Strandbrigade v*|lll Fotograaf Bob Noomen doet zaak dicht om te kunnen protesteren Jakub maakt heerlijke placki ziemniaczane Privatisering sportgebouwen valt duurder uit 34 Zaterdag 8 september 2007 PZC S Man naar ziekenhuis na vastlopen jacht STELLENDAM - De redders van sta tion Stellendam lagen donderdag avond laat in hun bed. Om half tien werden ze opgepiept omdat er een kajuitjacht op de Noordzee was vastgelopen. Dat werd vlot ge trokken en naar de haven gesleept. Door alle consternatie kreeg één van de opvarenden pijn op de borst. Hij is met een ambulance naar het ziekenhuis in Dirksland gebracht. Dat mocht hij de volgen de dag weer verlaten. www.dendekkermuziek.com Den Dekker Muziek 0113-330330 Kapel Ie Fotozaken vrezen voor toekomst als gemeente pasfoto's gaat maken. door Martijn de Koning zierikzee - Twee jaar geleden schafte hij nog voor 'een aardig centje' nieuw materiaal aan. Hij moest wel, vertelt de Zierikzeese fotograaf Bob Noomen, want de politiek stelde strengere eisen voor de kwaliteit van pasfoto's. De in vestering dreigt zich niet terug te verdienen. Want diezelfde politiek wil pasfoto's vanaf 2009 door amb tenaren op het gemeentehuis laten maken. Het zit Noomen zo hoog, dat hij zijn zaak dinsdag een dag dicht doet om samen met zijn medewer ker Marieke naar Den Haag af te reizen. Daar bieden fotografen uit het hele land, verenigd in de Stich ting Nederlandse Fotovakhandel, Omleidingen Zierikzee en Zonnemaire ZIERIKZEE - Het verkeer voor de Lange Blokweg in Zierikzee en de Blooisedijk in Zonnemaire wordt van maandag 10 tot en met vrijdag 14 september omgeleid wegens werkzaamheden aan de weg. Naast de hoofdrijbaan van de Lan ge Blokweg worden grasbeton- tegels aangebracht. Op de Blooisedijk worden het weg dek en de strepen vernieuwd. De omleidingen worden met borden aangegeven. Potermaaltijd voor senioren Nieuwe Tonge NIEUWE TONGE - Een speciale maal tijd met potertjes (kleine aardap peltjes) voor senioren behoort tot de jaarlijkse tradities in Nieuwe Tonge. Deze gezamenlijke maaltijd wordt donderdag 13 septemer om 17.00 uur opgediend in het dorpshuis. Voorafgaand aan de dis met poter tjes staat er bingo gespeeld. Tweede Kamerleden een petitie aan. Fotozaken vrezen voor hun toe komst als de taak hen wordt afge pakt. „Een aanzienlijk deel van mijn inkomsten komt uit het ma ken van pasfoto's", vertelt Noomen. „Dat ben ik straks kwijt. Bovendien nemen mensen die daarvoor komen vaak nóg iets mee of kijken eens rond. Straks zie ik die nooit meer in mijn zaak." De maatregel van het kabinet moet het makkelijker maken om documenten aan te vragen. Nu moeten mensen eerst nog naar een fotograaf en dan naar het ge meentehuis. Noomen gelooft niet dat het zo werkt. „De rijen aan de Fotograaf Bob Noomen doet zijn zaak dinsdag dicht. Hij gaat in Den Haag protesteren tegen de regel dat de gemeente vanaf 2009 zelf pasfoto's gaat nemen. Lawaaierige cafés in Domburg berispt DOMBURG - Vijf cafés in de Sta tionsstraat in Domburg zijn ge waarschuwd. Als ze te veel lawaai maken, kunnen ze een boete ver wachten. Dat schrijft de gemeente Veere in een een brief aan de ca fé-eigenaren. Livemuziek hield om wonenden en hotelgasten deze zo mer enkele keren uit hun slaap. Daarmee wordt het imago van Veere als aantrekkelijke toeristenge meente geschaad, vinden burge meester en wethouders. Nazomerwandeling rond Zonnemaire zonnemaire - Op initiatief en on der leiding van dorpsbewoonster Digna van den Broek wordt er za terdagmiddag 15 september een na zomerwandeling gehouden door de omgeving van Zonnemaire. De start is om 15.00 uur bij Land schapscamping Kijk Uit aan de Rietdijk 12. De deelnemers verza melen zich daar vanaf 14.30 uur. balie