'Ik betwijfel of Jan Pronk de ideale partijvoorzitter is. Hij heeft sterke opvattingen' v11 PZC Zaterdag 8 september 2007 beschaving in Nederland Koken van woede, maar dan toch de emotie in goede banen leiden. PvdA-kanon Klaas de Vries verloor in de meest roerige jaren, met de moord op Fortuyn en de crisis rond Ayaan, nooit zijn zelfbeheersing. Nu blikt hij terug, gepassioneerd. „De afgelopen jaren waren een blamage." door jan Salden foto's Phil Nijhuis "V" k was een paar dagen weg als Kamerlid toen er I een motie werd aangenomen over het generaal I pardon. Dat heeft me ontzettend ontroerd. Ik I moest vooral terugdenken aan de kinderen die hier zulke mensonterende dingen hebben mee gemaakt. Hoe ze in gevangenissen zijn opgesloten, op straat gezet, gescheiden van hun ouders. Men zegt wel eens dat de manier waarop je met kinderen omgaat, tekenend is voor de beschaving van een land. Wat dat betreft waren de afgelopen jaren een blamage. Ik heb veel moeten terugdenken aan de periode voor de Tweede Wereldoorlog. Grote aantallen vluchtelingen zochten toen hun heil in Nederland, maar werden met een koude schouder ontvangen. De afgelopen jaren gebeurde eigenlijk hetzelfde. Ik ben voor een streng en rechtvaardig asielbeleid, maar het moet wel humaan zijn. Dat betekent dat je rekening houdt met de mensen over wie het gaat. Dat schortte er bij minister Verdonk enorm aan. Dat heeft tot hemelter gende situaties geleid: gezinnen met kinderen die 's nachts werden opgehaald en op straat gezet, oude vrouw tjes van 80 die met hun rollator eindeloos in asielcentra werden opgeborgen, gezinsleden die van elkaar werden gescheiden, de man hierheen, de vrouw daarheen. Er zijn mensen die het woord deportatie in de mond na men. Verdonk sprak daar schande van, omdat er een ver gelijking werd gemaakt met de Tweede Wereldoorlog. Ik heb dat nooit gedaan. Dan nog, je mag toch wel aan be paalde zaken dénken? Het is juist de bedoeling dat we le ren van fouten die in het verleden zijn gemaakt. Exemplarisch vond ik de gang van zaken rond het Koso- vaarse meisje Taïda Pasic. Ik heb nog nooit een minister zich zo onwaardig zien gedragen. Hoe zo'n jong meisje door haar in de Tweede Kamer werd bejegend met zoveel haat in de ogen. Nu studeert Taïda nota bene weer in Ne derland. Dan denk ik: waar was Verdonk mee bezig? Het meest vermoeiende was dat met haar geen discussie moge lijk was. Ze was niet toegankelijk voor welk argument dan ook. Dat zijn de belangrijkste lessen voor een bewindsper soon: verantwoording afleggen is het hart van de demo cratie. Van dat gevoel had Verdonk geen enkele last. Of ik gekookt heb van woede? Emotie hoort bij het poli tieke gevecht, maar je moet die proberen te kanaliseren. Je moet afstand houden, ook naar de mensen om wie het gaat, een beetje zoals een huisarts doet. Als je je hart niet laat spreken en als je het verdriet en de verontwaardiging niet voelt, kun je als politicus niet functioneren. Ik ben opgegroeid in een protestants gezin in het katholie ke Limburg. Zowel de ouders van mijn vader als van mijn moeder zijn begin vorige eeuw vanuit Friesland naar de staatsmijnen getrokken. Mijn vader was leraar. Hij was een van de eerste zogeheten doorbraaksocialisten. Hij ging van de CHU naar de PvdA en werd wethouder voor die partij in Hoensbroek. Het opgroeien in een katholieke omgeving waarin protes tanten zwaar in de minderheid waren, heeft me zeker ge vormd. Ik werd regelmatig door katholieke kinderen ge pest Ik herinner me nog het versje: 'Protestantse apen, lig gen in bed te gapen, geloven niet in God, maar alleen in de pispot'. Tja, dan moest je regelmatig op de vuist. Mijn ouders hebben me vooral zorg en respect voor ande re mensen bijgebracht. Wij waren één van de eersten bij ons in de buurt die televisie kregen. Toen de buren met Pasen naar de zegen van de paus kwamen kijken, zei mijn vader: 'Het kan zijn dat ze gaan knielen. Dat vinden wij raar, maar je moet maar net doen of je het niet ziet'. Dat was tekenend voor mijn ouders. Mijn vader overleed drie weken voor de moord op Pim Fortuyn. Op de dag van de moord was ik op verkiezings campagne in Doetinchem. Ik hield een toespraak toen mijn politiek assistent me een briefje bracht. Mijn chauf feur had op de radio gehoord dat Fortuyn was neergescho ten en overleden. Het emotioneerde mij enorm, omdat ik Het asielbeleid van minister Verdonk, waartegen geregeld werd gedemonstreerd, heeft volgens Klaas de Vries tot 'he meltergende situaties' geleid. „Het moet wel humaan zijn." Fortuyn vrij goed kende. Of ik de moord op Fortuyn als de zwartste bladzijde uit mijn loopbaan beschouw? Iets is pas een zwarte bladzijde als je zelf echt een grote fout hebt gemaakt. Ik ben ervan overtuigd dat we alles hebben gedaan wat we konden. Er was gewoon geen zicht op de ze moordenaar. Het is lange tijd mode geweest nogal denigrerend over Paars II te praten. Ik vind dat lachwekkend. Alleen al op immaterieel gebied is het een belangrijk kabinet geweest. De invoering van het homohuwelijk is