Zeeland Monumentendag trekt duizenden Straatfestival mensen op Schouwen-Duiveland Hogere brug overstroomt niet Stil protest tegen uitblijven herbouw Goede respons op vragenlijst cultuurhuis ,14 Maandag 10 september 2007 PZCS Vooral openstellen woonhuizen voorziet in behoefte bezoekers. door Ali Pankow ZIERIKZEE - De Open Monumen tendag bracht op Schouwen-Dui veland zaterdag duizenden men sen op de been. Naast veel eigen bewoners, waren er dit keer ook opvallend veel bezoekers onder meer uit Brabant en uit Duitsland en België. Naast Zierikzee was ook de Westhoek zeer in trek. Het >yW-kantoor in Haamstede kreeg een toeloop te verwerken aan men sen met vragen over de te bezoe ken locaties. Het aantal belangstel lenden bij Slot Haamstede over schreed de duizend. Bij de Her vormde Kerk in deze kern stopte de teller bij 550 bezoekers. Ook kleinere locaties als museum De Burghse Schoole, de hospitaalbun ker en molen De Graanhalm ston den volop in de belangstelling. Het openstellen van monumenta le woonhuizen voorziet in een spe cifieke behoefte zo bleek zaterdag in Zierikzee tijdens de Open Mo numentendag. „Ik word dagelijks geconfronteerd met mensen die, met de neus plat Boswachter Hagenaars werkt 'tussendoor' aan eigen ontwerp. door Esme Soesman SEROOSKERKE - De oude brug is nog in gebruik. Van het nieuwe exemplaar zijn de contouren al zichtbaar. Boswachter Kees Hage naars bouwt een nieuwe, hogere wandelbrug in natuurgebied De Schelphoek. Een soort 'sluitstuk' van de waterbeheerklus die vorig jaar is geklaard. Sinds de dijkjes nabij de stuw zijn opgehoogd, lag het bruggetje er wat zielig bij. Tijd voor Hagenaars om zijn tanden in het project te Erna Jurg voelt zich zwaar misleid door loze beloften gemeente. door Ali Pankow ZIERIKZEE - Galeriehoudster Erna Jurg in Zierikzee maakte zaterdag tijdens de Open Monumentendag gebruik van de gelegenheid een stil protest te tonen tegen het mo numentenbeleid van de gemeente. Zij voelt zich zwaar misleid door wethouder W. Renden en de be trokken ambtenaren betreffende de reconstructie van de vroegere pakhuisjes aan de Maarstraat. Haar stille protest bestond uit een bloemenarrangement met graflint in de kleuren van Zierikzee met de tekst: In monumentale herinne ring en Gemeente, reconstrueer de pakhuisjes. Jurg bevestigde het bloemstuk aan de schutting rond "cle kale hoek Maarstraat/Verre tegen de ruit gedruktproberen te ontdekken wat er zich achter die hoge ramen met de grote luiken bevindt", zegt bewoner M. Speel man van het pand Havenpark 22. Dat was een van de nieuwe woon adressen bij de Open Monumen tendag. Volgens Speelman betreft het meestal geen pure nieuwsgie righeid, maar is het een kwestie van oprechte belangstelling in alles wat zo'n oud pand aan interessan te elementen bevat. „Zelf maak ik al jaren gebruik van de mogelijk heid opengestelde panden te bekij ken", erkent Speelman. Hij vindt echter dat het aantal woonhuizen flink achterblijft bij de officiële ge bouwen. Nu hij zelf eenmaal in een monumentenpand woont, achtte hij de tijd rijp zelf ook maar eens de deur open te zetten. Ten minste als zijn moeder bereid was als gastvrouw op te treden, want zelf wilde hij wel zijn rondje blij ven maken langs de woonhuismo numenten. Zijn moeder was daar toe bereid en kon aan het einde Open Monumentendag trekt be langstelling van zowel eigen be woners als van toeristen. Er was vooral veel bekijks voor monu mentale woonhuizen. zetten. „Vooral ook omdat de brug dadelijk gemakkelijker door men sen met een invalidenwagen te ge bruiken is." De boswachter tekende zelf voor het ontwerp en is nu bezig met de uitvoering. Deze week is het beton gestort waarop de nieuwe brug straks steunt. „Het brugdek dat op de oude brug ligt, wordt daarbij ge bruikt. Dat is nog maar anderhalf jaar oud." Hagenaars verwacht het karwei eind september ('Maar dit zijn klussen die je tussendoor doet') te hebben afgerond. In en om het natuurgebied is, door waterschap Zeeuwse