Koning Carlens dirigeert Zita Swoon naar climax Goed portret toont ook binnenkant Leerlingen van Scheldemond in jury filmfestival ZITA SWOON PZC Maandag 10 september 2007 17 f zeeland nazomerfestival 0 f co.,t OftfY? Middelburg, Abdijplein. Concert Zita Swoon in kader van Zeeland Nazomerfeestival. Gezien: za 8/9 door Ernst Jan Rozendaal De muzikale afsluiting van het Zee land Nazomer Festival moet de or ganisatie flink wat hoofdbrekens hebben gekost. Vorig jaar was het festival immers afgesloten met een magistraal optreden van dEUS, de belangrijkste popgroep van België. Hoe zou dat nog kunnen worden overtroffen? Wellicht door een nog groter podium neer te zetten, met mooier licht en beter geluid, en dan die andere Belgische top per te boeken: Zita Swoon. Dat po dium stond er dit jaar en Zita Swoon verzorgde het muzikale slot van het festival, maar toch was niet gekozen voor de gemakke lijkste weg. Het megapodium bleef zaterdaga vond ongebruikt. In plaats daar van had de band zich opgesteld op een kleine verhoging onder de bo men van het Abdij plein. De acht muzikanten stonden in een kring rond een paal met geluidsboxen. De semi-akoestische setting deed denken aan een repetitie, ook al omdat de apparatuur op een hoop leek te zijn gegooid. Op het windstille, bijna zwoel aan voelende Abdijplein ontbraken de houten klapstoeltjes. Het publiek stond zo dichtbij dat de muzikan ten konden worden aangeraakt. Dat zij de ruim twaalfhonderd be langstellenden de rug toekeerden - bij een normaal concert een dood zonde - was geen enkel probleem, want over de schouder van de ene Bandleider Stef Kamil Carlens van de Belgische topband Zita Swoon kroonde zich afgelopen zaterdag tot koning van het Zeeland Nazomerfestival. foto Lex de Meester muzikant kon je de andere in het gezicht kijken. Vanaf de fluisterzacht gezongen opening 'Hey you, whatshadoing' gaf Zita Swoon de aanwezigen het idee uiterst bevoorrecht te zijn zo iets intiems te mogen meemaken. Het spelplezier spatte er van af en hoogtepunten regen zich aaneen. Bandleider Stef Kamil Carlens heeft een stem van fijn schuurpa pier die prachtig kleurde bij het op gewekte geluid van de twee achter grondzangeressen. De teksten wa ren woordelijk verstaan, terwijl ook alle instrumenten kraakhelder van elkaar waren te onderschei den. En wat een samenspel. Of het nu gedragen ballads waren, Franstali ge chansons, licht psychedelische rockdeuntjes of stuiterende reggae, alles werd gekruid met een on weerstaanbare soul. Toen 'Big black tv cat' langzaam uitdoofde, stonden twaalfhonderd mensen muisstil aan de grond ge nageld. Bij de geweldige finale daarentegen kon niemand stil blij ven staan. In de swingende uitvoe ring van de Zita Swoon-klassieker 'Stamina' eiste toetsenist Joris Ca- luwaerts een hoofdrol op door zijn Hammondorgel te geselen, in het daaropvolgende 'The ricochet' dirigeerde Carlens zijn orkest naar een zinderende climax. Zingend over een prince in springtime kroonde hij zichzelf tot koning van dit nazomerfestival. De organisatie mag vast gaan pie keren welke slot-act hier volgend jaar zelfs maar bij in de buurt kan komen. Portretschilder Daan van Doorn exposeert in het Oude Raadhuis in Dom burg. Op de achtergrond portret van Gerard Reve. foto Lex de Meester Daan van Doorn exposeert in Oude Raadhuis Domburg. door Ali Pankow DOMBURG - Onder de milde blik van Gerard Reve vertelt Daan van Doorn in het Oude Raadhuis in Domburg over zijn werk als por tretschilder. Hij exposeert in deze sfeervolle ruimte tot eind oktober