Oranje wacht Robin van Persie verbijt de pijn van topvoetbal Na biecht is elke zege cadeau voor Erik Zabel 52 Zaterdag 8 september 2007 PZC Speler van Arsenal en Oranje probeert plezier in voetbal te behouden. door Dick Sintenie NOORDWIJK - Als het Nederlands elftal vanavond aantreedt tegen Bulgarije, zullen vele ogen gericht zijn op Robin van Persie. Een oogstrelende straatvoetballer die heeft leren denken en handelen naar de wetten van de topsport zonder zijn gezicht te verliezen. „Het doet pijn om een betere voet baller te worden. En dan nog niet eens fysieke pijn. Zere longen, zere benen, daar wen je aan. Het is mentale pijn. De pijn om je over teleurstellingen heen te zetten." Aan het woord is Robin van Per sie, blikvanger van Arsenal en Oranje. Hij is net 24 jaar gewor den, maar er mag iets van hem worden verwacht. Die druk legt hij ook zichzelf op. „Robin is een andere voetballer ge worden," zegt Mounir El Ham- daoui (AZ). „Onvergelijkbaar met zijn periode bij Feyenoord, waar hij als linksbuiten speels oogde en zijn acties probeerde te maken. Hij is sterker geworden, sneller, slim mer. Hij voetbalt als een man." El Hamdaoui (23) en Van Persie groeiden samen op in Rotter dam-Kralingen, waar ook Saïd Boutahar (25, speler van Willem II) vandaan komt. Ze zaten alle drie op een andere basisschool, maar van kwart over drie 's mid dags tot 's avonds laat voetbalden ze op de buurtpleintjes. De traptechniek van Van Persie was toen al ongeëvenaard, weet El Hamdaoui. „Maar hij heeft dat schot met zijn linker nog verder ge perfectioneerd. Net als de fa ke-trap. Dan doet hij net of hij schiet en kapt de bal vervolgens heel snel en kort naar binnen langs zijn tegenstander. Dat is er ook eentje van vroeger." Straatvoetbal is de basis. Techniek, volledige beheersing van de bal en de handigheid en het overzicht om je te redden uit moeilijke situa ties. Toch is dat zorgeloze van de pleintjes er wel vanaf als je voor Arsenal en het Nederlands elftal speelt. Teambelang, opdrachten en de enorme weerstand in het veld vreten een flink deel van de onbe vangenheid weg. Van Persie: „Als ik rechtsbuiten sta en de linksback is zo'n sneltrein Robin van Persie leerde voetbal- len op een pleintje in Rotterdam- Kralingen. Het onbezorgde uit die tijd is verdwenen, maar het plezier moet blijven. die elke keer mee naar voren holt, kan ik niet doen of mijn neus bloedt. Ik kan niet als een prima donna mijn maatjes al het vuile werk laten opknappen." Natuur lijk heeft hij als aanvaller iets meer vrijheid dan een verdediger, want als die een fout maakt is het fu nest. Van Persie mag soms op in tuïtie voetballen maar zoals ge zegd: het zorgeloze is er wel vanaf „In het huidige voetbal kun je de meeste ballen, onder druk van een tegenstander, niet aannemen. Je bent constant aan het rekenen: kan het nu wel of moet ik wéér te rugkaatsen? Heb ik een halve me ter om weg te draaien? Linksom of rechtsom? Wat is het risico als ik de bal verspeel? Het is een continu proces van kijken, denken, oplos singen zoeken en in een split-se- cond handelen. Na een wedstrijd ben ik moe, doodmoe." Tussen plein en stadion gaapt dan wel een enorm gat, de liefde voor de bal en het spel zijn er voor Van Persie even groot. Stellig: „Ik zou nooit voor een club als Inter Mil aan kunnen spelen. We hebben in de voorbereiding met Arsenal te gen Inter gespeeld: die jongens wa ren alleen maar aan het kibbelen onderling. Bij ons spat het plezier eraf En als je met plezier voetbalt, haal je er het meeste uit." Nederlands elftal komt in de verdediging kwaliteit te kort. door Leon ten Voorde NOORDWIJK - De jongens op het middenveld en voorin wonen in Madrid, Londen, Liverpool of Mil aan. De spelers achterin staan on der contract bij Wigan, Blackburn, HSV, Ajax en Aston Villa. De ach terhoede van Oranje is van Europe se middelmaat. Volgens de strenge leermeesters van de Hollandse school moet een Nederlandse verdediger niet alleen kunnen breken. Belangrijk is ook dat hij kan bouwen. Zo worden on ze talenten tenminste opgeleid. Maar hoe kan het dan dat de bondscoach na elke interland stee vast klaagt over het stroperige spel van achteruit? Marco van Basten heeft alles al zo'n beetje gepro beerd. Een rechts- en een links- poot in het centrum, twee rechts- poten, twee linkspoten; niets hielp. Mathijsen/Boulahrouz, Mathijsen/Bouma, Bouma/ Heitin- ga. Vele combinaties kwamen langs, weinig duo's wisten het pro bleem van de stagnerende op- De