Eilan den in samenwerking met Staats- Nieuwstraat waar tot een jaar gele den de vervallen pakhuisjes ston den. Naast de bloemen prijkt een door haar geschreven gedicht over het belang van doorgeven en be houd van historisch erfgoed. Verder plaatste zij zaterdag een ver wijzingsbord met een pijl richting schutting met daarop Open Monu mentengraf 2007. Het stille protest was bedoeld als aansporing aan de gemeente zo snel mogelijk met een reconstruc tieplan te komen voor deze hoek. „De gemeente is zelf debet aan het verval door jarenlange nalatige zorg aan de monumentenpandjes. Daarom is des te meer daadkracht gewenst om dit stukje hart van Zierikzee niet nog verder te laten verpauperen", zegt Jurg. Zij maakte vorig jaar als direct aan- wonende bezwaar tegen de sloop van de gedeeltelijk al ingestorte pakhuisjes. Na een persoonlijk ge van de dag 228 bezoekers noteren. Een vergelijkbare toeloop kregen Erik van Uffelen en Stella Vene man, bewoners van het pand Post- straat 49 te verwerken. Ook zij stel den hun bedrijfspand (ontwerp en bouwkundig adviesbureau Zumm annex woning) voor de eer ste keer open. Zij hebben een ver bouwing van circa drieënhalf jaar achter de rug. „De bewoners in de omgeving leefden intens mee in die periode. Nu kregen ze de kans het resultaat te komen bekijken. Daarnaast kwamen er nog veel meer bezoekers", zegt Van Uffe len. Zijn pand biedt een voorbeeld van fraai evenwicht tussen moder ne bedrijfsvestiging met heden daagse vormgeving en een monu mentale omgeving. Bij publiekstrekkers als het stad huis was het de hele dag druk. Vooral de schoonmaakstraat voor de museale objecten en de presen taties van Streekdrachtvereniging De Arke trokken veel bekijks. Het gemeentelijk museum probeerde via een collectebus geld binnen te krijgen voor de restauratie van de 'schandstenen'. Die moesten vrou wen vroeger dragen als lijfstraf voor roddelen, schelden of het ple gen van overspel. bosbeheer, hard gewerkt aan verbe tering van de waterberging. Zo is er - even naast het natuurgebied - een boezem van twee hectare aan gelegd, waarin water kan worden opgevangen. Bij ernstige waterover last kunnen pompen het water uit die berging rechtstreeks over de dijk in de Oosterschelde lozen. Loopt de overlast helemaal de spui gaten uit, dan kan er ook water via De Schelphoek worden afgevoerd. Hagenaars verwacht niet dat het snel zo ver komt, maar dat de oude brug beslist wat hoger mag komen is wat hem betreft duide lijk. „Hij is al eens eerder, nadat er extreem veel water was gevallen, aan het drijven gegaan." sprek met toenmalig projectleider G. van Goethem besloot zij dit be zwaar te laten vallen. „Ik kreeg te horen dat er een plan in de maak was en dat er haast gemaakt zou worden met de reconstructie", zegt lurg. Deze week kreeg ze van wethouder Renden te horen dat de praktijk inmiddels anders is. Door gebrek aan menskracht bin nen de gemeentelijke organisatie Van bongo's naar accordeons en van klezmer naar madrigaal. door Ali Pankow ZIERIKZEE - Het lied Er zullen hon derdduizend wijsjes zijn of zoals Fri da Boccara het zong II y aura mille cent chansons kreeg zaterdagoch tend onder De Beuze in Zierikzee een intense uitvoering van accor deonensemble Encore. Niet hon derdduizend, maar wel heel veel wijsjes klonken er zaterdag op di verse sfeervolle locaties in de histo rische binnenstad. De organisatie van Muziek Monu mentaal is er ook bij de twaalfde editie weer in geslaagd met dit straatfestival de schoonheid van Zierikzee op specifieke wijze te ac centueren. Bezoekers die genieten van een bluesoptreden op de Schuithaven bijvoorbeeld kijken plots even met heel andere ogen naar dit pleintje. Ook de bogen van de Beuze ogen ineens mooier als daar vier mensen pittige klez- mermuziek produceren. Percussiegroep Tak'N Djola slaat traditiegetrouw de derde dag van Muziek Monumentaal vanaf de muziektent open. De trommelaars hebben er zin in. Plezier in percus sie betoonden ze altijd