Zeeland Kamerleden willen Hedwigepolder met eigen ogen zien Behoud boerderij envergt Muisjes De krant 5 weken voor 15 euro! PZC 2 Maandag 10 september 2007 PZC WIM HOFMAN Onlangs zagen we onze twee kleinkinderen weer. We stelden tevreden vast dat ze goed groeien. Kleine Wil lem begint nu meer te praten. Dat doet hij op een spe ciale manier, want hij wordt tweetalig opgevoed. Er heerst bij wetenschappers en ouders geen eensgezindheid over de wen selijkheid van een tweetalige opvoeding. Sommige mensen zeggen dat kinderen eerst fatsoenlijk en degelijk een moeder taal moeten leren. Anderen gaan ervan uit dat je jonge kinde ren zo vroeg mogelijk twee talen moet aanbieden. Welnu, dat laatste doen de ouders van Willem: zijn vader is Engelsman en die spreekt Engels met hem en zijn moeder Nederlands. Dat heeft: een wonderlijk effect. Dat een kind gaat spreken is toch al iets bijzonders om mee te maken, maar de combinatie van Engels en Nederlands vergt \a/^4- u;; van een kind wel wat hersen- J P werk. Volgens mij komt dat on- begrijpt is nog der andere doordat Engels en Ne- derlands hier en daar nogal op onduidelijk elkaar lijken. Zo is voor Willem het woord baby eenvoudig, en de woorden foot en voet zijn voor hem wel te volgen. De woorden vork en fork en ook nog wel. Pear en peer en appel en apple ook. Evenals hair en haar en knie en knee en house en huis en bal en ball. Met de woorden door en deur wordt het al ingewikkelder, maar hij begrijpt wel als je zegt we gaan door die deur. Wat hij precies begrijpt is nog onduidelijk. Als hij iets niet wil zegt hij: nee-no of omgekeerd no-nee. Soms kun je het taalverwer vingsproces helemaal niet volgen. Zo noemde hij een aardbei: daarbij, misschien omdat hij daar wel bij kon. Onlangs zat hij aan tafel en zag een bekend doosje staan met daarop een af beelding van een beschuit met hagelslagHij wees er naar en riep: mousjes Het was duidelijk wat hij bedoelde, hij wilde muisjes op zijn brood. COLOFON Directeur/uitgever Ad Verrest Hoofdredactie Peter Jansen pjansen@pzc.nl Arie Leen Kroon (adjunct) alkroon@pzc.nl Redactie Stationspark 28, 4462 DZ Goes Postbus 31, 4460 AA Goes Tel. 0113-315600 E-mail: redactie@pzc.nl Redactie Walcheren Buitenruststraat 18, Middelburg Postbus 8070, 4330 EB Middelburg Tel: 0118-493000 Redactie Beveland-Tholen Stationspark 28, 4462 DZ Goes Postbus 31, 4460 AA Goes Tel. 0113-315670 Redactie Zeeuws-Vlaanderen Willem Alexanderlaan 45, Terneuzen Tel: 0115-645769 Postbus 145, 4530 AC Terneuzen, Steenstraat 37, Hulst Tel: 0114-371379 Redactie Schouwen-Duiveland Grachtweg 23a, Zierikzee postbus 80, 4300 AB Zierikzee Tel: 0111-454651 Advertenties Verkoopteam Zeeland Tel: 0113-315520, fax: 0113-315529 E-mail: teamzeeland@pzc.nl Business-to-business/de Ondernemer. Zorg Onderwijs. Educatie. Onroerend goed Tel: 076-5312277, fax: 076-5312274 E-mail: segmentteam@pzc.nl Personeelsadvertenties 0900-5628 722 Kleintjes 0900-6743 836 Familieberichten 0800-8060 Straat Postcode Woonplaats Telefoonnummer Emailadres Krant niet ontvangen? Wijziging van uw adresgegevens? Gebruik maken van de vakantieservice? Bel PZC Lezersservice 0800 - 0231 231 (gratis) Toets 1automatisch bezorgklachten doorgeven (vanaf 07.00 uur) Toets 2: een medewerker spreken Toets 3: informatie over abonneevoordeel Maandag t/m vrijdag 08.00 - 17.00 uur Zaterdag 08.00 - 12.00 uur e-mail: lezersservice@pzc.nl postadres: PZC Lezersservice Postbus 3229, 4800 MB Breda kunt uw abonnement beëindigen tot uiterlijk één maand voor het einde van de betaalperiode. U ontvangt een schriftelijke bevestiging. Abonnementsprijzen Maand 22,50 (acceptgiro n.v.t.) Kwartaal 64,00 (acceptgiro €67,00) Jaar €245,50 (acceptgiro €248,50) Auteursrechten Alle auteursrechten voorbehouden Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant, onderdeel van Koninklijke Wegener NV. Publicatierecht beeldende kunst via Beeldrecht. Gegevensbescherming PZC is een uitgave van Wegener NV Wegener legt van abonnees gegevens vast voor de uitvoering van de abonnementsovereenkomst. Deze gegevens kunnen gebruikt worden om u op de hoogte te houden van interessante producten en diensten van andere onderdelen van Wegener en zorgvuldig geselecteerde partners. Indien u geen prijs stelt op informatie van de PZC of indien u uw toestemming voor het gebruiken van uw e-mail adres wilt intrek ken, kunt u dit schriftelijk kenbaar maken bij PZC Lezersservice. Zie ook het privacy statement op www.pzc.nl Ja, ik neem de PZC en ontvang de eerste 2 weken gratis en neem aansluitend: een vast abonnement met automatische betaling van 64,- per kwartaal een vast abonnement met betaling per accept van 67,- per kwartaal O ik neem een proefabonnement van 5 weken voor 15.- Na deze periode stopt de bezorging vanzelf, (ik heb de laatste 3 maanden geen proef gehad) Stuur de bon naar: PZC Lezersservice, Antwoordnummer 713,4460 WB GOES. Bellen kan ook: 0800 - 0231 231 (gratis) Ik machtig de PZC om het abonnementsgeld van mijn rekening af te schrijven. Rekeningnummer Handtekening De P2C gaat zorgvuldig om met persoonsgegevens. In het colofon treft u nadere informatie Op bezoek in Zeeland vernemen Tweede Kamerleden vandaag nog één keer de voors en tegens van ontpolderen. Zodat ze binnenkort het finale debat kunnen voeren. door Ernstjan Rozendaal Negen parlementariërs (acht uit de Tweede Ka mer en één uit de Eer ste) komen vandaag op werkbezoek in Zeeland. Het is be paald geen routineklusje, want het gaat om leden van de vaste com missies voor Verkeer en Water staat (VW) en Landbouw, Natuur en Voedselkwaliteit (LNV) die bin nenkort het woord voeren als de Tweede Kamer debatteert over de met Vlaanderen gesloten Schelde- verdragen. Hét pijnpunt daarin is de ontpoldering van de Hedwige polder. Vorig jaar legde de Kamer in een motie vast dat onteigening daarbij uit den boze is, maar tot dusver lijkt het er niet op dat de ei genaar zijn grond vrijwillig afstaat. Als het er echt op aankomt, gaat de regering toch tot onteigening over, heeft minister Verburg (LNV) de Kamer al een paar keer laten weten. En dat terwijl de meerderheid tegen gedwongen ontpoldering na de laatste Kamer verkiezingen alleen maar groter is geworden. De discussie sleept al zo lang, dat de vraag is wat de Kamerleden pre cies in Zeeland komen doen. Heb ben ze niet alle voors en tegens al honderd keer afgewogen? CDA-Ka- merlid Koppejan heeft hard geij verd voor het werkbezoek. Hij vindt het van groot belang dat zijn collega's een kijkje komen nemen. „Willen volksvertegenwoordigers een goed besluit nemen, dan moe ten ze precies weten waarover ze praten. Dus is het goed als ze met eigen ogen de polder zien waarom het gaat. Dat is iets heel anders dan er alleen in rapporten en wets voorstellen over lezen." Samen met SP-Kamerlid Jansen heeft Koppejan aan de bel getrok ken toen het er even naar uitzag dat het werkbezoek zich uitslui tend zou afspelen in de Middel burgse Abdij. „Het aardige is juist dat we niet alleen met provinciebe den tegenstander van ontpolde ring - betwijfelen eerlijk gezegd of Kamerleden maandag nog van standpunt zullen veranderen. Toch hopen ze nog wel een beetje op een doorbraak. Die zou dan tij dens het ochtendprogramma moe ten komen, in het provinciehuis. „Ik ben benieuwd te horen hoe het nu staat met de vrijwillige grondverwerving", zegt Van der Staaij. „Daarover is een impasse ontstaan. Wie weet zijn er ideeën