zó'n enorme ver worvenheid. Het betekende voor zo veel mensen een er kenning van hun volwaardigheid. Door het CDA wordt altijd gesproken over 'de puinhopen van Paars', maar die kabinetten waren zoveel beter dan de kabinetten Balken ende I, II en III. Kijk naar hoe het land er nu bijstaat, naar de onderlinge verhoudingen en het respect voor elkaar. Dat heeft echt geleden onder de toonzetting in het debat over vreemdelingen. Fatsoen in een maatschappij bouw je heel langzaam op, maar je breekt het zo snel weer af. Ik maak me zorgen over hoe groepen mensen over één kam worden geschoren. Hoe er over één miljoen moslims wordt gepraat, alsof dat een totaal homogene groep zou zijn. We hebben het toch ook niet over De Christenen? De opmars van Geert Wilders vind ik uitermate zorgelijk. Klaas de Vries Geboren: op 28 april 1943 in Hoensbroek. Getrouwd, drie zoons 1973-1988: Lid Tweede Kamer 1988-1996: Directeur Vereniging Nederlandse Gemeen ten 1996-1998: Voorzitter Sociaal Economische Raad 1998-2000: Minister van Sociale Zaken en Werkgelegen heid 2000-2002: Minister van Binnenlandse Zaken 2002-2006: Lid Tweede Kamer 2007-heden: Lid Eerste Kamer Neem zijn pleidooi om de Koran te verbieden. Hij wil mil joenen mensen het dierbaarste dat ze hebben afpakken. Natuurlijk zijn er altijd mensen die het daar mee eens zijn. Extremen, links of rechts, trekken altijd kiezers. Of ik Wilders extreemrechts vind? Als je de Koran, een boek dat door één miljard mensen wordt gelezen en aan beden, wil verbieden, dan zit je in een andere categorie, dat is grotesk. Dat Wilders het zo goed doet, komt ook door een gebrek aan leiderschap in Den Haag. Wat dat be treft zijn de grote partijen er slecht aan toe. Eigenlijk is al leen Jan Marijnissen in de loop der jaren een stevige, be trouwbare leider voor zijn eigen club geworden. Mark Rutte gedraagt zich als een schichtige schoothond van Verdonk. Ik acht hem best in staat een helder liberaal standpunt te formuleren, maar soms denk ik ook: hij is zichzelf niet. Neem nou dat debat over de dubbele natio naliteiten. Dat de WD daar opeens een probleem over maakte, is in strijd met haar liberale traditie. Waarom doet Rutte dat dan? Omdat Wilders en Verdonk hem daartoe dwingen. Bij de PvdA zie je het ook. Bos begon de verkie zingscampagne met de hypotheekrenteaftrek op de agenda te zetten. Nu wordt daar in het regeer akkoord met geen woord over gerept. Of neem de Nederlandse bijdrage aan de oorlog in Irak. De PvdA roept al jaren om een onderzoek naar de manier waarop dat besluit tot stand kwam en dan geeft Bos het tijdens de formatieonderhandelingen weg. Ik vind dat het Neder landse volk recht heeft te weten hoe het kabinet tot zo'n beslissing is gekomen. Politici hebben een steeds grotere neiging hun standpun ten aan te passen aan wat kiezers vinden. Ik denk dat het onzekerheid is, electorale angst. Politiek is voor mij naar mensen toegaan, met ze praten en dan uitleggen hoe je er tegenaan kijkt. Bos was daar bij uitstek geschikt voor, maar bij de laatste campagne is het te veel verzand in ad viesgroepjes en intern gekwetter. Ik betwijfel of Jan Pronk de ideale partijvoorzitter is. Dat hij in 2002 meteen zijn zetel opgaf nadat hij in de Tweede Kamer was gekozen, heeft me verbijsterd. Ik dacht: wat zullen we nu meemaken? Net toen de partij hem nodig had, heeft hij zich ervan losgemaakt en niets meer van zich laten horen. Ik ben het vaak eens met Pronk, maar hij is natuurlijk een man van sterke opvattingen. Hij zal zich zodanig op de po litieke agenda concentreren dat hij anderen binnen de par tij, zeker Bos, in de problemen zal brengen. Ik vind dat niet de taak van een voorzitter. Die moet zich bezighou den met de vraag hoe de partij het beste functioneert en niet de politiek leider uithangen. Maar dat past niet bij Jan Pronk. Hij heeft zijn kans in 2002 laten lopen. Sinds ik weg ben uit de Kamer heb ik me nog geen dag verveeld. Ik heb al mijn spullen thuis in de studeerkamer en op zolder gezet en heb nog geen tijd gehad ze te orde nen. De Eerste Kamer slokt, als je het goed wil doen, veel tijd op. Verder bekleed ik een aantal commissariaten en doe ik andere dingen die ik leuk vind. Componeren bij voorbeeld. Nou ja, zeg maar liedjes schrijven. In de loop der jaren heb ik een aanzienlijk oeuvre aan kerst-, liefdes- en cabaretliedjes opgebouwd. Nu moet ik nog iemand vin den die ze gaat zingen. In de zomer fiets ik veel met mijn vrouw en dan borrelen er allerlei ideeën op. Meestal vallen tekstidee en melodie samen. Dan zit ik wat te krabbelen en doe ik een avond over vier regels. Sinds kort zit ik in het Goethe-trio met een fantastische zanger en een pianist. We hebben een programma gemaakt, waarbij ik verhalen van Goethe, Schnitzler en Zweig voordraag, die worden omlijst door prachtige muziek. Mensen waarderen het en ik kan daar zelf ook van genieten. Nu houden we het vooral bij huis kamerbijeenkomsten, maar ons doel is uiteraard een uit verkocht Carré."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 97