zijn schilderijen waarin hij beken de Nederlanders als Paul van Vliet, Geert Mak, Freek de longe en Her man Brood heeft vastgelegd. Te genover die BN-ers prijken de por tretten van kinderen, de hoofd moot van zijn opdrachten. Van Doorn komt van oorsprong uit Rhoon. Sinds vijf jaar woont hij in Middelburg. Hij wilde wat verder weg van de hectiek in de randstad. Als kind tekende hij al in navolging van zijn vader en zijn zusje. Hij zette zijn talent aanvankelijk in bij een reclamebureau voor het ontwerpen van huisstijlen. Daar naast schilderde Van Doorn por tretten en kreeg daar steeds meer vraag naar. „Na de presentatie tij dens een lifestyle-beurs ging het echt lopen. Vijftien jaar geleden ben ik me volledig op het portret schilderen gaan toeleggen." Een opdracht van de jubilerende gemeente Rhoon (800 jaar) bracht hem in Huis Den Bosch om konin gin Beatrix te portretteren. Het prijkt nu ook bij de ingang van de ze expositie. „Ik zou het op prijs stellen als het vriendelijk zou ogen, niet te formeel", luidde vol gens Van Doorn het verzoek dat hij van Hare Majesteit kreeg. Zijn streven is in ieder schilderij de per soonlijkheid van de geportretteer de te leggen. Urenlang poseren in een atelier schept daar niet de goe de voorwaarden voor. Hij bezoekt de mensen liever thuis. In hun ei gen omgeving maakt hij minstens 150 foto's. „Die selecteer ik en ver volgens maak ik een compositie. Die laat ik ter goedkeuring zien voordat ik het werkelijke portret schilder." Kenmerkend voor Van Doorns portretten is de evenwichtige com binatie met een specifieke achter grond. Ook het ingetogen, maar treffende kleurgebruik valt op. Ver der experimenteert hij af en toe met een bijzondere verfhuid als ondergrond. Zo valt het portret van Gerard Reve op doordat het op grof canvas is geschilderd, waar bij verfpasta met gips en acrylaat zijn gebruikt. De samenwerking met Theater De Wegwijzer in Nieuw- en Sint Joos- land resulteerde in portretten van Freek de Jonge en Paul van Vliet. Cabaretier Lebbis kreeg deze week in dat theater zijn portret aangebo den en Claudia de Breij wordt daar komende week mee verrast. Het portretteren van Herman Brood, anderhalf jaar voor zijn dood, gebeurde in opdracht van Café Dante in Amsterdam. „Dat verliep moeizaam. Hij was behoor lijk van de wereld. Er was geen on derling contact bij het fotografe ren. Bekijk het maar, ik stop er mee", besloot Van Doorn. Dat hij toch is doorgegaan blijkt ook tij dens deze tentoonstelling. Cl Portretten, Oude Raadhuis, Dom- burg, t/m 31 okt., wo.-zon. 13-17 u. MovieSquad bepaalt dit jaar voor tweede keer wie jongerenprijs krijgt. VLISSINGEN - De MovieSquad, de jongerenjury van Film by the Sea, wordt dit jaar gevormd door leer lingen van scholengemeenschap Scheldemond in Vlissingen. Zij be kijken tijdens het festival (van 14 tot en met 23 september) ongeveer vijftien films uit het programma waarvan de organisatie verwacht dat ze aansluiten bij de belevings wereld van jongeren. Op zaterdag 22 september maken zij tijdens de officiële prijsuitrei king, in bijzijn van een groot aan tal hoge gasten, bekend welke film zij de beste vonden. Het is dit jaar de tweede keer dat er een MovieS quad actief is tijdens Film by the Sea. Leerlingen van Scheldemond die niet zijn uitverkoren voor de jury bezoeken in klassenverband het Vlissingse festival en bekijken meerdere films. Bovenbouwleerlin- gen van de scholengemeenschap gaan bovendien bezoekers enquê teren over de films.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 17