Ouders Maddie gaan niet vrijuit Topgeneraal werkt in politiek mijnenveld Neonazi's in Israël tuigen buitenlanders af Paleis op de Meir wordt koffiezaak SAS-toestel in brand na noodlanding Italië neemt afscheid van Pavarotti PZC Maandag 10 september 2007 9 Ouders van verdwenen Madeleine mogen maar vijf dagen thuis zijn. door onze correspondent Henk van den Boom BARCELONA - Kate en Gerry Mc Cann, de ouders van het verdwe nen Britse meisje Madeleine, zul len deze week terug moeten naar Portugal voor verhoor door de on derzoeksrechter. Met hun status als verdachte mag het echtpaar niet langer dan vijf dagen buiten Portugal verblijven zonder toe tel aviv - De Israëlische overheid overweegt acht tieners van zeven tien tot negentien jaar het staats burgerschap te ontnemen en hen het land uit te zetten. De acht vormen de harde kern van een neonazigroep die zeker een jaar lang actief is geweest in Tel Aviv. Ze zijn allemaal afkom stig uit landen van de voormalige Sovjetunie. Ze besmeurden een synagoge met hakenkruisen en tuigden tiental len buitenlandse arbeiders af ANTWERPEN - Het paleis op de Meir in Antwerpen, waar koning Willem I nog regelmatig sliep, wordt omgebouwd tot een koffie zaak, bonbonwinkel en een mu seum. De Vlaamse overheid wil het paleis op die manier terugge ven aan de bevolking en er tegelijk een nieuwe toeristische trekpleis ter van maken in Antwerpen. Het historische paleis, op de hoek bij het Rubenshuis, heropent in 2009. KOPENHAGEN - Een toestel van de Scandinavische luchtvaartmaat schappij SAS heeft gisteren in het Deense Aalborg een noodlanding gemaakt. Vlak daarna is een van de motoren in brand gevlogen. Alle 73 passagiers en vier beman ningsleden konden het toestel vei lig verlaten, zei de politie. Elf men sen raakten lichtgewond en moes ten naar het ziekenhuis. Tijdens de vlucht werden problemen met het landingsgestel geconstateerd en uit voorzorg werd brandstof ge dumpt en werden de luchthaven autoriteiten gewaarschuwd. Bij de landing brak het rechterwiel, waar door een vleugel de grond raakte en de rechtermotor in brand vloog. De brandweer kon de vlam men snel bedwingen. Met het toe stel, een DHC-8 turboprop van het type Q400, was een korte bin nenlandse vlucht gemaakt, van Ko penhagen naar Aalborg. stemming van de politie. Gister morgen om acht uur verlieten de McCanns onverwacht hun apparte ment aan de Algarve nadat ze don derdag en vrijdag 24 uur lang wa ren verhoord. Een leger van pers en politie jakkerde achter de auto aan die door vader Gerry zelf werd bestuurd naar het vliegveld van Faro. Bij aankomst in Groot-Brittannië legde de vader van Madeleine een korte verklaring af op het vlieg veld. Daar zei hij opnieuw dat ze beiden niets te maken hebben met de verdwijning van hun vierjarig Of George Bush zijn zin krijgt in Irak hangt af van het optreden van zijn comman dant in het Congres. Alle ogen in de Amerikaan se hoofdstad zijn gericht op David Petraeus, de 54-jarige militair van Nederlandse afkomst die is uitgegroeid tot de belangrijkste generaal van dit mo ment. Iedere stap van hem wordt in de gaten gehouden. Vandaag en morgen verschijnt de generaal samen met de Amerikaan se ambassadeur in Bagdad, Ryan Crocker, voor het Congres, de Amerikaanse volksvertegenwoordi ging. De kern van hun boodschap is al uitgelekt: de veiligheidssitua tie in Irak is verbeterd, maar het is te vroeg om troepen terug te trek ken. De bereikte vooruitgang is broos en de Iraakse regering heeft dochtertje. Hij vroeg de media hen met rust te laten. Tot nu toe heeft het artsenecht paar de pers steeds gebruikt om te helpen bij de opsporing van Made leine. Een woordvoerder van de fa milie had eerder in Portugal ver klaard dat het gezin terug ging naar Engeland om het gewone le ven met hun twee andere kinde- Kate en Gerry McCann zijn giste- ren naar huis gevlogen. Als ver dachte mogen ze maar vijf dagen buiten Portugal zijn. Gerry vroeg