Fietsersbond: wachten op ernstig viin Qrrn pri ongeval in Vlissingse Spuistraat c z,lj 11 dl 111 Cll Kunsteducatie richt zich op jeugd Mabel Dellebeke (10) stapt naar wethouder Jongens stelen geld uit kassa 34 I Zaterdag 8 september 2007 PZC Bond hamert al jaren tevergeefs bij gemeente op onveilige situatie. door Wendy van den Hurk VLISSiNGEN - Automobilisten moe ten er al goed uitkijken, laat staan fietsers. Voor hen is de Spuistraat in Vlissingen levensgevaarlijk, zegt de Fietsersbond. Daar waarschuwt ze de gemeente al twee jaar voor. Nu is ze ermee uitgepraat. Al toen de eerste tekeningen voor de Spuistraat op tafel verschenen, zag Tamme Seijnstra dat fietsers er bekaaid vanaf komen. Als die van uit de Coosje Buskenstraat naar de Fonteyne rijden, moeten ze vier rij banen oversteken: eerst twee van de parkeergarage, om aan de over kant te komen, en dan nog twee van de Spuistraat zelf De voorzitter van de Fietsersbond in Vlissingen trok direct aan de bel bij de gemeente. Dat had weinig re sultaat. „Enkel dat kleine oversteek- moment bij de oude bioscoop. Dat vinden wij niks voorstellen. In de tekeningen voor de Fonteyne is ge woon helemaal geen rekening ge houden met fietsers." Wat Seijnstra betreft, geldt het eer ste alternatief van de Fietsersbond Walcherse stichting biedt tiental nieuwe cursussen aan. door Forra de Jong MIDDELBURG - Kunsteducatie Wal cheren heeft naast de bestaande cursussen ook zo'n tien nieuwe cursussen in het aanbod voor het komend seizoen opgenomen. De stichting hoopt vooral meer jonge ren aan te trekken. Uit onderzoek bleek dat de interes se van jongeren vooral ligt bij films en acteren. De nieuwe cur sus 'film maken' is daarom in het leven geroepen. Jongeren van der tien tot en met zestien jaar leren nog altijd als het beste: een twee- richtingenrijbaan voor fietsers aan de centrumzijde van de Spuistraat. „Dat is veel veiliger, omdat fietsers dan helemaal niet hoeven over te steken. Volgens ons is daar ruimte voor, volgens de gemeente niet. Er moet alleen een knik in de weg ko men. De gemeente zegt dat dat stuit op bezwaren van stedebouw kundigen. Die knik zou de zichtas vanuit de Spuikom wegnemen." Dat is wel zo, weet Seijnstra, maar hij stelt andere prioriteiten. „Veilig heid. Bovendien haalt die knik de snelheid naar beneden." Maak dan een hellingbaan van de Noordstraat tussen de Coosje Bus kenstraat en de Bussestraat, opper de Seijnstra nog tijdens een pre sentatie aan de gemeenteraad. „Ie dereen, behalve de WD, vond het een prachtig plan. Maar ze hebben er niks mee gedaan. Alleen Groen- Links heeft vragen gesteld. En nu gaat de gemeente ook nog eens de Bussestraat dichtmaken. Dan kun nen fietsers er weer niet door." Als je niet uitkijkt, word je als fietser voor je sokken gereden in de Vlissingse Spuistraat. De Fiet sersbond wil dat de gemeente onderhand eens ingrijpt. in tien lessen een film te produce ren. Ook digitale fotografie en werken met het programma Photoshop zijn populair. De vraag naar cursus sen hierin neemt toe. Om aan de ze vraag te kunnen voldoen, heeft Kunsteducatie Walcheren een nieuwe cursus ontwikkeld: 'verf en pixels'. Bij deze cursus schilde ren en beeldbewerking worden met behulp van fotografie en com puter voorstudies gemaakt voor schilderijen. Het nieuwe cursusseizoen van Kunsteducatie Walcheren gaat maandag 10 september in. Op di verse locaties op Walcheren kun nen lessen gevolgd worden in thea- Met fietsers wordt maar weinig re kening gehouden, weet Seijnstra onderhand wel. „Als mensen bel len, raad ik ze maar aan om burger lijk ongehoorzaam te zijn en de Walstraat in te rijden en daar een zijstraat te nemen. Beter een stou te piet dan een dooie. In de Spui straat zelf moeten fieters ook maar gewoon brutaal zijn en midden op de weg fietsen. Scholieren doen dat ook en daar mogen mensen dan over mopperen, maar die wor den