om die te doorbreken." Daarop is ook de hoop van Koppe jan gevestigd. „Ik neem een open houding aan tijdens het werkbe zoek. Tegelijkertijd kan ik niet ver helen dat het CDA tegen gedwon gen ontpoldering is. Ik hoop op een werkbaar compromis tussen 'Willen volksvertegenwoordigers een goed besluit nemen, dan moeten ze precies weten waarover ze praten' stuurders spreken, maar ook met de mensen ter plekke." SGP-Kamerlid Van der Staaij is niet zo lang geleden al eens op be zoek geweest in de Hedwigepol der. Toch onderstreept ook hij het belang van het werkbezoek. „De Kamer is verdeeld. Een aantal par tijen heeft sinds de verkiezingen nieuwe woordvoerders op dit dos sier. Het lijkt me goed als die zien waar het speelt. Ik weet niet hoe in een aantal nieuwe of flink ver nieuwde fracties de standpunten zijn vastgelegd. De SP is bijvoor beeld een grote fractie geworden. Misschien wil die wel een heel nieuwe afweging maken." Koppejan en Van der Staaij - bei de mening van de Kamer en die van het kabinet. Het probleem is dat de provincie er niet met alle be trokken partijen is uitgekomen toen het ging over alternatieven voor ontpoldering. Wie weet ho ren we tijdens het werkbezoek toch nog nieuwe alternatieven. We staan er voor open. We zijn be reid naar iedereen te luisteren." Ongetwijfeld zullen de Kamerle den ook met belangstelling kennis nemen van de mening van Gery De Cloedt, de Belgische eigenaar van de Hedwigepolder. Hij voelt zich gesteund door de Kameruit spraak tegen gedwongen ontpolde ring en weigert zijn land te verko pen. CDA-Kamerlid Koppejan De Tweede Kamer en ontpoldering Op 11 maart 2005 presenteert het kabinet de overeenkomst met Vlaan deren waarvan ook ontpoldering deel uitmaakt. In juni 2006 tekent zich een Kamermeerderheid aftegen ontpoldering. Op 20 december 2005, één dag voor de ondertekening van de Schelde- verdragen, maakt de Kamer een voorbehoud over ontpoldering. Op 22 september 2006 stopt het kabinet de grondverwerving om alter natieven voor ontpoldering te zoeken. Een maand later legt een meerderheid (SGP, CU, CDA, WD en SP) in een motie vast dat grond voor ontpoldering niet mag worden onteigend. In januari van dit jaar schort de Kamer de procedure voor goedkeuring van de Scheldeverdragen op. April/mei: kabinet dreigt met onteigening, Kamer hervat procedure. Vandaag: Kamer bezoekt aan Zeeland als voorbereiding op laatste debat. Gedeputeerde vindt gebrek aan urgentie een groot probleem. door Rinus Antonisse MIDDELBURG - Het behoud van his torische boerderijen krijgt in Zee land onvoldoende aandacht van bestuurders en organisaties. „Het gebrek aan urgentiebesef is het grootste probleem", stelt gedepu teerde Harry van Waveren (CDA, cultuur). Hij zei het eind vorig jaar al op een boerderijensymposium en het probleem is nog steeds actueel, ver zekert de gedeputeerde. De aan dacht is weliswaar toegenomen, maar heeft zich nog niet echt ver taald in de praktijk. Zo is er van een 'boerderijenlijn' waar alle in formatie over restauratie van histo rische boerderijen beschikbaar is, nog niets gekomen. Van Waveren verwacht dat die vanaf begin volgend jaar operatio neel is. En de provincie werkt ac tief mee aan het mogelijk maken van her- en nevenbestemmingen voor de gebouwen en et is een fi nanciële bijdrage beschikbaar voor restauratie. Maar het zijn toch ook Rijk, gemeenten en particulieren zelf die hun verantwoordelijkheid moeten nemen, vindt Van Wave ren. Daarom is hij blij met het ini tiatief van de gemeente Veere om de meest waardevolle historische boerderijen via het bestemmings plan Buitengebied een bescherm de status te geven. Goed voorbeeld

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 2