Zeeland PZCIs Hulst overweegt kabelbelasting De charmes van boerenknol en luxepaard (Automobilist na Monumenten Zeeuws-Vlaanderen achtervolging beroofd trekken vele honderden bezoekers ZEEUWS-VLAANDEREN 16 16 12.000 kilometer in het zadel naar Peking Maandag 10 september 2007 Schoolvak economie gaat op de schop Tip? redtern@pzc.nl precariorechten moet ^ijkskorting van negen ton compenseren. door Sheila van Doorsselaer hulst - De gemeente Hulst over weegt de invoering van precariobe- lasting voor leidingen en kabels van nutsbedrijven. De extra in- jkomsten die dit genereert, moet de negen ton rijkskorting compen seren waar Hulst mee te maken krijgt. Het balletje voor de precariobelas- i ting is opgegooid door Progressief Hulst. Het Rijk wil negen ton kor ten op het WMO-budget van Hulst. Hoewel de gemeente de be zuinigingsmaatregel in Den Haag ongedaan probeert te maken, vindt de fractie dat Hulst ook zelf maatregelen moet treffen om extra geld binnen te krijgen. Progressief Hulst vindt de invoe ring van 'kabel- en leidingenbelas ting' een logische zet. „Ook andere gemeenten in Zeeland heffen pre- cariobelasting voor leidingen en ka bels die nutsbedrijven in gemeen tegrond leggen. Onze inwoners be talen wel mee aan de tarieven van nutsbedrijven, maar profiteren, an ders dan inwoners van andere ge meenten, niet mee van de op brengst van precariobelasting", zegt Annelies Hegger, fractievoor zitter van Progressief Hulst. „Het wordt hoog tijd dat wij hetzelfde trucje gaan uithalen." De fractie pleit bij burgemeester en wethouders al jaren voor preca ir Progressief Hulst wil nuts- bedrijven precariobelasting laten betalen voor de leidingen en kabels die ze in gemeente grond aanleggen. riobelasting voor kabels, maar het college hield al even lang de boot af, omdat deze vorm van precario landelijk wellicht wordt afgeschaft. Inmiddels heeft de staatssecretaris van Binnenlandse Zaken laten we ten dat de afschaffing van precario belasting er vanwege juridische en technische redenen nog niet aan zit te komen. Progressief Hulst ziet nog een reden om deze belasting voor nutsbedrijven in te voeren: de staatssecretaris heeft laten we ten dat, wanneer de belasting- vorm wel wordt afgeschaft, ge meenten die hierdoor inkomsten verliezen, worden gecompenseerd. Hegger: „Dus gemeenten die deze belasting niet heffen, betalen uit eindelijk het gelag." Het CDA wil eerst wel eens weten wat een dergelijke belasting Hulst oplevert. „Maar ik wil niet dat we weer heel veel kosten gaan maken voor een onderzoek", zegt CDA'er Adri Totté. Wethouder Frans de Vries (Finan ciën) kan niet uit de losse pols op dissen welk bedrag Hulst kan bin nenhalen met het heffen van 'ka- belprecario' maar zegt dit zeker te willen navragen. door Edy de Witte koewacht - Een dorpsfeest met veel aandacht voor het showele ment; dat is de internationale jaar markt in Koewacht. De keurmeesters bij de paarden- en ponykeuring wierpen zaterdag niet alleen een blik op de spiermas sa van de edele viervoeters ook het toiletteren van het geheel werd in de beoordeling meegeno men. Verschillende begeleiders van het trekpaard stapten in wit te nue met rode stropdas in de keu- p ringsring. De paarden zelf hadden ook een flinke opsmukbeurt gekre- De dieren zagen er prachtig uit met manen en staart ingevlochten met raffia Ruim 120 paarden en pony's gekeurd op jaarmarkt Koewacht. i gen. Met manen en staart inge- I vlochten met kleurrijke wollen dra den en raffia zagen de dieren er op hun paasbest uit. De vierjarige pinto Arabier Sariyah van Carmen Guinee uit het Belgische Moerbe- ke-Waas trok veel belangstelling door een blauw maanoog. „De mensen denken vaak dat mijn paard door dit 'schapenoog' niets ziet. Maar niets is minder waar. Sa riyah ziet door beide ogen uitste kend", aldus Guinee. Secretaris Pol van de Vijver van het jaarmarktco Koewacht beleefde zaterdag de 114e editie van de internationale jaarmarkt. Met traditiegetrouw de paarden- en ponykeuring. foto Peter Nicolai mité was in zijn nopjes. „Er zijn ruim 120 paarden en pony's inge schreven. Dier en mens hebben het naar hun zin." Op het jaar marktterrein nabij de Belgische grens pronkten vele edele dieren; van boerenknollen tot luxe rijpaar den en tinkers. Voor de jeugd was er een kleinveekeuring en met de presentatie van verschillende oude ambachten kreeg de jaarmarkt een nostalgisch tintje. terneuzen - "IVvee onbekende mannen hebben zaterdag rond middernacht op de mr. FJ. Haar- manweg in Terneuzen een 18-jari- ge automobilist uit Axel mishan deld en hem van zijn autoradio en gsm beroofd. De Axelaar had zijn auto gepar keerd op het parkeerterrein van de McDonald's in Terneuzen toen twee onbekende mannen naar zijn auto toe kwamen lopen. De jongeman vertrouwde het niet, startte zijn auto en reed weg. Even verderop zag hij dat de twee ach ter hem aanreden. Zij wisten hem na een achtervolging klem te rij den op de Haarmanweg. Daar werd het portier opengetrokken. De automobilist en zijn inzittende kregen klappen en de daders gris ten de autoradio en de gsm weg. Ze reden weg in de richting van de Mercedes-garage. door Cino van den Broecke hulst - Vele honderden belangstel lenden hebben zaterdag tijdens Open Monumentendag de regiona le 'monumenten van de twintigste eeuw' bezocht. In Hulst trok streekmuseum De Vier Ambachten zo'n driehonderd bezoekers met de tentoonstelling, begeleide stadsrondleiding en fiets- en autotocht rond de Hulster stadsarchitect Joseph Rouleau. Veel gebouwen en woningen die in de jaren twintig en daarna door Rouleau zijn ontworpen, waren voorzien van posters. Belangstel lenden konden ze aan de hand van een folder bekijken. Het 's Landshuis in Hulst (met de oude houten gevangenis) werd door honderdvijftig belangstellenden be zocht. Ook de wachttoren in Nieuw-Na- men trok veel bekijks evenals de stoomgenerator uit ïgii op het ter rein van Heros in Sluiskil. Die werd zaterdag voor de gelegenhf weer in werking gesteld. In Axel was het onder andere druk bij de watertoren en op de oude ambachtenmarkt. Verder konden ook de vele kerken, monumenten, molens en de musea in Je Zeeuws-Vlaamse dorpen en buurt schappen op warme belangstelling van het publiek rekenen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 27