Zeeland zomer woud van regels Inschrijven kan nog! «iniuwmiuinit «nar Strandplezier 'Niemand heeft hier last van m'n hengel' 'Er is nu ruimte genoeg voor onze honden' Sturm kweekt mooiste dahlia Luzac Lyceum Luzac College PZC Zaterdag 8 september 2007 3 PZC Donja Odijk foto Ruud Taal/ANP SCHARENDIJKE - Een visverbod op het strand? Daar heeft Michiel Baars (6o) uit Loosduinen nog nooit van gehoord. „Vissen mag je volgens mij op elk strand. Ik ben opgegroeid in Scheveningen. Daar is er wel even gepraat over dat je een vergunning zou moeten heb ben. Niet dat ik daar tegenwoordig nog zou willen vissen. Als het zon netje maar een beetje schijnt, is het daar al hartstikke druk. Mij niet gezien." Het ideale visstrand voor Spaans biedt vooral heel veel rust. En dat is het op het strand aan de Brou- wersdam. Het plekje viel hem op toen hij met een wagentje van vakantie park Port Zélande over de Brou- wersdam werd rondgeleid. „Dit is perfect om te vissen. Mensen gaan meer verderop het water in. Het is ook heel goed te bereiken met de auto. Die kun je bijna tot op het strand rijden." Hij hoopt op een scharretje, maar ziet het somber in. „De wind staat verkeerd. Ik zou ook wel, net als al die anderen bij die doorlaat verder op kunnen gaan vissen. Maar dit is toch veel mooier en gezelliger?" WESTENSCHOUWEN - Het kleurrijke bord onderaan de duinopgang in Westenschouwen is niet te mis sen: loslopende honden zijn van 15 mei tot 15 september en tussen 10.00 en 19.00 uur niet toegestaan op het strand. Toch lopen de twee jonge golden retrievers van Peter en Joke van Vliet uit Middelharnis los. „Dat vinden ze heerlijk, lekker door het water en het zand ravotten", zegt Joke. Het bord aan de duinopgang heeft het echtpaar wel gezien, maar dat loslopende honden niet toegestaan zijn op het moment dat ze op het strand lopen, had den ze even gemist. „Ik vind het een logische regel, maar als je fatsoenlijk bent, laat je je honden toch niet loslopen als het hele strand vol ligt met badgas ten", zegt Peter. „Een beetje flexi bel opstellen kan geen kwaad. Als het na de vijftiende heel mooi weer is, gaan we ook niet kinder achtig doen. Dan lijnen we de hon den gewoon weer aan." COMMENTAAR Het strand, de moeder van het Zeeuwse toerisme, zit gekneld in een keurslijf van geboden, verboden, uitzonderingen, tijdslimieten, vergunningen en begrenzingen. Even een vliegertje oplaten? Dat kan alleen met een vergunning. Een wandeling met de hond? Even wachten tot 16 september. Bijna elk strandvak heeft zijn eigen regime. Al die regeltjes zijn per stuk best redelijk. Maar opgeteld ontstaat een beeld van onvrijheid, van ingewikkelde betutteling die slecht past bij het ongecompliceerde strandleven dat veel toeristen zoeken. De lol gaat er wel af, als je bij elke duinovergang moet kijken of je voornemens wel passen in de plaatselijke verordening. De zomerdrukte past slecht bij allerlei extreme sporten. Bijvoorbeeld kitesurfen bij een vol strand. Dat is te gevaarlijk. Daarom is een overzichtelijk setje regels nuttig. Maar in Zeeland is dat uit de hand gelopen. Hier zijn inmiddels familiestranden, natuurstranden, sportstranden, watersportstranden en familie(water)sportstranden. Het gevaar wordt groot dat de toeristen en de Zeeuwen zelf zeggen: gooi het maar in m'n pet. Het strand moet worden gekoesterd. Maar vooral als vrije natuur. Daarin past maar hier en daar een bescheiden bordje. Zeeland moet oppassen dat de zandschat niet wordt verpest door al te veel doelgroepstroken en exotische lokale regelingen. LEIDEN - Frans Sturm uit Heinkens- zand heeft de eerste en tweede prijs gewonnen op het Nederlands kampioenschap dahlia's kweken. Er deden een paar honderd dahlia kwekers mee aan het NK. Sturm had in totaal zes dahlia's ingezon den. „Dit is het hoogtepunt uit mijn carrière. Je maakt het immers niet vaak mee dat je zowel eerste als tweede wordt." Drie jaar geleden deed Sturm ook al eens mee aan een NK. Toen werd hij tweede. Wie meer over het kweken van da hlia's wil weten, kan een kijkje ne men op de site van Sturm: http://www.zeelanddahlia.nl/ De volledige opleiding mavo/havo/vwo Y van brugklas tot diploma www.luzac.nl Storing bij doorbellen oplossingen puzzels GOES - Er kan een storing optre den bij het doorbellen van de op lossingen van de prijspuzzels uit de PZC. Het is mogelijk dat de verbinding na de melding „Dit informatie nummer kost €0,45 per gesprek" direct wordt verbroken. Er worden door de KPN dan echter nog GEEN kosten in rekening ge bracht. Excuses voor het ongemak. De versnelde opleiding 2 jaar in 1 www.luzac.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 3