Thuiszorg wenst langer ruggensteun 'In onze ogen zijn ze gewoon zielig' Ruzie over visserij op Waddenzee verhardt Een toffe peer Standwerkers TE HUUR: Kampeerboeren Noord-Beveland blij met uitbreidingsmogelijkheid S PZC Zaterdag 8 september 2007 3 7 Zorgaanbieders vragen gemeenten tot 2009 bij te springen voor WMO. door Frank Balkenende GOES - Thuiszorgorganisaties vra gen de Zeeuwse gemeenten bin nenkort tot 2009 financieel bij te springen om de gevolgen van de Wet Maatschappelijke Ondersteu ning (WMO) te verzachten. Met meer financiële hulp kunnen be gin volgend jaar acute ontslagen worden voorkomen. Thuiszorgaanbieders willen meer tijd om de tekorten die de WMO veroorzaakt, op te lossen. De WMO draait sinds begin dit jaar, gemeenten zijn ervoor verant woordelijk (voorheen het Rijk). De WMO brengt de thuiszorgorga- GOES - Tien standwerkers uit het hele land komen dinsdag naar de markt in Goes om het tegen elkaar op te nemen tijdens een concours. Een deskunige jury beoordeelt de verkopers onder meer op welspre kendheid. Het concours is in Goes van 10.00 tot 15.00 uur. VERHUUR I MAKELAARDIJ Middelburg, Lange Noordstraat 25 Winkel/Kantoor/Horeca lokatie. Centrum Middelburg. Ca. 100m2 1-000,- p/mnd excl. G/W/E, BTW Middelburg, Damplein 19 Monumentaal 2 kmr app. Centrum. Gestoffeerd/Gemeubileerd 800,- p/mnd excl. G/W/E Middelburg, Kesteloostraat 3 Ruim en nieuw (2005) 3 kmr. app. Rustig en centraal gelegen. Gestoft'. 975,- p/mnd excl. G/W/E. Middelburg, Vlasmarkt 12 Riant 3 kmr app. Centrum. Gemeubileerd/Gestoffeerd. 950,- Jnd. G/W/E. Vlissingen, Badhuisstraat 154 Representatief kantoor 130m2 Goede zicht lokatie. Centrum. 11.600,- p/jr excl. BTW. Vlissingen, Bloemenlaan 177 Comfortabel 3 kmr app. Centraal gelegen. Gestoffeerd. 685,- p/mnd. Direct besch. Goes, De Spinne 63 Nieuw (2005) 3 kmr app. Ca. 100m2 Gestoffeerd. 825,- p/mnd excl. G/W/E. Heinkenszand, Zwanestraat 44 Eengezinswoning 4 si. kmrs. Ruime tussenwoning. 625,- excl. G/W/E www. S i ps Verhu u r. n I 0118-414223 Badhuisstraat 152 Vlissingen nisaties financieel in de proble men, bleek in juli. De indiceringen van cliënten zijn namelijk strenger geworden. Voorheen kreeg tachtig procent van de zorgconsumenten een gediplomeerde thuishulp A toegewezen. Met de WMO, waarbij sommige gemeenten zelf indiceren, is dat nog slechts twintig procent. Voor het overgrote deel worden zogehe ten alfahulpen ingeschakeld, of, on eerbiedig gezegd, poetsvrouwen. Dat zijn bijna altijd freelancers. Voor een alfahulp staat een lagere uurvergoeding (14,50 euro) dan voor een thuishulp A (22 euro). Thuiszorgorganisaties hebben nu honderden medewerkers rondlo pen die mensen thuis helpen voor een lager indicatietarief. Dat loopt natuurlijk financieel spaak. De gemeenten - ze werken samen in wat het 'Zeeuwse model' heet - hebben voor de thuiszorgaanbie ders een overgangsregeling getrof fen tot maart 2008. Zo krijgen ze tijd om te reorganiseren: personeel via natuurlijk verloop laten af vloeien of via re-integratieprojec- ten en scholing aan een andere (zorg)baan helpen. Volgens Al- lévo-directeur T. van Campen is verlenging van de overgangsrege ling noodzakelijk om gedwongen ontslagen (bij Allévo 500) te voor komen. Allévo draaide vorig jaar een verlies van bijna 3,3 ton. Om acute ontslagen in de thuis- hulp te voorkomen, vragen zor gaanbieders gemeenten binnen kort de getroffen overgangsrege ling voor de WMO te verlengen. KATS - Trots toont Danny Vleugel een reusachtige peer van negenhonderd gram. Het 'stukje' fruit is woensdag geplukt in de boomgaard van zijn ouders in Kats. „Zo'n grote peer hebben we nog nooit gezien", vertelt moe der Nicole Willemsen. „Negenhonderd gram komt zelden voor", zegt voor zitter A. Slabbekoorn van fruittelersorganisatie NFO. foto Mechteld Jansen Gemeente stelt wel eisen aan groei minicampings. WISSENKERKE - Eigenaren van mini- campings op Noord-Beveland staan te springen om uit te brei den. Eind deze maand krijgen zij waarschijnlijk het groene licht om het aantal standplaatsen van 15 naar 25 te verhogen. Die uitbrei dingsmogelijkheid bestaat sinds af gelopen voorjaar al op Schou- wen-Duiveland. De uitbreiding is toegestaan onder bepaalde voorwaarden. De onder nemer wordt bijvoorbeeld ver plicht om 800 euro, of in geval van samenwerking 500 euro, per nieuwe standplaats te investeren. Eigenaren van de kampeergelegen- heden zien dit niet als obstakel. „Het is een grote kostenpost. Maar als we tijd hebben, beginnen we gelijk", zegt J. Hartog. Ze is me de-eigenaresse van minicamping Klaverwijk in Colijnsplaat. C. van de Bilt, eigenaar van Wei zicht