Binnenland Bijna half miljard voor inburgering 'Halvering' van aantal analfabeten Campussen voor probleemjeugd volgens Rouvoet 'uiterste middel' Gasprijs gaat na daling vanaf het komend jaar weer omhoog 4 I Zaterdag 8 september 2007 pzc ROTTERDAM - Op een schip van de Kustwacht geeft een medewerker uitleg over het werk aan boord. Gisteren begonnen in Rotterdam de Wereldhaven dagen. Het evenement duurt tot en met morgen. foto Cynthia Boll/ANP Kabinet mikt op verdubbeling van aantal cursusdeelnemers. den haag - Het kabinet steekt 460 miljoen euro in de verbetering van de inburgeringscursussen. Dat heeft minister Ella Vogelaar (Inte gratie) gisteren in haar Deltaplan Inburgering bekendgemaakt. Het aantal mensen dat aan de cursus deelneemt, moet omhoog van 35.000 naar 60.000 per jaar. Vogelaar wil met de gemeentes, die de cursussen uitvoeren, een in- burgeringsakkoord sluiten. De kwaliteit van de inburgering moet omhoog door investering in des kundige docenten. Op dit mo ment haalt meer dan de helft van de deelnemers niet het vereiste ni veau. De kwaliteit van de inburgering moet verder omhoog door de cur sussen te koppelen aan een stage, een baan of vrijwilligerswerk. Op die manier maken mensen op een natuurlijke manier kennis met de Nederlandse maatschappij. In 2011 moet 80 procent van alle inburge ringscursussen gekoppeld zijn aan betaald of onbetaald werk of scho ling. Op dit moment geldt dat voor slechts ongeveer 20 procent. Het akkoord met de gemeentes moet ook leiden tot minder bu reaucratische rompslomp voor dor Kabinet steekt 460 miljoen euro in verbetering van de inburge ringscursussen. De WD acht ver antwoordelijk minister Vogelaar niet geschikt voor haar functie. pen en steden. Zo komen er slechts twee categorieën mensen die onder de Wet inburgering val len. Onder de eerste categorie val len mensen die verplicht cursus sen moeten volgen. Voor de twee de categorie mogen de gemeenten zelf beslissen of zij lessen nodig hebben. Intussen twijfelt de WD of PvdA-minister Vogelaar wel ge schikt is voor haar functie. Zaken als godsdienstvrijheid, de positie van homo's en de gelijkheid tus sen mannen en vrouwen zijn bij haar niet in goede handen zijn, vrezen de liberalen. Donder dagnacht overwoog de WD-frac- tie serieus een motie van wantrou wen tegen Vogelaar, ingediend door de PW van Wilders, te steu nen. Na een lange vergadering hiel den de liberalen het bij een laatste waarschuwing. „Maar we hebben er weinig vertrouwen in dat het nog de goede kant op gaat", zegt integratiewoordvoerder voor de WD Halbe Zijlstra. De bewinds vrouw weigerde haar eerdere uit spraken dat Nederland op den duur een land met een 'joods-christelijke-islamitische tra ditie' zal kunnen worden terug te nemen. „Wij hebben echt grote twijfels of zij wel op de post integratie moet zitten", vindt Zijlstra. „In veel isla mitische landen staat de positie van vrouwen, homo's en ongelovi gen onder druk. Vogelaar had moe ten aangeven dat van onze funda mentele waarden uit de Verlich tingscultuur nog geen millimeter afgeknabbeld mag worden, maar dat deed zij niet." eindhoven - Na een prijsdaling in het afgelopen halfjaar gaan de energieprijzen met ingang van vol gend jaar waarschijnlijk weer om hoog. Door een stijging van de olieprijs zal de inkoopprijs van gas per 1 januari met ongeveer vijf pro cent omhoog gaan. Wanneer de energiebedrijven dit volledig aan Nederlandse huishou dens doorberekenen, ligt een prijs stijging van ongeveer zestig euro per jaar in het verschiet. De prijs van elektriciteit valt voor alsnog niet te voorspellen. den haag - De campussen voor probleemjongeren zijn het uiterste middel om hen op het juiste spoor te krijgen. Eerst moeten de jonge ren die geen zicht hebben op werk of een opleiding via regulier onder wijs 'bij de les' gehouden worden. De campussen worden in 2011 lan delijk ingevoerd, schreven de mi nisters André Rouvoet (Jeugd en Gezin) en Ernst Hirsch Ballin) gis- 'Verbod discrimineren homo's in Grondwet' den haag - D66 wil een verbod op de discriminatie van homoseksue len opnemen in de Grondwet. De partij heeft een wetsontwerp gepresenteerd