zullen alleen maar toene men. Je staat straks ik weet niet hoe lang te wachten voordat je op de foto kunt." Bovendien is het ge meentehuis maar beperkt open. „Bij ons kun je ook op zaterdag te recht. Bij de gemeente moeten mensen onder werktijd een foto la ten maken." Reden genoeg om de zaak dinsdag te sluiten, vindt Noomen. „Ik heb erover gedacht om alleen te gaan en de winkel open te laten. Maar ik vind het nu tijd voor een echt signaal. We moeten met zoveel mogelijk mensen naar Den Haag. Dan maar een dagje dicht." Ook de tweede pasfotozaak op Schouwen-Duiveland, Verschoore in Zierikzee, stuurt een vertegen woordiger naar Den Haag. Lo gisch, de zaak maakt 'héél veel' pas foto's, vertelt een medewerker. De winkel blijft dinsdag wel gewoon open. Strandbewaking moet concurreren met baantje in supermarkt. door Ton van den Nouweland WESTENSCHOUWEN - Vandaag en morgen nog. En dan zit het erop voor de strandreddingsbrigade Westerschouwen. Door de slechte zomer was het een rustig seizoen voor de dudes en babes op het strand van Schouwen-Duiveland. De cijfers zijn nog niet geturfd, maar voorzitter Patrick Duijzer schat dat zijn mensen dit jaar een kleine vijfhonderd keer in actie zijn gekomen. „Is het in de bouw vak goed weer, dan hebben wij het druk. Nu was het in mei mooi weer," schetst pr-man Rob van Sundert de situatie. Voorvallen zijn er altijd. Wat Van Sundert meteen te binnen schiet is de grote zoekactie samen met de KNRM en een helikopter van de Kustwacht naar een man die in verwarde toestand was gaan zwemmen. „We hebben tot tien uur 's avonds gezocht. Uiteindelijk bleek de man allang terecht, maar hij noch zijn vrouw kwam op het idee dat te melden. Mensen besef fen niet hoeveel tijd, moeite en geld zo'n actie kost." Duijzer: „Een flauwte hebben we ook gehad. De man had hartklop pingen. De ambulance was er snel bij. De hartdefibrillator die we dit jaar hebben gekregen, hebben we gelukkig niet nodig gehad." Van Sundert: „De Brouwersdam. Daar wordt het steeds drukker met kitesurfers. Soms gaat het ma teriaal kapot of verandert de wind en kunnen ze niet meer terug naar de kant. Dan dobberen ze soms heel lang rond. We hebben een ki- tesurfster gehad die last kreeg van de golven. Noem dat gerust een redding. Als we ze niet hadden ge haald, was ze misschien wel op de Wadden uitgekomen." De gemeente heeft voor drie stran- Het seizoen van de strandred dingsbrigade is morgen voorbij. Twee bestuursleden blikken te rug op de zomer en formuleren hun wensen voor komend jaar. den een Blauwe Vlag en wil die graag houden. Dat betekent dat de reddingsbrigade in 2009 moet vol doen aan een boek vol Europese regels. Duijzer en Van Sundert tillen er niet zo zwaar aan. „Aan veel nieu we regels voldoen we al en andere zijn hier minder van toepassing. „Aan de Atlantische kust heb je hoge golven. Daar kun je geen boot lanceren en roepen heeft ook geen zin. Dan moet je met een vlaggensysteem werken. Gaan we dan hier die 21 kilometer afzetten met vlaggen en als een badmeester toezicht houden? Doen we dat al leen op de Blauwe Vlagstranden, dan hebben we in elk geval meer mensen nodig." Waarmee we een teer punt raken. De redders willen namelijk meer geld van de gemeente. Duijzer: „Daarover zijn we in overleg. Als we een dagvergoeding zouden krij gen van 30 of 35 euro, komen we in de buurt van het minimum loon van een 16-jarige. Dat geeft jongeren de keuze: neem ik een va kantiebaantje in de supermarkt of ga ik bij de reddingsbrigade?" Een quad om boten naar het wa ter te trekken, staat ook op het ver langlijstje. En voor volgende zo mer rekent de brigade op een red- dingspost aan de Brouwersdam. Maar vanavond is het afscheids feest. Zo'n twintig