de media hun met rust te laten. ANALYSE door Frank Hendrickx nog te weinig politieke vooruit gang geboekt. Hoogstens zou een brigade van zo'n vierduizend man eerder naar huis kunnen, als sym bolisch gebaar. Het draait er vooral om of Petrae us zijn boodschap deze week over tuigend kan brengen. President Bush heeft nog voldoende steun in het Congres om oproepen voor een snelle terugtrekking naast zich neer te leggen, maar de buffer is flinterdun. Democraten zullen Petraeus het vuur aan de schenen leggen om de twijfel onder de Republikeinen verder aan te wakkeren. De gene raal bereidt zich met enkele secon danten intensief voor op de hoor- ren weer op te pakken en dat ze niet wegliepen voor het onder zoek. In de Portugese pers wordt hevig gespeculeerd over wat er op 3 mei is gebeurd in het vakantieapparte ment in Praya da Luz. Een van de hypotheses is dat moeder Kate, die van beroep anesthesist is, de kinde ren een slaapmiddel zou hebben gegeven om samen met vrienden rustig te kunnen gaan eten in het restaurant van het vakantiecom plex. Het middel zou de dood van Madeleine hebben veroorzaakt. Deze theorie is weer in strijd met zittingen. Dit weekend nog onder ging hij in het Pentagon een proce dure die bekend staat als de 'mur der board', een raad van specialis ten die de ene na de andere lastige vraag stelt over de missie in Irak. Lastige vragen zijn er voldoende. Zo lopen de meningen uiteen over de vooruitgang die is geboekt sinds Bush afgelopen januari een troepenuitbreiding van ruim 30.000 man aankondigde. Uit de statistieken blijkt dat het aantal do delijk slachtoffers onder de burger bevolking ongeveer is gehalveerd, van vierduizend in de maand de cember 2006 tot tweeduizend in augustus 2007. Daarmee ligt het ge weld desondanks nog steeds bedui dend hoger dan in 2004 en 2005. Een nog groter probleem is dat de Iraakse regering de verbeterde vei ligheidssituatie niet heeft gebruikt om politieke verzoening te realise ren. Binnen de Amerikaanse leger top bestaan er bovendien twijfels over de missie. Zo is generaal Pe- de bloedsporen die op de muren van het appartement zijn aange troffen. De kranten melden ook dat de Por tugese politie het echtpaar toe stemming heeft gegeven om een paar dagen naar hun woonplaats Rothley in Midden-Engeland te rug te keren om na te denken over een eventuele bekentenis. Kate McCann haalde gisteren in de Engelse pers uit naar de Portu gese politie die volgens haar een 'zondebok zoekt omdat het onder zoek vier maanden lang niets heeft opgeleverd'. traeus in conflict gekomen met zijn hoogste baas, commandant der strijdkrachten William Fallon, die meent dat de oorlog in Irak een te sterke wissel trekt op het le ger. Niet alleen is het aantal troe pen in Irak toegenomen, soldaten moeten nu ook vijftien maanden dienen in Irak in plaats van een jaar. Het Witte Huis is er desondanks van overtuigd dat Petraeus vol doende Congresleden zal overtui gen. Bush zelfheeft de afgelopen weken tal van toespraken gehou den om de oorlog in Irak te verde digen. Zijn bezoek aan een militai re basis in Irak vorige week past eveneens in het pr-offensief De meeste Amerikanen hebben in middels de hoop opgegeven dat er onder Bush iets zal veranderen. Uit een recente peiling blijkt dat driekwart van de bevolking ge looft dat de president vasthoudt aan zijn strategie, wat er ook ge beurt. MODENA - Italië heeft zaterdag massaal afscheid genomen van tenor Lucia no Pavarotti. In de dom van zijn woonplaats Modena zat de de familie zij aan zij met de politieke en culturele top van het land. Buiten volgden 50.000 mensen de uitvaartdienst op grote beeldschermen. Zowel binnen als buiten vloeiden de tranen op het moment dat een oude opname was te horen van Pavarotti met wijlen zijn vader. De sopraan Raina Kabaivanska en tenor Andrea Bocelli zongen in de sobere dienst. foto Claudio Peri/AP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 9