette. Doe dat maar eens na terwijl je op twee be nen staat. Je bent met je rolstoel trouwens al tijd wat sneller dan iemand die ge woon wandelt, vertelde hij. Dat was ook te merken in de gymzaal in Haamstede, waar Van der Kloos ter geen enkele moeite had de groep van 26 kinderen in de hand te houden. Hij reed enthousiast rond en hielp de leerlingen terwijl die in meegebrachte rolstoelen zelf oefenden met het oprijden van randjes, het omzeilen van obsta kels en het achterover vallen op een mat. Sporten moet leuk zijn, straalde de Vlissinger uit. En dat sloeg over op de kinderen, die het serieuzere gedeelte toen al achter de rug had den. Met behulp van een dvd ver telde Van der Klooster eerder in de klas over het leven in een rol stoel. Waarbij de interesse van de kinderen zowel in de klas als later in de gymzaal groot was. „Heeft u ook een elektrisch bed?", vroeg de één. „Waarom zit er vering in je rolstoel?" wilde de ander weten. Van der Klooster gaf geduldig ant woord. Tot de sporter in hem weer naar boven kwam. „Genoeg gepraat. We gaan basketballen." Kinderen oefenen met rolstoelen. Kees-Jan van der Klooster rechts kijkt toe. foto Dirk-Jan Gjeltema

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 24