verdediging van het Neder- lands elftal komt kwaliteit te kort. Zolang de laatste linie zwak blijft, zal Oranje de tegenstander niet de wil kunnen opleggen. bouw te verhelpen. Over de oor zaak hoeven we niet zolang na te denken: er is gewoon te weinig kwaliteit. Waar op het middenveld en voorin de sterren over elkaar struikelen, bepalen bij Oranje subtoppers het tempo van elke aanvalsopzet. Nederland had er toch ooit een pa tent op: sierlijke verdedigers die met 'een fonkelende wreeftrap' een opening wisten te forceren. Ruud Krol- kon het, net als Frank de Boer. Multifunctionele verdedi gers, die van achteruit een elftal re gisseerden. Ryan Donk? Hij zou het misschien ook kunnen. Ooit. Voorlopig zit hij nog niet eens bij de selectie. Van Basten zegt altijd te streven naar dominant voetbal, maar zolang de eerste bal van ach teruit finesse mist, zal het er nooit van komen. Dan kun je nog zulke goede middenvelders of aanvallers hebben, als zij niet op tijd en fat soenlijk worden bediend, komt er geen schwung in het elftal. En ze ker niet bij Oranje, dat toch al vast geroest zit in een 4-3-3-systeem, waarin nauwelijks bewegingsvrij heid zit. Het is een optelsom met als uitkomst dat het voetbal van Oranje al tijden voorspelbaar en makkelijk te verdedigen is voor een tegenstander. De laatste speler die in Oranje zijn verdedigende kwaliteiten wist te paren aan een redelijke opbouw, was Andre Ooijer. En uitgerekend Allan Davis (links) zet aan voor de eindsprint. Hij zal worden geklopt door Erik Zabel, helemaal rechts. foto Manuel Bruque/AP Spijtoptant schenkt Milram aan slot eerste Vuelta-week dagsucces. door Harm Vonk ZARACOZA - Na zijn bekentenis do ping te hebben gebruikt, was Erik Zabel bang dat zijn carrière voor bij was. Maar Milram hield de 37-jarige Duitser ook na 24 mei in dienst. Gisteren loste de spijtop tant weer een stukje van die schuld in door in Zaragoza de voorlopig laatste kans voor de sprinters in de Vuelta te verzilve ren. „Ik wist niet of ik na mijn biecht nog renner zou zijn, daarom be schouw ik elke overwinning als een cadeau. Dat ik alleen al in de Ronde van Spanje bén, vind ik al mooi." Eenmalig zou hij uit de ver boden pot hebben gesnoept. Het was in de aanloop naar de Ronde van Frankrijk van 1996, maar epo beviel Zabel niet en dus zou hij na een week zijn gestopt. De daad was verjaard toen Zabel, in navol ging van vroegere ploeggenoten, in tranen zijn vergrijp opbiechtte. Na zijn bekentenis won Zabel al weer drie keer: in de Rondes van Zwitserland, Duitsland en gisteren in Spanje. Er was overigens wél een flinke valpartij in de laatste twee kilome ters voor nodig om Milram in de eerste week van de Vuelta tóch aan een overwinning te helpen. Waar Daniele Bennati, Paolo Betti- ni en Oscar Freire (3) al sprints op hun naam schreven, bleef Mil- ram-kopman Alessandro Petacchi verschoond van succes: verder dan een derde plaats was 'Alelet' nog niet gekomen. Nadat twee Spanjaarden (Raül Gar cia en lesüs Redondo) net voor Za ragoza werden opgeraapt, omzeil den slechts twaalf renners de barri cades in de tot bouwput geworden stad. Zabel was van de twaalf (zón der Petacchi, Freire, Bennati, Boo- nen) de snelste en klopte Allan Da- vis en Bettini. Alle Rabo-renners werden opgehouden door de tui meling, maar niemand had scha de. „We zijn de dag goed doorgeko men", vond ploegleider Erik Breukink. ledereen werd overigens in dezelfde tijd als Zabel geklas seerd, waardoor het klassement onveranderd blijft en Rabo-kop- man Denis Mentsjov vandaag in de tijdrit over ruim 52 kilometer 1.06 minuut goed moet maken op gouden truidrager Vladimir Efïm- kin. „Het zal een zware en moeilij ke tijdrit worden", keek de Rus vooruit naar de strijd tegen de klok van Carinena naar Zaragoza, „maar dat zal voor iedereen gel den." Waar oud-renner Abraham Olano, namens organisator Unipu- blic verantwoordelijk voor het par cours, verrast opkeek van de plot selinge bouwwerkzaamheden om en nabij de finish, wilde Zabel de schuld niet bij de Spanjaarden leg gen. „Het was een mix van een ge vaarlijk parkoers en renners die de snelheid niet aankonden", keek Za bel terug. „Elke renner wist wan neer de bochten kwamen en ook dat we van een brede naar een smalle weg zouden gaan. 1^ Erik Zabel profiteert van flinke valpartij in laatste kilometers van de Vuelta-etappe naar Zaragoza en sprint naar de zege. Hij ver slaat de Australiër Alan Davis.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 72