tenminste niet van hun sok ken gereden. In de Spuistraat ge beurt je dat wel, als je niet uitkijkt. Die smalle weg, die goot: dat is vra gen om ongelukken." Aandacht vragen voor de verkeers situatie heeft de Fietsersbond vaak genoeg gedaan, vindt de voorzit ter. „We stippen de situatie aan tij dens regulier overleg, maar verder zijn wij uitgepraat met de gemeen te. Het is wachten tot er iets ern stigs gebeurt. Misschien dat de ge meente dan wel ingrijpt." Laten we hopen dat dat niet nodig is, rea geert een woordvoerder van de ge meente. „We hebben alle opties zorgvuldig bekeken, maar wij zien geen mogelijkheid om de situatie te veranderen. Het blijft een kwes tie van voorzichtig zijn." ter, dans, beeldende kunst, fotogra fie, digitale vormgeving en litera tuur. Lessen worden aangeboden in Middelburg, Vlissingen, Oost-Sou burg, Domburg, Biggekerke en Oostkapelle. In 2005 is na een fusie tussen het Middelburgs Instituut voor Kunst zinnige Vorming en het Centrum voor Kunsteducatie Vlissingen, Kunsteducatie Walcheren opge richt. Per jaar melden zich zo'n tweeduizend cursisten aan. Meer informatie over de cursussen en het aanmelden hiervoor staat in de cursuskrant 2007/2008 en op www.kunsteducatiewalcheren.nl. Souburger loopt geld bijeen om weesneefjes op Ambon te helpen. door Wendy van den Hurk OOST-SOUBURG - Het zijn schatten, Ferly, Njonky en Rudi. Nog wees kinderen ook. Nooit zullen ze om hulp vragen. Maar toen Souburger Willem de Jong zag hoe zijn neef jes leven, kon hij zichzelf niet stop pen. Hij liep alle hulp bij elkaar. Dit zijn ze, wijst Willem naar een foto uit zijn Ambon-album. Twee jongens zitten glimlachend op een muurtje. Hun broertje staat er niet op. „Toen wij in 2005 in het dorp aankwamen, bleek hun vader een jaar eerder al overleden. Hij had de ziekte van Parkinson. Dat was mijn volle neef, maar ik hoorde pas ter plekke dat hij er niet meer was. Iets als rouwkaarten hebben ze daar namelijk niet. De moeder van de twee oudsten was eerder al gestorven en niet veel later ook de moeder van de jongste. Mijn neef jes hebben geen ouders meer." Ze wonen in Wayame, nog steeds in hun ouderlijk huis. „Ik kreeg tra nen in mijn ogen toen ik ze daar aantrof', vertelt Willem. „Zij we ten niet beter, maar in onze ogen zijn ze gewoon zielig. Het huisje is op zich goed. De houten keuken is weggewaaid, maar het huis is van steen. Alleen hebben ze er niks in. Geen wc, geen douche, geen bed den: niks. En het dak zit vol gaten. Als je in Nederland je ouders ver liest, zijn er voorzieningen vanuit de overheid, maar daar niet. Zeker niet op Ambon. Mijn neefjes moe ten zich maar zien te redden." Gelukkig is er familie, die ze helpt. „Die geven ze eten en ze mogen er douchen. Maar een toekomst heb ben ze nauwelijks. De jongste gaat naar school, voor wat het waard is, en de oudste twee scharrelen geld bij elkaar. Ze rijden mensen rond op hun scooter en ze vangen eens een visje. Hulp zullen ze nooit vra gen. Mét ouders is het leven er al zwaar, maar nu missen ze ook nog eens een thuis, een moeder die ze verzorgt. Ze moeten echt zoeken. Toen wij er waren, zeiden we ge lijk: we moeten ze helpen." Het huis moest opgeknapt wor den. „Maar geld ophalen vond ik te gemakkelijk. Ik wilde er iets voor doen, een tegenprestatie leve ren. Ik wilde de Nijmeegse Vier daagse gaan lopen. Ik ben gaan trainen, mensen hebben me ge sponsord. Soms per kilometer, soms gaven ze een bedrag. Ik was er helemaal klaar voor, de eerste dag ging goed en toen werd de Vierdaagse afgeblazen. Het jaar er op, dit jaar dus, heb ik hem alsnog uitgelopen. Als een speer ging ik! Geen blessures en eindelijk een voldaan gevoel. En een eindbedrag van bijna vijfduizend euro." Op 15 november vertrekt Willem naar Ambon, samen met zijn zwa ger, die heel handig is. Een maand later komt zijn vriendin Lisetta de Witte, die een website