in Kats, zegt niet te kunnen wachten tot de gemeente groen licht geeft. „Als de gemeente volgende week positief over mijn plan beslist, ga ik direct beginnen", zegt Van de Bilt enthousiast. Over de investe ring die het met zich meebrengt, is hij niet echt te spreken: „Het moet natuurlijk passen binnen het land schap. lammer dat er geen subsi diemogelijkheden zijn. Het moet maar." Raad van State beslist maandag over mosselzaadvergunning. door Harmen van der Werf DEN HAAG - De Raad van State be slist maandag of de mosselzaadvis serij in de westelijke Waddenzee mag worden voortgezet. Wadden vereniging, stichting Wad en Vo gelbescherming eisten gisteren in Den Haag dat de visvergunning wordt opgeschort. Volgens de drie natuur- en milieu organisaties heeft het ministerie van Landbouw in strijd met het ei gen Waddenzee- en visserijbeleid gehandeld door de mosselzaadvis serij toe te staan. Eén van de doe len van het departement is herstel van mosselbanken in de Wadden zee. Het opvissen van tien miljoen kilo mosselzaad - zoals is vergund - doet dit herstel geen goed, aldus de bezwaarmakers. Het argument van het ministerie dat het op te vis sen mosselzaad anders toch verlo ren gaat, deelden ze niet. Het mag op instabiele, stormgevoelige plek ken liggen, maar die kunnen uit groeien tot stabiele banken, als ze met rust worden gelaten, volgens stichting Wad, Vogelbescherming en Waddenvereniging. „Iedereen die de Waddenzee kent, weet dat dit onzin is", reageerde H. van Geesbergen van de producentenor ganisatie mosselcultuur. „Mossel zaad op instabiele banken heeft grote kans weg te spoelen. Ook vo gels hebben daar niks meer aan, terwijl het anders op kweekperce- len in de Waddenzee blijft." Van Geesbergen zei 'een goed gevoel' te hebben overgehouden aan de zitting. Blijft de vergunning over eind, dan varen de mosselkwekers volgens planning maandag 17 sep tember weer uit. Souburger loopt geld bijeen om weesneefjes op Ambon te helpen. door Wendy van den Hurk OOST-SOUBURG - Het zijn schatten, Ferly, Njonky en Rudi. Nog wees kinderen ook. Nooit zullen ze om hulp vragen. Maar toen Souburger Willem de Jong zag hoe zijn neef jes leven, kon hij zichzelf niet stop pen. Hij liep alle hulp bij elkaar tij dens de Nijmeegse Vierdaagse. Dit zijn ze, wijst Willem naar een foto uit zijn Ambon-album. Twee jongens zitten glimlachend op een muurtje. Hun broertje staat er niet op. „Toen wij in 2005 in het dorp aankwamen, bleek hun vader het jaar tevoren te zijn overleden. Hij had de ziekte van Parkinson. Dat was mijn volle neef maar ik hoor de pas ter plekke dat hij er niet meer was. Iets als rouwkaarten hebben ze daar namelijk niet. De moeder van de twee oudsten was eerder al gestorven en niet veel la ter ook de moeder van de jongste. Mijn neefjes hebben geen ouders meer." Ze wonen in Wayame, nog steeds in hun ouderlijk huis. „Ik Souburger Willem de Jong liep tijdens de Nijmeegse Vierdaagse bijna vijf duizend euro bij elkaar om zijn neefjes op Ambon te helpen. foto Ruben Oreel kreeg tranen in mijn ogen, toen ik ze daar aantrof', vertelt De Jong. „Zij weten niet beter, maar in on ze ogen zijn ze gewoon zielig. Het huisje is op zich goed. De houten keuken is weggewaaid, maar het huis is van steen. Alleen hebben ze er niks in. Geen wc, geen douche, geen bedden: niks. En het dak zit vol gaten." Gelukkig is er fa milie. „Die geeft ze eten en ze mo gen er douchen. Maar een toe komst hebben ze nauwelijks. De jongste gaat naar school, voor wat het waard is, en de oudste twee scharrelen geld bij elkaar. Hulp zul len ze nooit vragen. Toen wij er waren, zeiden we gelijk: 'We moe ten ze helpen'." Het huis moest op geknapt worden. „Maar geld opha len vond ik te makkelijk. Ik wilde er iets voor doen. Ik wilde de Nij meegse Vierdaagse lopen. Ik ben gaan trainen, mensen hebben me gesponsord. Als een speer ging ik. Geen blessures en een voldaan ge voel. En een eindbedrag van bijna vijfduizend euro." Op 15 novem ber vertrekt De long naar Ambon, samen met zijn zwager, die heel handig is. „Net als in die program ma's op televisie gaan we het hele huis verbouwen. Allereerst leggen we een waterleiding aan, dan ma ken een keuken, een wc, een bad kamer en een extra kamer. En een nieuw dak. We repareren de gebar sten muren, de kapotte ramen. De drie maanden dat we gaan, heb ben we ook echt nodig. Op Am- bon is geen Gamma ofzo. Als het cement op is, dan is het ook op. In het dorp is sowieso niks te krijgen. En dan is het er ook nog eens snik heet. Het is behelpen." 01 voor informatie zie: www.4theloveof3.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 45