om seksuele geaard heid op te nemen in artikel 1 van de Grondwet, dat gaat over discri minatie. Nu staat daarin dat discri minatie op grond van godsdienst, levensovertuiging, politieke gezind heid, ras of geslacht niet is toege staan. Rijk borg voor lening starter met uitkering den haag - De overheid gaat bij wijze van proef grotendeels garant staan voor leningen aan uitkerings gerechtigden die een eigen bedrijf beginnen. Een aantal banken en staatssecreta ris Aboutaleb van Sociale Zaken hebben gisteren hierover afspra ken gemaakt. De proef wordt ge houden in Leeuwarden, Lelystad en Rotterdam. Dat zegt Ben Warner van Gasterra (vroeger Gasunie), leverancier aan de Nederlandse energiebedrijven. De prijsstijging staat los van even tuele fiscale of andere overheids maatregelen, zoals een heffing of btw-verhoging. De prijsstijging die Gasterra bij de energiebedrijven in rekening brengt is onafwendbaar door de koppeling tussen gas- en olieprijs. Energiebedrijven willen de prijsstijging van gas nog niet be vestigen. „Wij stellen de nieuwe ta rieven pas in november vast", al dus een zegsman van Essent. teren aan de Tweede Kamer. Tot eind 2009 loopt er eerst een aantal experimenten met de campussen. Naast de campussen wil het kabi net proberen op andere manieren jongeren die dreigen te ontsporen in het gareel te houden, onder meer door het aantal uitvallers in het onderwijs terug te dringen, de kwalificatieplicht tot 18 jaar en de invoering van een werk-leerplicht Het korhoen. foto GPD Korhoen keert terug op de Veluwe hoenderloo - In Nationaal Park De Hoge Veluwe lopen sinds giste ren voor het eerst in 28 jaar weer korhoenders rond. Drie dieren zijn uitgezet. De komende weken volgen nog eens dertig exempla ren. Aan het uitzetten ging jaren lang juridisch getouwtrek met de Faunabescherming vooraf In 1979 werd het dier voor het laatst op de Veluwe gezien. Sociale partners willen afspraken met kabinet in Week Alfabetisering. den haag - Het aantal laaggeletter- den en analfabeten moet volgens werkgevers en vakbonden in 2015 met 60 procent zijn teruggebracht. Dat betekent een ruime halvering van de circa 1,5 miljoen mensen die nu slecht kunnen lezen en schrijven, tot 600.000 personen. Dat willen de sociale partners met de overheid afspreken in een con venant dat dinsdag in de Week van de Alfabetisering wordt onder tekend. Dat heeft de Stichting van de Ar beid, het overlegorgaan van werk gevers en de vakbeweging, giste ren aangekondigd. In het kader van de Week van de Alfabetisering zendt de TROS woensdag een speciale aflevering uit van het Ietterspel Lingo. Dat meldde een TROS-woordvoerster gisteren. Schrijfster Yvonne Kroo- nenberg neemt het samen met Lien van der Hoeven op tegen Dichter des Vaderlands Driek van Wissen en Anna Weemhoff Zo wel Lien van der Hoeven als Anna Weemhoff is ambassadeur van de Stichting Lezen en Schrijven en zelf ex-analfabeten. tot 27 jaar. De ministers Rouvoet en Hirsch Ballin gaan er van uit dat de proefprojecten voor jonge ren tussen de 12 en 27 jaar zijn. Het zou kunnen dat er voor jonge ren onder en boven de 18 aparte campussen komen. Het gaat om jonge mensen die door het ontbre ken van werk of school ernstige overlast veroorzaken of in de crimi naliteit dreigen te belanden. Slachtoffers van webcamseks getuigen arnhem - Negen meisjes die vol gens het Openbaar Ministerie slachtoffer zijn geworden van een Edenaar met onzedige bedoelin gen op internet, worden als getui ge opgeroepen in die zaak. De 26-jarige man bracht de meisjes er volgens justitie toe zich uit te kle den voor de webcam en ontuchti ge handelingen met zichzelf te ple gen. De man fotografeerde en film de de handelingen. 'Bereikbaarheid loket op noodstation slecht' rotterdam - Reizigerorganisatie Rover is ontevreden over de kwali teit van het tijdelijke station Rot terdam Centraal. Vooral de slechte bereikbaarheid van de loketten, op de eerste verdieping, leidt tot kri tiek. De NS weerlegt de klachten; de meeste reizigers zouden een kaartje kopen bij een automaat. Die zijn er wel voldoende op de begane grond.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 4