redders gaan bowlen en stappen in Renesse. Acties op het strand De strandreddingsbrigade Wes terschouwen kwam deze zo mer een kleine 500 keer in ac tie. In 2005 voerde de brigade 574 acties uit en in 2006 was dat 829 keer. De reddingsbrigade heeft pos ten bij de rotonde Westen- schouwen, de strandovergang Jan van Renesseweg en bij cam ping Wilheminahoeve. Volgend jaar wordt het aantal posten uitgebreid met een dagpost aan de Brouwersdam. De strandreddingsbrigade is een vereniging van 95 leden. Familie uit Burgh- Haamstede heeft Poolse jongen over de vloer. door Esme Soesman BURGH-HAAMSTEDE - Ze ZOU het zelf nooit hebben bedacht, maar eenmaal geïnfecteerd door zoon Veron heeft ook Karin Wormees ter uit Burgh-Haamstede (tijdelijk) de deur open gezet voor een bui tenlandse uitwisselingsstudent. Na vier weken onder één dak met Ja kub Niezabitowski (17) is ze nog steeds enthousiast, „Al je vooroor delen vallen weg", constateert zij. Wormeesters woning fungeert slechts tijdelijk als opvangadres. De Poolse (akub blijft hooguit zes weken bij de familie in huis, tot de organisatie YFU (Youth For Under standing) een definitief gastgezin heeft gevonden. „Ik zou me zeker als vast gastgezin aanmelden als mijn kinderen nog thuis woon den, maar Jakub heeft nu hele maal geen aanspraak. Dat is niet goed." Zeeland lijkt een beetje een witte vlek op de YFU-kaart. Van de 57 buitenlandse studenten die de or ganisatie op dit moment in Neder land heeft rondlopen, hebben er slechts twee onderdak in deze pro vincie gevonden. Waarom dat zo is, kan de inwoonster van Burgh- Haamstede niet verklaren. Maar jammer is het wel, geeft ze aan. „Het is een enorme ervaring." Bijkomend probleem voor vijfde- jaars vwo-leerling Jakub is dat hij tot nu toe nog geen plaats op een school heeft bemachtigd. Dus doodt hij zijn tijd met hondje Bob by en verwent hij zijn gastouders een keer met een heerlijke placki ziemniaczane (een Pools gerecht). Zoon Veron verbleef in 2005 via YFU een jaar in Denemarken en De Poolse Jakub leert zijn eerste Nederlandse woorden dankzij de Donald Duck én zijn gastmoeder Karin Wormeester. foto Marijke Folkertsma studeerde daar multimedia. Het was een goed, maar ook pittig jaar voor hem, verhaalt Wormeester. „Hij kwam in een totaal ander ge zin terecht, waar andere regels gel den. Veron is er heel zelfstandig door geworden." Ook Jakub, die na het halen van zijn middelbare schooldiploma rechten wil gaan studeren, heeft goede contacten met de uitwisse lingsorganisatie. Die zorgt (met on der meer introductie- en evaluatie- weken) voor goede begeleiding. Maar Jakub wil nu vooral snel aan de slag; in een definitief gastgezin, op school en met sporten. Wor meester kan niet wachten tot het zover is. „Al zal het me echt aan het hart gaan als Jakub weggaat. In die paar weken ben ik toch al aan hem gehecht geraakt." ZIERIKZEE - Het overdragen van ge meentelijke sportkantines en kleedkamers aan de verenigingen kost meer geld dan verwacht. Dacht de gemeente in 2003 de klus voor zes ton te kunnen kla ren; nu blijkt dat er minstens 8,5 ton nodig is. De gemeente werkt eerst samen met de verenigingen het achterstallig onderhoud weg en geeft de clubs vervolgens een voorschot op de kosten voor toe komstig onderhoud. Gedurende het proces zijn echter de regels voor bestrijding van legio- nella aangescherpt, moest hier en daar wat worden vervangen en ging de slijtage verder, waardoor er meer onderhoudskosten waren. Uit de pot accommodaties mag 120.000 euro worden gehaald. De overige 140.000 euro zal uit de al gemene reserve moeten komen. Het voorstel wordt 27 september besproken in de gemeenteraad.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 42