bouwde, ook. „De jongens weten dat we ko- 'Op Ambon is geen Gamma ofzo. Als het cement op is, dan is het ook echt op' men, maar we krijgen door de tele foon maar niet uitgelegd wat we komen doen. Dat is ook lastig met steeds die echo. Net als in die pro gramma's op televisie gaan we het hele huis verbouwen: allereerst leg gen we een waterleiding aan, dan maken we een keuken, een wc, een badkamer en een extra kamer. En een nieuw dak. We repareren de gebarsten muren, de kapotte ra men. De drie maanden dat we gaan, hebben we ook echt nodig. Op Ambon is geen Gamma ofzo. Als het cement op is, dan is het op ook. In het dorp is sowieso niks te krijgen. En dan is het er ook nog eens snikheet. Het is behelpen." De home-makeover zal hen vast op jaloerse blikken van dorpsgenoten komen te staan, voorspelt het Sou- burgse stel. Niemand heeft het er breed, een koelkast is al heel wat. „En het geld dat we overhouden, geven we daar aan een weeshuis voor oorlogskinderen." Geld overmaken kan nog steeds, reke ningnummer 50.3g.65.903, tnv W.F. de Jong in Oost-Souburg. www.4theloveof3.nl www.dendekkermuziek.com Den Dekker Muziek 0113-330330 Kapelie Mabel Dellebeke heeft 520 handtekeningen verzameld tegen de gedwon gen verhuizing van Seolto. foto Ruben Oreel MIDDELBURG - Twee jongens heb ben uit de kassa van een winkel aan de Lange Delft in Middelburg een klein geldbedrag gestolen. Dat gebeurde donderdagavond rond 19.30 uur. De twee kwamen de winkel binnen, waarna één van hen de verkoopster afleidde door vragen te stellen. De andere jon gen pakte ondertussen geld uit de kassa. De diefstal werd ontdekt toen de jongens al weg waren. Vlissings meisje voert actie tegen verhuizing van korfbalvereniging. door Miriam van den Broek VLISSINGEN - Mabel Dellebeke uit Vlissingen is deze week naar wet houder Conny Seijbel gestapt. Ma- bel korfbalt al drie jaar bij Seolto in Lammerenburg en ziet de ver huizing van de vereniging naar het sportpark Bonedijke niet zitten. „Ik dacht: ik moet iets doen. Dus heb ik het stadhuis gebeld." Voor de goede orde, Mabel is tien jaar. Het gemeentebestuur wil dat Seol to binnen een paar jaar verkast naar Bonedijke. Op de locatie in Lammerenburg worden in de toe komst mogelijk woningen ge bouwd. Als Mabel over de korfbalvelden praat, gaan haar ogen glinsteren en wordt ze fel. „Wij willen daar niet weg. We willen op onze eigen plek blijven. Daar hebben we het prima naar ons zin. Het ligt lekker rustig en het veld is écht van ons zelf', zegt Mabel. „Ik ben bij Bone dijke gaan kijken. Dat sportpark is veel killer, en massaal." Toen het meisje hoorde van de ver huisplannen besloot ze dat er iets moest gebeuren. Ze belde de ge meente en zette een handtekenin genactie op touw. Afgelopen woensdag bood Mabel, samen met vier korfbalvrienden, de 520 hand tekeningen aan Seijbel aan. Zenuwachtig was ze niet. „Ik heb tegen de wethouder gezegd: 'Hal lo, ik ben Mabel. Zal ik eerst even vertellen waarvoor ik hier ben?' En nadat ik dat verteld heb, zei ze tegen me dat het plan toch door gaat. De gemeente wil zoveel mo gelijk sporten op Bonedijke bij el kaar brengen", vertelt Mabel. „Maar dat willen wij nou net niet. En weet je wat zo raar is? Me vrouw Seijbel zit zelf op hockey en moet met haar club verhuizen van het sportpark Bonedijke naar Middelburg. Maar zij wil zelf daar ook niet weg!" Terwijl sommige kinderen van tien jaar nauwelijks weten wat een wethouder doet, vond Mabel het de gewoonste zaak van de wereld om de gemeente te bellen. „Dat komt omdat ik gewoon zó graag korfbal. En ik wist wel wat een wethouder was hoor. Dat had ik toevallig dezelfde dag dat ik naar haar toe ging, nog geleerd op school." Of Mabel nog meer actie gaat on dernemen om Seolto in Lamme renburg te houden, weet ze nog niet. „Maar ik ben wel een klein vechtertje."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 36