al, steeds beter zijn ze ook het belang van performance gaan beseffen. Het publiek voelt zich nu ook betrok ken bij het feestje dat Tak'N Djola weet te bouwen. Afwisselend spe len daarin instrumenten als de sa- bar (nationale trommel van Sene gal) of de tamboerin (kleine trom mel met één stokje) de hoofdrol. Het trio Hot Tamale weet veel wa re liefhebbers rond zich te verza melen op de Schuithaven. „Mooi hè? Dat horen we toch veel te wei nig, zulke fijne muziek?", zegt een Belgische vrouw tegen haar man terwijl ze samen een plekje inne men op de stoelen rondom de mu zikanten. Hot Tamale meandert van Louisana naar Mexico en Ja maica. Bij een nummer als You got to walk and don't look back kwelen de toehoorders zachtjes mee bij de regel 'So if you just put your hand in mine'. Minder bekend blijkt is dit project uitgesteld tot min stens 2010. „Onvoorstelbaar, ter wijl wethouder Renden zelf vorig jaar november nog heeft gezegd dat dit gat zeker geen twee of drie jaar mag openblijven", verzucht Jurg. Haar stil protest kreeg zater dag bijval van diverse passanten, die ook kwamen kijken bij de fo to-expositie in haar atelier van de situatie voor en na de sloop. Don't mess my tut tut, maar daarbij kan dan weer geklapt worden. Wie op tijd komt, kan even later op het Havenplein naast Concor dia aanschuiven bij een optreden van het Gipsy Music Duo. Hier wordt de muziek met het melan cholieke verlangen van de zigeu ners vermengd met de klank van de Spaanse gitaar. Wie geluk heeft komt ergens in de binnenstad wel een keer De Rus tende Moeders tegen. Met rusten heeft het overigens niks te maken en met moeders nog minder. Het Belgische trio Luce Deroo (muzi kaal leider), Jan Meuleman (sousa foon) en Jo Raman (grote trom) hebben de vrouwen thuis gelaten. Zij brengen als 'de kleinste fanfare ter wereld' een ludieke straatact met alleen maar rond te marche ren met serieuze koppen en in de 'Mooi hè? Dat horen we toch veel te weinig, zulke fijne muziek?' volle overtuiging van wezenlijk be lang te zijn. En zodra ze niet mar cheren, pakken ze een pintje. Ten slotte is het op de terrassen in Zie rikzee ook bijzonder gezellig. Het duo Rijn 8c Trijn voert niet al leen op de Vismarkt zijn circus voorstelling op voor een jeugdig publiek, maar vermaakt de bezoe kers her en der in de stad ook met korte acts. Zo staat er plotseling een hele familie onder leiding van Rijn en Trijn het lied In de Mane schijn te zingen. In de Lutherse Kerk zijn circa zeventig mensen bijeen voor een optreden van het Madrigaalkoor van de Zeeuwse Muziekschool onder leiding van Anne Marijke de Jong. Het koor zingt naast madrigalen ook liede ren uit de Duitse Hoog Roman tiek, enkele knappe canons en een mooi wiegenlied Sweet and Low. Klezmajeur onder de Beuze haalt het publiek dat op het Havenplein wat veraf zit, letterlijk naar zich toe. Iedereen schuift graag dichter bij voor zigeunermuziek, spotlied jes en nummers uit het Joodse theater van Molly Picon. ZIERIKZEE - De enquête naar de be hoefte aan een cultuuraccommoda tie op Schouwen-Duiveland heeft inmiddels 120 reacties opgeleverd. Projectleider H. Zwartkruis van het Cultuurhuis zegt tevreden te zijn met deze respons. De gemeen te wil met dit onderzoek inzicht krijgen in de individuele behoef ten aan een podiumvoorziening. De plannen voor een cultuurhuis annex zwembad en sporthal be staan al geruime tijd. Onder de ti tel Samen onder dak presenteerde de gemeente in september vorig jaar al een startnotitie. Dat er be hoefte is aan een nieuwe sporthal met zwembad is al eerder gepeild. Het vragenformulier betreffende het Cultuurhuis kan nog tot 1 okto ber via de website van de gemeen te digitaal worden ingevuld. Wie dat schriftelijk wil doen, kan de lijst opvragen bij de gemeente: via C. lansen, tel. 0111-452140. Erna Jurg bevestigt een bloemenarrangement met graflint op de schutting langs de Maarstraat. foto Dirk-Jan Gjeltema

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 32