'Aanslagen Al Qaeda in VS' Verhagen: Mugabe weren Servische bisschop in hongerstaking Volgens George Bush is Australië 29 SEPTEMBER Delen van Europa kampen met wateroverlast :w: l j- toegetreden tot de Opec PZC Zaterdag 8 september 2007 9 CIA waarschuwt voor grote aanslagen van terreurbeweging. NEW YORK - De Amerikaanse in lichtingendienst CIA vreest voor nieuwe grote terreuraanslagen van Al Qaeda in de Verenigde Staten. Dat zei de directeur van de CIA, Michael Hayden, gisteren tegen de denktank Council on Foreign Rela tions in New York. De waarschuwing komt aan de vooravond van de herdenking van de aanslagen van 11 september 2001. „Onze analisten stellen met grote zekerheid vast dat het centrale lei derschap van Al Qaeda complot ten beraamt met een grote impact op het Amerikaanse vaderland", zei Hayden. Al Qaeda richt zich daarbij op doe len die 'een grote hoeveelheid slachtoffers, een indrukwekkende verwoesting en een aanzienlijke economische naschok' zouden op leveren, aldus de CIA-topman. Osama bin Laden houdt de Ameri kanen in een gisteren vrijgegeven video voor dat ze zich tot de islam moeten bekeren, als ze willen dat de oorlog in Irak ophoudt. Dat meldde de Amerikaanse nieuws zender ABC, die over een kopie van de video beschikt. De Arabische nieuwszender Al Ja- zeera zond een deel uit de video uit. Het is voor het eerst sinds bijna drie jaar dat er beelden van Bin Laden verschenen. Hij uit op de dertig minuten durende video geen duidelijke dreigementen. Ook roept hij niet rechtstreeks op tot het plegen van aanslagen. Wel heeft hij het over n september en doceert hij de Amerikanen over de weigering van hun leiders om de oorlog in Irak te beëindigen, hoe wel het verzet tegen de oorlog in de VS steeds groter wordt. Z A f BR D A G KING OF THE CHANNEL KANA AL DO OR W AL CHjËREN GEBOUW RIJKSWATERSTAAT roeiwedstrijden gezelligheid vertier Europese Unie probeert president Zimbabwe weg te houden van top. viana DO CASTELO - De Europese Unie breekt zich het hoofd over de manier waarop president Robert Mugabe van Zimbabwe geweerd kan worden van de EU-Afrika-top, in december in Lissabon. „Wij vin den het onwenselijk dat Mugabe daar is", zei minister van Buiten landse Zaken Verhagen gisteren na overleg met zijn EU-collega's. De EU wil de top waarop alle Eu ropese en Afrikaanse landen aan wezig zullen zijn, absoluut laten doorgaan, maar Mugabe is niet welkom. Het is diplomatiek echter lastig hem te weigeren, omdat hij Zimbabwe vertegenwoordigt en de Afrikaanse Unie er op staat dat het land aanwezig is. In 2003 ging de EU-Afrika-top niet door, omdat de Afrikaanse Unie het niet eens was met de weigering van Muga be. De EU kondigde vorig jaar een inreisverbod af voor Mugabe van wege zijn totalitaire bewind. 'Belgisch bedrijf spil in Duits vleesschandaal' BRUSSEL - Een flink deel van de 150 ton bedorven vlees die in Duitsland in döner kebab is ver werkt, is doorverkocht door een bedrijf uit Brugge. De firma, Ma- drigo, wordt gerund door een lid van het Vlaams Parlement, Agnes Bruyninckx van het Vlaams Be lang, en haar man. Dat meldde gis teren dagblad De Morgen. Het vlees is met grove winst verkocht aan kebabzaken. BLADNICE - Brandweerlieden leggen een dam van zandzakken ter bescherming van het dorp Bladni- ce, in Silezië in het zuiden van Polen. Door hevige regenval treden daar rivieren buiten hun oevers. Ook elders in Europa is sprake van ernstige wa teroverlast. In het oosten van Roemenië kwamen de afgelopen dagen zeven mensen door overstro mingen na zware regenval. Dat liet het Roemeen se ministerie van Binnenlandse Zaken gisteren weten. Onder de slachtoffers waren drie vrouwen van boven de zeventig verdronken in hun wonin gen in de stad Tecuci in het district Galati. Ook lagere delen van Oostenrijk worden getroffen door overstromingen. foto Andrzej Grygiel/EPA BELGRADO - Een bisschop van de Servisch orthodoxe kerk is al tien dagen in hongerstaking op de grens tussen Servië en Montene gro. Bisschop Filaret mag Montene gro niet in, omdat hij voortvluchti ge verdachten van oorlogsmisda den zou helpen. Hij staat met 43 anderen op een zwarte lijst van het Joegoslavië-tribunaal. De bisschop claimt dat zijn men senrechten en die van zijn kudde gelovigen worden geschonden, om dat hij werk niet kan doen in Mon tenegro. Zijn hongerstaking heeft intussen geleid tot een diplomatie ke rel. Een adviseur van de Servi sche premier noemde het recent onafhankelijk geworden buurland in een interview een 'arrogante quasi-staat die probeert de gren zen van het episcopaat aan te pas sen'. Filaret staat bekend als ultranatio nalist en aanhanger van president Slobodan Milosevic. Tijdens de oorlog in Kroatië liet hij zich voor een Servische tank fotograferen met een machinegeweer op zijn schouder. Hij zegt niet te weten waar de belangrijkste nog voort vluchtige verdachten Mladic en Ka radzic zich ophouden, maar dat hij hen wel zou helpen als hij daar voor de kans zou krijgen. Omdat hij op de zwarte lijst staat van het Joegoslavië Tribunaal is Filaret in de hele Europese Unie niet wel kom. De Servische Radicale Partij en vertegenwoordigers van de Servi sche minderheid in Montenegro hebben gedreigd een wegblokkade op te werpen als Montenegro de bisschop niet toelaat. SYDNEY - De voor versprekingen nogal vatbare Amerikaanse presi dent George Bush was gisteren in Sydney weer ouderwets in vorm. Hij was aan het woord aan de vooravond van de economische topconferentie van staten langs de Stille Oceaan (Apec) in het Austra lische Sydney. Bush dankte in zijn redevoering de Australische premier John Ho ward omdat deze als gastheer had gefungeerd voor de Opec-top. De in Wenen gevestigde Opec is de Organisatie van Olie Exporterende Landen en Australië is er geen lid van. Nadat uit de zaal gelach op klonk herstelde Bush zich snel en grapte dat Howard hem voor de Opec-top van volgend jaar had uit genodigd. Later herinnerde Bush eraan dat Howard de Oostenrijkse (Austrian i.p.v Australian) troepen in Irak had bezocht. Tenslotte maakte hij aanstalten het podium aan de ver keerde kant te verlaten. Howard loodste hem snel naar de uitgang.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 9